Καιρός

Δεκτό και γνωστο. Ξέρεις που τρελενομαι? Βλέποντας τα σκατομοντελα να φέρνουν τον χειμώνα κρύα και χιονιαδες και να τα εξαφανίζουν 24 ώρες πριν την μέρα που τα τάζουν. Ε δεν μπορούν να κάνουν τα ίδια με τον καυσωνα??? 10 μέρες πριν τον έχουν πιάσει και πάνε κορδονι. Όσο για την κλιματική αλλαγή είναι ήδη εδω.
Εάν δεις τους χάρτες ενός καύσωνα για παράδειγμα ,θα δεις πολύ μικρή κυκλοφορία ,λίγα χαμηλά ,τεράστιοι αντικυκλωνες ..Σε τέτοια κυκλοφορία τα μοντέλα είναι πολύ πιο εύκολο να πιάσουν μακριά .
Σε μια χειμερινη κύκλοφορια έχουμε πολλά χαμηλα από Ατλαντικό , αντικυκλωνες που πιέζονται,είναι πιο πολλές οι μεταβλητές ,πιο δυσκολη η πρόβλεψη ....
 
Λαμπρό μου μακάρι ...
Να κάνει βροχές Σεπτέμβρη..
Πολλές βροχές ...Αυτό θέλουμε
Οσα καλοκαιρια ειχαμε μεγαλους καυσονες ο χειμωνας ηταν πολυ βαρης ...για βροχες δεν ξερω αλλα καπου θα ξεσπαση τελος αυγουστου αρχες οκτωβριου θα γι
 
Πολλή ζέστη ρε μάγκες, έχουμε λιώσει. Ούτε η μπύρα δεν δροσίζει πλέον! Αυτό το πράγμα στο λεκανοπέδιο της Αθήνας που ακόμα και το βράδυ δεν πέφτει θερμοκρασία λόγω των τσιμέντων πρέπει να το κοιτάξουμε κάποια στιγμή.
 
Πολλή ζέστη ρε μάγκες, έχουμε λιώσει. Ούτε η μπύρα δεν δροσίζει πλέον! Αυτό το πράγμα στο λεκανοπέδιο της Αθήνας που ακόμα και το βράδυ δεν πέφτει θερμοκρασία λόγω των τσιμέντων πρέπει να το κοιτάξουμε κάποια στιγμή.
Τα ίδια και σήμερα, πρωί πρωί....
IMG_20210730_101120.jpg
 
Πολλή ζέστη ρε μάγκες, έχουμε λιώσει. Ούτε η μπύρα δεν δροσίζει πλέον! Αυτό το πράγμα στο λεκανοπέδιο της Αθήνας που ακόμα και το βράδυ δεν πέφτει θερμοκρασία λόγω των τσιμέντων πρέπει να το κοιτάξουμε κάποια στιγμή.
Δεν έχει μείνει δέντρο για δέντρο και το τσιμέντο απορροφά τη ζέστη και την εκπέμπει όλη νύχτα. Έχω ζήσει αρκετά χρόνια Αθήνα. Το καλοκαίρι σκέτη απελπισία. Χθες που ανέβηκα για μια δουλειά το αυτοκίνητο έγραφε 43 βαθμούς.
 
Δεν έχει μείνει δέντρο για δέντρο και το τσιμέντο απορροφά τη ζέστη και την εκπέμπει όλη νύχτα. Έχω ζήσει αρκετά χρόνια Αθήνα. Το καλοκαίρι σκέτη απελπισία. Χθες που ανέβηκα για μια δουλειά το αυτοκίνητο έγραφε 43 βαθμούς.
https://el.m.wikipedia.org/wiki/Αστική_θερμονησίδα
Αστική θερμονησιδα
 
Ο τελευταιος μεγαλος καυσονας αν θυμαμαι καλα ηταν το 2007 με μεγαλη διαρκια....ο χειμωνας απο οκτωβριο και μετα ηταν πολυ βαρης τα πουλια παπια και κυχλες ηταν σε πολυυυυυυυ μεγαλους αριθμους
 
Last edited:
Ο τελευταιος μεγαλος καυσονας αν θυμαμαι καλα ηταν το 2007 με μεγαλη διαρκια....ο χειμωνας απο οκτωβριο και μετα ηταν πολυ βαρης τα πουλια παπια και κυχλες ηταν σε πολυυυυυυυ μεγαλους αριθμους
Και το 2016 είχε κάνει όχι τόσο μεγάλης διάρκειας όμως ...
 
Ο τελευταιος μεγαλος καυσονας αν θυμαμαι καλα ηταν το 2007 με μεγαλη διαρκια....ο χειμωνας απο οκτωβριο και μετα ηταν πολυ βαρης τα πουλια παπια και κυχλες ηταν σε πολυυυυυυυ μεγαλους αριθμους
Παντως στα μερη μου καθε χρονο καυσωνα εχει και χειμωνα βαρυ καθε 6-7 .hair.
 
Έχω κλείσει 20 χρόνια στα καιρικά δρωμενα .
Πραγματικά αυτό το πράγμα που περνάμε αυτές τις μέρες ,αλλά κυρίως η συνέχεια που θα έχει δεν το έχω ξαναδεί .
Τέτοια διάρκεια ...ποτέ ..
Επίσης δεν βλέπω πως μπορεί να σπάσει όλο αυτό ...
Υπόμονη και προσοχή
 
Έχω κλείσει 20 χρόνια στα καιρικά δρωμενα .
Πραγματικά αυτό το πράγμα που περνάμε αυτές τις μέρες ,αλλά κυρίως η συνέχεια που θα έχει δεν το έχω ξαναδεί .
Τέτοια διάρκεια ...ποτέ ..
Επίσης δεν βλέπω πως μπορεί να σπάσει όλο αυτό ...
Υπόμονη και προσοχή
Και άλλες χρονιές θυμάμαι μέρες με τέτοιες θερμοκρασίες,αλλά ποτέ αυτή τη διάρκεια.
Τώρα το απόγευμα βγήκα να ποτίσω λίγο έξω.Κοτσυφια,σπουργίτια,καρακάξες στο τέλος είχαν μαζευτεί όλα σε μία λακουβιτσα με νερό.Εχουν στεγνωσει τα πάντα έξω.
 
Έχω κλείσει 20 χρόνια στα καιρικά δρωμενα .
Πραγματικά αυτό το πράγμα που περνάμε αυτές τις μέρες ,αλλά κυρίως η συνέχεια που θα έχει δεν το έχω ξαναδεί .
Τέτοια διάρκεια ...ποτέ ..
Επίσης δεν βλέπω πως μπορεί να σπάσει όλο αυτό ...
Υπόμονη και προσοχή
Πως να σπάσει ρε αδερφε? Αφού βγήκε ο Μαρουσακης και είπε ότι θα έχουμε βροχές και πλημμύρες. Ότι λέει , το ανάποδο γινεται!!! Άρα θα καουμε μέχρι τον Δεκαπενταύγουστο και βλεπουμε....
 
Πως να σπάσει ρε αδερφε? Αφού βγήκε ο Μαρουσακης και είπε ότι θα έχουμε βροχές και πλημμύρες. Ότι λέει , το ανάποδο γινεται!!! Άρα θα καουμε μέχρι τον Δεκαπενταύγουστο και βλεπουμε....
Με τον κουλι που μπλεξαμε και η θαλασσα θα στερεψη....
 
Back
Top