Καιρός

Κάθε χρόνο και χειρότερα.
Και ομως , τα προηγούμενα χρόνια ήταν πολύ καλά υετικα. Το μόνο κακό είναι ότι όλα τα χιλιοστά βροχής πέφτουν μαζεμένα και σε μικρό χρονικό διάστημα σαν τροπικες καταιγιδες και κάνουν και ζημιες. Που είναι εκείνες οι εποχές που έριχνε ψιλή ποτιστικη βροχή 2-3 μερες ασταμάτητα και χόρταινε η γη?
 
Από το πρωί φόρτωνε ο καιρός κ αεράκι έντονο...τώρα το μεσημέρι,πέρασε νερό έντονο πολυτελείας τουλάχιστο 30 ως 45'...πολύ καλό για τις ελιές,καλαμπόκια κτλ..κακό όμως για τα καρπούζια διότι σε 10 μέρες ξεκινά η συγκομιδή του υπέθριου κ ο καιρός τα γυρίζει πίσω αντίστροφα.
Παράξενα φυτά τα καρπούζια....
 
Καλά φίλε ..Εδώ δουλειά και Άγιος ο θεός
Κάνουμε και off από τα καιρικά ..Δεν είναι χάρτες αυτοί ...
Σκατα και αποσκατα! Κάνε ένα βουντού ρε να ρίξει κεντρική Εύβοια καμία 50άρια χιλιοστα. Θα μου ψοφήσουν οι μέλισσες!!! Μόνο μην είναι σαν το περσινό 8-9 Αυγούστου. Από αυτό καλύτερα ο καυσωνας!
 
Σκατα και αποσκατα! Κάνε ένα βουντού ρε να ρίξει κεντρική Εύβοια καμία 50άρια χιλιοστα. Θα μου ψοφήσουν οι μέλισσες!!! Μόνο μην είναι σαν το περσινό 8-9 Αυγούστου. Από αυτό καλύτερα ο καυσωνας!
Υπάρχουν περιοχές με απίστευτη ξηρασία...
Το ξέρω .
 
Υπάρχουν περιοχές με απίστευτη ξηρασία...
Το ξέρω .
Πίσω από την Διρφη στο πατρογονικο χωριο είναι πρώτη φορά οσο πισω και αν πάω στις αναμνήσεις μου που δεν έχει ρίξει σταγονα. Όλα είναι καταξερα και με τα παρταλια που κυκλοφορούν ανάμεσα στους εκδρομείς που επισκέπτονται την περιοχή τρέμει η καρδιά μου μην μας κάνουν μπουρλότο! Τώρα είδα τέλη Ιουλίου δείχνει να μας ψήνει χειρότερα από ποτέ για φετος. Αι σιχτίρ ελληνικό σκατοκαλοκαιρο.
 
Καλησπέρα σας .
Τέτοιο ζεστό καλοκαίρι είχαμε μια 5ετια να το δούμε
Τέτοια εμμονή φέτος είναι απίστευτη..
Εάν δεν ξεραθούν τα πάντα θα είναι θαύμα ..
Ιδικά η Δευτέρα δείχνει να σπάει κοντέρ ...
Υπομονή και προσοχή .
 
Καλησπέρα σας .
Τέτοιο ζεστό καλοκαίρι είχαμε μια 5ετια να το δούμε
Τέτοια εμμονή φέτος είναι απίστευτη..
Εάν δεν ξεραθούν τα πάντα θα είναι θαύμα ..
Ιδικά η Δευτέρα δείχνει να σπάει κοντέρ ...
Υπομονή και προσοχή .
Να ήταν ετσι και στο ανάποδο τον χειμωνα. -10 στα 850 για δεκαπέντε μέρες σερι. Μόνο όταν είναι να μας κάψει το κάνει αυτό. Ξεραθηκαν όλα ήδη φιλε μου και τα πηγάδια και οι γεωτρήσεις είναι πλέον στα όρια τους εδω.
 
Να ήταν ετσι και στο ανάποδο τον χειμωνα. -10 στα 850 για δεκαπέντε μέρες σερι. Μόνο όταν είναι να μας κάψει το κάνει αυτό. Ξεραθηκαν όλα ήδη φιλε μου και τα πηγάδια και οι γεωτρήσεις είναι πλέον στα όρια τους εδω.
Είμαστε πιο κοντά στην Αφρική από ότι στην βόρεια Ευρώπη.
Μην το ξεχνάμε αυτό ...
Η ζέστη από εκεί έρχεται πολύ πιο εύκολα από ότι μια ψυχρή κάθοδος από τα βόρεια .
Η νότια Ελλάδα είναι ξεκάθαρο ότι θα δει πρώτη την κλιματική αλλαγή ως προς την άνοδο της μέσης θερμοκρασίας...
 
Είμαστε πιο κοντά στην Αφρική από ότι στην βόρεια Ευρώπη.
Μην το ξεχνάμε αυτό ...
Η ζέστη από εκεί έρχεται πολύ πιο εύκολα από ότι μια ψυχρή κάθοδος από τα βόρεια .
Η νότια Ελλάδα είναι ξεκάθαρο ότι θα δει πρώτη την κλιματική αλλαγή ως προς την άνοδο της μέσης θερμοκρασίας...
Δεκτό και γνωστο. Ξέρεις που τρελενομαι? Βλέποντας τα σκατομοντελα να φέρνουν τον χειμώνα κρύα και χιονιαδες και να τα εξαφανίζουν 24 ώρες πριν την μέρα που τα τάζουν. Ε δεν μπορούν να κάνουν τα ίδια με τον καυσωνα??? 10 μέρες πριν τον έχουν πιάσει και πάνε κορδονι. Όσο για την κλιματική αλλαγή είναι ήδη εδω.
 
Είμαστε πιο κοντά στην Αφρική από ότι στην βόρεια Ευρώπη.
Μην το ξεχνάμε αυτό ...
Η ζέστη από εκεί έρχεται πολύ πιο εύκολα από ότι μια ψυχρή κάθοδος από τα βόρεια .
Η νότια Ελλάδα είναι ξεκάθαρο ότι θα δει πρώτη την κλιματική αλλαγή ως προς την άνοδο της μέσης θερμοκρασίας...
Κάτι μου λέει ότι αν συνεχιστεί αυτή η καψιλα
η θέση κάτω από το πλατάνι
θα χρεώνεται όσο η ξαπλώστρα στην Μύκονο
 
Δεκτό και γνωστο. Ξέρεις που τρελενομαι? Βλέποντας τα σκατομοντελα να φέρνουν τον χειμώνα κρύα και χιονιαδες και να τα εξαφανίζουν 24 ώρες πριν την μέρα που τα τάζουν. Ε δεν μπορούν να κάνουν τα ίδια με τον καυσωνα???
Ακριβως αυτο συζητουσα προχθες!
Με αφορμη το ψυχρο βροχερο μπασιμο που θα ερχοταν (δηθεν) απο βορεια ευρωπη.
Ελεγα στην Ευβοια, σταγονα δεν θα ριξει!
Και μερα με την μερα το πηγαιναν πισω μεχρι που το εξαφανισαν!
Αν ηταν καυσωνας, θα ημουν σιγουρος οτι θα μας καψει!
 
Back
Top