Καιρός

Καλησπερα σας
Καποιες λιγες βροχες στα δυτικα και βορεια 24 του μηνα κυριως , οχι τιπτ σημαντικο
Η κακοκαιρια στην δυτικη ευρωπη που λεγαμε , τελικα δειχνει να μας φτανει με αρκετο κοπο.
Θα μας ανεβασει την θερμοκρασια λιγο στην αρχη , στην ανατολικη χωρα κυριως..,.

Αλλα απο σαββατο μεσημερι και μετα θα εχουμε αρκετες βροχες σε ολη την δυτικη και βορεια χωρα.
Ιδικα στα β-δυτικα θα ειναι αρκετα εντονες ..
Πολλες βροχες και στα υπολοιπα βαλκανια επιτελους απο κυριακη και μετα.

Απο Σαββατο θα μπουμε σε μια περιοδο δυτικου νοτιο-δυτικου ρευματος ,μεχρι και το τελος του μηνα
Η θερμοκρασια στην κεντρικη και δυτικη ευρωπη χαμηλα για την εποχη .
Δεν δειχνει ακομα κατι καλο απο θεμα βοριαδων.....
 
"...Ο άκρατος ανταγωνισμός των προγνωστών για περισσότερα κλικ και δημοσιότητα..."
Να προσθέσω και εγώ "και για μια έδρα στην βουλή" με όλα αυτά τα "νούμερα".
Όπως τα έχω γράψει πολλές φορές.
Πραγματικές και χρήσιμες πληροφορίες θέλουμε όχι πανικό και κλείσιμο του κόσμου μέσα (το ΣΚ), με βομβαρδισμό από την (κάθε) Δευτέρα

http://ziakopoulos.blogspot.com/2020/09/blog-post_23.html
 
"...Ο άκρατος ανταγωνισμός των προγνωστών για περισσότερα κλικ και δημοσιότητα..."
Να προσθέσω και εγώ "και για μια έδρα στην βουλή" με όλα αυτά τα "νούμερα".
Όπως τα έχω γράψει πολλές φορές.
Πραγματικές και χρήσιμες πληροφορίες θέλουμε όχι πανικό και κλείσιμο του κόσμου μέσα (το ΣΚ), με βομβαρδισμό από την (κάθε) Δευτέρα

http://ziakopoulos.blogspot.com/2020/09/blog-post_23.html

O Κυριος Ζιακοπουλος ειναι μεγας δασκαλος..και πραγματικα οσοι εχετε χρονο και ορεξη αξιζει να διαβαζεται το blog του..
 
παιδιά σας ευχαριστώ όλους σας για τις ευχές σας . να είστε καλά. θέλει πολύ χρόνο να ανακάμψει όλη η πόλη. έχουν τρελαθεί όλοι....

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΚΑΙ ΠΆΛΙ.
Υπομονη φιλε!!! Δυσκολη κατασταση!! Υγεια, Υπομονη και δυναμη ευχομαι!
 
ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΑΜΕ.... ΔΕΝ ΈΜΕΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ.. ΤΑ ΑΥΤΟΚΊΝΗΤΑ ΜΟΥ ΠΉΡΑΝ ΝΕΡΟ ΜΕΣΑ. ΜΑΓΑΖΊ ΔΕΝ ΈΜΕΙΝΕ ΟΥΤΕ ΈΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΌΛΗ......
Λάμπρο ευχομαι δύναμη ψυχική , και σωματική φίλε μου , όλα να ξαναφτιάξουν γρήγορα . Και πάνω από όλα να ειστε καλά .pray to God.
 
O Κυριος Ζιακοπουλος ειναι μεγας δασκαλος..και πραγματικα οσοι εχετε χρονο και ορεξη αξιζει να διαβαζεται το blog του..
Περι τα φωτα σου
Μια προβλεψη για ΣΚ προς Αρκαδια μερια Καρυταινα εως Ανδριτσαινα αλλα στα ορεινα ;)
 
Περι τα φωτα σου
Μια προβλεψη για ΣΚ προς Αρκαδια μερια Καρυταινα εως Ανδριτσαινα αλλα στα ορεινα ;)

Σημερα δειχνει να εχει βροχες απο σαββατο πρωι και μετα μεχρι και κυριακη πρωι.....οχι πολλα πραγματα ,,,,οσο πιο δυτικα τοσο περισσοτερα φαινομενα....

αλλα χθες τα προγνωστικα δεν επιασαν τις σημερινες βροχες στην ηπειρο ουτε στο μισο...Μιλαμε για 20 ωρες πριν προγνωση
το δυτικο ρευμα εβγαλε και βγαζει ακομα αρκετο νερο,
επισης εβρεξε θεσσαλια παλι σημερα που δεν φαινοταν πουθενα...ουτε στα δικα μας ουτε στα ευρωπαικα ουτε στα παγκοσμια...πραγματικα τα κοιταξα ολα...
Παντα αυτη η εποχη ηταν δυσκολη στον υπολογισμο του υετου (βροχη) ,αλλα φετος εχουμε αποκλισεις μεγαλες....οχι τοσο στην εκταση που θα καλυψουν τα φαινομενα...εκει πανε καλα......αλλα στα mm που θα πεσουν....


Θα προτιμουσα να παμε πιο κοντα στο σ.κ για καλυτερα....
 
Σημερα δειχνει να εχει βροχες απο σαββατο πρωι και μετα μεχρι και κυριακη πρωι.....οχι πολλα πραγματα ,,,,οσο πιο δυτικα τοσο περισσοτερα φαινομενα....

αλλα χθες τα προγνωστικα δεν επιασαν τις σημερινες βροχες στην ηπειρο ουτε στο μισο...Μιλαμε για 20 ωρες πριν προγνωση
το δυτικο ρευμα εβγαλε και βγαζει ακομα αρκετο νερο,
επισης εβρεξε θεσσαλια παλι σημερα που δεν φαινοταν πουθενα...ουτε στα δικα μας ουτε στα ευρωπαικα ουτε στα παγκοσμια...πραγματικα τα κοιταξα ολα...
Παντα αυτη η εποχη ηταν δυσκολη στον υπολογισμο του υετου (βροχη) ,αλλα φετος εχουμε αποκλισεις μεγαλες....οχι τοσο στην εκταση που θα καλυψουν τα φαινομενα...εκει πανε καλα......αλλα στα mm που θα πεσουν....


Θα προτιμουσα να παμε πιο κοντα στο σ.κ για καλυτερα....
Περικλη το βράδυ έβρεξε και Αττική ,Άγιος Στέφανος - Άνοιξη .
 
Για την μπεκάτσα στην Πελοπόννησο τα τελευταία χρόνια έχω παρατήσει ότι τα νερά παίζουν καθοριστικό παράγοντα , όποτε έχει νερά από νωρίς ημερολογιακά και τα κρατάει μέχρι τέλος Οκτωβρίου ειδικά στα ορεινά μπαίνουν μπεκάτσες και τις κρατάει ,παντού ισχύει αυτό εννοείτε απλά νομίζω ότι στην Πελοπόννησο παίζει πιο καθοριστικό ρόλο από ότι στα ορεινα της υπόλοιπης χώρας .
 
Περι τα φωτα σου
Μια προβλεψη για ΣΚ προς Αρκαδια μερια Καρυταινα εως Ανδριτσαινα αλλα στα ορεινα ;)
Δεν άλλαξε ουσιαστικά κάτι
Από Σάββατο πρωί 10-11 και μετά έως Κυριακή ξημερώματα τα οποία φαινόμενα..Τα οποία πάντως θα είναι λίγα.
Η περιοχή καλή βροχή θα έχει από Δευτέρα .

Το πολύ νερό το Σάββατο θα το έχει στην βόρεια Ελλάδα..
 
Για την μπεκάτσα στην Πελοπόννησο τα τελευταία χρόνια έχω παρατήσει ότι τα νερά παίζουν καθοριστικό παράγοντα , όποτε έχει νερά από νωρίς ημερολογιακά και τα κρατάει μέχρι τέλος Οκτωβρίου ειδικά στα ορεινά μπαίνουν μπεκάτσες και τις κρατάει ,παντού ισχύει αυτό εννοείτε απλά νομίζω ότι στην Πελοπόννησο παίζει πιο καθοριστικό ρόλο από ότι στα ορεινα της υπόλοιπης χώρας .
Ακριβως το ιδιο ισχυει και για μας στο Ιονιο..οσες χρονιες εριχνε νερα οπως πρεπει στην ωρα τους και ειχαμε πουλια και τα κραταγε κιολας για καιρο..την ωθηση για να βγουμε στο βουνο μας την εδινε παντα αν 22 Οκτωβρη ξεκιναγαν βροχες και τις κραταγε μεχρι 28-30..τοτε παντα βρισκαμε πουλια
 
Δεν άλλαξε ουσιαστικά κάτι
Από Σάββατο πρωί 10-11 και μετά έως Κυριακή ξημερώματα τα οποία φαινόμενα..Τα οποία πάντως θα είναι λίγα.
Η περιοχή καλή βροχή θα έχει από Δευτέρα .

Το πολύ νερό το Σάββατο θα το έχει στην βόρεια Ελλάδα..
Περικλή μέσα στην εβδομάδα που έρχεται γυρίζει βοριά και πτώση θερμοκρασίας ;
 
Ακριβως το ιδιο ισχυει και για μας στο Ιονιο..οσες χρονιες εριχνε νερα οπως πρεπει στην ωρα τους και ειχαμε πουλια και τα κραταγε κιολας για καιρο..την ωθηση για να βγουμε στο βουνο μας την εδινε παντα αν 22 Οκτωβρη ξεκιναγαν βροχες και τις κραταγε μεχρι 28-30..τοτε παντα βρισκαμε πουλια
Έτσι είναι ,άποψη μου είναι πως πλέον πια δεν μου λέει κατι εάν βρέξει τώρα και μετά όλο τον Οκτώβρη έχει υψηλές θερμοκρασίες και ανομβρία με αποτέλεσμα να γίνουν όλα μπαρούτι ,προτιμώ τωρα τον Σεπτέμβρη να έχει λιγοτερα νερά και μετά της 10 Οκτωβρίου να έχουμε φθινόπωρο με βροχές και πτώση θερμοκρασίας και να μην κυνηγάμε το τελευταίο 10 ήμερο του Οκτώβρη με autan .
 
Έτσι είναι ,άποψη μου είναι πως πλέον πια δεν μου λέει κατι εάν βρέξει τώρα και μετά όλο τον Οκτώβρη έχει υψηλές θερμοκρασίες και ανομβρία με αποτέλεσμα να γίνουν όλα μπαρούτι ,προτιμώ τωρα τον Σεπτέμβρη να έχει λιγοτερα νερά και μετά της 10 Οκτωβρίου να έχουμε φθινόπωρο με βροχές και πτώση θερμοκρασίας και να μην κυνηγάμε το τελευταίο 10 ήμερο του Οκτώβρη με autan .
Λευτέρη και εγώ Πελοπόννησο κυρίως κυνηγάω, όσα έχεις γράψει ακριβώς τα ίδια έχω διαπιστώσει. Το άριστο για εμένα είναι μια βροχερή εβδομάδα τον Σεπτέμβρη και τον Οκτώβρη δύο εβδομάδες. Με εναλλαγές νοτιά βροχή αλλά και βορειοανατολικό επίσης με βροχή !!!
 
Λευτέρη και εγώ Πελοπόννησο κυρίως κυνηγάω, όσα έχεις γράψει ακριβώς τα ίδια έχω διαπιστώσει. Το άριστο για εμένα είναι μια βροχερή εβδομάδα τον Σεπτέμβρη και τον Οκτώβρη δύο εβδομάδες. Με εναλλαγές νοτιά βροχή αλλά και βορειοανατολικό επίσης με βροχή !!!
Ο Β.Α βάζει πουλιά στην Πελοπόννησο Γιώργο.
Αν και ο Οκτώβρης θα έχει τις βροχές του από τις αρχές κιόλας.
 
Περικλή μέσα στην εβδομάδα που έρχεται γυρίζει βοριά και πτώση θερμοκρασίας ;

Toπικος βοριας φιλε μου....Το χαμηλο που μπαινει στα βαλκανια θα μας γυρισει λιγο σε βοριαδες.
Αλλα ουστιαστικα μονο στην χωρα μας
Ντεμεκ βοριας που λεει και μια ψυχη.
Και η πτωση της θερμοκρασιας προσωρινη ...Θα ξανα ανεβει τις πρωτες μερες του οκτωμβριου αρκετα ψηλα και παλι
 
Δεν άλλαξε ουσιαστικά κάτι
Από Σάββατο πρωί 10-11 και μετά έως Κυριακή ξημερώματα τα οποία φαινόμενα..Τα οποία πάντως θα είναι λίγα.
Η περιοχή καλή βροχή θα έχει από Δευτέρα .

Το πολύ νερό το Σάββατο θα το έχει στην βόρεια Ελλάδα..
Περί σε παραδέχομαι έπεσες μέσα ακριβώς και στην ώρα .shake hands..shake hands.
.IMG_20200926_115645.jpg

IMG_20200926_120206.jpg

Ξεκίνησε το ψιλόβροχο
 
Back
Top