Καιρός

Αυτό που πλέον είναι ξεκάθαρο είναι πως κάθε χρόνο έχουμε τέτοιες πλημμύρες πλέον. Καλό είναι όσοι είναι σε περιοχές που κινδυνεύουν με τον οποιοδήποτε τρόπο να πάρουν τα μέτρα τους. Επίσης, μια ασφάλιση κατοικίας είναι φθηνή και αξίζει να ξέρετε. :)
Βασιλη με αυτο που ζηταμε εδω κατω το μονο μετρο που μπορουμε να παρουμε ειναι να κανουμε καμια κιβωτο ετσι να υπαρχει ποτε δεν ξερεις ή κανα αμφιβιο οχημα..περα απ την πλακα παντως τετοια πρωτογνωρα φαινομενα τουλαχιστον μας προετοιμαζουν περισσοτερο σε υλικοτεχνικο επιπεδο για τις κατασκευες σπιτιων δρομων κλπ γιατι μεχρι τωρα ολα ηταν απαρχαιωμενα
 
Βασιλη με αυτο που ζηταμε εδω κατω το μονο μετρο που μπορουμε να παρουμε ειναι να κανουμε καμια κιβωτο ετσι να υπαρχει ποτε δεν ξερεις ή κανα αμφιβιο οχημα..περα απ την πλακα παντως τετοια πρωτογνωρα φαινομενα τουλαχιστον μας προετοιμαζουν περισσοτερο σε υλικοτεχνικο επιπεδο για τις κατασκευες σπιτιων δρομων κλπ γιατι μεχρι τωρα ολα ηταν απαρχαιωμενα
Ο καιρός έχει αλλάξει Μίλτο. Πρέπει να αλλάξουμε και εμείς. Όπως μου είχε πει ένας πολύ σοφός ταξιτζής μια φορά, πρέπει να είσαι χαμαιλέων σε αυτή την ζωή αν θες να ζήσεις χαρούμενος. :cool:
 
Ο καιρός έχει αλλάξει Μίλτο. Πρέπει να αλλάξουμε και εμείς. Όπως μου είχε πει ένας πολύ σοφός ταξιτζής μια φορά, πρέπει να είσαι χαμαιλέων σε αυτή την ζωή αν θες να ζήσεις χαρούμενος. :cool:
Ετσι ακριβως καθε χρονο ολο και κατι καινουριο μας σκαει ο καιρος πανε αυτα που ξεραμε..μεγαλη κουβεντα ο ταριφ και οντως ειναι πραγματικοτητα σε ολα..προσαρμογη στα νεα δεδομενα
 
Καλησπερα σας
Περασε ο ιανος η cassilda (οπως το ονομασαν στην υπολοιπη ευρωπη) αλλα αφησε πισω του μεγαλο κακο...δυστυχως,,
Ολα τα προγνωστικα εδιεχναν τα προβληματα στα ιονια νησια και ηταν κατι που πανω κατω το περιμεναμε..
Αυτο που εγινε στον καμπο της θεσσαλιας ,και το υψος βροχης που επεσε δεν ειναι δυνατον να προβλεφθει προς το παρων απο κανενα μηχανημα στον κοσμο
Η εμμονη του κεντρου του χαμηλου στο ιδιο σημειο για καποιες ωρες οδηγησε σε συγκλιση αερα (ζεστου και κρυου ) στην περιοχη εκει ,με αποτελεσμα να βγαινουν αδιακοπα καταιγιδες οι οποιες εριξαν απιστευτα υψοι βροχης

Inked119706952_2692460577523415_6472857794128437656_n_LI.jpg
τα προγνωστικα σε εναν μεσο ορο εδιναν 50-70 χιλιοστα για την θεσσαλια και επεσαν κατα τοπους πανω απο 300..
Ο ιδιος μηχανισμος ειχε δωσει και τις πλημμυρες στην μανδρα πριν λιγα χρονια...
Ας ελπισουμε ο κοσμος να βρει την δυναμη και να παρει παλι τα πανω του

Στα μονοτονα τα δικα μας τωρα
Δεν περιμενουμε κατι την ερχομενη εβδομαδα..Καποιες βροχες στην δυτικη ελλαδα ,λογο του δυτικου ρευματος ...ψιλοπραγματα ,,,

Το σημαντικο στον καιρικο χαρτη ειναι μια μεγαλη κακοκαιρια στην δυτικη και κεντρικη ευρωπη . με πολλες βροχες και αρκετη ψυχρα...
προσπαθει να μας πλησιασει προς το τελος του μηνα ..Ακομα δεν ειναι ξεκαθαρο..Το σιγουρο ειναι οτι στην αρχη της θα ειμαστε στο θερμο της κομματι με αποτελεσμα να εχουμε ανοδο της θερμοκρασιας εως και το αλλο σ.κ 26/27...οποτε θα εχουμε ζεστη για καποιες μερες ακομα..

Η εισοδος του κρυου στην ρωσια που ειχαμε πει , λογο της κακοκαιριας στα δυτικα υποχωρει λιγο...δειχνει ομως να ειναι πιο ενεργη φετος για τετοια εποχη..και αυτο ειναι πολυ καλο...

Υπομονη σε ολους οσους περασαν δυσκολα τις τελευταιες μερες και κυριως στον παλιο μου φιλο τον Λαμπρο.
 
ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΑΜΕ.... ΔΕΝ ΈΜΕΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ.. ΤΑ ΑΥΤΟΚΊΝΗΤΑ ΜΟΥ ΠΉΡΑΝ ΝΕΡΟ ΜΕΣΑ. ΜΑΓΑΖΊ ΔΕΝ ΈΜΕΙΝΕ ΟΥΤΕ ΈΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΌΛΗ......
Λυπάμαι Λαμπρό.
Το μόνο που μπορουμε να πούμε ειναι καλη δύναμη.
Τουλαχιστον όσοι δεν έχασαν δικό τους άνθρωπο, ειναι κάπως καλύτερα.
Κάθε καταστροφή ειναι δύσκολη, αλλα μετά απο όσα έχει περάσει η ΧΩΡΑ γίνεται ακομη πιο δύσκολη η επανάκαμψη.
Ελπίζω να δοθεί βοήθεια και να παει σε αυτούς που ζημιώθηκαν και οχι σε ευέλικτους ....ημετέρους
 
ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΑΜΕ.... ΔΕΝ ΈΜΕΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ.. ΤΑ ΑΥΤΟΚΊΝΗΤΑ ΜΟΥ ΠΉΡΑΝ ΝΕΡΟ ΜΕΣΑ. ΜΑΓΑΖΊ ΔΕΝ ΈΜΕΙΝΕ ΟΥΤΕ ΈΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΌΛΗ......
Πολυ κριμα Λαμπρο και μεις εδω παθαμε πανολεθρια..οι λαμαρινες ομως και τα ντουβαρια γινοντε ο ανθρωπος δεν ξαναγυριζει πισω..κουραγιο και θα περασει αυτη η δυσκολη στιγμη!
 
ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΑΜΕ.... ΔΕΝ ΈΜΕΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ.. ΤΑ ΑΥΤΟΚΊΝΗΤΑ ΜΟΥ ΠΉΡΑΝ ΝΕΡΟ ΜΕΣΑ. ΜΑΓΑΖΊ ΔΕΝ ΈΜΕΙΝΕ ΟΥΤΕ ΈΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΌΛΗ......
Ότι και να πεις είναι λίγο
Καλό κουράγιο και ας ελπίσουμε ότι το κράτος θα βάλει πλάτη να ορθοποδήσει ο κόσμος που καταστράφηκε
 
ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΑΜΕ.... ΔΕΝ ΈΜΕΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ.. ΤΑ ΑΥΤΟΚΊΝΗΤΑ ΜΟΥ ΠΉΡΑΝ ΝΕΡΟ ΜΕΣΑ. ΜΑΓΑΖΊ ΔΕΝ ΈΜΕΙΝΕ ΟΥΤΕ ΈΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΌΛΗ......
Λάμπρο υπομονή και δύναμη φίλε. Δεν μπορώ να φανταστώ τι περνάτε. Ελπίζω να μη θρηνήσουμε άλλα θύματα.
 
ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΑΜΕ.... ΔΕΝ ΈΜΕΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ.. ΤΑ ΑΥΤΟΚΊΝΗΤΑ ΜΟΥ ΠΉΡΑΝ ΝΕΡΟ ΜΕΣΑ. ΜΑΓΑΖΊ ΔΕΝ ΈΜΕΙΝΕ ΟΥΤΕ ΈΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΌΛΗ......
Το πέρασα το Σεπτέμβρη του 2016 κ ξέρω πως είναι... Είναι κάτι που δεν το φαντάζεσαι αν δεν το ζήσεις...
Υπομονή... Όλα θα φτιαχτούν σιγά σιγά, οι άνθρωποι να είναι όρθιοι...
 
Την Παρασκευή το πρωί, παρατήρησα τον καιρό στο Internet και βλέποντας την δύσκολη πρόβλεψη στα Ιόνιο εστίασα στην βόρεια Κεφαλονιά όπου και επεσήμανα στο Windy.com την πρόβλεψη για 260,5 χιλιοστά βροχής ανά τετρ. μέτρο ή 260 κυβικά (ή τόνους βάρος) ανά στρέμμα!!!! μέσα στο 24ωρο.

Με το νερό στο βουνό (και την φόρα μέχρι την θάλασσα) σκέφτηκα πως, και το μισό να πέσει, την άλλη μέρα η Αγία Ευφημία και Φισκάρδο ανατολικά και ο Άσσος δυτικά, θα είναι στις ειδήσεις για κακό λόγο, και έβγαλα φωτογραφία της οθόνης για να το συγκρίνω με τα αποτελέσματα.

Δυστυχώς η πρόβλεψη επαληθεύτηκε :eek:
1600697438807.png
 
Την Παρασκευή το πρωί, παρατήρησα τον καιρό στο Internet και βλέποντας την δύσκολη πρόβλεψη στα Ιόνιο εστίασα στην βόρεια Κεφαλονιά όπου και επεσήμανα στο Windy.com την πρόβλεψη για 260,5 χιλιοστά βροχής ανά τετρ. μέτρο ή 260 κυβικά (ή τόνους βάρος) ανά στρέμμα!!!! μέσα στο 24ωρο.

Με το νερό στο βουνό (και την φόρα μέχρι την θάλασσα) σκέφτηκα πως, και το μισό να πέσει, την άλλη μέρα η Αγία Ευφημία και Φισκάρδο ανατολικά και ο Άσσος δυτικά, θα είναι στις ειδήσεις για κακό λόγο, και έβγαλα φωτογραφία της οθόνης για να το συγκρίνω με τα αποτελέσματα.

Δυστυχώς η πρόβλεψη επαληθεύτηκε :eek:
View attachment 16310
Το καλό που έχει το windy είναι η επιλογή compare που έχει ,και μπορείς να δεις 4 προγνωστικά ταυτόχρονα,όπου μπορείς να βγάλεις έναν μέσω όρο στα χιλιοστά βροχής ...
 
ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΑΜΕ.... ΔΕΝ ΈΜΕΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ.. ΤΑ ΑΥΤΟΚΊΝΗΤΑ ΜΟΥ ΠΉΡΑΝ ΝΕΡΟ ΜΕΣΑ. ΜΑΓΑΖΊ ΔΕΝ ΈΜΕΙΝΕ ΟΥΤΕ ΈΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΌΛΗ......
Λαμπρο χρειάζεται υπομονη και κουραγιο το εχω περασει στο παρελθον μακαρι να μην ξανα συμβει κατι παρομοιο
 
ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΑΜΕ.... ΔΕΝ ΈΜΕΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ.. ΤΑ ΑΥΤΟΚΊΝΗΤΑ ΜΟΥ ΠΉΡΑΝ ΝΕΡΟ ΜΕΣΑ. ΜΑΓΑΖΊ ΔΕΝ ΈΜΕΙΝΕ ΟΥΤΕ ΈΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΌΛΗ......
Καλη δύναμη να έχετε Λάμπρο να το ξεπεράσετε.....εφόσον ευτυχώς ειναι καλά οι άνθρωποι σου ολα τα αλλα φτιάχνονται.....
 
παιδιά σας ευχαριστώ όλους σας για τις ευχές σας . να είστε καλά. θέλει πολύ χρόνο να ανακάμψει όλη η πόλη. έχουν τρελαθεί όλοι....

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΚΑΙ ΠΆΛΙ.
Σίγουρα το θετικό είναι ότι εσύ και η οικογένεια σού είστε καλά, μετά όμως σκέφτεσαι και βλέπεις τις υλικές ζημιές που έχεις υποστεί εσύ και η πόλη σού και σε πιάνει στεναχώρια τι έχει γίνει σε ένα βράδυ και προσπαθείς να το αντιμετωπίσεις. Εύχομαι η πολιτεία να βοηθήσει όπως υποσχέθηκε .
 
Back
Top