Καιρός

Στην αμερικη και οχι μονο το κανουν πολλα χρονια τωρα.Σε μεγαλες κακοκαιρες (τυφωνες) αυτο το κανουν γιατι ονομαζοντας μια κακοκαιρια και με τα μμε πλεον ,ο κοσμος ενδιαφερεται πιο πολυ και προσεχει παραπανω ....Επισης τις θυμαται και πιο ευκολα, παραδειγμα ολοι ξερουμε την Αριαδνη και τι εκανε στην χωρα μας....
Εμεις οπως παντα υπερβολικοι απο την Αριαδνη και μετα οτι χαμηλο ερχεται του δινουμε ,και ονομα....οκ..υπερβολικος λαος οπως παντα
Παντως γνωμη μου κακοκαιριες με χαρακτηριστικα οπως της Αριαδνης πρεπει να τις ονομαζουμε....οχι ομως οτι βροχη ερχεται να εχει και ονομα ..οκ..αυτο ειναι λαλακια...
Η σοφια τωρα και ο τηλεμαχος..αχαχχαχ....ηταν ουστιαστικα μια κακοκαιρια η οποια επρεπε να ονομαστει γιατι οπως ειδαμε εδωσε χιονκα σε νησια και μετρα χιονιου στα ηπειρωτικα.........οκ...αλλα το παρακαναμε.....δινοντας ονοματα λες και ηρθε η νυφη με τους κουμπαρους......
Το χαμηλο που ερχεται απο αυριο, ειναι ενα χαμηλο απο τα δυτικα που τετοια εχουμε 5/6 καθε χρονο τα τελευταια 100 χρονια .....που απλα λογω των ηδη χαμηλω θερμομρασιων στην πρωτη φαση θα δωσει χιονια και σε πεδινα της μακεδονιας..μετα θα θαψει τα ορεινα..οκ..χειμωνας ειναι συμβαινει αυτο.,.........Το ονομασαμε και αυτο ετσι απο αποψη...χαχαχαχχ....,
Έρχεται η Υπατια.sarcastic.
 
Χειμώνας είναι μάγκες, τώρα πρέπει να κάνει και τα χιόνια και τις παγώνια και τις βροχές.... Αλλιώς βλέπουμε φαινόμενα σαν τον περσινό Ιούνη που έγινε χειμώνας....
το ποιο περιεργο και αφυσηκο ειναι οτι παρα το χιονι και το κρυο , δεν εχει ουτε φτερο
 
psofokryo.png

.sarcastic.
 
Εκεί που είχε ξεχιονίσει ο τόπος όλος εκτός από τα ζερβά, σήμερα ξυπνάω και ήταν όλα πάλι άσπρα όπως την Παρασκευή. .hair.

Πάει ο λαγός πάει και το γουρούνι σήμερα...
Τουλάχιστον έπιασε βροχή τώρα αλλά δεν το βλέπω να λιώνει σύντομα..
 
και ομως εμενα δεν μου αρεσε , προτημω το κρυο , να καταλαβουμε επητελους χειμωνα και να ψοφησουν και τα μαραζια που τρωνε τα δεντρα και τα φυτα, το μονο που δεν μου αρεσει ειναι οτι δεν εχουν εμφανηστη ακομα πουλια
 
Εδώ και μισή ώρα στην Ξάνθη ρίχνει χιονι μέσα στην πολη....

Και εδω σε εμας έχει κάνα τρίωρο που χιονίζει πάλι
Κι εδω τα ιδια αλλα οι προβλέψεις λενε οτι θα το γυρισει σε καταιγίδες...
 
και ομως εμενα δεν μου αρεσε , προτημω το κρυο , να καταλαβουμε επητελους χειμωνα και να ψοφησουν και τα μαραζια που τρωνε τα δεντρα και τα φυτα, το μονο που δεν μου αρεσει ειναι οτι δεν εχουν εμφανηστη ακομα πουλια
Καλο το κρύο και ακομη καλύτερο το χιόνι (χωρις πολυήμερο παγετό στα πεδινά)
Η βροχή γρήγορα παίρνει το δρομο της προς την θάλασσα, ενώ η έντονη προκαλεί πλημύρες, και μεγαλη διάβρωση στο έδαφος.
Το χιόνι αποτελεί ρεζέρβα νερού πολύτιμη ειδικα σε περιοχές που δεν έχει λίμνες και αργα αργα τροφοδοτεί τα υπόγεια νερά και τον υδροφόρο ορίζοντα.
Βεβαίως ας χιονίσει ...αργότερα, οχι πάνω στις τελευταίες μέρες του λαγού και του γουρουνιού:).
Αλλα υπαρχει και το καλο σε τέτοια περίπτωση.
Όσα θηλυκά την ...γλιτώσουν θα έχουν την ευκαιρία να γίνουν ....μάνες, και έτσι του χρόνου (αλεπούδων και λαθροθήρων επιτρεπόντων :mad: ) θα έχουμε και το κεφάλαιο (μάνα) και τους ....τόκους.;)
 
Ειχαμε πει οτι στην πρωτη φαση λογο χαμηλων θερμοκρασιων θα εχουμε χιονια και σε πεδινα
οσο μπαινει το θερμο μετωπο με της καταιγιδες ανεβαινει η θερμοκρασια και τα χιονια γυρνανε σε βροχη
Μονο στα ορεινα και ημιορεινα θα κρατησει η χιονοπτωση
 
Ειχαμε πει οτι στην πρωτη φαση λογο χαμηλων θερμοκρασιων θα εχουμε χιονια και σε πεδινα
οσο μπαινει το θερμο μετωπο με της καταιγιδες ανεβαινει η θερμοκρασια και τα χιονια γυρνανε σε βροχη
Μονο στα ορεινα και ημιορεινα θα κρατησει η χιονοπτωση
Θερμο μετωπο ? :eek::eek::eek:
Υγρασια νοτιαδες μουχλα αφαντες και οι τελευταιες τσιχλες .hair..hair.
Παλι θα παρουμε τα απιδια μας .hair.
 
Back
Top