Καιρός

καλησπερα γεροντες...
Περασε μια πολυ σημαντικη κακοκαιρια ,απο αυτες που ερχονται οχι πολυ συχνα στην χωρα μας πλεον....
Οπως ειχα πει θα πλησιαζε πολυ την ιστορικη πια Αριαδνη , και οπως εγινε...Οταν βλεπεις κερκυρα λευκαδα ιθακη και πεδινη μεσσηνια με χιονια, ε δεν το λες και συχνο φαινομενο...
Μας το χαλασε λιγο στο κομματι τις Αιγιαλειας που πιστευα οτι θα βγει η συγκλιση της υφεσης στο ιονιο..τελικα βγηκε ποιο ν.δ και επιασε ηλεια και μεσσηνια..Αλλα γιατο αγαπαμε τον καιρο , γιατι μας βγαζει λαλακες ..!!
Γενικα πηγε καλα στην υπολοιπη χωρα,,,οπως ειχαν δειξει τα προγνωστικα,....
Απο εδω και περα ,αναμενουμε απο δευτερα μια νεα αλλαγη πιο επιλεκτικη αυτην την φορα και λιγο express 14-16 ωρες μαξ......
Απο το υψος του βολου και νοτιοτερα
Τα πιο σοβαρα φαινομενα θα τα εχει η ευβοια, η οποια πραγματικα με το υπαρχον χιονι θα εχει σοβαρο προβλημα δευτερα μεσημερι με τριτη μεσημερι
Χιονια και αττικη-βοιωτια....Χιονια στα β.π της Αθηνας....Το υψος της αττικης οδου θα ειναι για εμενα το οριο ,,,Σιγουρα νιφαδες σε εξαρσεις θα μπουν και μεχρι το κεντρο...
Μεγαλα υψη βροχης και χιονιου στην κρητη οπου τα ορεινα ημιορεινα θα εχουν και εκει ενταση.....
Στα ακομα πιο περα η κυκλοφορια δεν αλλαζει ο Υ μενει στην αγγλια και νεα κακοκαιρια απο 8-9 του μηνα με χαμηλο απο τα δυτικα και πολλες βροχες ...Με χιονια πολλα και παλι τα οποια θα ξεκινησουν απο χαμηλα υψομετρα αλλα λογο νδ ανεμων θα περιοριστουν τα ορεινα....Παρα πολυ χιονι στα ορεινα της χωρας πραγματικα μεχρι τελος της εβδομαδας..............
 
Last edited:
Περικλή Ανδριτσαινα μεριά, πως τα βλέπεις τα πράγματα;
Τωρα εχει πλήρη χιονοκαλυψη και απο Τετάρτη λέει βροχές και καταιγίδες.... Πάνω που λέω να πάρω το υπόλοιπο άδειας μου, με πάει ανάποδα. Η θα βρέχει και θα μας εχει μέσα ή θα χιονίζει και τα πουλιά θα την κάνουν. Σκατοχρονια η φετινή..
 
Περικλή Ανδριτσαινα μεριά, πως τα βλέπεις τα πράγματα;
Τωρα εχει πλήρη χιονοκαλυψη και απο Τετάρτη λέει βροχές και καταιγίδες.... Πάνω που λέω να πάρω το υπόλοιπο άδειας μου, με πάει ανάποδα. Η θα βρέχει και θα μας εχει μέσα ή θα χιονίζει και τα πουλιά θα την κάνουν. Σκατοχρονια η φετινή..
Η βροχή από Τετάρτη Πέμπτη θα το σηκώσει το χιόνι ...
 
Η βροχή από Τετάρτη Πέμπτη θα το σηκώσει το χιόνι ...
Ναι φίλε μου,καλύτερα να το λιώσει όπου γίνεται.
Αύριο θα ξεκινήσω κατα τις 10 να πάρει καλά η μέρα,γιατί έχει παγετό κάτω από ότι μου λένε και θέλει προσοχή.
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου.
 
Ναι φίλε μου,καλύτερα να το λιώσει όπου γίνεται.
Αύριο θα ξεκινήσω κατα τις 10 να πάρει καλά η μέρα,γιατί έχει παγετό κάτω από ότι μου λένε και θέλει προσοχή.
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου.
Τρίτη πρωί θα έχει πιο πολύ ακόμα ...προσοχη
 
Περικλή τα φώτα σου παρακαλώ ...

Στο παρακάτω link ειναι ο σταθμός στα Αρφαρά
http://penteli.meteo.gr/stations/arfara/
Ειναι αξιόπιστες οι μετρήσεις ?? Ειναι δυνατόν χτες βράδυ η χαμηλότερη θεροκρασια να ήταν -0,3 °C μόνο ??
Και αν στα Αρφαρά ηταν τόσο , στο Κατσαρού που ειναι 6 χλμ απόσταση βόρεια σε ευθεία , στις πρόποδες του ίδιου βουνού πρακτικά , πόση διαφορά μπορεί να έχει ??
 
Περικλή τα φώτα σου παρακαλώ ...

Στο παρακάτω link ειναι ο σταθμός στα Αρφαρά
http://penteli.meteo.gr/stations/arfara/
Ειναι αξιόπιστες οι μετρήσεις ?? Ειναι δυνατόν χτες βράδυ η χαμηλότερη θεροκρασια να ήταν -0,3 °C μόνο ??
Και αν στα Αρφαρά ηταν τόσο , στο Κατσαρού που ειναι 6 χλμ απόσταση βόρεια σε ευθεία , στις πρόποδες του ίδιου βουνού πρακτικά , πόση διαφορά μπορεί να έχει ??
Αν και είναι το δεύτερο χωριό μου, με τον σταθμό δεν έχω ασχοληθεί πολύ ,,,..Έχει σημασία εάν είναι σωστά στημένος ο σταθμός ....Πάντως τα Αρφαρά δεν είναι τόσο εύκολα στον παγετό λόγο θέσης ,,Ο Αγ Κωνσταντίνος που είναι πιο χαμηλά στον κάμπο να ξέρεις ότι πάει πιο χαμηλά ....η Ηλέκτρα με τα Αρφαρά για παράδειγμα σε καταστάσεις παγετού έχει 2/3 βαθμούς χαμηλότερα πάντα ....Σύμφωνα με το δικό μου αναλογικό και το σταθμό Αρφαρών ...Ενώ τις ίδιες μέρες έχει μεγαλύτερες μέγιστες απ' τα Αρφαρά ....ο παγετός ειχει να κάνει απόλυτα με το ανάγλυφο και την μορφολογία της περιοχής
 
Κοιτούσα λίγο τις προβλέψεις και πέραν τα όσο έχετε αναφέρει είδα ότι από Τετάρτη έως Πέμπτη δίνει πολύ χιόνι για τη βόρεια Ελλάδα. Φαίνεται επίσης ότι το επόμενο ΣΚ θα είναι καθαρός ο καιρός από φαινόμενα, για να δούμε μέχρι τότε.
 
Τρίτη πρωί θα έχει πιο πολύ ακόμα ...προσοχη
Τελικά το ταξίδι αναβλήθηκε για το επόμενο Σάββατο πρωϊ. Πλήρη χιονοκάλυψη,πάγος = ούτε κυνήγι και επικυνδινότητα. Τετάρτη Πέμπτη δίνει βροχές, οπότε πιστεύω θα λιώσει λίγο το χιόνι και θα μαλακώσει ο καιρός.
 
Στα ακομα πιο περα η κυκλοφορια δεν αλλαζει ο Υ μενει στην αγγλια και νεα κακοκαιρια απο 8-9 του μηνα με χαμηλο απο τα δυτικα και πολλες βροχες ...Με χιονια πολλα και παλι τα οποια θα ξεκινησουν απο χαμηλα υψομετρα αλλα λογο νδ ανεμων θα περιοριστουν τα ορεινα....Παρα πολυ χιονι στα ορεινα της χωρας πραγματικα μεχρι τελος της εβδομαδας..............

Κοιτούσα λίγο τις προβλέψεις και πέραν τα όσο έχετε αναφέρει είδα ότι από Τετάρτη έως Πέμπτη δίνει πολύ χιόνι για τη βόρεια Ελλάδα. Φαίνεται επίσης ότι το επόμενο ΣΚ θα είναι καθαρός ο καιρός από φαινόμενα, για να δούμε μέχρι τότε.
Το εχουμε αναφερει φιλε μου.....Θα ξεκινισουν απο χαμηλα τα χιονια αλλα σταδιακα θα ανεβαινουν οι θερμοκρασιες λογο νδ οποτε θα το γυρναει σε βροχη...Στα ορεινα ομως θα πεσει θαψιμο..κανονικο
 
DVGZAFP.jpg
Σε ψάχνουμε....:mad:
 
Παγκόσμια Ελληνική πρωτοτυπία - καινοτομία.
Αποφασίσαμε να δίνουμε ονόματα στα καιρικά φαινόμενα.
Το γεγονός είχε τέτοια διεθνή επιτυχία που είμαι σίγουρος ότι σύντομα θα μας αντιγράψουν και οι...Αμερικάνοι..sarcastic.

DVGZAFP.jpg
Σε ψάχνουμε....:mad:

Στην αμερικη και οχι μονο το κανουν πολλα χρονια τωρα.Σε μεγαλες κακοκαιρες (τυφωνες) αυτο το κανουν γιατι ονομαζοντας μια κακοκαιρια και με τα μμε πλεον ,ο κοσμος ενδιαφερεται πιο πολυ και προσεχει παραπανω ....Επισης τις θυμαται και πιο ευκολα, παραδειγμα ολοι ξερουμε την Αριαδνη και τι εκανε στην χωρα μας....
Εμεις οπως παντα υπερβολικοι απο την Αριαδνη και μετα οτι χαμηλο ερχεται του δινουμε ,και ονομα....οκ..υπερβολικος λαος οπως παντα
Παντως γνωμη μου κακοκαιριες με χαρακτηριστικα οπως της Αριαδνης πρεπει να τις ονομαζουμε....οχι ομως οτι βροχη ερχεται να εχει και ονομα ..οκ..αυτο ειναι λαλακια...
Η σοφια τωρα και ο τηλεμαχος..αχαχχαχ....ηταν ουστιαστικα 1 κακοκαιρια οχι 2 η οποια επρεπε να ονομαστει γιατι οπως ειδαμε εδωσε χιονκα σε νησια και μετρα χιονιου στα ηπειρωτικα.........οκ...αλλα το παρακαναμε.....δινοντας ονοματα λες και ηρθε η νυφη με τους κουμπαρους......
Το χαμηλο που ερχεται απο αυριο, ειναι ενα χαμηλο απο τα δυτικα που τετοια εχουμε 5/6 καθε χρονο τα τελευταια 100 χρονια .....που απλα λογω των ηδη χαμηλω θερμομρασιων στην πρωτη φαση θα δωσει χιονια και σε πεδινα της μακεδονιας..μετα θα θαψει τα ορεινα..οκ..χειμωνας ειναι συμβαινει αυτο.,.........Το ονομασαμε και αυτο ετσι απο αποψη...χαχαχαχχ....,
 
Back
Top