Καιρός

Αποτι δειχνει παιδια και μεχρι τα μεσα Γεναρη δεν προβλεπονται χιονια και οι θερμοκρασιες θα κυμανθουν περιπου 2 βαθμους ψηλοτερα απο το μακροχρονιο μεσο ορο. Βροχουλες θα εχουμε κατι λιγες, οπως και αερηδες για μας που κυνηγαμε παπια κανα δυο διημερα. Ισως μας κανει αγριο Φλεβαρη και γεμισουμε τσιχλοκοτσυφα.
 
Γιώργο λένε πως ότι καιρό κάνει της Αγ.Βαρβάρας 4/12 κάνει και τα Χριστούγεννα,αρκετά χρόνια το παρακολουθώ και βγαίνει + - 1 βαθμό
ανάμεσα Χριστούγεννα Πρωτοχρονιά ο καιρός πάντα αγριεύει 1-1μιση εβδομάδα......για να δούμε :)

Ωχ ωχ .... αρχισε και τα κομπογιανίτικα με τον καιρό.
.hit.

Αυτό βλέπω κι εγώ Γιώργο και αναπτερώνονται οι ελπίδες μου για φάσσες, μιας και την Τετάρτη θα ανέβω στα Τζουμέρκα.
αλεπού αλεπού τι έχεις να μου πείς σήμερα μετά τα χρόνια πολλά;;;; :)
 
Να μην χαιρόμαστε ιδιαίτερα , εντάξει ο καιρός αλλάζει αλλά δεν θα είναι τα πράγματα τόσο τρομερά και φοβερά!!!!!

Από σήμερα λοιπόν οι μετεωρολόγοι προσγειώθηκαν και άλλαξαν τις προβλέψεις για "χιόνια μέχρι τις βάρκες"

""""Την Πρωτοχρονιά οι χιονοπτώσεις θα συνεχιστούν στην Πελοπόννησο, όπου θα χιονίσει και σε ημιορεινές περιοχές της Κορινθίας και της Αρκαδίας ενώ χιονοπτώσεις θα σημειωθούν και σε πεδινές περιοχές της Ανατολικής Θεσσαλίας, της Κεντρικής Μακεδονίας και της Εύβοιας. Χιονοπτώσεις επίσης αναμένονται και στην Ήπειρο. Ωστόσο και τις δύο αυτές μέρες, παρά την εντυπωσιακή πτώση της θερμοκρασίας, οι χιονοπτώσεις θα είναι κατά κανόνα ασθενείς."""

http://www.meteo.gr/meteoplus/index.cfm

 
Διαβάζω κάποια site που χρησιμοποιούν μακροπρόθεσμα μοντέλα πρόγνωσης και κάνουν λόγο για 65% πιθανότητες να πλήξει την Ελλάδα πολικός χιονιάς από 15-25 Ιανουαρίου. Μέρα με την μέρα που περνάει αυτό φαίνεται όλο και περισσότερο πιθανό σύμφωνα πάντα με αυτές τις πηγές. Κάνουν λόγο μάλιστα για πέντε ημέρες συνεχούς χιονόπτωσης με θυελλώδης ανέμους μεταξύ των παραπάνω ημερομηνιών. Παρομοιάζουν τα φαινόμενα με αντίστοιχα που είχαν συμβεί πολλές δεκαετίες πριν. Δεν απομένει να δούμε αν σε όλα αυτά υπάρχει ίχνος αξιοπιστίας. Κι'αν σου κάτσει ...; .ha ha ha..banana.

http://greeksfun.org/viewtopic.php?f=13&t=5178
 
Διαβάζω κάποια site που χρησιμοποιούν μακροπρόθεσμα μοντέλα πρόγνωσης και κάνουν λόγο για 65% πιθανότητες να πλήξει την Ελλάδα πολικός χιονιάς από 15-25 Ιανουαρίου. Μέρα με την μέρα που περνάει αυτό φαίνεται όλο και περισσότερο πιθανό σύμφωνα πάντα με αυτές τις πηγές. Κάνουν λόγο μάλιστα για πέντε ημέρες συνεχούς χιονόπτωσης με θυελλώδης ανέμους μεταξύ των παραπάνω ημερομηνιών. Παρομοιάζουν τα φαινόμενα με αντίστοιχα που είχαν συμβεί πολλές δεκαετίες πριν. Δεν απομένει να δούμε αν σε όλα αυτά υπάρχει ίχνος αξιοπιστίας. Κι'αν σου κάτσει ...; .ha ha ha..banana.

http://greeksfun.org/viewtopic.php?f=13&t=5178

Γιώργο αν καλυφτεί μια περιοχή από χιόνι μετά δεν βγαίνει απαγόρευση κυνηγιού;
Το λέω γιατί αν είναι έτσι ο καιρός δεν θα μας βοηθήσει στο να κυνηγήσουμε.
 
16-17/1 κάποιες βροχές με λίγα χιόνια στα ορεινά 24-25/1 λίγα χιόνια στην Μακεδονία με περισσότερα δυτικά και στα ορεινά δίνουν τα μέχρι τώρα μοντέλα προσωπικά δεν πιστεύω ότι θ αλλάξει κάτι στο πολύ δυνατότερο :)
 
Last edited:
16-17/1 κάποιες βροχές με λίγα χιόνια στα ορεινά 24-25/1 λίγα χιόνια στην Μακεδονία με περισσότερα δυτικά και στα ορεινά δίνουν τα μέχρι τώρα μοντέλα προσωπικά δεν πιστεύω ότι θ αλλάξει κάτι στο πολύ δυνατότερο :)

Για Θράκη τι παίζει φίλε μου; .xm.
 
Δεν πιστεύω τίποτα.
Σήμερα έδιναν ήλιο και απο το ξημέρωμα βρεχει.
Ρε χειρότεροι απο τους πολιτικούς σου λέω........
 
Δεν πιστεύω τίποτα.
Σήμερα έδιναν ήλιο και απο το ξημέρωμα βρεχει.
Ρε χειρότεροι απο τους πολιτικούς σου λέω........

Δεν έχεις κ άδικο,εγώ σήμερα πετάχτηκα μια βόλτα μέχρι τα Μέγαρα πιστεύοντας ότι θα είχε μόνο συννεφιά όπως έλεγαν,αλλά η βροχή ήταν ασταμάτητη!
Αλλά ας ελπίζουμε εμείς γιατί αλλιώς...
 
Back
Top