Καθαρισμός

Χαχα σου φαινεται περιεργο που τα καθαριζω καθε 3 κ λιγο ε;
Πιτσιρικαδες κοιμομασταν αγκαλια με τα οπλα φιλε μου.
Καλά κάνεις. Και εγώ κάθε μήνα κάνω έλεγχο, απολίπανση, επαναλίπανση και λίγο χαλβάδιασμα με επωμίσεις σε αυτά που χρησιμοποιώ πια στο κυνήγι όποτε ανοίγει, γιατί δεν περνά ο καιρός με τίποτα... Στα υπόλοιπα 4 που δεν τα βγάζω στη μάχη, αυτό γίνεται κάθε τρίμηνο... Σήμερα πρώτο Σαββατοκύριακο του μήνα ήταν η σειρά για τη ρουτίνα μας...

1622893595150.png

1622893928978.png
1622894180469.png
 
Καλά κάνεις. Και εγώ κάθε μήνα κάνω έλεγχο, απολίπανση, επαναλίπανση και λίγο χαλβάδιασμα με επωμίσεις σε αυτά που χρησιμοποιώ πια στο κυνήγι όποτε ανοίγει, γιατί δεν περνά ο καιρός με τίποτα... Στα υπόλοιπα 4 που δεν τα βγάζω στη μάχη, αυτό γίνεται κάθε τρίμηνο... Σήμερα πρώτο Σαββατοκύριακο του μήνα ήταν η σειρά για τη ρουτίνα μας...

View attachment 27684

View attachment 27685
View attachment 27686
Αψογα!!!
Πες για το πλαγιο
 
Ποιος είναι ο ιδανικός τρόπος να καθαρίσουμε την σκανδαλοθήκη;
Βασιλη εγω συνηθως ριχνω σπρευ για καθαρισμο καρμπυρατερ που στεγνωνει αμεσως, ριχνω βασικα πρωτα λαδι και μετα το σπρευ που εγραψα, τωρα αν ειναι σωστο δεν ξερω αλλα την καθαριζει μια χαρα.
 
Ποιος είναι ο ιδανικός τρόπος να καθαρίσουμε την σκανδαλοθήκη;
Πολύ ψιλό λάδι για όπλο και πινέλο.
Φύσημα μετά με πεπιεσμένο αέρα ή καλό σκούπισμα με πανί.
Αν οι βρωμιά επιμένει βενζίνη με πινέλο και μετά το παραπάνω.
 
Ποιος είναι ο ιδανικός τρόπος να καθαρίσουμε την σκανδαλοθήκη;
Απολιπαντικο σπρέι ασφαλές για τα συνθετικά μέρη του όπλου. Ειδικά στον κορμό του πιστολιού και στους μηχανισμούς σκανδάλης σε όλα τα όπλα πιστεύω δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο
 
Σας ευχαριστω όλους. Υπάρχουν πολλές μικρές εγκοπές και δεν μπορώ να το καθαρίσω όπως θέλω. Δοκίμαζα με πινέλο και οδοντογλυφίδα αλλά δεν έκανε τέλεια δουλειά. Δεν έχω πεπιεσμένο αέρα εδώ δυστυχώς. Στο χωριό έτσι το έκανα, έριχνα λάδι και μετά με αυτό.
 
Σας ευχαριστω όλους. Υπάρχουν πολλές μικρές εγκοπές και δεν μπορώ να το καθαρίσω όπως θέλω. Δοκίμαζα με πινέλο και οδοντογλυφίδα αλλά δεν έκανε τέλεια δουλειά. Δεν έχω πεπιεσμένο αέρα εδώ δυστυχώς. Στο χωριό έτσι το έκανα, έριχνα λάδι και μετά με αυτό.
Ρίχνει και ακάθαρτη μην φοβάσαι ;)

Έχουν κολλήσει κάπνες μπαρούτες σκόνες και λάδια μέσα ;
Κανένας μας δεν την καθαρίζει τέλεια, .... εγώ πάντως σίγουρα.
 
Φαίνεται να έχει λάδια με μπαρούτι στις εγκοπές.
Άσε την σκανδαλοθήκη κανένα μισάωρο μέσα σε βενζίνη αν δεν είναι πλαστική, αλλά δεν θα τον γλυτώσεις τον αέρα.
Δοκίμασε και απολιπαντικό, αλλά πάλι δεν θα τον γλυτώσεις τον αέρα.

Αέρας με πίεση 5 bar (πήγαινε σε κανένα Labiko https://kantolabiko.gr/ 0.5€ θα δώσεις) ή συσκευή υπερήχων το καλύτερο.

Μου τελείωσαν οι ιδέες ...
 
Φαίνεται να έχει λάδια με μπαρούτι στις εγκοπές.
Βασίλη καλημέρα αυτό που κάνω εγώ είναι το εξής βάζω βενζίνη και λάδι κηνιτηρα πιο πολυ το λάδι μέσα σε ένα μπωλ και το τρίβω με μια βούρτσα με ορειχάλκινη τρίχα με αποτέλεσμα να βγάλει την βρωμιά η βενζίνη και να μείνει η λίπανση από το λάδι το αφήνω να στεγνώσει και μετά το σκουπίζω.
 
Back
Top