Καθαρισμός

ΜΕΤΑ το κυνήγι/σκοπευτήριο καλό θα είναι:

- Να βεβαιωθούμε πως το όπλο ειναι άδειο, να σκουπισθεί εξωτερικά πρόχειρα και να μπει σε θήκη
- Στο σπίτι να βγει από τη θήκη προκειμένου να έρθει σε ίδια θερμοκρασία. Αυτό θα υγροποιήσει τον αέρα γύρω του και θα απαιτήσει αρχικά σκούπισμα με πανί διότι θα δούμε σταγονίδια/υδρατμούς πάνω στο όπλο. Στη συνέχεια:
- Λύσιμο, κάθαρση με διαθέσιμα υλικά κάθαρσης - ιδιαίτερα εσωτερικά της κάννης - έλεγχος λειτουργίας και κατάστασης απαρτιών. Στο τέλος λίπανση με ελαφρύ λάδι, άπλωμα με πινέλλο αν χρειασθεί του ελαίου και τοποθέτηση στη θήκη και πάλι.
 

Attachments

  • P2120011.JPG
    P2120011.JPG
    265,2 KB · Προβολές: 23
Πέρα από τη πλάκα τα καθαριστικά μπορείς να πας και να τα πάρεις κατευθείαν από το μαγαζί?
Αν εννοείς τα καθαριστικά φρενών φυσικά μπορείς.....σε καταστήματα με ανταλλακτικά αυτοκίνητων η' αν έχεις praktiker κοντά σου.
 
Πολυ σωστά τα παραπάνω...διαφωνώ όμως με την τελευταία σας φράση''τοποθέτηση στην θήκη και πάλι''.
Πιστεύω ότι είναι λάθος τρόπος φύλαξης λόγω κακού αερισμού.....για έμενα η θήκη έχει μόνο την χρήση μεταφοράς.
Ο οπλοβαστός είναι καλύτερος, η σκληρή θήκη είναι ικανοποιητική, η θήκη μεταφοράς είναι μόνο για ότι ορίζει το όνομά της. Ο ειδικός αερισμός ενός οπλοβαστού που έχει υγρασιόμετρο και ρυθμίζει συνθήκες εναποθήκευσης είναι ιδανικό αλλά ακριβό. Θεωρώ πως οι βαλίτσες με 2 σακουλάκια αφυγραντικά είναι οκ για να αποθηκεύσουμε και να ελέγχουμε κάθε 2μηνο.
 
how tall is lisa eldridge

Μπλέξαμε με καπνες.... την παπια εσωτερικα οσοι έχετε αεριων πως την καθαριζετε ?
Δεν είναι μόνο κάπνα, αλλά και γραφίτης από τα σκάγια. Με πανί και οδοντόβουρτσα με τα ίδια καθαριστικά που έχεις, αρκεί να στεγνώσουν και μετά ελαφριά επίστρωση λαδιού. Εναλλακτικά σαπουνόνερο με σφουγγάρι.
 
Με λαδι που κανει για τα ξυλινα μερη υποθέτω?
Ναι σωστά, το να πέσει σε ξύλο κάποιο καθαριστικό και να σκουπισθεί άμεσα, δεν υπάρχει θέμα. Η λίπανση όμως που θα παραμείνει πρέπει να ειναι κατάλληλη για ξύλα. Αν τα ξύλα έχουν βερνίκι, αντέχουν σχεδόν τα πάντα. Αν όχι, τότε προτιμώ κερί πάστα που απλώνεις με πινέλλο και σκουπίζεις 10 λεπτά αργότερα με πανί. Τα πινέλλα πάντοτε βοηθούν σε καθαρση, διότι οι τρίχες εισχωρούν παντού
 
Βγάζει καπνα το καταραμένο ειδικά εκεί στην πάπια έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά
Ακριβώς νικο.. λερώνει αρκετά και αποθήκη και παπια και το πιστόνι.. ήμουν προετοιμασμένος για τη μπίχλα των αερίων..αλλαααα μας αποζημιώνει στο τερέν, οποτε δεν έχω παραπάνω ας γίνεται σα κάρβουνο για το θυμιατό αφού τα καπνίζει όλα .my man. .my man.
 
Καλή υπομονή με τα αερίων.

Σώθηκα από όταν το έδωσα.

Βέβαια αν το είχα τώρα δεν θα το έδινα αλλά ούτε θα το έπερνα για κυνήγι.
Θα το είχα να το βλέπω.

Εν τω μετάξι εμένα πραγματικό πρόβλημα ήταν μόνο το μπιστονι τα υπόλοιπα μάζευαν κι Αυτά αλλά καθοριζόταν εύκολα.

Το κωλοπιστονι όμως ήθελε 20 λεπτά μόνο του και ποτέ δεν γινόταν όπως ήταν καινούργιο.
 
Ακριβώς νικο.. λερώνει αρκετά και αποθήκη και παπια και το πιστόνι.. ήμουν προετοιμασμένος για τη μπίχλα των αερίων..αλλαααα μας αποζημιώνει στο τερέν, οποτε δεν έχω παραπάνω ας γίνεται σα κάρβουνο για το θυμιατό αφού τα καπνίζει όλα .my man. .my man.
Λαδακι με scotch brite to πρασινο και να δεις πως καθαροζει η αποθηκη με τη μια .
Οσο για το πιστονι ; σιγα το πράμα. Τι να πουμε κι εμεις με την sx3 που το πστόνι ειναι πιο δυσκολο και εχει πολλές τρυπες ;
Του ρίχνω λαδι και το αφηνω . Μετα με πανάκι το σκουπιζω καλά και στις τρυπες τοσο με σκληρο πανί αλλά βασικα με scotch brite. Τελος ψέκασμα με σπρευ degreaser με σωληνάκι και καθαρίζει απο λάδια και οτι εχει μεινει. Εγω λογω δουλειάς χρησιμοποιώ ενα Philip's με κοστος περι τα 6 €το μεγαλο . Διώχνει λάδια και καθαριζει. https://www.amazon.co.uk/Genuine-Philips-Degreaser-Cleaner-390DCS/dp/0293000689
9 χρονια πιστονι σαν καινουργιο.
 
Επειδή είναι η μισή αρχοντιά και δεν ήθελα να την αφήσω με τη βρώμα πάνω..αποφάσισα να τη καθαρίσω... και αναπολούσα τις στιγμές με τη benello μου .pray to God. .tired.





Το πιο εύκολο λύσε-δέσε έχουν τα brow & κ τα win....είναι άλλο πράμα το να κάθεσε σιγά σιγά να το καθαρίζεις με το τσιγαράκι σου κ τν καφέ σου στν ήλιο....:cool:
 
Λαδακι με scotch brite to πρασινο και να δεις πως καθαροζει η αποθηκη με τη μια .
Οσο για το πιστονι ; σιγα το πράμα. Τι να πουμε κι εμεις με την sx3 που το πστόνι ειναι πιο δυσκολο και εχει πολλές τρυπες ;
Του ρίχνω λαδι και το αφηνω . Μετα με πανάκι το σκουπιζω καλά και στις τρυπες τοσο με σκληρο πανί αλλά βασικα με scotch brite. Τελος ψέκασμα με σπρευ degreaser με σωληνάκι και καθαρίζει απο λάδια και οτι εχει μεινει. Εγω λογω δουλειάς χρησιμοποιώ ενα Philip's με κοστος περι τα 6 €το μεγαλο . Διώχνει λάδια και καθαριζει. https://www.amazon.co.uk/Genuine-Philips-Degreaser-Cleaner-390DCS/dp/0293000689
9 χρονια πιστονι σαν καινουργιο.

Και εγω την αποθηκη με το scotch brite την καθαριζω σε δευτερολεπτα.
 
Το πιο εύκολο λύσε-δέσε έχουν τα brow & κ τα win....είναι άλλο πράμα το να κάθεσε σιγά σιγά να το καθαρίζεις με το τσιγαράκι σου κ τν καφέ σου στν ήλιο....:cool:
Και μαζί και με τον καφέ και το τσιγάρο σου και τα καντήλια;;;; .sarcastic. ρε ανδρανεια σου λέω
 
Το πιο εύκολο λύσε-δέσε έχουν τα brow & κ τα win....είναι άλλο πράμα το να κάθεσε σιγά σιγά να το καθαρίζεις με το τσιγαράκι σου κ τν καφέ σου στν ήλιο....:cool:
Ευτυχώς που δε καπνίζω.. θα είχα κάψει το Παπαστρατο όλο .yelling. .sarcastic.
 
Back
Top