Καθαρισμός

.........Για να έχουμε μεγάλο βάθος πεδίου, αυτό δηλαδή που παλεύουμε να έχουμε όταν φωτογραφίζουμε την κάννη, και να είναι καθαρή η εικόνα από την θαλάμη μέχρι την έξοδο της κάννης - λέμε τώρα - πρέπει να προσπαθούμε για λειτουργία της μηχανής σε mode όχι close up........

για να πετυχουμε καθαρότητα στην εικόνα σε βάθος θα πρεπει ο φακός να απέχει από την κάννη κάμποση απόσταση η οποία σε συνδιασμό με το σχηματης καθιστά αδύνατη κατά την γνώμη μου την φωτογράφηση.
Αν πάμε με macro (πιο σωστό κατά την γνώμη μου) με μικρό βαθος πεδίου και χειροκίνητη εστίαση στην ληψη φωτο και σε διαφορα μήκη εστίασης μάλλον θα καταφέρουμε πιο πολλά (θέλει μάλλον το φως να διαχέεται και από τα 2 ακρα της, δύσκολο αλλά γινεται.)

όλα αυτά ειναι δύσκολα..... μετά από ελάχιστο ψάξιμο είδα ότι υπάρχουν παμφηνες ενδοσκοπικές καμερες που δουλευουν ακόμα και με κινητά. Εχει κάποιος χρησιμοποιήσει κάτι τέτοιο? Οι επαγγελματίες πως βλέπουν το εσωτερικό της κάννης? τι χρησιμοποιούν?
 
από το Guns N Roses στο Περιστέρι τιμή €25
View attachment 1812
Για μένα απλά....πανάκριβο. Όσοι ασχολούνται με εργαλεία και αναλώσιμα και ξέρουν πόσο κοστίζει χοντρική μια ράβδος αλουμινίου 1cm και μια ξύλινη λαβή, καταλαβαινουν ότι μιλάμε για υπερβολή για να μην πω τίποτα άλλο.
Το δακρυβρεχτο για δύναμη στα Ελληνικά χέρια....δεν το σχολιάζω.
 
Για μένα απλά....πανάκριβο. Όσοι ασχολούνται με εργαλεία και αναλώσιμα και ξέρουν πόσο κοστίζει χοντρική μια ράβδος αλουμινίου 1cm και μια ξύλινη λαβή, καταλαβαινουν ότι μιλάμε για υπερβολή για να μην πω τίποτα άλλο.
Το δακρυβρεχτο για δύναμη στα Ελληνικά χέρια....δεν το σχολιάζω.
Το θέμα δεν είναι πόσο κάνει αλλά που βρίσκεται πρώτα ποιοτικά και μετά τιμολογιακά σε όλα τα επίπεδα με τον ανταγωνισμό. Συνήθως όταν οι ελληνικές κατασκευές φτάνουν ποιοτικά των άλλων είναι πιο ακριβές για πολλούς και διαφόρους λόγους. Γιαυτό και δεν συμφέρει να παράγουμε σχεδόν τίποτα....
Φυσικά όταν το όπλο σου κάνει 400 ευρώ το σετ καθαριστικών δεν μπορεί να κάνει 25 ευρώ. Αν κάνει 3000 τοτε μπορεί να κοστίζει και 150... και βέβαια και τα 2 καθαρίζουν το ίδιο καλά αρκεί να έχουν το ίδιο βουρτσάκι. Εγώ χρησιμοποιώ το αρχικό ξύλινο σετ που αγοράστηκε με το όπλο στις αρχές του 80, βουρτσάκια αλλάζω..
 
και τα δυο τουφεκια ετοιμα καθαρισμενα για την εναρξηηηηη.terror. .shake hands.
Δικαννο και καραμπίνα και τα καλύπτεις όλα. Εύγε κι εγώ έτσι πάω . Καραμπίνα για τις φάσες και τα τρυγόνια όπου η τρίτη βολή χρειάζεται και δικαννο για λαγό το πρωί , όπου μου έχουν τύχει περιπτώσεις ανάγκης άμεσης αλλαγής φυσιγγίων . Δύο τρεις φορές αγριογούρουνα και ΜΙΑ φορά αρκούδα με δύο μικρά που ειχα γεμάτη την sx3 με 4άρια για λαγό και είπα ότι αν μου την πέσει η μαμά τι κάνω; Δεν προλάβαινα ούτε το πρώτο να αλλάξω. Τελικά αλληλοκοιταχτήκαμε και μου την χάρισε αλλά από τότε δίκαννο για άμεση αλλαγή φυσιγγίων. Θα μου πεις αν σου την πέσει όταν θάσαι για τρυγόνια τι κάνεις; Ε σκεπτόμαστε θετικά και λέμε ... στην περίπτωση θα πέσουμε; .pray to God. .pray to God..big smile..

Το θέμα είναι ότι ακόμα περνάω λάδια στα κοντάκια οπότε για την έναρξη ....απλά αισιοδοξώ . .pray to God.
 
αυτό το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος,είναι τόσο καλό όσο λένε ;

View attachment 2132
Εγω ειχα χρησιμοποιησει της birchwood το "wax" και δεν προστατευε σχεδον καθολου....λαδι κ παλι λαδι (για τα μεταλλικα μερη) !! Ισως αυτα τα κερια ειναι για εκθεσιακα οπλα....
 
αυτό το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος,είναι τόσο καλό όσο λένε ;

View attachment 2132
Κάνει δουλίτσα Παύλο. Το πλάγιο που είχε αποκτήσει μια ευαισθησία στα μέταλλα ως προς την σκουριά, με τούτο ηρέμησα. Περνάω και ξύλα, είναι ευκολοδούλευτο, δεν παγώνει αμέσως αν και γράφειότι στεγνώνει αμέσως, αυτό για μένα είναι θετικό.
 
προχθες ηρθε και η ενδοσκοπική καμερα για να δω τι παιζει μέσα στις κανες

https://www.ebay.com/itm/3-in1-USB-...var=622044637815&_trksid=p2057872.m2749.l2649

και ενώ απέξω δεν φαίνεται κατι ιδιαιτερο η καμερα αποκάλυψε αυτό που υποψιαζόμουν οχι εκτεταμένα...
τα απέξω το ειχα δει... ποια η γνωμη σας?
προκειται για ενα ούγγρικο πλαγιόκαννο του 70
οι φώτο δεν ειναι καλες, με το live βλεπεις καλυτερα μιας και προχωρας σγα σγά παίζοντας με το φως και περιμενοντας να εστιασει μιας και τα πραγματα εκει μεσα ειναι δύκολα σε αυτό το κομματι.


190724_203408.jpg190724_203456.jpg190724_205001.jpg
 

Attachments

  • 190724_205307.jpg
    190724_205307.jpg
    219,5 KB · Προβολές: 10
  • 190724_205315.jpg
    190724_205315.jpg
    222 KB · Προβολές: 10
Καθάρισα σήμερα για πρώτη φορά την L4S, εντάξει δεν μπορώ να πω ότι αντιμετώπισα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, εκτός από το πιστόνι. Χρησιμοποίησα λάδι της SEGA και WD40 αλλά δεν κατάφερα να το φέρω στο αρχικό του χρώμα. Επειδή έχω καιρό να κινηθώ στην αγορά των καθαριστικών πείτε μου σας παρακαλώ τι να πάρω/κάνω για να το κάνω μπρίλια. Ευχαριστώ πολύ.
 
Καθάρισα σήμερα για πρώτη φορά την L4S, εντάξει δεν μπορώ να πω ότι αντιμετώπισα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, εκτός από το πιστόνι. Χρησιμοποίησα λάδι της SEGA και WD40 αλλά δεν κατάφερα να το φέρω στο αρχικό του χρώμα. Επειδή έχω καιρό να κινηθώ στην αγορά των καθαριστικών πείτε μου σας παρακαλώ τι να πάρω/κάνω για να το κάνω μπρίλια. Ευχαριστώ πολύ.
Μάνο έχω το ίδιο όπλο και το καθάρισα με G96 ικανοποιητικά. Σε μένα αν και πίστευα οτι θα έχω πρόβλημα ιδιαίτερα στο πολυμερές τμήμα του πιστονιού, καθάρισε καλά. Αντιθέτως έμειναν κάτι μαυρίλες που δεν φεύγουν - αν και για να είμαι ειλικρινής δεν επέμεινα και πολύ - στο ανοξείδωτο κομμάτι της αποθήκης , ακριβώς στο σημείο που βγαίνουν τα καυσαέρια από τις τρύπες της κάννης , προς το πιστόνι.

Παλαιότερα, όταν πρωτοπήρα το όπλο, είχα βρει αυτό το βιντεάκι. Δεν θυμάμαι αν λέει κάτι για τα σημεία αυτά και δεν έχω αυτήν την στιγμή χρόνο να το ξαναδώ, θα το κάνω αργότερα. Δες το ίσως βοηθήσει:

 
Μάνο φέρτο στον γιατρό .sarcastic.

View attachment 2926View attachment 2927View attachment 2928

όταν το καθαρίσεις με το λάδι και φύγει ότι φύγει,,,πέρασε το μετά με Brasso σαν και αυτό που φαίνεται στην 1η φωτό θα γίνει καλύτερο και από καινούργιο
γιατρε !ποσο παει η επισκεψη?να το φερω και εγω? .sarcastic.
 
Μήτσο και Παύλο σας ευχαριστώ πολύ. Το βίντεο αυτό το είχα δει από όταν είχα παραγγείλει το όπλο, το έβαλα και χθες να το δω πριν το καθαρίσω κυρίως για τη συναρμολογηση. Το όπλο που καθαρίζει ο τύπος είναι πεντακάθαρο, ούτε όταν το πήρα δεν γυάλιζε τόσο. Παύλο θα το πάρω το brasso. Το εργαλείο που έχεις από που το πήρες γτ χθες με έπιασε η πάπια μου να τρίβω κάποια σημεία.
 
Μάνο φέρτο στον γιατρό .sarcastic.

View attachment 2926View attachment 2927View attachment 2928

όταν το καθαρίσεις με το λάδι και φύγει ότι φύγει,,,πέρασε το μετά με Brasso σαν και αυτό που φαίνεται στην 1η φωτό θα γίνει καλύτερο και από καινούργιο
Φίλε Pavlos έχεις στήσει κανονικό χειρουργείο.
 
Back
Top