Καθαρισμός

Την Glanol ή την flitz ποτε την βαζετε στην καννη? Απο την αρχη που ξεκινατε το καθαρισμα ή οταν εχετε καθαρισει καλα την καννη για γυαλισμα?
Την βαζεις παντα στο τελος για γυαλισμα..στην ουσια η flitz κανει βαθυ καθαρισμο..δηλαδη οταν εχεις βγαλει πεντακαθαρο πανακι απο την καννη και μετα την περασεις με flitz παλι θα βγαλει μαυριλα
 
Την βαζεις παντα στο τελος για γυαλισμα..στην ουσια η flitz κανει βαθυ καθαρισμο..δηλαδη οταν εχεις βγαλει πεντακαθαρο πανακι απο την καννη και μετα την περασεις με flitz παλι θα βγαλει μαυριλα
Καταλαβα..ευχαριστω!
 
Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι η Flitz είναι υπερεκτιμημένη για αυτά που κάνει. Απλά η τεράστια διαφορά τιμής που πωλείται στην Ελλάδα σε σχέση με την Αμερική, την κάνει να μοιάζει ως κάτι εξωπραγματικό.
Όσο για την μαυρίλα που βγάζει σε καθαρό μέταλλο, τελικά μετά από αρκετή ενασχόληση με έχει κάνει να πιστεύω πως οφείλεται σε κάποια οξείδωση που παθαίνει στην επαφή της με το μέταλλο και όχι σε αφαίρεση βρωμιάς. Έχω δοκιμάσει σε φρεσκογυαλισμενο ατσάλι να περάσω Flitz με άσπρο πανί και όσες φορές και να το τρίψω η αλοιφή στο πανί μαυρίζει.
 
Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι η Flitz είναι υπερεκτιμημένη για αυτά που κάνει. Απλά η τεράστια διαφορά τιμής που πωλείται στην Ελλάδα σε σχέση με την Αμερική, την κάνει να μοιάζει ως κάτι εξωπραγματικό.
Όσο για την μαυρίλα που βγάζει σε καθαρό μέταλλο, τελικά μετά από αρκετή ενασχόληση με έχει κάνει να πιστεύω πως οφείλεται σε κάποια οξείδωση που παθαίνει στην επαφή της με το μέταλλο και όχι σε αφαίρεση βρωμιάς. Έχω δοκιμάσει σε φρεσκογυαλισμενο ατσάλι να περάσω Flitz με άσπρο πανί και όσες φορές και να το τρίψω η αλοιφή στο πανί μαυρίζει.
Γιωργο υπερεκτημιμενη δεν θα την ελεγα..υπερκοστολογημενη σιγουρα γιατι εχω δει και την τιμη που πωλειται στην αμερικη..οσο για το μεταλλο επειδη αυτο με το φρεσκογυαλισμενο μεταλλο το χω κανει σε μαχαιρια μου καταληγω σ αυτο το συμπερασμα..συγκεκριμενα σε ανοξειδωτο πολυ ακριβο ατσαλι μετα απο λειανση με γυαλοχαρτο και πετρες μεχρι το 30000 περασα flitz και παλι εβγαζε
 
Γιωργο υπερεκτημιμενη δεν θα την ελεγα..υπερκοστολογημενη σιγουρα γιατι εχω δει και την τιμη που πωλειται στην αμερικη..οσο για το μεταλλο επειδη αυτο με το φρεσκογυαλισμενο μεταλλο το χω κανει σε μαχαιρια μου καταληγω σ αυτο το συμπερασμα..συγκεκριμενα σε ανοξειδωτο πολυ ακριβο ατσαλι μετα απο λειανση με γυαλοχαρτο και πετρες μεχρι το 30000 περασα flitz και παλι εβγαζε
Το θέμα είναι, έβγαζε ή έτσι νομίζουμε; Ξαναλέω ότι αν με το δάχτυλο απλώσουμε Flitz πάνω σε γυαλισμένο ατσάλι και απλά την πασαλειψουμε, σε λίγη ώρα γίνεται μαύρη.
 
Το θέμα είναι, έβγαζε ή έτσι νομίζουμε; Ξαναλέω ότι αν με το δάχτυλο απλώσουμε Flitz πάνω σε γυαλισμένο ατσάλι και απλά την πασαλειψουμε, σε λίγη ώρα γίνεται μαύρη.
Αυτο μονο μικροσκοπικα μπορουμε να το διαπιστωσουμε..εγω πειραματιστηκα επιτηδες τοσο ψηλα στο γυαλισμα για να δω αν οντως κανει δουλεια..αλλα σκεψου το και αλλιως αν παρεις μια παστα στηλβωσης κοσμηματοπωλη που ειναι σε μπαρα ολοκληρη και περασεις με πανοβουρτσα ενα τελειως καθαρο ατσαλι παλι θα βγαλει..οποτε και σαν γυαλιστικο να πεις οτι ειναι η flitz παλι κανει δουλεια..τωρα παραπανω ας μας δωσει καποιο παιδι που το χει παραπανω με την χημεια μια εξηγηση
 
Νικο απο που εχεις αυτην την πληροφοριση?
Γενικα οι εταιρειες δε δινουν στοιχεια για τα μεταλλα που χρησιμοποιουν περα απο τα ονοματα τυπου steelium η τον γενικο τυπο του ατσαλιου
Την πληροφορία την πήρα από την Ιταλία Τόλη, δίνουν στοιχεία από πια μεταλλικά στοιχεία αποτελείτε το κράμα ατσαλιού δεν νομίζω ότι ειναι κρυφό, σχεδόν όλα τα αυτογεμή χρησιμοποιούν χάλυβα νικελίου-χρωμίου-μολυβδαινίου πέραν του ότι αποτελείται από σίδηρο και άνθρακα, έχει χαμηλά ποσοστά νικελίου, χρωμίου και μολυβδαινίου.
Ποσοστό άνθρακα (C) = περίπου 0,40%
Ποσοστό χρωμίου (Cr) = 0,90 - 1,40%
Ποσοστό νικελίου (Ni) = 1,40-1,70%
Ποσοστό μολυβδαινίου (Mo) = περίπου 0,30%
Αυτά τα στοιχεία δεν ενδιαφέρουν τους περισσότερους καταναλωτές και δεν μπαίνουν στην πρώτη γραμμή του μάρκετινγκ.
 
Την πληροφορία την πήρα από την Ιταλία Τόλη, δίνουν στοιχεία από πια μεταλλικά στοιχεία αποτελείτε το κράμα ατσαλιού δεν νομίζω ότι ειναι κρυφό, σχεδόν όλα τα αυτογεμή χρησιμοποιούν χάλυβα νικελίου-χρωμίου-μολυβδαινίου πέραν του ότι αποτελείται από σίδηρο και άνθρακα, έχει χαμηλά ποσοστά νικελίου, χρωμίου και μολυβδαινίου.
Ποσοστό άνθρακα (C) = περίπου 0,40%
Ποσοστό χρωμίου (Cr) = 0,90 - 1,40%
Ποσοστό νικελίου (Ni) = 1,40-1,70%
Ποσοστό μολυβδαινίου (Mo) = περίπου 0,30%
Αυτά τα στοιχεία δεν ενδιαφέρουν τους περισσότερους καταναλωτές και δεν μπαίνουν στην πρώτη γραμμή του μάρκετινγκ.
Από το πιο φτηνό κινεζικό ατσάλι ως το πιο ακριβό αμερικανικό...όλα τα πάνω υπάρχουν...τα ποσοστά αλλάζουν...
 
Ως γνωστόν τα ατσάλια δεν είναι όλα το ίδιο κράμα .Αφου πρώτα διαχωρίζονται σε ανθρακούχα και ανοξείδωτα ,από κει και πέρα ανάλογα με την κωδική ονομασία τους διαφέρουν αναλόγως των προσμίξεων που εχουν και αυτές είναι που καθορίζουν τις ιδιότητες κάθε ατσαλιού .Μηχανικές ,αντοχή σε οξείδωση,ευκολία στην κατεργασία και σφυρηλάτηση και πολλές άλλες.
Οσο για το χρώμιο που γινεται κουβέντα ,η πλειονότητα των ανθρακούχων περιλαμβάνει στα ποσοστα που ανέφερε και ο Νικολής .
Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους ,οτι οσο και να χρησιμοποιειες αλοιφες και να τρίβεις ,μαυρίλα θα βγαίνει και η οποία δεν ειναι απο βρωμιά αλλά απο τις προσμίξεις του ατσαλιού.
 
Παιδιά συμφωνώ μαζί σας αλλά με προβλιματιζει αυτο τπυ εχω παρατηρήσει στο μπράσσο. Οσο πιο πολλα πανακια με μπρασσο περνάω την καννη, η μαυρίλα συνεχώς μειώνεται. Μήπως στην αρχή οντως βγάζει και βρωμιά; Αν αντιδρούσε η αλοιφή απο την αρχή με το μεταλλο γιατί μετά βγαίνει πιο καθαρό το πανί;
 
Τόσα χρόνια χρησιμοποιώντας φυσίγγια διασποράς και χωρίς να καθαρίζω συχνά την κάννη, μπορώ να πω ότι ο καθαρισμός της αποτελούσε μεγάλο βραχνά για μένα. Από τη στιγμή που άρχισα να χρησιμοποιώ τη Flitz, με ελάχιστη ποσότητα της αλοιφής σε συνδυασμό με βούρτσα ορειχάλκινη parker-hale (bisley) ο καθαρισμός έγινε παιχνιδάκι. Γρήγορα, χωρίς κόπο, μόνο με το χέρι, ούτε τρυπάνια, ούτε τίποτε άλλο. Καθρέφτης η κάννη!!! Κυριολεκτικά!!! Έτσι απλά...
 
Παιδιά συμφωνώ μαζί σας αλλά με προβλιματιζει αυτο τπυ εχω παρατηρήσει στο μπράσσο. Οσο πιο πολλα πανακια με μπρασσο περνάω την καννη, η μαυρίλα συνεχώς μειώνεται. Μήπως στην αρχή οντως βγάζει και βρωμιά; Αν αντιδρούσε η αλοιφή απο την αρχή με το μεταλλο γιατί μετά βγαίνει πιο καθαρό το πανί;
Ε ναι ,δε νομίζω να το αρνηθεί κανείς αυτό. Το βλέπω κι εγω στην αχρωμίωτη.Ομως και 100 πανακια να το περάσεις με αλοιφες ή braso κατι λίγο θα βγαζει.Σ αυτο αναφερομαι ,τουλάχιστον εγω .
 
Τόσα χρόνια χρησιμοποιώντας φυσίγγια διασποράς και χωρίς να καθαρίζω συχνά την κάννη, μπορώ να πω ότι ο καθαρισμός της αποτελούσε μεγάλο βραχνά για μένα. Από τη στιγμή που άρχισα να χρησιμοποιώ τη Flitz σε συνδυασμό με βούρτσα ορειχάλκινη parker-hale (bisley) ο καθαρισμός έγινε παιχνιδάκι. Γρήγορα, χωρίς κόπο, μόνο με το χέρι, ούτε τρυπάνια, ούτε τίποτε άλλο. Καθρέφτης η κάννη!!! Κυριολεκτικά!!! Έτσι απλά...
Στις χρωμιωμένες αλλάζει το πράμα .Αυτο που περιγράφω εγω ειναι για τις αχρωμίωτες ,αφου και οι προηγούμενοι αναφερθηκαν για εφαρμογη αλοιφής σε αυαλισμενο ατσάλι,
 
Στις χρωμιωμένες αλλάζει το πράμα .Αυτο που περιγράφω εγω ειναι για τις αχρωμίωτες ,αφου και οι προηγούμενοι αναφερθηκαν για εφαρμογη αλοιφής σε αυαλισμενο ατσάλι,
Δεν διαφώνησα με τα γραφόμενά σου. Απλά ανάφερα (για άλλη μια φορά) τη δική μου εμπειρία σε περίπτωση που βοηθήσω κάποιον συνάδελφο... ;)


Υ.Γ. Στο μαγείρεμα δεν πιστεύω να έβαλες στα αγριοπερίστερα αλάτι. Φαντάζομαι είχαν από μόνα τους από κει που τα μαζεύεις... .yel.
 
Δεν διαφώνησα με τα γραφόμενά σου. Απλά ανάφερα (για άλλη μια φορά) τη δική μου εμπειρία σε περίπτωση που βοηθήσω κάποιον συνάδελφο... ;)


Υ.Γ. Στο μαγείρεμα δεν πιστεύω να έβαλες στα αγριοπερίστερα αλάτι. Φαντάζομαι είχαν από μόνα τους από κει που τα μαζεύεις... .yel.
Δεν ειναι θεμα διαφωνίας αλλά απλά διευκρινησης .
Ε ναι....... .yel.
Ε λιγο αλατάκι παντα χρειάζεται .
 
Η πρώτη κάννη της 1100 έχει γεμίσει κρατήρες και δεν τη χρησιμοποιώ πλέον.
Η δεύτερη, η οποία έχει εισαχθεί κι αυτή από Αμερική πριν δεκαετίες αλλά τη χρησιμοποιώ τις τελευταίες δύο χρονιές, έχει αρχίσει και αυτή και αποκτάει κρατήρες τους οποίους ακόμα χρειάζεται προσπάθεια για να τους διακρίνω με γυμνό μάτι. Την καθαρίζω μετά από κάθε εξόρμηση, ρίξω δε ρίξω, με G96 αλλά όχι με καλή/ακριβή βούρτσα (την οποία προμηθεύτηκα πρόσφατα).

...Τι κάνω λάθος; :confused:
Μήπως κάποια πυρίτιδα είναι υπερβολικά διαβρωτική για αυτές τις παλιές κάννες;
Κυρίως ρίχνω δράμια της Remington και της NSI (Tecna).
 
Η πρώτη κάννη της 1100 έχει γεμίσει κρατήρες και δεν τη χρησιμοποιώ πλέον.
Η δεύτερη, η οποία έχει εισαχθεί κι αυτή από Αμερική πριν δεκαετίες αλλά τη χρησιμοποιώ τις τελευταίες δύο χρονιές, έχει αρχίσει και αυτή και αποκτάει κρατήρες τους οποίους ακόμα χρειάζεται προσπάθεια για να τους διακρίνω με γυμνό μάτι. Την καθαρίζω μετά από κάθε εξόρμηση, ρίξω δε ρίξω, με G96 αλλά όχι με καλή/ακριβή βούρτσα (την οποία προμηθεύτηκα πρόσφατα).

...Τι κάνω λάθος; :confused:
Μήπως κάποια πυρίτιδα είναι υπερβολικά διαβρωτική για αυτές τις παλιές κάννες;
Κυρίως ρίχνω δράμια της Remington και της NSI (Tecna).
Τότε να δεις τι δεν κάνεις κατά τη νεκρά περίοδο...χώρος αποθήκευσης...λάδι εσωτερικά εξωτερικά ...
 
Συνονόματε, σ' ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις!

Από λαδάκι δεν νομίζω να έχει παράπονο. Από πρόπερσι μου έχει φάει 200ml Ballistol και κάμποσο CLP G96.
Είναι πολύ πιθανό όμως ο διάβολος να κρύβεται στην ντουλάπα μου, όπου, εκτός των ρούχων μου, αποθηκεύω και τα όπλα μου, στην οποία όμως έχω τοποθετήσει και συλλέκτη υγρασίας για αρκετά m³.
Αν και για το κουνούπι έχω ακούσει ότι τρώει ατσάλι, για τον σκόρο πάντως, μέχρι τώρα, δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο. :)

Ύποπτη πάντως είναι και η ατσάλινη ελικοειδής βούρτσα με την οποία καθάριζα τις κάννες μέχρι πρότινος.
 
Ενδεχετε το λεπτο στρωμα λαδιου που αφηνεις μεσα στην καννη για συντηρηση να "εξατμιζετε" κ το οπλο να μενει στεγνο..
Απο καιρο σε καιρο θελει ελεγχο κ ανανεωση αν χρειαστει..
Το ιδιο παθενω κ εγω στα εξωτερικα μεταλλικα μερη..βεβαια δεν θελω να χρησιμοποιησω παχυρευστο λαδι..
 
Οι έλεγχοι, μπορώ να πώ, είναι αρκετά συχνοί, αλλά, εμένα μου φαίνεται υπερβολικά ρευστό το συγκεκριμένο CLP για προστασία και νομίζω πως περισσότερο "τρέχει" προς τα κάτω παρά "εξατμίζεται".
Σκέφτομαι να προχωρήσω στη χρήση γράσου σαν και αυτό για τη νεκρά περίοδο. Φαίνεται να υπόσχεται πολλά.
 
Back
Top