Καθαρισμός

Παιδια δεν την θελω για καθαρισμο , εξαλου δεν ριχνω και τα περισσια φυσιγγια !! Χρησιμοποιω παντα υγρο Nitro Solvent (BRAKE FREE POWDER BLAST) σε συνδυασμο με μια ορειχαλκινη βουρτσα της Parker Hale εδω και χρονια , απλα φετος ειπα να της κανω ενα γυαλισματακι παραπανω . Αυτο που δεν ξερω , μιας και δεν το εχω ξανακανει ειναι μηπως χαλασω την πατινα στα τσοκακια . think
 
σε συνδυασμο με μια ορειχαλκινη βουρτσα της Parker Hale εδω και χρόνια.
Αδερφέ ολα αυτά τα χρόνια μία μόνο τετοια βούρτσα έχεις αγοράσει; Εχω παραγγείλει κ εγω μια γιατί οι άλλες είναι αναλώσιμες, λαθε σεζόν και μια βούρτσα.
 
Αδερφέ ολα αυτά τα χρόνια μία μόνο τετοια βούρτσα έχεις αγοράσει; Εχω παραγγείλει κ εγω μια γιατί οι άλλες είναι αναλώσιμες, λαθε σεζόν και μια βούρτσα.
Το σετακι περιειχε μια ελικοειδη ορειχαλκινη βουρτσα και ειχε αγοραστει το 1976 μαζι με ενα Beretta S56E απο την Ν. Αφρικη , την οποια χρησιμποιω ακομα τυλιζοντας μ΄αυτην τα πανακια. Απο το 1991 που ηλθαν στην κατοχη μου εχω παρει αλλες δυο , οχι τις ελικοειδεις , μια για τις θαλαμες και μια για τους αυλους !!
 
Ο συνδυασμός flitz με βουρτσα ορειχαλκινη parker-hale (bisley) κανει θαυματα, ειδικα σε οσους ριχνουν φυσιγγια διασπορας και δεν ειναι τακτικοι στον καθαρισμό της καννης.
Διαπιστωσα οτι καλυτερο και αμεσο αποτελεσμα εχει οταν καθαριζουμε χειροκίνητα κι οχι προσαρμοζοντας τη βεργα σε καποιο τρυπανι.
 
Τελικά βρήκα τη GLANOL σε κατάστημα με αξεσουάρ αυτοκινήτου. .tired.
Τι να κάνω τώρα , να περάσω και τα τσοκάκια που είναι αχρωμείωτα ή θα τους χαλάσω την πατίνα που έχει δημιουργηθεί . think Με τρώνε και τα χεράκια μου !!.sarcastic. .sarcastic. .sarcastic.
 
Καλησπερα. Πριν λιγες μερες καθαρισα την 155 και στο μηχανισμο της σκανδαλης βρηκα πυριτιδα πρασινη... Ειχα ριξει lambro tordo anniversary και ειδα οτι εχει πυριτιδα vectan που εχει πρασινο χρωμα...
Πρεπει μα ανυσηχω για κατι η ειναι φυσιολογικο; Ρωταω γιατι δεν εχω ξαναβρει αλλη φορα πυριτιδα εκει μεσα.
 
Καλησπερα. Πριν λιγες μερες καθαρισα την 155 και στο μηχανισμο της σκανδαλης βρηκα πυριτιδα πρασινη... Ειχα ριξει lambro tordo anniversary και ειδα οτι εχει πυριτιδα vectan που εχει πρασινο χρωμα...
Πρεπει μα ανυσηχω για κατι η ειναι φυσιολογικο; Ρωταω γιατι δεν εχω ξαναβρει αλλη φορα πυριτιδα εκει μεσα.
Καλησπέρα. Το συγκεκριμένο φυσίγγι (και κατ'επέκταση την D20) το έχω δουλέψει 2 χρόνια τώρα και μπορώ να πω ότι είναι από τα πιο καθαρά σε καύση και κατάλοιπα. Τυχαίνει βέβαια να μείνουν κάποια φυλλίδια πυρίτιδας άκαυστα ανάλογα με τις συνθήκες σε οποιοδήποτε φυσίγγι και πυρίτιδα.
 
Καλησπέρα. Το συγκεκριμένο φυσίγγι (και κατ'επέκταση την D20) το έχω δουλέψει 2 χρόνια τώρα και μπορώ να πω ότι είναι από τα πιο καθαρά σε καύση και κατάλοιπα. Τυχαίνει βέβαια να μείνουν κάποια φυλλίδια πυρίτιδας άκαυστα ανάλογα με τις συνθήκες σε οποιοδήποτε φυσίγγι και πυρίτιδα.
Να φανταστεις οτι 2 χρονια προσπαθω να ριξω ενα κουτι αλλα παντα τα γυρναω σπιτι..μολις βλεπω μονο φτερα να μενουν πισω..
Τελος παντων...για να μη βγαινουμε εκτος θεματος.. Δεν μου εχει ξανατυχει να δω ακαυστη πυριτιδα και παραξενευτηκα..
 
Καλησπερα σε ολους! Βαζω μια φωτο απο την benelli ενος φιλου που ελεγε οτι δεν θυμοταν ποτε το καθαρισε τελευταια φορα:D
https://m.imgur.com/a/Twd7Apc
Αν βρω κ τις φωτο του υπολοιπου οπλου να τις δειτε κ να απορειτε πως δουλευε η ερμο benelli!!!!!
 
Δεν γινονται αυτα......Οι Βenelli κανουν μονο για να στηριζεις ντοματιες
οπως εχουν πει μεγαλοι κυνηγοι........
.sarcastic..sarcastic. θα βαλω αυριο κλειστρο κλπ. Μιλαμε για οπλο παγανιερη που ριχνει σιγουρα 1 κουτι στην εξοδο....τρωει βροχη φουλ...φυλλα ...!! Κ δεν του ειχε καμει εμπλοκη!!.big smile.
 
Ρε παίδες ,άσχετο αν δουλευει το όπλο σ αυτη την κατάσταση η ακομη χειρότερα.Δεν μπορώ να μπω στη λογική του ότι " δεν χρειάζεται καθάρισμα ". Ειναι εικόνα αυτη όπλου ;
Συμφωνω κ επαυξανω! Δεν εχουμε ολοι το ιδιο σκεπτικο ομως...!
 
Back
Top