Καθαρισμός

Kαλημερα παιδια. Καποιες ερωτησεις:
1. Σε ενα μεταχειρισμενο οπλο που πηρα η κανη εχει καποια καταλοιπα μετα τον κωνο και πριν το τσοκ κλασσικα.
Την καθαρισα οπως και τα αλλα οπλα μου με ποτισμα με G96 να μουλιασει και μετα phosphore bronze βουρτσες τις πυκνες και την μεγαλη για τη θαλαμη και τη πιο
μικρη για τον αυλο αλλα δεν φυγανε.
Τι μπορω να χρησιμοποιησω αλλο? Εχω στην κατοχη μου επισης ατσαλομαλλο 0000 grade και καθε ειδων phosphor bronze βουρτσες.
Δε θελω να χρησιμοποιησω Nitro Solvents. Yποψην η κανη ειναι αχρωμιωτη.
2. Για την περιοχη με τα καταλοιπα πριν το τσοκ μπορω να χρησιμοποιησω τη βουρτσα αναποδα? Δηλαδη απο το στομιο της κανης προς τη θαλαμη και οχι κλασσικα απο τη θαλαμη προς το στομιο. Υπαρχει περιπτωση
να κανω ζημια?
3. Τελος αμα χρησιμοποιησω για αυτες τις 2 περιοχες phosphor bronze σε δραπανο χειρος λετε να κανω λαλακια?

Ελπιζω να μην ειναι pitting αυτα που βλεπω και να ειναι απλα καταλοιπα.

Καθε γνωμη δεκτη.
Ευχαριστω εκ των προτερων.
 
Kαλημερα παιδια. Καποιες ερωτησεις:
1. Σε ενα μεταχειρισμενο οπλο που πηρα η κανη εχει καποια καταλοιπα μετα τον κωνο και πριν το τσοκ κλασσικα.
Την καθαρισα οπως και τα αλλα οπλα μου με ποτισμα με G96 να μουλιασει και μετα phosphore bronze βουρτσες τις πυκνες και την μεγαλη για τη θαλαμη και τη πιο
μικρη για τον αυλο αλλα δεν φυγανε.
Τι μπορω να χρησιμοποιησω αλλο? Εχω στην κατοχη μου επισης ατσαλομαλλο 0000 grade και καθε ειδων phosphor bronze βουρτσες.
Δε θελω να χρησιμοποιησω Nitro Solvents. Yποψην η κανη ειναι αχρωμιωτη.
2. Για την περιοχη με τα καταλοιπα πριν το τσοκ μπορω να χρησιμοποιησω τη βουρτσα αναποδα? Δηλαδη απο το στομιο της κανης προς τη θαλαμη και οχι κλασσικα απο τη θαλαμη προς το στομιο. Υπαρχει περιπτωση
να κανω ζημια?
3. Τελος αμα χρησιμοποιησω για αυτες τις 2 περιοχες phosphor bronze σε δραπανο χειρος λετε να κανω λαλακια?

Ελπιζω να μην ειναι pitting αυτα που βλεπω και να ειναι απλα καταλοιπα.

Καθε γνωμη δεκτη.
Ευχαριστω εκ των προτερων.
Να υποθέσω η κάννη είναι με σταθερό τσοκ, και όχι τσοκάκια, έτσι ;;; Αν και δεν έχει σημασία αυτό.
Γιατί να μη χρησιμοποιήσεις Nitro solvent ;; Ποιο έχεις; Για όπλα είναι, εννοείται. Και για αχρωμίωτα, δεν έχουν θέμα.
Έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές το Hoppe's 9, το Shooters Choice, ίσως κι άλλο που δε θυμάμαι, σε αχρωμίωτες κάννες χωρίς κανένα πρόβλημα, ακολουθώντας τις οδηγίες του, σκουπίζοντας το καλά στο τέλος, και περνώντας με λάδι. Βέβαια κι αυτά δεν καθαρίζουν από μόνα τους τα κατάλοιπα, πάλι θέλει τρίψιμο γερό με τη βούρτσα ...
Οι phosphor bronze βουρτσες δεν υπάρχει περίπτωση να κάμουν ζημιά. Είτε με το χέρι, είτε με δράπανο. Το έχω κάνει κι αυτό, και με τους δυο τρόπους. Και ατσαλόμαλλο ψιλό κουζίνας έχω χρησιμοποιήσει, δεν είχα κανένα θέμα ...
 
Να υποθέσω η κάννη είναι με σταθερό τσοκ, και όχι τσοκάκια, έτσι ;;; Αν και δεν έχει σημασία αυτό.
Γιατί να μη χρησιμοποιήσεις Nitro solvent ;; Ποιο έχεις; Για όπλα είναι, εννοείται. Και για αχρωμίωτα, δεν έχουν θέμα.
Έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές το Hoppe's 9, το Shooters Choice, ίσως κι άλλο που δε θυμάμαι, σε αχρωμίωτες κάννες χωρίς κανένα πρόβλημα, ακολουθώντας τις οδηγίες του, σκουπίζοντας το καλά στο τέλος, και περνώντας με λάδι. Βέβαια κι αυτά δεν καθαρίζουν από μόνα τους τα κατάλοιπα, πάλι θέλει τρίψιμο γερό με τη βούρτσα ...
Οι phosphor bronze βουρτσες δεν υπάρχει περίπτωση να κάμουν ζημιά. Είτε με το χέρι, είτε με δράπανο. Το έχω κάνει κι αυτό, και με τους δυο τρόπους. Και ατσαλόμαλλο ψιλό κουζίνας έχω χρησιμοποιήσει, δεν είχα κανένα θέμα ...
Σε ευχαριστω Στελιο
Ειναι Auto 5 και ειναι με τσοκακια. Ειναι αχρωμιωτη.
Για το Nitro φοβαμαι διαβασα καπου ενα αρθρο οτι αλλοιωνει τα χαρακτηριστικα της καννης ακομα και αν τηρηθει ο σωστος χρονος εφαρμογης και λαδωθει καλα η καννη. Δεν εχω ομως ιδια αποψη για αυτο απλα
ενας διαχυτος φοβος
 
Γιατί να μη χρησιμοποιήσεις Nitro solvent ;; Ποιο έχεις; Για όπλα είναι, εννοείται. Και για αχρωμίωτα, δεν έχουν θέμα.
Έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές το Hoppe's 9, το Shooters Choice, ίσως κι άλλο που δε θυμάμαι, σε αχρωμίωτες κάννες χωρίς κανένα πρόβλημα
Σε ευχαριστω Στελιο
Ειναι Auto 5 και ειναι με τσοκακια. Ειναι αχρωμιωτη.
Για το Nitro φοβαμαι διαβασα καπου ενα αρθρο οτι αλλοιωνει τα χαρακτηριστικα της καννης ακομα και αν τηρηθει ο σωστος χρονος εφαρμογης και λαδωθει καλα η καννη. Δεν εχω ομως ιδια αποψη για αυτο απλα ενας διαχυτος φοβος
Μην ξεχνάμε ότι αυτά τα nitro solvents που ανέφερα, όπως και της Outers, Kleen-bore κι ένα σωρό άλλες μάρκες, είναι αμερικάνικα ... Και τα όπλα made in USA, τουλάχιστον τις εποχές που πρωτοκυκλοφόρησαν αυτά τα υγρά, ήταν όλα αχρωμίωτα (και είναι ακόμη, τα περισσότερα). Άσε που χρησιμοποιούνται και στα ραβδωτά όπλα, που είναι επίσης αχρωμίωτα !!! Οπότε, ουδείς λόγος ανησυχίας !!! ;)
Υ.Γ. Από ότι έχω διαβάσει, μόνο κάποια τέτοια υγρά, ειδικά για αφαίρεση υπολειμμάτων χαλκού από τα ραβδωτά, (copper removers) που περιέχουν αμμωνία, μπορεί αν μείνουν στην κάννη περισσότερο χρόνο από τον ενδεδειγμένο, να προκαλέσουν ζημιά (οξείδωση) ... Αλλά αυτά μάλλον δεν μας ενδιαφέρουν εμάς ...
 
Έχει δοκιμάσει κάνεις αυτό?
Δεν ειναι νίτρο για degreaser δείχνει.
Λέτε να κάνει δουλειά?

https://www.kalkantzakos.com/Product/5349/crud-buster-polymer-safe,-katharistiko-apolipantiko-g96
Το εχω εγω και κανει πολυ καλή δουλειά.
Επειδή δεν είμαι του σχολαστικου καθαρισμού, αποσυναρμολόγηση κλπ, πήρα αυτό και σώθηκα. Την ες 100, δεν την εχω αποσυναρμολογήσει εντελώς απο το 2004 που την πήρα.
Περισυ πήρα αυτό το σπρέι και έριξα στην σκανδάλη χωρίς να την ξεμονταρω και το κλείστρο και δεν άφησε πάνω τιποτα!!!!! Ουτε μπαρουτες ουτε αλλα υπολείμματα. Τα στέγνωσε ολα και τα καθάρισε εντελώς.
Μετα μια λίπανση με το λάδι της ίδιας εταιρίας, CLP G96 και ειναι το όπλο παλι τζιντζι.
Προσοχή!!!!! Η εφαρμογή να γίνεται σε εξωτερικό μέρος...
 
Να προτείνω κι εγώ, λίγη flitz, βουρτσα bisley, καθόλου κόπος! ;)
Βέβαια, πριν την ενδεχόμενη χρήση τους προηγείται ο έλεγχος της καταλληλότητας των προϊόντων για εφαρμογή τους σε αχρωμίωτη κάννη...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Καθαρισμός.211/page-43#post-246398
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Καθαρισμός.211/page-44#post-250017
 
Kαλημερα παιδια. Καποιες ερωτησεις:
1. Σε ενα μεταχειρισμενο οπλο που πηρα η κανη εχει καποια καταλοιπα μετα τον κωνο και πριν το τσοκ κλασσικα.
Την καθαρισα οπως και τα αλλα οπλα μου με ποτισμα με G96 να μουλιασει και μετα phosphore bronze βουρτσες τις πυκνες και την μεγαλη για τη θαλαμη και τη πιο
μικρη για τον αυλο αλλα δεν φυγανε.
Τι μπορω να χρησιμοποιησω αλλο? Εχω στην κατοχη μου επισης ατσαλομαλλο 0000 grade και καθε ειδων phosphor bronze βουρτσες.
Δε θελω να χρησιμοποιησω Nitro Solvents. Yποψην η κανη ειναι αχρωμιωτη.
2. Για την περιοχη με τα καταλοιπα πριν το τσοκ μπορω να χρησιμοποιησω τη βουρτσα αναποδα? Δηλαδη απο το στομιο της κανης προς τη θαλαμη και οχι κλασσικα απο τη θαλαμη προς το στομιο. Υπαρχει περιπτωση
να κανω ζημια?
3. Τελος αμα χρησιμοποιησω για αυτες τις 2 περιοχες phosphor bronze σε δραπανο χειρος λετε να κανω λαλακια?

Ελπιζω να μην ειναι pitting αυτα που βλεπω και να ειναι απλα καταλοιπα.

Καθε γνωμη δεκτη.
Ευχαριστω εκ των προτερων.
Σταυρο ειχα κι εγω το ιδιο προβλημα στη Ρεμι οταν την αγορασα μεταχειρισμενη γιατι ο προηγουμενος την ειχε καθαρισει στα τρια χρονια δυο φορες!!!
Εγω ειχα καταλοιπα στον κωνο που ειναι αρκετα μεγαλος και δεν εφευγαν με τιποτα με το χερι, ειχα δοκιμασει τα παντα...που ελεγε και η διαφημιση Ultrex.yel.
Η λυση ηταν οι βουρτσες που λες αλλα σε δραπανο με μπρασο γιατι δεν ηθελα να δωσω τοσα λεφτα για την flitz, μετα περασμα με λαδι και ξανα δραπανο και μετα λαδωμα και καθαρισμος οπως κανουμε συνεχεια.
Απο τοτε βεβαια μετα το κυνηγι καθαριζω την κανη μεσα σε 10 λεπτα και γινεται τζαμι, χωρις δραπανο το βλεπω πολυ δυσκολο να καταφερεις να την καθαρισεις.
Φαντασου εμενα ηταν μονο ο κωνος και ειχα φαει πολλες ωρες με την βουρτσα στη βεργα χωρις αποτελεσμα, ειχα ανεβασει και μια φωτο καποτε να μου πουν τα παιδια εδω μηπως τελικα ηταν ετσι ο κωνος...τελικα μου ειχε πει ο Altair πως ειναι μολυβδωσεις και τις εβγαλα με τον τροπο που σου ειπα χωρις κοπο.
Βαλε δραπανο και καλη επιτυχια, ειχα δοκιμασει και νιτρο χωρις δραπανο αλλα δεν ειχα δει αποτελεσμα, μη φοβασαι δεν υπαρχει περιπτωση να κανεις ζημια γιατι και η δικη μου αχρωμιωτη ειναι και γυαλισε μια χαρα.
 
Να προτείνω κι εγώ, λίγη flitz, βουρτσα bisley, καθόλου κόπος! ;)
Βέβαια, πριν την ενδεχόμενη χρήση τους προηγείται ο έλεγχος της καταλληλότητας των προϊόντων για εφαρμογή τους σε αχρωμίωτη κάννη...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Καθαρισμός.211/page-43#post-246398
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Καθαρισμός.211/page-44#post-250017
Πάντως είμαι επιφυλακτικός για το αν πρόκειται για υπολείμματα και όχι διαβρώσεις. Υπολείμματα πιο έντονα βρίσκω πάντα από τη θαλάμη μέχρι περίπου το μέσο της κάννης με αποκορύφωμα στον κώνο και προοδευτικά ελαχιστοποιούνται μέχρι το τέλος της κάννης. . Ποτέ δεν έχω δει υπολείμματα μόνο στο τέλος της κάννης...
 
Πάντως είμαι επιφυλακτικός για το αν πρόκειται για υπολείμματα και όχι διαβρώσεις. Υπολείμματα πιο έντονα βρίσκω πάντα από τη θαλάμη μέχρι περίπου το μέσο της κάννης με αποκορύφωμα στον κώνο και προοδευτικά ελαχιστοποιούνται μέχρι το τέλος της κάννης. . Ποτέ δεν έχω δει υπολείμματα μόνο στο τέλος της κάννης...
Xρηστο εχει υπολειμματα λιγο μετα τον κωνο και περιπου 5 ποντους πριν τα τσοκ.
 
Σήμερα είχε καθαρισμό των όπλων και αποθήκευση. Το 690 δε μου πήρε πολύ χρόνο. Η xlr μου εφαγε μιαμιση ωρα. Την έλυσα όλη σκανδάλη κλειστρο κλπ. Πολύ μαυρίλα αλλά τελικά την έκανα τζάμι. Η μοναδική ημέρα του χρόνου που αναπολώ την...benelli!
 
Τελος οι αλοιφες της Flitz απο τον Καλκατζακο , μονο σε υγρο μου ειπανε και θα αργησει να ξαναφερει.hair.
Κανει την ιδια δουλεια ? Το εχει δοκιμασει κανεις ?
Δεν βρισκω και την GLANOL στην πολη μου , οποτε με τα μεταφορικα θα μου ερθει το ιδιο με το το υγρο Flitz .think
 
Τελος οι αλοιφες της Flitz απο τον Καλκατζακο , μονο σε υγρο μου ειπανε και θα αργησει να ξαναφερει.hair.
Κανει την ιδια δουλεια ? Το εχει δοκιμασει κανεις ?
Δεν βρισκω και την GLANOL στην πολη μου , οποτε με τα μεταφορικα θα μου ερθει το ιδιο με το το υγρο Flitz .think
Τι όπλο έχεις και τα χρειάζεσαι όλα αυτά ; :)
 
Τελος οι αλοιφες της Flitz απο τον Καλκατζακο , μονο σε υγρο μου ειπανε και θα αργησει να ξαναφερει.hair.
Κανει την ιδια δουλεια ? Το εχει δοκιμασει κανεις ?
Δεν βρισκω και την GLANOL στην πολη μου , οποτε με τα μεταφορικα θα μου ερθει το ιδιο με το το υγρο Flitz .think
Για την κανη τι θες την αλοιφη? Θελω να πω τη θεωρεις τοσο απαραιτητη; την αγορασα κι εγω γιατι την ηθελα για τον κωνο του οπλου να τον γυαλισω λιγο περισσοτερο, κατα τα αλλα δεν νομιζω οτι μου ειναι απαραιτητη για τον καθαρισμο της κανης.
 
Τελος οι αλοιφες της Flitz απο τον Καλκατζακο , μονο σε υγρο μου ειπανε και θα αργησει να ξαναφερει.hair.
Κανει την ιδια δουλεια ? Το εχει δοκιμασει κανεις ?
Δεν βρισκω και την GLANOL στην πολη μου , οποτε με τα μεταφορικα θα μου ερθει το ιδιο με το το υγρο Flitz .think
Αυτες οι flitz καθαριζουν πολυ καλα? Αν δεν βρισκεις γιατι δεν χρησιμοποιεις καποια διαλυτικα νιτρου ( nitro solvent)?
 
Back
Top