Καθαρισμός

Σιγά σιγά ήρθε η ώρα να αποχωριστώ με πόνο καρδιάς :pτην μπαλωμένη με μονωτική ταινία στις αρθρώσεις ξύλινη βέργα της megaline αγορασμένη προ 18ετιας...:D Τόσα χρόνια ζήσαμε χιλιάδες παλινδρομικες κινήσεις...sarcastic.
Σκέφτομαι για αυτό το σετακι..τα καθαριστικά δεν με ενδιαφερουν τόσο ..Ρωτάω κυρίως για την ποιότητα της βεργας..
https://www.hobbi.gr/katharismou-outers-98304-p-7126.html
 
Σιγά σιγά ήρθε η ώρα να αποχωριστώ με πόνο καρδιάς :pτην μπαλωμένη με μονωτική ταινία στις αρθρώσεις ξύλινη βέργα της megaline αγορασμένη προ 18ετιας...:D Τόσα χρόνια ζήσαμε χιλιάδες παλινδρομικες κινήσεις...sarcastic.
Σκέφτομαι για αυτό το σετακι..τα καθαριστικά δεν με ενδιαφερουν τόσο ..Ρωτάω κυρίως για την ποιότητα της βεργας..
https://www.hobbi.gr/katharismou-outers-98304-p-7126.html
http://estore.beretta.com/en-eu/field-pouch-shotgun-cleaning-kit-ga-12/ck141a21660999uni/
 
Σιγά σιγά ήρθε η ώρα να αποχωριστώ με πόνο καρδιάς :pτην μπαλωμένη με μονωτική ταινία στις αρθρώσεις ξύλινη βέργα της megaline αγορασμένη προ 18ετιας...:D Τόσα χρόνια ζήσαμε χιλιάδες παλινδρομικες κινήσεις...sarcastic.
Σκέφτομαι για αυτό το σετακι..τα καθαριστικά δεν με ενδιαφερουν τόσο ..Ρωτάω κυρίως για την ποιότητα της βεργας..
https://www.hobbi.gr/katharismou-outers-98304-p-7126.html
Τάσο μια χαρά είναι για μένα. Έχω 2 ολόιδιες, μια HOPPE'S και μια TETRA-GUN πολλά χρόνια, με αυτές καθαρίζω, και δεν έχουν πάθει τίποτα. Υπόψιν ότι έχουν αμερικανικό σπείρωμα, οπότε ή πρέπει να πάρεις αντίστοιχα βουρτσάκια, ή να ψάξεις να βρεις αντάπτορα. Εγώ έχω πάρει κατά καιρούς κάμποσα αμερικάνικα, και OUTERS και KLEEN-BORE και TETRA-GUN, ορειχάλκινα και κάνω τη δουλειά μου ακόμη. Μάλιστα αυτό που είχε το kit της HOPPE'S έχει τρίχες από σκληρό πλαστικό, και με αυτό καθάριζα για χρόνια τη Mossberg και μια χαρά καθάριζε και είναι και σαν καινούργιο ακόμη. Αλλά οπωσδήποτε τα ορειχάλκινα είναι καλύτερα ...
 
Tελικα πηρα το hoppes sgo-12..ωραιο σετακι αλλα με χαλασε που ειχε μονο μια βουρτσα κ αυτη πλαστικη(ουτε τα σετ της πλακας ετσι..),ευτυχως που εχω δυο ορειχαλκινες οποτε ολα οκ..


Μάλιστα αυτό που είχε το kit της HOPPE'S έχει τρίχες από σκληρό πλαστικό
Δεν προσεξα αυτο που εγραψες Στελιο κ την πατησα αλλα λιγο το κακο..σκεψου να μην ειχα αλλες βουρτσες...sarcastic..sarcastic.
 
Tελικα πηρα το hoppes sgo-12..ωραιο σετακι αλλα με χαλασε που ειχε μονο μια βουρτσα κ αυτη πλαστικη .......................................... Δεν προσεξα αυτο που εγραψες Στελιο κ την πατησα αλλα λιγο το κακο..σκεψου να μην ειχα αλλες βουρτσες...sarcastic..sarcastic.
Καθαρίζει κι αυτή, Τάσο ... μην ανησυχείς ! ;)
 
Πήρα 2 επιπλέον βουρτσες bisley ( αυτές τις πολύ μαλλιαρες που κάνουν την κάνη γυαλι) από ebay Αγγλιας 8 ευρώ την κάθε μια συν 4 ευρώ μεταφορικά σύνολο 20 ευρώ. Στα εδώ κατάστηματα τόσο στοιχίζει η μια με τα μεταφορικά. Ήρθαν σε 4 εργάσιμες. Τα συμπεράσματα... δικα σας!
 
Πήρα 2 επιπλέον βουρτσες bisley ( αυτές τις πολύ μαλλιαρες που κάνουν την κάνη γυαλι) από ebay Αγγλιας 8 ευρώ την κάθε μια συν 4 ευρώ μεταφορικά σύνολο 20 ευρώ. Στα εδώ κατάστηματα τόσο στοιχίζει η μια με τα μεταφορικά. Ήρθαν σε 4 εργάσιμες. Τα συμπεράσματα... δικα σας!
Και εγώ έχω βάλει μια μεγάλη παραγγελία Αγγλία που περιέχει και πολλές τέτοιες βούρτσες.εχουν 3.5 λίρες και εδώ 20 ευρω
 
Με την ευκαιρία αφού εχω nitro solvent σκέφτομαι αυριο να κάνω ενα βαθύτερο καθαρισμό,έτσι για δοκιμή....δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτέ παρόμοιο προιον γιατι δεν το χρειάστηκα .ας ειναι καλα το ατσαλομαλλο κ η bisley..
Ποιος ειναι ο σωστός τρόπος χρήσης?
Εγώ διαβάσει ότι αφήνεται 5-10λ να δράσει κ μετά σκουπισμα καλό κ λάδωμα γιατι ειναι οξειδωτικο..
 
Με την ευκαιρία αφού εχω nitro solvent σκέφτομαι αυριο να κάνω ενα βαθύτερο καθαρισμό,έτσι για δοκιμή....δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτέ παρόμοιο προιον γιατι δεν το χρειάστηκα .ας ειναι καλα το ατσαλομαλλο κ η bisley..
Ποιος ειναι ο σωστός τρόπος χρήσης?
Εγώ διαβάσει ότι αφήνεται 5-10λ να δράσει κ μετά σκουπισμα καλό κ λάδωμα γιατι ειναι οξειδωτικο..
Τασο εγω εχω το hoppes powder solvent και κανω το εξης..βαζω την ορειχαλκινη βουρτσα και τυλιγω ατσαλομαλλο γυρω της,ψακαζω με το hoppes το ατσαλομαλλο και βουρ μεσα στην καννη για οσο χρειαστει αναλογα με το ποσο βρομικη ειναι..οταν τελειωσω περναω με πανακια αφου πρωτα τους εχω ριξει καθαρη βενζινη μεχρι να βγει καθαρο πανακι και μετα περασμα με ballistol και τελος..αν θες να το τερματισεις με τον καθαρισμο περνας μια flitz σε δραπανο με χαμηλες στροφες ολη την καννη και γινεται καθρεφτης σε σημειο που ριχνεις και μια ξουρα!
 
...αν θες να το τερματισεις με τον καθαρισμο περνας μια flitz σε δραπανο με χαμηλες στροφες ολη την καννη και γινεται καθρεφτης σε σημειο που ριχνεις και μια ξουρα!
Το επιβεβαιώνω και μάλιστα σε δοκιμή μου χωρίς δράπανο αλλά απλά με το χέρι. Καθρέφτες οι κάννες που ήταν ακαθάριστες ολόκληρη σεζόν και μάλιστα με πολλά φυσίγγια διασποράς στο ενεργητικό τους...
 
μετά πό πολλά φυσίγγια και πραγματικά καρβουνίλα ξανά γυαλισμένο πιστόνι και μαστός

IMG-20181206-123035.jpg

IMG-20181206-123042.jpg

IMG-20181206-123051.jpg
 
για την πολύ καρβουνίλα μέσα στο μαστό κοντά στις οπές αερίων μου πρότειναν να βάζω 2-3 σταγόνες λάδι μονο σε εκείνο το σημείο περιμετρικά ώστε να μη ξαναπιάσει βρώμα,,,τώρα φτιάχνω βουρτσάκι απο scotch brite μόνο το πράσινο σκληρό μέρος που πουλάνε σκέτο στα σουπερ,,,σε δουλειές να βρισκόμαστε

IMG-20181210-114318.jpg
 
για την πολύ καρβουνίλα μέσα στο μαστό κοντά στις οπές αερίων μου πρότειναν να βάζω 2-3 σταγόνες λάδι μονο σε εκείνο το σημείο περιμετρικά ώστε να μη ξαναπιάσει βρώμα,,,τώρα φτιάχνω βουρτσάκι απο scotch brite μόνο το πράσινο σκληρό μέρος που πουλάνε σκέτο στα σουπερ,,,σε δουλειές να βρισκόμαστε

IMG-20181210-114318.jpg
Το νου σου μ'αυτο!!
Ειναι φονιας!
Κανε πρωτα δοκιμη σ'ενα κομματι μεταλλο....
 
Back
Top