Καθαρισμός

Ξερεις δεν ειναι χρηματικο το θεμα. Εξαλου κολα ειναι.Ειναι το να εχεις προσβαση σε ολο το οπλο. Σε ευχαριστω παντως για την απαντηση.
Γράφω μαλακη κολλα γιατί αυτή εύκολα ξεβιδωνει οπότε αν χρειαστεί εύκολα έχεις προσβαση για καθαρισμα στο ελατήριο .Υπάρχουν και άλλες μέτριες η πολύ σκληρές που δεν μας ταιριάζουν.
 
Γράφω μαλακη κολλα γιατί αυτή εύκολα ξεβιδωνει οπότε αν χρειαστεί εύκολα έχεις προσβαση για καθαρισμα στο ελατήριο .Υπάρχουν και άλλες μέτριες η πολύ σκληρές που δεν μας ταιριάζουν.
Συγγνωμη jnp Αν μπορεις,αναφερσου σε συγκεκριμενη μαρκα κολλας.Εδω ειναι North west
 
Last edited:
Να ρωτήσω κάτι..Στις ράγες που κινητε το κλείστρο καλο ειναι να υπάρχει πάντα γρασσο?Επίσης ακούγετε και απο οπλουργους οτι οι καραμπίνες θέλουν λάδι για να δουλέψουν..Ειναι σωστό?Πιστεύω όμως οτι αν πχ βάλει κανεις ενα στρώμα λαδιού εξωτερικά στο σωλήνα αποθήκης κ πάει κυνηγι τότε το λάδι θα γίνει λάσπη με την καπνα
 
Να ρωτήσω κάτι..Στις ράγες που κινητε το κλείστρο καλο ειναι να υπάρχει πάντα γρασσο?
Ελάχιστο γραφιτουχο γρασσο είναι ΟΚ.
αν πχ βάλει κανεις ενα στρώμα λαδιού εξωτερικά στο σωλήνα αποθήκης κ πάει κυνηγι τότε το λάδι θα γίνει λάσπη με την καπνα
Στο σωλήνα όπως και στο υπόλοιπο όπλο χρησιμοποιουμε ελάχιστα λαδωμενο πανί. Το πολύ λαδι προσελκύει σκόνη και καπνες με τελικό αποτέλεσμα τη δυσλειτουργια του οπλου.
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!Εχω την εντύπωση οτι όταν λαδωνουμε εξωτερικά βάση και Κάννες ειναι προτιμότερο το λάδι και όχι κάποιο σπρέι..Πιστεύω οτι το λάδι "μένει"περισσότερο πάνω στο όπλο.Σωστο?
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!Εχω την εντύπωση οτι όταν λαδωνουμε εξωτερικά βάση και Κάννες ειναι προτιμότερο το λάδι και όχι κάποιο σπρέι..Πιστεύω οτι το λάδι "μένει"περισσότερο πάνω στο όπλο.Σωστο?
Και σπρευ να ρίξεις πάλι πρέπει να το σκουπισεις με ενα πανί να πάρεις το περισσευμα.
Όμως υπάρχει φόβος για διασπορα του λαδιού στα ξυλα.
Άρα το λαδωμενο πανακι για μένα είναι καλύτερο.
 
Μια οδοντοβουρτσα,και μια σταγονα λαδι σταξε επανω και περασετο μεσα στη βαση,θελουμε ενα πολυ λεπτο φιλμ,τιποτε αλλο,ισα ισα να μην ειναι ξερο;)
Όποτε κ.Σαραντο αν κατάλαβα καλά θεωρείτε καλύτερο το λάδι?το σπρέι νομίζω εξατμιζετε γρήγορα και οτι ειναι κατάλληλο μόνο για καθαρισμό εσωτερικα στην καννη..Μπορεί να είμαι πολυ λάθος όμως..
 
Και σπρευ να ρίξεις πάλι πρέπει να το σκουπισεις με ενα πανί να πάρεις το περισσευμα.
Όμως υπάρχει φόβος για διασπορα του λαδιού στα ξυλα.
Άρα το λαδωμενο πανακι για μένα είναι καλύτερο.
Πολυ σωστά..Όταν πέσει λαδι πάνω στο ξύλο μαυρίζει..
 
Το καλύτερο καθάρισμα του όπλου πάντως γίνετε αμέσως μετά το κυνήγι..τότε που τα κατάλοιπα ειναι φρέσκα.ΥΓ πότε καθαρίζετε πχ μια τσίχλα ευκολοτερα,αμέσως μετά το κυνήγι η μετά από την παραμονή της στην συντήρηση του ψυγείου?;)
 
Το πανι δεν μου αρεσει γιατι αφηνει χνουδι,προτιμο με χαρτοπετσετα αν βαλω κατι για να το μαζεψω,ειναι πιο μαλακο υλικο,και να σου μεινη μεσα τα μετταλλα το συμπιεζουν πιο ευκολα<εννοω καποιο μικρο κομματακι ετσι>,και στην επισκευει των μηχανων,αποφευγουμε σε κινητα μερη γενικα τα πανια οταν μπορεις,γιατι το χνουδι τους δεν συμπιεζεται οπως το χαρτι.Εγω εχω βρει την υγεια μου με της οδοντοβουρτσες για τη βαση των οπλων και οχι μονο.shake hands.
Σαράντο όταν γράφω πανακι δεν εννοώ πανινο ή βαμβακερο.
Όπως έχω γράψει αρκετές φορές εννοώ πανί μικροινων.
Δεν αφήνει χνουδια, δεν μαλλιαζει και αφαιρεί ότι βρώμα υπάρχει.
Στοιχιζει πλέον ελάχιστα, ας είναι καλά η Κίνα.
Τέσσερα πανια όπως τα παρακάτω κοστίζουν πέντε περίπου ευρώ ή και πιο λίγο. Τα κοβεις σε κομμάτια μικρότερα και φτάνουν για μια ζωή.
Πλενονται κιόλας αλλά για εμας δεν αξίζει τον κόπο.
Το χρησιμοποιούν οι νοικοκυρές για ξεσκονισμα και γυαλισμα παραθύρων και καθρεφτων, όπως επίσης για το ταμπλό και τα τζάμια του αυτοκινήτου.
Οδοντοβουρτσα χρησιμοποιω για καθαρισμα σε βολτες, εσωτερικα των μηχανισμών κλπ.με καθαρό πετρέλαιο η αλλο υγρο.

invia immagini
 
Last edited:
Να ρωτήσω κάτι..Στις ράγες που κινητε το κλείστρο καλο ειναι να υπάρχει πάντα γρασσο?Επίσης ακούγετε και απο οπλουργους οτι οι καραμπίνες θέλουν λάδι για να δουλέψουν..Ειναι σωστό?Πιστεύω όμως οτι αν πχ βάλει κανεις ενα στρώμα λαδιού εξωτερικά στο σωλήνα αποθήκης κ πάει κυνηγι τότε το λάδι θα γίνει λάσπη με την καπνα
Τασο στην πρωτη σελίδα έχω βάλει τις εμπειρίες μου από το καθαρισμα του οπλου, αν θες δες το.
 
Αύριο θα πάω την Fabarm στον οπλουργό για καθαρισμό.
Κυρίως με ενδιαφέρει ο μηχανισμός της σκανδάλης που δεν έχει καθαριστεί ποτέ.
Όπως επίσης και το κλείστρο το οποίο δεν έχει βγει ποτέ.
 
Loctite ειναι καλη εταιρεια.
Εδω θα βρεις διαφορες : http://www.skroutz.gr/c/644/kolles.html?keyphrase=κολλα σπειρωματων.

Αυτη πιστευω σε καλυπτει : http://www.kounelis.com.gr/products2/10133/kolles-speiromaton-r500
Γιαννη πιστεύεις οτι κανει για τις μικρες βιδες σε φακο αεροβολου που βρίσκονται στα κομβια ρυθμισης κ σκοπο εχουν αφού μηδενισεις τον φακο να φερεις εκει την διαβάθμιση στην θεση μηδεν ωστε να πεζεις με τα κλικ αντι με τις τελιες του νηματοσταυρου?
 
Γιαννη πιστεύεις οτι κανει για τις μικρες βιδες σε φακο αεροβολου που βρίσκονται στα κομβια ρυθμισης κ σκοπο εχουν αφού μηδενισεις τον φακο να φερεις εκει την διαβάθμιση στην θεση μηδεν ωστε να πεζεις με τα κλικ αντι με τις τελιες του νηματοσταυρου?
Sorry δεν έχω καμμια εμπειρία για αυτά τα σκοπευτικά.
Ψαξτο στο www.shotgunworld.com.com, εκεί έχω βρει πολλά πράγματα.
 
ΟΚ φιλε το ειδα,εγω ειμαι λιγο ψυχακιας με τη συντηρηση.sarcastic..
Επειδή είσαι και εσύ γιαυτό δοκίμασε το
clear.png
clear.png
.
 
Back
Top