Καθαρισμός

Στο PRAKTIKER εχει ιδανικες ξυλινες βεργες ενος μετρου με διαμετρο 16 χιλ και ειναι με ραβδωσεις κατα μηκος (καβιλιες) για να μην γλιστράει το χέρι.
θα το ψάξω .shake hands.
 
Μάκη υπάρχουν και τις χρησιμοποιω για να φτιάξω μονοκομματες βουρτσες καθαρισμου των οπλων.Με δύο τρεις τέτοιες κάνεις τη δουλειά σου.Πρόσεξε μόνο να είναι ολοισιες.
 
Last edited:
Μάκη υπάρχουν και τις χρησιμοποιω για να φτιάξω μονοκομματες βουρτσες καθαρισμου των οπλων.Με δύο τρεις τέτοιες κάνεις τη δουλειά σου.Πρόσεξε μόνο να είναι ολοισιες.
ok ευχαριστώ Γιάννη :)
 
Στη συνέχεια ενισχύοντας περιμετρικά την άκρη της βέργας κόλλησα την μπρούτζινη άκρη με το σπείρωμα

20150609_130254.jpg

Δημήτση ωραίος! .cool.
Η Μπρούντζινη άκρη με το σπείρωμα έχει και porting ή έτσι φαίνεται στην φωτό; .ha ha ha.
 
http://i1119.photobucket.com/albums/k627/dim2021963/20150609_130113.jpg
Δημήτρη το σπειρωμα που ενωνει τα δυο κομμάτια πως το σταθεροποιησες;

Πέρασα το κολαούζο και άνοιξα σπειρώματα και στα δυο.Έκοψα μια βίδα και της έβαλα κόλλα δυο συστατικών και βίδωσα την μισή στη ένα κομμάτι της βέργας
 
  • Like
Reactions: jnp
Ο Αιγινητης ειχε γραψει παλια οτι για να στρωσεις αχρωμιωτη καννη πρωτα ριχνεις 2-3 κουτια φυσιγγια με μαλλινη ταπα και μετα απο καθε κυνηγι επι δυο χρονια καθαριζεις μονο με νιτρο και πανακια χωρις καθολου βουρτσα.Το ιδιο συνιστουσε και η Ρεμινγκτον οχι δηλ βουρτσα.Ετσι λειαινεται η καννη εσωτερικα και αποκταει μια πατινα που την προστατευει και επισης καθαριζεται πολυ πιο ευκολα.Το εφαρμοσα σε μια καννη Rem1100 και εχει δικιο.
Αυτο ομολογώ οτι δεν το γνώριζα,όταν λέμε πατινα τι εννοούμε;ευχαριστω
 
Στο PRAKTIKER εχει ιδανικες ξυλινες βεργες ενος μετρου με διαμετρο 16 χιλ και ειναι με ραβδωσεις κατα μηκος (καβιλιες) για να μην γλιστράει το χέρι.

Αυτές τις έχω δει Γιάννη αλλά ήθελα κάτι διαφορετικό.Τώρα τον Αύγουστο που θα είμαι μόνος στη δουλειά και θα έχω ησυχία μπορεί να ασχοληθώ.
Ευτυχώς έχουμε ένα καλό εργαστήριο από τις εποχές που κάναμε ηλεκτρονικές κατασκευές και έπρεπε να έχουμε και το αντίστοιχο εργαστήριο για μηχανολογική υποστήριξη για τα τα κουτιά που τις τοποθετούσαμε και γενικότερα κατασκευές και πατέντες, Αυτά ανήκουν όμως στο παρελθόν αφού κάποιοι προετοίμαζαν το έδαφος για το ξεπούλημα και αφαιρούσαν δουλειά και δραστηριότητες για να σε κάνουν να ξύνεσαι και επομένως είσαι άχρηστος.
Αυτά γιατί ξεφεύγω από το θέμα αλλά διαολίζομαι κιόλας.......kkk.
 
  • Like
Reactions: jnp
Αυτο ομολογώ οτι δεν το γνώριζα,όταν λέμε πατινα τι εννοούμε;ευχαριστω
Οι βιομηχανικά φτιαγμένες καννες έχουν ατέλειες όσο γυαλιστερες κιαν μοιάζουν. Οι ειδικοί λένε ότι σε μεγέθυνση μοιάζουν με λοφακια και ποτάμια !!!Τα σκαγια σιγά σιγά ισιωνουν τα λοφακια και η μη χρήση βουρτσας γεμιζει τα ποτάμια με αδρανοποιημενα καταλοιπα. Ετσι έχουμε τελικά μια φυσιολογικά λειασμενη καννη και αν μπορούσαμε να δούμε το πραγματικό χρώμα του ατσαλιου θα βλέπαμε ότι είναι μπρονζε δηλαδή καφετι. Τότε λέμε ότι η καννη απέκτησε πατινα(φινίρισμα) και είναι και πιο ανθεκτική στην οξειδωση και καθαριζετε πιο εύκολα λόγω λειανσης.
 
Κατάλαβα...είναι εντυπωσιακό μπορώ να πω!αν κ όλα μου τα όπλα είναι αχρωμιωτα,δεν το γνώριζα από την αρχή...λίγο το κακό όμως φαντάζομαι η μάλλον θέλω να πιστεύω...
 
ωραία δουλειά και μπράβο .shake hands.
μια παρατήρηση μόνο που για πολλούς μπορεί να μην έχει σημασία
η λαβή για μένα θα έπρεπε να είναι έτσι ώστε να περνάει μέσα από την κάννη και η βέργα μπαίνοντας από το πίσω μέρος να βγαίνει από μπροστά
στο δικό σου 'όπλο Δημήτρη είναι πολύ καλύτερα μιας και είναι αχρωμίωτο

Εμενα μου αρεσε πολυ η δουλειά του Δημητρη.
Αλλα δεν καταλαβα καθολου τι εννοει ο Μακης.:oops:
μπορείς να μου το εξηγήσεις λιγο να το καταλαβω?
δηλαδη να μπαινει απτην μια κ νσ βγαίνει από την άλλη ολοκληρη?
ποια διάφορα έχει από το μπροστά πισω
?
 
Όταν βγάζεις τη βουρτσα από τη μεριά της θαλαμης λερωνονται οι εξωλκεις που είναι δύσκολο να καθαριστουν.Γιαυτό πάντα η βουρτσα και τα πανακια πρέπει να βγαίνουν από μπροστά.
 
Ερωτηση σε οποιον φιλο γνωριζει.Εχω μια Raffaello sl και τα τελευταια χρονια [περιπου 7-8] καθαριζω καθε τελος της χρονιας και το επανατατικο ελατηριο.Δεν βαζω ομως κολλα στο σπειρωμα.Υπαρχει περιπτωση να ξεβιδωσει?Ειναι δυνατον οταν παρεμβαινει και η βιδα με την πλακα κλισης?
 
Υπό ακραίες συνθήκες ατυχιας ναι μπορει να λασκαρει.
Αν δεν έχεις μαλακη κολλα σπειρωματων, βάλε τουλάχιστον πηχτο γρασσο που βοηθάει να σφιξει καλύτερα η βιδα.
Η κολλα πάντως είναι φθηνή και για μια ζωή.
 
Υπό ακραίες συνθήκες ατυχιας ναι μπορει να λασκαρει.
Αν δεν έχεις μαλακη κολλα σπειρωματων, βάλε τουλάχιστον πηχτο γρασσο που βοηθάει να σφιξει καλύτερα η βιδα.
Η κολλα πάντως είναι φθηνή και για μια ζωή.
Ξερεις δεν ειναι χρηματικο το θεμα. Εξαλου κολα ειναι.Ειναι το να εχεις προσβαση σε ολο το οπλο. Σε ευχαριστω παντως για την απαντηση.
 
Back
Top