Καθαρισμός

To brasso το έχω χρησιμοποιήσει ύστερα από ένα άρθρο του κυπριδημου.κ. πράγματι κάνει καλή δουλειά!Έχω μια ερώτηση προς όλους τους φίλους.Μενω πολύ κοντά σε θάλασσα κ έχω το εξής προβλημα:τα όπλα μου τα λαδωνω εξωτερικά με λάδι καλής ποιότητας πχ break free, hoppes,αφήνοντας πάντα ένα λεπτό στρώμα λαδιού χωρις να το σκουπισω.το λάδι αυτό μετά από 4-5 μέρες εξατμιζετε κ το όπλα μένουν απροστατευτα.μηπως γνωρίζετε κανένα λάδι που να κρατάει περισσότερο ;;Ευχαριστω
 
To brasso το έχω χρησιμοποιήσει ύστερα από ένα άρθρο του κυπριδημου.κ. πράγματι κάνει καλή δουλειά!Έχω μια ερώτηση προς όλους τους φίλους.Μενω πολύ κοντά σε θάλασσα κ έχω το εξής προβλημα:τα όπλα μου τα λαδωνω εξωτερικά με λάδι καλής ποιότητας πχ break free, hoppes,αφήνοντας πάντα ένα λεπτό στρώμα λαδιού χωρις να το σκουπισω.το λάδι αυτό μετά από 4-5 μέρες εξατμιζετε κ το όπλα μένουν απροστατευτα.μηπως γνωρίζετε κανένα λάδι που να κρατάει περισσότερο ;;Ευχαριστω
Αν το μέταλλο δεν ακουμπάει σε ύφασμα ή άλλο υλικό, τοτε το λαδι απλά στεγνωνει αφήνοντας μια προστατευτικη επιφανειακη κρουστα. Όλα τα λαδια το κάνουν αργά ή γρήγορα αυτό το <<στεγνωμα>>.Δεν υπάρχει πρόβλημα.
Το ερώτημα είναι άλλο: μετά το λαδωμα που βάζεις το όπλο και το λαδι στεγνωνει;
Μέσα σε θηκη ή όρθιο σε ντουλαπα;
 
Όρθια σε ντουλάπα τα εχω,ποτέ μέσα σε θήκη.οταν στεγνώσει όμως κ δεν ανανεώσω ξανά με λάδι,τότε ξεκινάει οξείδωση σε μορφή σκόνης.η οποία φεύγει εύκολα βέβαια.σκεφτομουν για ένα πιο παχυρευστο λάδι..
 
Μήπως έχει υγρασία η ντουλαπα; Ζεις κοντά σε θάλασσα ή υγρή περιοχή;
Τα λαδια που αναφερες είναι πρώτης ποιότητας και δεν δικαιολογουν κάτι τέτοιο.
Εκτός αν το όπλο σου έχει αρπάξει σκουριά οπότε η το πας για βαψιμο η τη νεκρή περίοδο το περνάς λεπτο στρώμα γρασσου στα εξωτερικα μέταλλα.
 
Ζω κοντά σε θαλάσσα.εχει κάποια ελαφρά "μπιμπικακια" σκουριας όμως δεν με απασχολούν.η ντουλάπα δεν κρατάει υγρασία.εχω δοκιμάσει ακόμα κ λάδι ραπτομηχανης(που ειναι πιο παχυρευστο όμως τίποτα)όταν λέτε γρασσο εννοείται ειδικό για όπλα;έχετε κάποια μάρκα να προτεινετε;
 
Υπάρχουν γρασσα διάρκειας στην αμερικανική αγορα (www.brownells.com) ειδικά για οπλα.
Για έξη μήνες πάντως δεν θες κάτι τόσο ειδικό, ένα γρασσο για εξωλεμβιες μηχανές(πχ yamaha, mariner, κλπ) ή βαζελινη καλά ανακατεμενη με λάδι οπλων, θα σου κάνουν δουλειά.
Αυτό πάντως που καταλαβαίνω από τα λεγόμενα σου Τάσο, μάλλον μιλάμε για εκτεταμένη σκουριά έστω και χωρίς να φαίνονται τα μπιμπικια όλα γιατί είναι ακομη μικρα. Σε αυτή την περίπτωση μόνη λύση είναι ο οπλουργος για βαψιμο εκτός κιαν το όπλο δεν αξίζει τα έξοδα.
 
Κάποια στιγμή η αλήθεια ειναι ότι θα χρειαστεί βαφή.μεχρι τότε θα βολευτώ με κάποιο από τα παραπάνω που μου προτεινατε.ενα 36αρι μονοκανο ειναι το συγκεκριμένο που έχει θέμα.η βαφή θα κοστίσει περισσότερο από το όπλο(80€ ζητάνε)
 
Σήμερα το μεσημέρι μια και ήμουνα μόνος στην δουλειά και ήταν και λάσκα ,είπα να φτιάξω μια βέργα μια και το μελετούσα από πέρσι που πήρα καινούργιες βούρτσες με μεγάλο σπείρωμα και για να τις χρησιμοποιήσω είχα φτιάξει αντάπτορα που τον κούμπωνα στην παλιά βέργα με μικρό σπείρωμα.
Βέβαια θέλω να φτιάξω ξύλινη αλλά αφού είχα αλουμίνιο το ξεκίνησα και βλέπουμε στην επόμενη.
Βρήκα μπρούτζινη άκρη την οποία τρύπησα και με κολαούζο έφτιαξα το εσωτερικό σπείρωμα για την βούρτσα.

20150609_125553.jpg
20150609_125711.jpg
20150609_125718.jpg


Μετά έφτιαξα το σπείρωμα στις δυο βέργες για να ενώνονται
20150609_125958.jpg
20150609_130113.jpg
20150609_130201.jpg


Στη συνέχεια ενισχύοντας περιμετρικά την άκρη της βέργας κόλλησα την μπρούτζινη άκρη με το σπείρωμα

20150609_130254.jpg


και μετά από λίγο ,χαλαρά χωρίς σφίξιμο βάζω την βούρτσα .Ολοκλήρωσα με ένα χερούλι πλαστικό που δεν μου αρέσει ,αφού δεν είχα κατάλληλο κομμάτι ξύλου για να φτιάξω
20150609_131241.jpg
20150609_135903.jpg


Βιαστικά και γρήγορα αλλά κάτι έγινε.Θα ψάξω όμως τα υλικά ώστε η επόμενη να είναι ξύλινη.
 
Όχι κάτι έγινε όχι κάτι έγινε.μια χαρά έγινε μάστορα!!!καλή δουλειά έκανες αλήθεια!ΥΓ τώρα θυμήθηκα την βέργα του παππού μου.ενα ψιλό καλάμι,μια τρύπα στη μια άκρη κ πέρναγε ένα πανακι.5-6 σταγόνες σινγκερ κ καθρέπτης η κάννη!το μυστικό για ένα καθάρισμα καλό.ειναι αμέσως μετά το κυνήγι.αν το αφζήσουμε ακαθάριστο αρκετή ώρα δεν καθαρίζει εύκολα.
 
Όχι κάτι έγινε όχι κάτι έγινε.μια χαρά έγινε μάστορα!!!καλή δουλειά έκανες αλήθεια!ΥΓ τώρα θυμήθηκα την βέργα του παππού μου.ενα ψιλό καλάμι,μια τρύπα στη μια άκρη κ πέρναγε ένα πανακι.5-6 σταγόνες σινγκερ κ καθρέπτης η κάννη!το μυστικό για ένα καθάρισμα καλό.ειναι αμέσως μετά το κυνήγι.αν το αφζήσουμε ακαθάριστο αρκετή ώρα δεν καθαρίζει εύκολα.

Εγώ Τάσο είχα πάντα ένα βίτσιο καθαρισμού.Μετά από κάθε κυνήγι πάντα καθάριζα.
Έχω ένα poze το οποίο αγοράστηκε το 1984 και υνήγησε 25 χρόνια .Οι κάνες του εσωτερικά και εξωτερικά είναι καθρέπτες.
 
Και πολύ καλά κάνατε!για αυτό άλλωστε κ τα συντηρητε σε άριστη κατάσταση.θυμαμε τον παππού μου όταν έβρεχε το έβαζε μέσα στο σακάκι του!το όπλο του το είχε σαν "εικόνισμα"Σκουριά κ μαυρίλα δεν ήξερε τι θέλει να πει.κ το συντηρούσε με αυτά τα πενιχρά μέσα τοσα χρόνια.κ εμείς έχουμε καθαριστικά,βούρτσες,απομολυβδωτικα κ πάλι ακαθαριστα είναι που λέει ο λόγος.
 
Σήμερα το μεσημέρι μια και ήμουνα μόνος στην δουλειά και ήταν και λάσκα ,είπα να φτιάξω μια βέργα μια και το μελετούσα από πέρσι που πήρα καινούργιες βούρτσες με μεγάλο σπείρωμα και για να τις χρησιμοποιήσω είχα φτιάξει αντάπτορα που τον κούμπωνα στην παλιά βέργα με μικρό σπείρωμα.
Βέβαια θέλω να φτιάξω ξύλινη αλλά αφού είχα αλουμίνιο το ξεκίνησα και βλέπουμε στην επόμενη.
Βρήκα μπρούτζινη άκρη την οποία τρύπησα και με κολαούζο έφτιαξα το εσωτερικό σπείρωμα για την βούρτσα.

20150609_125553.jpg
20150609_125711.jpg
20150609_125718.jpg


Μετά έφτιαξα το σπείρωμα στις δυο βέργες για να ενώνονται
20150609_125958.jpg
20150609_130113.jpg
20150609_130201.jpg


Στη συνέχεια ενισχύοντας περιμετρικά την άκρη της βέργας κόλλησα την μπρούτζινη άκρη με το σπείρωμα

20150609_130254.jpg


και μετά από λίγο ,χαλαρά χωρίς σφίξιμο βάζω την βούρτσα .Ολοκλήρωσα με ένα χερούλι πλαστικό που δεν μου αρέσει ,αφού δεν είχα κατάλληλο κομμάτι ξύλου για να φτιάξω
20150609_131241.jpg
20150609_135903.jpg


Βιαστικά και γρήγορα αλλά κάτι έγινε.Θα ψάξω όμως τα υλικά ώστε η επόμενη να είναι ξύλινη.
ωραία δουλειά και μπράβο .shake hands.
μια παρατήρηση μόνο που για πολλούς μπορεί να μην έχει σημασία
η λαβή για μένα θα έπρεπε να είναι έτσι ώστε να περνάει μέσα από την κάννη και η βέργα μπαίνοντας από το πίσω μέρος να βγαίνει από μπροστά
στο δικό σου 'όπλο Δημήτρη είναι πολύ καλύτερα μιας και είναι αχρωμίωτο
 
  • Like
Reactions: jnp
Για να μην ξαναλερωνετε το όπλο.πολυ σωστά Μάκη.εχω μια φτηνιάρικη ξύλινη κ έχω κόψει την λαβή με το πριόνι για αυτό το λόγο.αν και καμία φορά βαριεμε να το κάνω ετσι
 
Για να μην ξαναλερωνετε το όπλο.πολυ σωστά Μάκη.εχω μια φτηνιάρικη ξύλινη κ έχω κόψει την λαβή με το πριόνι για αυτό το λόγο.αν και καμία φορά βαριεμε να το κάνω ετσι
να μην βαριέσαι μπορεί να είναι πιο κουραστικό αλλά είναι πιο σωστό και μάλιστα πολλές φορές επανάληψη :)
 
Το αν θα σταματήσει το αχρωμείωτο να βγάζει μαυρίλα είναι θέμα λείανσης. Παρατηρώ στο δικό μου, που ρίχνω πάντα την κάτω κάννη πρώτα, ότι η λείανση της κάτω κάννης είναι σαφώς ανώτερη από την πάνω. Παρότι έχω περάσει τις κάννες με δράπανο και ατσαλόμαλλο με μεγάλη υπομονή σε αργές στροφές και με Flitz, η λείανση συνεχίζει να βελτιώνεται με την πάροδο του χρόνου με τις τουφεκιές. Έχω καταφέρει πάντως με την βούρτσα που παραθέτουν τόσο ο Ζολώ, όσο και ο Αντώνης, να βγάζω το πανί άσπρο. Θέλει όμως αρκετή δουλειά για να γίνει αυτό, πρώτα με νίτρο και μετά με γυαλιστικό μετάλλων.
 
μια παρατήρηση μόνο που για πολλούς μπορεί να μην έχει σημασία
η λαβή για μένα θα έπρεπε να είναι έτσι ώστε να περνάει μέσα από την κάννη και η βέργα μπαίνοντας από το πίσω μέρος να βγαίνει από μπροστά
στο δικό σου 'όπλο Δημήτρη είναι πολύ καλύτερα μιας και είναι αχρωμίωτο

Γι αυτό θέλω να φτιάξω μια ξύλινη χωρίς πρόσθετη λαβή αλλά να είναι πιο χοντρή πίσω η βέργα τόσο για το πιάσιμο αλλά και να περνάει απο μπροστά.
Βλέπω ότι μερικές ξύλινες του εμπορίου είναι πολύ δύσκολο να βγουν από μπροστά λόγω μήκους.Λες και κάνουν οικονομία σε 10 εκατοστά ξύλου.
 
Γι αυτό θέλω να φτιάξω μια ξύλινη χωρίς πρόσθετη λαβή αλλά να είναι πιο χοντρή πίσω η βέργα τόσο για το πιάσιμο αλλά και να περνάει απο μπροστά.
Βλέπω ότι μερικές ξύλινες του εμπορίου είναι πολύ δύσκολο να βγουν από μπροστά λόγω μήκους.Λες και κάνουν οικονομία σε 10 εκατοστά ξύλου.
Στο PRAKTIKER εχει ιδανικες ξυλινες βεργες ενος μετρου με διαμετρο 16 χιλ και ειναι με ραβδωσεις κατα μηκος (καβιλιες) για να μην γλιστράει το χέρι.
 
Last edited:
Το αν θα σταματήσει το αχρωμείωτο να βγάζει μαυρίλα είναι θέμα λείανσης. Παρατηρώ στο δικό μου, που ρίχνω πάντα την κάτω κάννη πρώτα, ότι η λείανση της κάτω κάννης είναι σαφώς ανώτερη από την πάνω. Παρότι έχω περάσει τις κάννες με δράπανο και ατσαλόμαλλο με μεγάλη υπομονή σε αργές στροφές και με Flitz, η λείανση συνεχίζει να βελτιώνεται με την πάροδο του χρόνου με τις τουφεκιές. Έχω καταφέρει πάντως με την βούρτσα που παραθέτουν τόσο ο Ζολώ, όσο και ο Αντώνης, να βγάζω το πανί άσπρο. Θέλει όμως αρκετή δουλειά για να γίνει αυτό, πρώτα με νίτρο και μετά με γυαλιστικό μετάλλων.
Ο Αιγινητης ειχε γραψει παλια οτι για να στρωσεις αχρωμιωτη καννη πρωτα ριχνεις 2-3 κουτια φυσιγγια με μαλλινη ταπα και μετα απο καθε κυνηγι επι δυο χρονια καθαριζεις μονο με νιτρο και πανακια χωρις καθολου βουρτσα.Το ιδιο συνιστουσε και η Ρεμινγκτον οχι δηλ βουρτσα.Ετσι λειαινεται η καννη εσωτερικα και αποκταει μια πατινα που την προστατευει και επισης καθαριζεται πολυ πιο ευκολα.Το εφαρμοσα σε μια καννη Rem1100 και εχει δικιο.
 
Back
Top