Καθαρισμός

Εγώ έχω καταλήξει αλλά δεν σταματάω και να ψάχνομαι.

Τα ειπες ολα με αυτη τη προταση. Εγω προσωπικα σου βγαζω το καπελο. Αν καποιος περιποιειται τα οπλα του οπως εσυ και ακομα ψαχνει να βελτιωθει σημαινει οτι εχει ανεβασει παρα πολυ ψηλα τον πηχυ στην περιποιηση του οπλου.

Το κακό είναι ότι είναι σχεδόν αδύνατο να παραγγειλεις τέτοια υλικά από usa

Πολυ καλη γκαμα καθαριστικων για οπλα προσφερει η midway με πολλα online sites στην Ευρωπη. Εχω ψωνισει αρκετες φορες και εχω μεινει ευχαριστημενος.
 
Πολυ καλη γκαμα καθαριστικων για οπλα προσφερει η midway με πολλα online sites στην Ευρωπη. Εχω ψωνισει αρκετες φορες και εχω μεινει ευχαριστημενος.
Δώσε το λινκ αν σου είναι εύκολο.
 
Aποστολες εκτος Αμερικης δεν κανουν. Τα sites που ειχαν σε Ευρωπαικες χωρες, τωρα πανε στην Brownell's
 
Από ότι είδα πάντως η Midway υγρα καθαρισμου και σπρει δεν μπορει να στείλει.
Από την Brownells ψωνίζω γρασσα, πελματα Pachmayr, μικροανταλλακτικα οπλων,κλπ.
 
Δώσε το λινκ αν σου είναι εύκολο.
Δυστυχως οπως τα ειπε και ο Βικτωρας παραπανω ολα τα midway online shops στην Eυρωπη μετατραπηκαν σε Brownells. Τα λαδια τα ψωνιζα απο το ελβετικο site της midway. Χθες με το που εβαλα τη διευθυνση μου βγηκε κατευθειαν το site της
Brownells. Βεβαια και αυτοι εχουν ηδη καθαρισμου, δεν ξερω ομως κατα ποσο σε καλυπτουν

http://www.brownells.co.uk/epages/U...P&FacetRange_ListPrice=&FacetRange_ListPrice=
 
Σήμερα για πρώτη φορά χρησιμοποίησα BRASSO για καθάρισμα της ήδη καθαρισμένης αχρωμίωτης κάνης .Απλά έπαθα πλάκα !
Απο αυτό που έβγαινε πάνω στα πανάκια νόμιζα ότι ξέβαφε το μέταλλο.Εκπληκτικό αποτέλεσμα .
Μετά δοκίμασα και στο κλείστρο με τα ίδια αποτελέσματα.
 
Μην ξεχάσεις να λαδωσεις την αχρωμιωτη καννη.

Εννοείται Γιάννη. Ειλικρινά όμως δεν περίμενα να δω αυτή την μαυρίλα.Ήταν σαν να πέρναγα πανάκια σε όπλο που ήταν ακαθάριστο .
 
Το Brasso και τα συναφή προϊόντα δεν είναι απλά καθαριστικα αλλά γυαλιστικα, δηλαδή καθαριζουν βαθύτερα μέχρι τους πορους του ατσαλιου.
 
Πέρασαν τρεις μήνες αφότου έληξε το κυνηγι, καθαρισαμε τα οπλα μας και τα αποθηκευσαμε. Πολλοί λόγω έλλειψης καταλληλης ντουλαπας έχουν τα οπλα τους σε μαλακες ή σκληρές θήκες. Ειδικά αυτοί αλλά και όλοι οι άλλοι καλό είναι να τα βγάλουν και να τα ξαναπερασουν με ενα λαδωμενο πανί. Τα υλικά επένδυσης από τις θήκες έχουν το μειονέκτημα ότι απορροφουν το λαδι και αφήνουν το μέταλλο χωρίς προστασία.
 
Mη βλεπεις που πατησα like, μακαρι να εβρισκα την ορεξη να κατσω να τα καθαρισω. Βεβαια τα εχω σε θηκες σκληρες, σχεδον ολα, εκτος απο αυτα που ειναι στο πατρικο, και ειναι κρυμμενα πλεον. Τα 2 που εχω στο σπιτι μου ειναι καθαρα, το ενα δηλαδη, και περασμενο με ενα λαδι πουδρα που δεν στεγνωνει. Το αλλο το χρησιμοποιω καθε Κυριακη οποτε καθε τοσο το ψιλοκαθαριζω. Καποια στιγμη θα παει στον οπλουργο, για ενα ισιωματακι στην ριγα, αβαρια που επαθα πριν 2 χρονια, και ενα καλο καθαρισμα-ελεγχο.
 
Εγω τις κάνες αφού τις λαδώσω τις τυλίγω με λαδόκολα μέσα στο βαλιτσάκι ,ακριβώς για να μην αποροφά το λάδι το αφρολέξ.
Βάλε και κανένα σκορδακι και ριξτες στο φουρνο.!!!
Στο στρατό πάντως στην επιστρατευουσα μονάδα από όπου πήρα απολυτηριο, κατά την ετησια συντηρηση τυλιγαμε τα οπλα σε ειδικό κηροχαρτο αφού πρώτα τα γρασσαραμε. Ετσι το όπλο μπορεί να μείνει για χρόνια.
Πάντως λαδι και λαδοκολλα ακούγεται ωραία.
 
Βάλε και κανένα σκορδακι και ριξτες στο φουρνο.!!!
Στο στρατό πάντως στην επιστρατευουσα μονάδα από όπου πήρα απολυτηριο, κατά την ετησια συντηρηση τυλιγαμε τα οπλα σε ειδικό κηροχαρτο αφού πρώτα τα γρασσαραμε. Ετσι το όπλο μπορεί να μείνει για χρόνια.
Πάντως λαδι και λαδοκολλα ακούγεται ωραία.

Την Κυριακή θα τις κάνω γεμιστές και τυλιχτές σε λαδόκολλα στον φούρνο. .sarcastic.
 
Βαλε και καμμια τσιχλα, κανα ορτυκι, να παρουν αρωμα .sarcastic.

Το κηροχαρτο, η μαλλον το χαρτι αυτο που φανταζομαι ηταν εμποτισμενο με καποιο ειδος παραφινης, μπορουμε να το βρουμε στο εμποριο αραγε;
 
Το κηροχαρτο, η μαλλον το χαρτι αυτο που φανταζομαι ηταν εμποτισμενο με καποιο ειδος παραφινης, μπορουμε να το βρουμε στο εμποριο αραγε;

Βίκτωρα με ένα τέτοιο είδος χαρτιού ήταν τυλιγμένο στη συσκευασία του, όταν αγόρασα το S/P Baikal. Όπως επίσης αν θυμάμαι καλά όταν ήμουν φαντάρος και ήρθαν καινούρια G3 που τα χρησιμοποιήσαμε πρώτοι εμείς...
 
Το έχετε αναφέρει σε παλαιότερες δημοσιεύσεις και πράγματι το Brasso κάνει θαύματα
Πέρασα την βάση της 391 μου η οποία είναι λευκή και πραγματι το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό...
Τα ίδια και στο Citori !!!
Πολύ καλή περίπτωση το Brasso τελικά.
 
Το έχετε αναφέρει σε παλαιότερες δημοσιεύσεις και πράγματι το Brasso κάνει θαύματα
Πέρασα την βάση της 391 μου η οποία είναι λευκή και πραγματι το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό...
Τα ίδια και στο Citori !!!
Πολύ καλή περίπτωση το Brasso τελικά.
Φτηνο και αποτελεσματικο!
 
Back
Top