Καθαρισμός

Άρη..... πάμε για άλλα. Δεν ξέρω εάν υπάρχει κάποιο που να μην επηρεάζεται το καλοκαίρι. Περιμένουμε προτάσεις για κάποιο άλλο.
 
μιας που το είχαμε συζητήσει πρόσφατα με την ευκαιρία της ανακατασκευής στο μονόκαννο πριν πιάσω τα γυαλόχαρτα , δοκίμασα την glanol (4,5 ευρώ) στην κάννη που όπως θα δείτε στο κομμάτι που δεν έτριψα ειχε είχε πολύ σκουριά ..
το αποτέλεσμα .. για την κατασταση είναι πολύ καλό κατά την γνώμη μου .
загрузить картинку
 
Χρήστο αυτές οι σκιές που έμειναν είναι η ρίζα της σκουριάς ας πούμε; Θα φύγουν με επιπλέον τρίψιμο;
Μέρα με τη νύχτα πάντως τα δύο τμήματα
 
Χρήστο αυτές οι σκιές που έμειναν είναι η ρίζα της σκουριάς ας πούμε; Θα φύγουν με επιπλέον τρίψιμο;
Μέρα με τη νύχτα πάντως τα δύο τμήματα
ναι ειναι η ρίζα .. αλλά ετσι κι αλλιώς το έκανα για να δοκιμάσουμε την κρέμα ..φαντάζομαι σε απλή επιφανειακή οξειδωση δεν θα μένει τίποτα!!
μετά έπεσε γυαλόχαρτο! εδώ #49
 
Χρήστο η glanol έχει κόκκους; Είναι abrasive που λένε και στο χωριό μου;
θεόφραστε δεν γράφει κατι .. και στην υφή δεν νήθεις κόκκους .. στις περιγραφές του προϊόντος αναφέρει "ήπιο στιλβωτικό"
** σήμερα που το κοίταξα είδα οτι αναφέρετε πολύ συχνά απο τον Κυπρίδημο για γυάλισμα μεσα εξω
 
Το μπρούτζινο βουρτσακι της parker εκανε τις καννες του πολυαγαπημένου Baikal γυαλί,και με πολύ λιγότερο κοπο σε σχέση τις μπρούτζινες τις πλακας που χρησιμοποιούσα τόσα χρόνια..:)
Φίλε Χρήστο(manthos cc)ένα ακόμα ευχαριστώ κ δημοσίως για την εξυπηρέτηση σου,Και ιδιαίτερα για τον κοπο που εκανες να μου φτιάξεις ανταπτορακι...shake hands.
 
Το μπρούτζινο βουρτσακι της parker εκανε τις καννες του πολυαγαπημένου Baikal γυαλί,και με πολύ λιγότερο κοπο σε σχέση τις μπρούτζινες τις πλακας που χρησιμοποιούσα τόσα χρόνια..:)
Φίλε Χρήστο(manthos cc)ένα ακόμα ευχαριστώ κ δημοσίως για την εξυπηρέτηση σου,Και ιδιαίτερα για τον κοπο που εκανες να μου φτιάξεις ανταπτορακι...shake hands.
.shake. να εισαι καλά φίλε Τασο !
να είμαστε γεροί και να τα ξανα πούμε κ απο κοντά!
αν παίξεις και μια αλυφούλα glanol για τα μέταλλα (κάννες μπάσκουλα ) και θα γίνει 10 χρόνια νεότερο το αγαπημένο σου ;)
 
Το μόνο εύκολο είναι να την βρω,Αλλά δεν ξέρω αν ξεφαβει η βαφή.
Την βάζεις στο πανί κ μετά τριβεις καννες κ βάση?
δεν ειδα να ξεβάφει που εκανα την δοκιμή στο μονόκαννο ! λειαίνει περισσότερο και καθαρίζει .
θα πάρει μια γυαλαδα σίγουρα ..και απο ότι θυμάμαι οι κάννες έχουν ποια μια μουντάδα
βάζεις στο πανάκι και τριβείς απαλά ...με υπομονή και κομμάτι κομμάτι .
**πιστεύω οτι στο πανί θα δεις να βγαίνει καφέ χρώμα που είναι σκουριά που υποβόσκει!
 
Το μπρούτζινο βουρτσακι της parker εκανε τις καννες του πολυαγαπημένου Baikal γυαλί,και με πολύ λιγότερο κοπο σε σχέση τις μπρούτζινες τις πλακας που χρησιμοποιούσα τόσα χρόνια..:)
Φίλε Χρήστο(manthos cc)ένα ακόμα ευχαριστώ κ δημοσίως για την εξυπηρέτηση σου,Και ιδιαίτερα για τον κοπο που εκανες να μου φτιάξεις ανταπτορακι...shake hands.
Αυτο δεν ειναι για θαλαμες αδερφια; μηπως μεσα στις κανες το ζωρισεις και σου χαλασει; η clanol κανει πολυ δουλεια αλλα δεν τολμησα ακομα να την δοκιμασω εξωτερικα.
 
μηπως μεσα στις κανες το ζωρισεις και σου χαλασει;
Ειναι τοσο πυκνο που δεν παθαίνει τίποτα..Αντίθετα τα άλλα που είναι πιο αραιά χαλάνε σχεδόν αμέσως(κάθονται οι τρίχες)..Και ούτε και δουλειά κάνουν εύκολα..
 
Αυτο δεν ειναι για θαλαμες αδερφια; μηπως μεσα στις κανες το ζωρισεις και σου χαλασει; η clanol κανει πολυ δουλεια αλλα δεν τολμησα ακομα να την δοκιμασω εξωτερικα.
Νίκο εχει ξανά ειπωθεί οτι ειναι για θαλάμη .. αλλα δεν νομίζω καθωσ βγάζει την ίδια σε ποιό κοντόχοντρη για αυτήν την δουλειά.
εγω την δουλεύω κανένα χρόνο τώρα μαζί με την αλη που θα βάλω ποιο κάτω και κάνουν εξαιρετική δουλειά ...
καμια σχεση με τις συνιθησμένες


http://www.ebay.co.uk/itm/Bisley-Ph...hash=item25947e1fc2:m:m2CMuCI1NwloXKa4yjNsTMQ
** αυτή θα ήταν ποιo σωστό για διευρυμένο αυλο να ειναι cal10;)
 
Last edited:
Θα χαλάσουν οι βούρτσες. Όταν όμως λέμε θα χαλάσουν, τι εννοούμε; Αυτό που θα συμβεί σε κάθε τέτοια βούρτσα είναι να μικρύνει η διάμετρος της και να μην καθαρίζει σφικτά την θαλαμη. Για την κάννη μια χαρά θα είναι για καιρό.
 
μου εχει σπασει τα νευρα η κανη δεν εχω καλες βουρτσες και μενουν γραμμες απο τα σκαγια μεσαα.....hair.
 
μου εχει σπασει τα νευρα η κανη δεν εχω καλες βουρτσες και μενουν γραμμες απο τα σκαγια μεσαα.....hair.
Βαλε λιγο λαδι μεσα, οτι εχεις, κ αστο λιγο να μαλακωσουν... Τυλιξε ατσαλαμαλλο στην βουρτσα που εχεις να την ¨ενισχυσεις¨ και δωστου τριψιμο... Θα φυγουν... Κ αν μεινουν κ καποιες μετα τις επομενες τουφεκιες που θα κανεις σιγουρα θα φυγουν πιο ευκολα...
Σιγουρα τα εξειδικευμενα καθαριστικα θα κανουν πιο ευκολη τη δουλεια σου, ωστοσο εγω με τον παραπανω τροπο κ χωρις να εχω παρει ΠΟΤΕ ειδικο λαδι για την καννη, δεν αντιμετωπισα προβλημα μεχρι τωρα...
 
Και εμένα με ταλαιπωρεί αρκετά το καθάρισμα, ειδικά οι γραμμές στον κώνο, δεν εχω δοκιμάσει ατσαλομαλλο για να πω και την αλήθεια δεν μου θαινεται καλή ιδέα. Σε άλλο όπλο που εχω με αχρομιοτες κάννες με μικρούς κώνους δεν εχω θέμα, τις καθαρίζω σε 5 λεπτά με βουρτσακι κλασικό όχι τρίχα.
 
Back
Top