Καθαρισμός

Γιαννη νομιζω οτι με τετοια αναλυτικη περιγραφη οι οποιες δικες μας εμπειριες εμπεριεχονται σε αυτα που εχεις ηδη αναφερει...;)
Μπραβο κ ευχαριστουμε...
 
ΓΡΑΣΣΑΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΛΑΔΩΜΑ ΣΕ ΣΟΥΠΕΡ ΠΟΖΕ.
Τα σ/π χωριζονται σε δυο βασικες κατηγοριες οσον αφορα τα κλειδια που διαθετουν.
Πρωτη κατηγορια αυτα με διακεκομμενους πυρους οπως πχ τα Beretta,
και δευτερη κατηγορια αυτα με ολοκληρο πειρο οπως τα Browning.
Αλλα σ/π χρησιμοποιουν συρταρι για κλειδωμα (Brow.) και αλλα κωνικους πειρους (Ber.).
Γρασσαρισμα και λαδωμα θελουν ολα τα σ/π,αλλα μετα απο
καθε χρηση σκουπιζουμε τα παλια γρασσα και βαζουμε φρεσκα.
Ξεκιναω με τα τυπου Beretta:





και στην παπια





και οι καννες






Τωρα τα τυπου Browning:




Εκτός από την εγκοπη για το συρτάρι στο πισω μέρος των καννων(επανω),
βαζουμε και λιγο γρασσο στο αγκιστρο της παπιας κατω απο τις καννες.






Αν η παπια μας εχει τετοια κατασκευη εσωτερικα ,το μονο
που κανουμε ειναι περασμα με λαδωμενο πανακι.





Υλικα που χρησιμοποιουμε:
1.Γρασσο σε σωληναριο που ειναι μικρο και ευχρηστο.
2.Πλαστικη ενεση των 10ml που την γεμιζουμε εμεις γρασσο απο μεγαλη συσκευασια.
3.Μικρο δοχειο που κλεινει καλα πχ απο κρεμα χεριων,που το γεμιζουμε εμεις γρασσο.
4.Οι γνωστες και παμφθηνες μπατονετες για τα αυτια.Με αυτες καθαριζουμε δυσκολα σημεια,
πχ εξωλκεις,η με ευτες βαζουμε μικρες ποσοτητες γρασσου η λαδιου.
5.Μπουκαλακια με ρυγχος καρφιτσας για οπου χρειαζεται λαδι.Ένας φίλος μου είπε ότι έχουν τέτοια σε μαγαζια με ηλεκτρονικά τσιγάρα.
 
Last edited:
Όχι, βάζουμε μονο λαδι. Οι ανοχες είναι τόσο μικρές που το γρασσο πρακτικά δεν εισχωρει.
Στον εσωτερικο μηχανισμο του σ/π ελάχιστο λαδι σε ότι κινείται ή περιστρεφεται.
Σκουπιζουμε πάντα το περισσευουμενο λαδι.
 
Δεν το γραφω απο ευγενεια Γιαννη, το γραφω γιατι το πιστευω... Ολη η αναφορα στα ειδη καθαρισμου κ στον τροπο χρησης ειναι πολυ αναλυτικη, περιλαμβανει σχεδον τα παντα κ με φωτογραφιες, απαιτει κοπο, κ δηλωνει ανθρωπο που αγαπα και φροντιζει τα οπλα του...
Υ.γ Αν κ για να πω την αληθεια μου, ειμαι πολυ ευγενικο παιδι... .my man.
 
Δεν το γραφω απο ευγενεια Γιαννη, το γραφω γιατι το πιστευω... Ολη η αναφορα στα ειδη καθαρισμου κ στον τροπο χρησης ειναι πολυ αναλυτικη, περιλαμβανει σχεδον τα παντα κ με φωτογραφιες, απαιτει κοπο, κ δηλωνει ανθρωπο που αγαπα και φροντιζει τα οπλα του...
Υ.γ Αν κ για να πω την αληθεια μου, ειμαι πολυ ευγενικο παιδι... .my man.
Αυτα ειναι...
 
Προσεχουμε για να εχουμε η για να μην ξεμεινουμε.
Φαντασου να εισαι στο βαλτο,να ειναι η μια και μοναδικη μερα
με πουλια και να καθεσαι να βλεπεις τους αλλους να τουφεκανε.
 
Προσεχουμε για να εχουμε η για να μην ξεμεινουμε.
Φαντασου να εισαι στο βαλτο,να ειναι η μια και μοναδικη μερα
με πουλια και να καθεσαι να βλεπεις τους αλλους να τουφεκανε.
ή να πετάγονται από παντού κίχλαι στο περπατητό και να σου γίνει η καραμπίνα μονόκαννο....
 
Αν τα οπλα της φωτογραφιας ειναι δικα σου, τοτε ναι, οχι απλα τα προσεχεις, τα πολυ-προσεχεις .sarcastic.

Ευχαριστω.

Το μαυρο γρασσο τι ειναι;
 
Ναι Βικτορα δικά μου ειναι. Το μαύρο όπλο είναι winchester 101, παπιοντουφεκο του 1971,F/F.
Τα άλλα είναι δεκαπενταετιας.
Το μαύρο γρασσο είναι γραφιτουχο γρασσο για ρουλεμαν και δουλεύει πολύ καλά στα κλειδια του οπλου, όπως το Perazzi. Θέλει σκουπισμα όταν έχεις δέσει το όπλο, να παρεις ότι ξεχειλησει στο πλαινο μέταλλο της παπιας, όπου έρχεται σε επαφή η παπια με την βάση του οπλου, για να μην λερωθεις.
Το γρασσο αυτό το αγοράζεις φτηνά σε μεγάλη συσκευασία, κυλινδρικη, όπως την σιλικόνη αρμων και φτάνει για μια ζωή. Μαυτο κάνεις σέρβις και στα γραναζια ηλεκτρικών τρυπανιων η σε κοφτες με δισκο.Το βρίσκεις σε μαγαζια για ανταλλακτικά αυτοκινήτου.
 
Last edited:
http://www.shotgunworld.com/bbs/viewtopic.php?t=398836
Σημερα στο Εθνος-Κυνηγι ο Κυπριδημος έχει αναρτησει ένα άρθρο που είναι μικρό μέρος του παραπάνω άρθρου στο shotgunworld.com.
Αξίζει να το δείτε γιατί κάνει τεστ σε όλα τα γνωστά λιπαντικα.
Ιδιαίτερα οι παπιοκυνηγοι και οι μπεκατσαδες και οι γουρουνοκυνηγοι που τα οπλα σας βρεχονται συχνα.
 
Last edited:
Ειχα κρατησει ενα ενθετο για τον καθαρισμο των οπλων απο το Αγγλικο περιοδικο Sporting Gun.
Το παραθετω γιατι δεν εχω βρει καλυτερο.Αν μπορειτε κρατηστε το σε μορφη pdf,
ετσι προσπαθησα να το ανεβασω σαν pdf αλλα το συστημα δεν το σηκωνε.














 
Συνοπτικο κ χρησιμο...
Θελω να διαβασω κ με ησυχια το τεστ με τα λιπαντικα, δειχνει πολυ ενδιαφερον...
Αυτο που εχω διαπιστώσει Αρι από καιρό, είναι ότι σε ενα προϊόν δεν μπορείς να τα έχεις όλα.
Γιαυτό χρειάζεται ψάξιμο και πειραματισμος. Το κακό είναι ότι είναι σχεδόν αδύνατο να παραγγειλεις τέτοια υλικά από usa.Οπότε βρισκεις εδώ ένα καλό λαδι για κινουμενους μηχανισμούς, ένα για εξωτερικη προστασια,ένα γρασσο για τα τσοκ και ένα για τα κλειδια.
Για τον εσωτερικό καθαρισμο χρωμιωμενης καννης με ατσαλομαλλο ότι και να βάλεις είναι ΟΚ.
Εγώ έχω καταλήξει αλλά δεν σταματάω και να ψάχνομαι.
 
Last edited:
Back
Top