Καθαρισμός επαφών

Θα μου πείτε τι σχέση έχει ο καθαρισμος επαφών με τα οπλουργικα θέματα...
Άμεση σχέση δεν φαίνεται να έχει, αλλά ότι καινούργιο μαθαίνουμε όλο και σε κάτι θα χρειαστει.
Εχθές λοιπόν μου είπε ο γιος μου ότι το κινητό του σταμάτησε να φορτίζεται ξαφνικά. Έλεγξε τον φορτιστή σε αλλο κινητό και είναι ΟΚ.Πηγε και ρώτησε για επισκευή και του ζήτησαν 60 ευρώ για αλλαγή του κονεκτορα στο τηλέφωνο που δέχεται το φις του φορτιστή. Δεν το έδωσε γιατί πριν δυο χρόνια το κινητό κόστισε 150 ευρώ.
Κοιτώντας προσεκτικά τις επαφές του κονεκτορα μου φάνηκαν θαμπες παρόλο που το προσεχει. Θυμήθηκα ένα σπρευ επαφών που πήρα προ μηνών τυχαία. Εριξα λοιπόν δύο φορές από λίγο και φυσηξα με τον πεπιεσμενο αερα που είχα για τον υπολογιστή και άλλες δουλειές. Και το θαύμα έγινε και το σύστημα άρχισε να φορτίζεται και πάλι κανονικά. Ένα τέτοιο σπρευ χρειάζεται και στον υπολογιστη και στο αυτοκίνητο όπου οι ηλεκτρονικές επαφές είναι πολλές.

sube imagenes
 
Last edited:
Πάντως εγω μετα απο λάδωμα και καθάρισμα του πιστονιού που είναι και δύσκολο ,το πλακώνω με αυτό και γίνεται τζάμι.http://www.bison.net/en/products/675-lubricants-and-maintenance-products/product/2248-cleaner-spray/
Την ίδια δουλειά κάνουν και τα καθαριστικά σπρευ injection και φρενων.
Αυτά όμως δεν κάνουν για τα ηλεκτρονικά γιατί καταστρέφουν πχ τα πλαστικά.
 
Last edited:
Εχθές λοιπόν μου είπε ο γιος μου ότι το κινητό του δεν φορτίζεται ξαφνικά. Έλεγξε τον φορτιστή σε αλλο κινητό και είναι ΟΚ.
Γιαννη το είχα πάθει παλια και εγώ με ένα ericson C510..
Είδα ότι εκεί μου μπενει ο φορτιστής είχε θολώσει και είχε πιάσει πρασινη σκουριά το μέταλλο ..Το καθαρισα με μια μπατονετα βουτηγμένη σε οινόπνευμα..και αμέσως φόρτισε!!
 
Είδα ότι εκεί μου μπενει ο φορτιστής είχε θολώσει και είχε πιάσει πρασινη σκουριά το μέταλλο ..Το καθαρισα με μια μπατονετα βουτηγμένη σε οινόπνευμα..και αμέσως φόρτισε!!
Τάσο στην δικη μου περίπτωση δεν χωραγε η μπατονετα.
Ακόμα καλύτερα από την αλκοολη καθαρίζει η ισοπροπυλικη αλκοολη.
 
Τι ακριβώς ειναι?Δεν το έχω ξανακούσει..
Ίσως το ξέρω με άλλη ονομασία.
Έτσι λέγεται:Ισοπροπυλικη αλκοολη. Τη βρισκεις σε μαγαζια με χημικά προϊόντα.
Καθαριζεις μέχρι πλακέτες ηλεκτρονικών από τα υγρά συγκολλησης και οθονες από δαχτυλιες.
 
Last edited:
Τάσο στην δικη μου περίπτωση δεν χωραγε η μπατονετα.
Ακόμα καλύτερα από την αλκοολη καθαρίζει η ισοπροπυλικη αλκοολη.
Εχθές αγόρασα ένα Ολλανδικό σπρευ επαφων, 6ευρω τα 500ml.
Κοιτώντας τα συστατικά του εκτός από κυκλικούς και μη υδρογονανθρακες, το τελευταίο ειναι ισοπροπανολη ή ισοπροπυλικη αλκοόλη. Απολιπαντικό και καθαριστικό ηλεκτρικών επαφων και ηλεκτρονικων πλακετών. Καθαρίζει τον σενσορα MAF που βρίσκεται μετά το φίλτρο αέρα στα σύγχρονα αυτοκίνητα και ρυθμίζει την σωστή ανάμειξη αέρα/καυσίμου.
Ότι πρέπει για τον καθαρισμό της σκανδαλοθηκης στα αυτογεμη αλλά και στα δικαννα.
Προ καιρού ετοιμαζόταν η γυναίκα μου να ξαποστειλει ένα ασύρματο τηλέφωνο που τα κουμπιά του δεν καλοδούλευαν. Το άνοιξα, έπλυνα την πλακέτα με σπρευ καθώς και το λάστιχο με τα κουμπιά. Δουλεύει άψογα προς το παρόν.
Σημ. Πάντα γάντια μιας χρήσης, δεν αναπνέουμε τους ατμούς, φοράμε γυαλιά προστασίας!

Collage_20230106_091155.jpgCollage_20230106_091215.jpg
 
Εχθές αγόρασα ένα Ολλανδικό σπρευ επαφων, 6ευρω τα 500ml.
Κοιτώντας τα συστατικά του εκτός από κυκλικούς και μη υδρογονανθρακες, το τελευταίο ειναι ισοπροπανολη ή ισοπροπυλικη αλκοόλη. Απολιπαντικό και καθαριστικό ηλεκτρικών επαφων και ηλεκτρονικων πλακετών. Καθαρίζει τον σενσορα MAF που βρίσκεται μετά το φίλτρο αέρα στα σύγχρονα αυτοκίνητα και ρυθμίζει την σωστή ανάμειξη αέρα/καυσίμου.
Ότι πρέπει για τον καθαρισμό της σκανδαλοθηκης στα αυτογεμη αλλά και στα δικαννα.
Προ καιρού ετοιμαζόταν η γυναίκα μου να ξαποστειλει ένα ασύρματο τηλέφωνο που τα κουμπιά του δεν καλοδούλευαν. Το άνοιξα, έπλυνα την πλακέτα με σπρευ καθώς και το λάστιχο με τα κουμπιά. Δουλεύει άψογα προς το παρόν.
Σημ. Πάντα γάντια μιας χρήσης, δεν αναπνέουμε τους ατμούς, φοράμε γυαλιά προστασίας!
View attachment 64434View attachment 64435
Οι γυναικες...στο πεταμε πρωτες ειναι.... .sarcastic.
 
Back
Top