Κάνες slug

Καλησπέρα σε όλους γειά σας. Ονομάζομαι Γιάννης είμαι νέος στο φόρουμ έχω κάποιες απορίες σχετικά με τα κυνηγετικά όπλα!!! Να πω ένα μεγάλο μπράβο στο φόρουμ και στα μέλη που βοηθούν αρχάριους κυνηγούς με τις γνώσεις τους!! Πρόσφατα είδα μια benelli super nova ενός φίλου μου και να πω την αλήθεια την ζήλεψα και σκέφτομαι ν την αγοράσω. Πολύ ωραίο όπλο αν και επαναληπτική από ότι γνωρίζω δεν είναι εύχρηστες οι επαναληπτικές για κυνήγι. Εδώ έρχεται η απορία μου!! Η κάνη της benelli μου είπε είναι slug. Μπορεί κάποιος ν μου εξηγήσει τι διαφορά έχουν οι κάνες slug με τις απλές?? Μία καραμπίνα με κάνη slug μπορεί να ρίξει πχ φυσίγγια με σκάγια No 8 που είναι για τσιχλοκότσυφες?? Την καραμπίνα την θέλω πιο πολύ για σκοποβολή και λιγότερο για κυνήγι, αλλά ίσως ν πηγαίνω κάποιες φορές κυρίως για καρτέρι τσίχλες κοτσύφια!! Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!
 
Μια κανη slug μπορεί να ρίξει ότι θέλεις απλά είναι σχεδόν κυλινδρική και έχει σκοπευτικά που μπορεί να μη σε βολεύουν στο μάτι .Επειδή την θέλεις πιο πολύ για σκοποβολή είναι καλύτερη με κανη slug ,ελπίζω να μην εννοείς σκοποβολή σε πήλινο δίσκο να εννοεις τύπου πρακτική σκοποβολή .Η slug κανες είναι πολύ καλύτερες στην ρίψη μονοβολων έχουν φτιαχτεί για τέτοια χρήση καθώς βοηθούν και τα σκοπευτικά που έχει επάνω στο κυνήγι πτερωτων και η κανη slug και η επαναληπτική απαιτούν εξοικείωση δεν είναι απαγορευτικα αλλά η κανη ειναιεξειδικευμένη για συγκεκριμένη χρήση περισσότερο .
 
Last edited:
Τζών καλώς όρισες. Είναι καλό όπλο η super nova. Αν όμως δεν την προορίζεις αποκλειστικά για μονόβολα εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις την έκδοση με τη ρίγα και τα τσοκ. Προσωπικά κυνηγάω με επαναληπτική, οπότε σε βεβαιώνω ότι με λίγο εξάσκηση, αν θες να κυνηγάς με επαναληπτική μπορείς και μάλιστα χωρίς να υστερεί πουθενά σε σχέση με οποιοδήποτε άλλο τύπο λειοκαννου.
 
Ο συγκυνηγος μου έχει μια montefeltro αριστερή και αγόρασε στην συνέχεια μια κάννη slug....σε δοκιμές που έχουμε κάνει είναι πολύ καλή για μονοβολα....ο Γιάννης όμως την χρησιμοποιεί για κυνήγι μπεκατσας και μάλιστα με πολύ μεγάλη επιτυχία......IMG_20211205_163100_1.jpgIMG_20211121_144720.jpgIMG_20211121_171054.jpg
 
Μια κανη slug μπορεί να ρίξει ότι θέλεις απλά είναι σχεδόν κυλινδρική και έχει σκοπευτικά που μπορεί να μη σε βολεύουν στο μάτι .Επειδή την θέλεις πιο πολύ για σκοποβολή είναι καλύτερη με κανη slug ,ελπίζω να μην εννοείς σκοποβολή σε πήλινο δίσκο να εννοεις τύπου πρακτική σκοποβολή .Η slug κανες είναι πολύ καλύτερες στην ρίψη μονοβολων έχουν φτιαχτεί για τέτοια χρήση καθώς βοηθούν και τα σκοπευτικά που έχει επάνω στο κυνήγι πτερωτων και η κανη slug και η επαναληπτική απαιτούν εξοικείωση δεν είναι απαγορευτικα αλλά η κανη ειναιεξειδικευμένη για συγκεκριμένη χρήση περισσότερο .
Φίλε Γιάννη σε ευχαριστώ για την άμεση και συνοπτική απάντηση!! Πρακτική σκοποβολή εννοώ ναι. Απλά επειδή γύρω απο το σπίτι μου είναι δάσος σκέφτηκα ν πηγαίνω και για κυνήγι καρτεριού τσίχλας κότσυφα!! Άρα σύμφωνα με τα γραφόμενά σου δεν θ έχει θέμα το όπλο αν έχει κάνη slug και ρίχνει σκάγια!!!
 
Τζών καλώς όρισες. Είναι καλό όπλο η super nova. Αν όμως δεν την προορίζεις αποκλειστικά για μονόβολα εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις την έκδοση με τη ρίγα και τα τσοκ. Προσωπικά κυνηγάω με επαναληπτική, οπότε σε βεβαιώνω ότι με λίγο εξάσκηση, αν θες να κυνηγάς με επαναληπτική μπορείς και μάλιστα χωρίς να υστερεί πουθενά σε σχέση με οποιοδήποτε άλλο τύπο λειοκαννου.
Καλώς σας βρήκα φίλε μου σε ευχαριστώ! Για καρτέρι αν και σπάνια και πιο πολύ για σκοποβολή θα είναι η χρήση της. Το θέμα είναι σε κάποια γνωστά e shop που βρήκα στο νετ όλα έχουν το συγκεκριμένο όπλο με κάνη slug.. Αν τους πώ οτι θέλω το όπλο με κανονική κάνη γίνεται ν το στείλουν έτσι η δεν υπάρχει κάνη κανονική για το συγκεκριμένο όπλο?? Λίγο κάπως η ερώτηση μου αλλά εσείς που ασχολείστε ενδεχομένως ν γνωρίζεται!!
 
Ο συγκυνηγος μου έχει μια montefeltro αριστερή και αγόρασε στην συνέχεια μια κάννη slug....σε δοκιμές που έχουμε κάνει είναι πολύ καλή για μονοβολα....ο Γιάννης όμως την χρησιμοποιεί για κυνήγι μπεκατσας και μάλιστα με πολύ μεγάλη επιτυχία......View attachment 44285View attachment 44286View attachment 44288
Γειά σου φίλε μου καλά κυνήγια να έχετε!! Άρα κυνηγάς φτερωτά με κάνη slug όπως ακριβώς σκοπεύω ν κάνω και εγώ!! Διαφορά έχεις δεί φίλε μου στην απόδοση εννοώ ευστοχία, βεληνεκές είναι το ίδιο?
 
Γειά σου φίλε μου καλά κυνήγια να έχετε!! Άρα κυνηγάς φτερωτά με κάνη slug όπως ακριβώς σκοπεύω ν κάνω και εγώ!! Διαφορά έχεις δεί φίλε μου στην απόδοση εννοώ ευστοχία, βεληνεκές είναι το ίδιο?
Ο συγκυνηγος μου την έχει.... αλλά και εγώ που έχω ρίξει αρκετά φυσίγγια με αυτήν δεν είχα κανένα θέμα.... είτε με το ξύλινο κοντάκι είτε με το πλαστικό....σε δισκάκια και κάλυκες μέχρι τα 30 μέτρα είναι μια χαρά. Σίγουρα θα σε καλύψει σε περπατητο τσίχλας. Σε σκοποβολή και σε κυνήγι αγριογούρουνου τα σκοπευτικά εφόσον δουλέψεις και βρεις τα μονοβολα που ταιριάζουν στην κάννη θα ρίχνεις μέχρι τα 100-120 μέτρα με αξιώσεις αφού το πίσω σκοπευτικό είναι ρυθμιζόμενο. Σε κυνήγι μπεκατσας απλά κουμπωνεις το όπλο στο ζυγωματικο και βλέπεις το μπροστινό σκοπευτικό.... είναι πολύ εύκολο στη χρήση μέσα σε πυκνά... ελπίζω να σε βοήθησα
 
Καλώς σας βρήκα φίλε μου σε ευχαριστώ! Για καρτέρι αν και σπάνια και πιο πολύ για σκοποβολή θα είναι η χρήση της. Το θέμα είναι σε κάποια γνωστά e shop που βρήκα στο νετ όλα έχουν το συγκεκριμένο όπλο με κάνη slug.. Αν τους πώ οτι θέλω το όπλο με κανονική κάνη γίνεται ν το στείλουν έτσι η δεν υπάρχει κάνη κανονική για το συγκεκριμένο όπλο?? Λίγο κάπως η ερώτηση μου αλλά εσείς που ασχολείστε ενδεχομένως ν γνωρίζεται!!
Υπάρχει κάννη κοντή όπως τη θες σε αυτό το όπλο αλλα με τσοκακια και ρίγα. Γιατί ρίγα όμως; Στον κινούμενο στόχο τα εξειδικευμένα σκοπευτικά θέλουν πακέτο και εξειδικευμένο κοντάκι για να επωμιζεις και να μην ψάχνεις τα σκοπευτικά, μιλάμε για κλάσματα δευτερολέπτου. Η super nova δεν έρχεται με τέτοιο κοντάκι.Στον ακίνητο στόχο όλα αυτά δεν έχουν καμία σημασία μιας και έχεις χρόνο για να κάνεις τη βολή χωρίς να πιέζει κάτι . Τώρα, λειοκαννο επαναληπτικό που έρχεται μαζί με το εξειδικευμένο κοντάκι είναι και η Remington 870 deer gun. Αν δεν έχεις υπόψη σου το όπλο ρίξε μια ματιά αξίζει τον κόπο. Σε κάθε περίπτωση τα σκοπευτικά πάνω στην κάννη του λειοκαννου δεν βοηθάνε στο κυνήγι πτερωτών. Να τονίσω ότι αυτή είναι η προσωπική μου άποψη με βάση τις εμπειρίες μου.
 
Υπάρχει κάννη κοντή όπως τη θες σε αυτό το όπλο αλλα με τσοκακια και ρίγα. Γιατί ρίγα όμως; Στον κινούμενο στόχο τα εξειδικευμένα σκοπευτικά θέλουν πακέτο και εξειδικευμένο κοντάκι για να επωμιζεις και να μην ψάχνεις τα σκοπευτικά, μιλάμε για κλάσματα δευτερολέπτου. Η super nova δεν έρχεται με τέτοιο κοντάκι.Στον ακίνητο στόχο όλα αυτά δεν έχουν καμία σημασία μιας και έχεις χρόνο για να κάνεις τη βολή χωρίς να πιέζει κάτι . Τώρα, λειοκαννο επαναληπτικό που έρχεται μαζί με το εξειδικευμένο κοντάκι είναι και η Remington 870 deer gun. Αν δεν έχεις υπόψη σου το όπλο ρίξε μια ματιά αξίζει τον κόπο. Σε κάθε περίπτωση τα σκοπευτικά πάνω στην κάννη του λειοκαννου δεν βοηθάνε στο κυνήγι πτερωτών. Να τονίσω ότι αυτή είναι η προσωπική μου άποψη με βάση τις εμπειρίες μου.
H Remington 870 Deer Express είναι όντως πολυ-όπλο, όχι μόνο για πρακτική σκοποβολή. Εγώ την χρησιμοποιώ ακόμα και για επιβλαβή όπως κορακοειδή, τα σκοπευτικά δεν με εμποδίζουν γιατί απλά συνήθισα την ύπαρξή τους. Είναι νομίζω ιδανική για μονόβολα και δράμια, αλλά και σε κοντινές αποστάσεις 25-30 μέτρα, με χοντρά σκάγια. Το μόνο που άλλαξα ήταν ο extractor (Remington part No: 16176) με αυτόν και πρόσθεσα αορτηριούχους που αγόρασα από Vendor.
 
Ο συγκυνηγος μου την έχει.... αλλά και εγώ που έχω ρίξει αρκετά φυσίγγια με αυτήν δεν είχα κανένα θέμα.... είτε με το ξύλινο κοντάκι είτε με το πλαστικό....σε δισκάκια και κάλυκες μέχρι τα 30 μέτρα είναι μια χαρά. Σίγουρα θα σε καλύψει σε περπατητο τσίχλας. Σε σκοποβολή και σε κυνήγι αγριογούρουνου τα σκοπευτικά εφόσον δουλέψεις και βρεις τα μονοβολα που ταιριάζουν στην κάννη θα ρίχνεις μέχρι τα 100-120 μέτρα με αξιώσεις αφού το πίσω σκοπευτικό είναι ρυθμιζόμενο. Σε κυνήγι μπεκατσας απλά κουμπωνεις το όπλο στο ζυγωματικο και βλέπεις το μπροστινό σκοπευτικό.... είναι πολύ εύκολο στη χρήση μέσα σε πυκνά... ελπίζω να σε βοήθησα
Γειά σου φίλε μου!!Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου!! Είχα την εντύπωση οτι κάνες slug ρίχνουν μόνο μονόβολα και όχι σκάγια Νο 7-8 πχ για τσιχλοκότσυφες!! Μαρέσει το συγκεκριμένο μοντέλο και με προβλημάτισε το θέμα με την κάνη!!
 
H Remington 870 Deer Express είναι όντως πολυ-όπλο, όχι μόνο για πρακτική σκοποβολή. Εγώ την χρησιμοποιώ ακόμα και για επιβλαβή όπως κορακοειδή, τα σκοπευτικά δεν με εμποδίζουν γιατί απλά συνήθισα την ύπαρξή τους. Είναι νομίζω ιδανική για μονόβολα και δράμια, αλλά και σε κοντινές αποστάσεις 25-30 μέτρα, με χοντρά σκάγια. Το μόνο που άλλαξα ήταν ο extractor (Remington part No: 16176) με αυτόν και πρόσθεσα αορτηριούχους που αγόρασα από Vendor.
Αν και δεν είχα ποτέ θέμα με τον εξωλκεα, αν υπήρχε στην Ελλάδα τέτοιος θα τον έβαζα και εγώ. Λένε ότι είναι καλύτερης ποιότητας. Την 870 deer gun την είχα επωμισει στον Καλαντζάκο. Με το ειδικό κοντάκι της ερχόταν αμέσως και δεν έψαχνα σκοπευτικά και εκεί μου μπήκε η ιδέα να πάρω και δεύτερη κάννη μαζί με την 66 άρα. Τώρα όταν αλλάζω κάννη πρέπει να αλλάζω και τρόπο επωμισης και μου ξενίζει πολύ. Όμως και τα μονόβολα τα πάει καρφί η 66 αρα (αποδεδειγμένο αυτό και στο κυνήγι ) οπότε θα πάω κάποια στιγμή την κοντή κάννη για αφαίρεση σκοπευτικών.
 
Υπάρχει κάννη κοντή όπως τη θες σε αυτό το όπλο αλλα με τσοκακια και ρίγα. Γιατί ρίγα όμως; Στον κινούμενο στόχο τα εξειδικευμένα σκοπευτικά θέλουν πακέτο και εξειδικευμένο κοντάκι για να επωμιζεις και να μην ψάχνεις τα σκοπευτικά, μιλάμε για κλάσματα δευτερολέπτου. Η super nova δεν έρχεται με τέτοιο κοντάκι.Στον ακίνητο στόχο όλα αυτά δεν έχουν καμία σημασία μιας και έχεις χρόνο για να κάνεις τη βολή χωρίς να πιέζει κάτι . Τώρα, λειοκαννο επαναληπτικό που έρχεται μαζί με το εξειδικευμένο κοντάκι είναι και η Remington 870 deer gun. Αν δεν έχεις υπόψη σου το όπλο ρίξε μια ματιά αξίζει τον κόπο. Σε κάθε περίπτωση τα σκοπευτικά πάνω στην κάννη του λειοκανου δεν βοηθάνε στο κυνήγι πτερωτών. Να τονίσω ότι αυτή είναι η προσωπική μου άποψη με βάση τις εμπειρίες μου.
Γεια χαρά φίλε μου!! Δεν έχω κοιτάξει την συγκεκριμένη όχι θα ρίξω μια ματιά!! Αν και ν πώ την αλήθεια είναι ωραίο όπλο η super nova!! Το θέμα είναι αν καραμπίνες με κάνες slug μπορούν να ρίξουν και σκάγια για φτερωτά και όπως με πληροφόρησες γίνεται οπότε καλό αυτό!! Είχα την εντύπωση οτι δεν επιτρέπεται!! Για να καταλάβω οι κάνες slug έχουν ραβδωτό σχήμα στο εσωτερικό της κάνης όπως τα στρατιωτικά?? Αν ρίξει με φυσίγγια πχ Νο 9-8-7 που είναι για φτερωτά κυρίως τσίχλες παθαίνει ζουμιά ή απλά οι συγκεκριμένες κάνες εξειδικεύονται πιο πολύ στα μονόβολα??
 
H Remington 870 Deer Express είναι όντως πολυ-όπλο, όχι μόνο για πρακτική σκοποβολή. Εγώ την χρησιμοποιώ ακόμα και για επιβλαβή όπως κορακοειδή, τα σκοπευτικά δεν με εμποδίζουν γιατί απλά συνήθισα την ύπαρξή τους. Είναι νομίζω ιδανική για μονόβολα και δράμια, αλλά και σε κοντινές αποστάσεις 25-30 μέτρα, με χοντρά σκάγια. Το μόνο που άλλαξα ήταν ο extractor (Remington part No: 16176) με αυτόν και πρόσθεσα αορτηριούχους που αγόρασα από Vendor.
Γειά σου φίλε ευχαριστώ πολύ!! Έπαθα πλάκα με την benelli super nova!! Απλά είχα την απορία αν κάνες slug ρίχνουν και κοινά σκάγια για φτερωτά όπως προανέφερα !! Τα σκοπευτικά πιστεύω θα τα μάθω μιας και ολόκληρο g3 είχα στρατό οπότε με λίγη επιμονή και υπομονή πιστεύω όλα καλά θ πάνε!
 
Γεια χαρά φίλε μου!! Δεν έχω κοιτάξει την συγκεκριμένη όχι θα ρίξω μια ματιά!! Αν και ν πώ την αλήθεια είναι ωραίο όπλο η super nova!! Το θέμα είναι αν καραμπίνες με κάνες slug μπορούν να ρίξουν και σκάγια για φτερωτά και όπως με πληροφόρησες γίνεται οπότε καλό αυτό!! Είχα την εντύπωση οτι δεν επιτρέπεται!! Για να καταλάβω οι κάνες slug έχουν ραβδωτό σχήμα στο εσωτερικό της κάνης όπως τα στρατιωτικά?? Αν ρίξει με φυσίγγια πχ Νο 9-8-7 που είναι για φτερωτά κυρίως τσίχλες παθαίνει ζουμιά ή απλά οι συγκεκριμένες κάνες εξειδικεύονται πιο πολύ στα μονόβολα??
Δεν υπάρχει κανένας περιορισμός να ρίξεις είτε σκάγια ( οποιοδήποτε νούμερο) είτε δράμια είτε μονόβολα. Απλά η κάννη σλαγκ θεωρητικά θα στέλνει τα μονόβολα με μεγαλύτερη ακρίβεια . Στα σκάγια η κάννη σλαγκ θα σε περιορίσει σε κοντινές αποστάσεις και στα δράμια, για να έχει μια αξιοπρεπή κατανομή θα χρειάζεται να ρίχνεις δράμια με συγκεντρωτηρα. Η σούπερ νόβα είναι σκυλί του πολέμου όσο αφορά στην αντοχή της, την αξιοπιστία της κλπ αλλά προσωπικά στις δοκιμές που έκανα με διάφορα δράμια δεν έμεινα ικανοποιημένος από την γενική εικόνα. Ότι και να επιλέξεις εύχομαι να το ευχαριστηθεις. Καλή αρχή!
 
Εχει κανενας εικόνα εσωτερικά απο κάνη slug ?
Ειναί οντως ραβδωτή ή απλα "εξειδικευμενη" για slugs ?
Γιατι ο ορος "ραβδωτο" σημαινει πολλα διαφορετικα πραγματα οσον αφορά την νομοθεσία και την άσκηση θήρας.
 
Back
Top