Κάμερα σκόπευσης

Καλησπέρα..
Σκέφτομαι για αγορά κάμερας για να παρακολουθήσω και να βγάλω κάποια συμπεράσματα για την (προ)σκόπευση μου.
Από όσα έχω διαβάσει στο forum είναι η shotkam μονόδρομος;
Η κάμερα θέλω να καταγράφει σωστά κατά το σούρουπο, σε κυνήγι υδροβίων.
 
Καλησπέρα..
Σκέφτομαι για αγορά κάμερας για να παρακολουθήσω και να βγάλω κάποια συμπεράσματα για την (προ)σκόπευση μου.
Από όσα έχω διαβάσει στο forum είναι η shotkam μονόδρομος;
Η κάμερα θέλω να καταγράφει σωστά κατά το σούρουπο, σε κυνήγι υδροβίων.
To εψαχνα και εγώ απο περιέργια. Η shotkam φαίνεται να ειναι η καλύτερη αλλά πολλά λεφτά. Με τοσα λεφτά παίρνω καινούριο όπλο.
 
Καλησπέρα..
Σκέφτομαι για αγορά κάμερας για να παρακολουθήσω και να βγάλω κάποια συμπεράσματα για την (προ)σκόπευση μου.
Από όσα έχω διαβάσει στο forum είναι η shotkam μονόδρομος;
Η κάμερα θέλω να καταγράφει σωστά κατά το σούρουπο, σε κυνήγι υδροβίων.
Αν δεν βαράς, δεν φταίει η προσκόπευση.
Τι φταίει ;;; ... δεν ξέρω.
Μην αγοράσεις κάμερα για αυτόν τον λόγο.
Shotkam η καλύτερη.
 
Καλησπέρα..
Σκέφτομαι για αγορά κάμερας για να παρακολουθήσω και να βγάλω κάποια συμπεράσματα για την (προ)σκόπευση μου.
Από όσα έχω διαβάσει στο forum είναι η shotkam μονόδρομος;
Η κάμερα θέλω να καταγράφει σωστά κατά το σούρουπο, σε κυνήγι υδροβίων.


Θα έλεγα να πάρεις μια κλασική action camera που θα την φοράς στο κεφάλι με την ειδική βάση και έτσι θα βλέπεις ακριβώς πάνω από την ρίγα και το σκόπευτρο. Νομίζω ότι έτσι θα δεις πιο χρήσιμα στοιχεία όπως και για την σκόπευση σου. Τα μενού αυτών των καμερών είναι αρκετά εκτεταμένα και μπορείς να τις ρυθμίσεις και για το σούρουπο.

Το έχω δοκιμάσει προσωπικά για το πιστόλι και το λειόκαννο στην πρακτική σκοποβολή και όντως δουλεύει.
 
Καλησπέρα..
Σκέφτομαι για αγορά κάμερας για να παρακολουθήσω και να βγάλω κάποια συμπεράσματα για την (προ)σκόπευση μου.
Από όσα έχω διαβάσει στο forum είναι η shotkam μονόδρομος;
Η κάμερα θέλω να καταγράφει σωστά κατά το σούρουπο, σε κυνήγι υδροβίων.
Αν όλα γίνουν σωστά η προσκόπευση τις περισσότερες φορές βγαίνει μόνη της.Γι αυτό θα έλεγα το χιλιαρικάκι να το μοιράσεις σε μαθήματα, φυσίγγια,πούλες.Να είσαι σίγουρος θα καταλάβεις περισσότερα.
 
ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις.
το πρόβλημα μου δεν είναι ότι δεν σκοπεύω σωστά ή δεν βαράω όπως λες φίλε gvp9000.
άλλωστε δεν ανέφερα κάτι τέτοιο. Απλά επειδή πιστεύω πολύ στη συνεχή βελτίωση, σε ολα τα επίπεδα της ζωής,
γιαυτό ψάχνω να βρω έναν τρόπο ώστε να βλέπω κάποια λάθη που προφανώς κάνω και να τα διορθώνω.
Έχω κάνει μαθήματα σκοποβολής με πολύ καλό δάσκαλο (ο οποίος συμμετέχει ενεργά στο forum) ;)
και με αρκετά καλά αποτελέσματα, όπως και να χει δεν χρειάζεται να περιαυτολογώ.
 
Θα έλεγα να πάρεις μια κλασική action camera που θα την φοράς στο κεφάλι με την ειδική βάση και έτσι θα βλέπεις ακριβώς πάνω από την ρίγα και το σκόπευτρο. Νομίζω ότι έτσι θα δεις πιο χρήσιμα στοιχεία όπως και για την σκόπευση σου. Τα μενού αυτών των καμερών είναι αρκετά εκτεταμένα και μπορείς να τις ρυθμίσεις και για το σούρουπο.

Το έχω δοκιμάσει προσωπικά για το πιστόλι και το λειόκαννο στην πρακτική σκοποβολή και όντως δουλεύει.
ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
έχεις καμία (action camera) να προτέινεις;
 
ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
έχεις καμία (action camera) να προτέινεις;

Προσωπικά έχω την AKASO EK7000 4K αλλά όλες αυτές είναι λίγο πολύ το ίδιο πράγμα, όποια και να πάρεις θα κάνεις δουλειά και θα σου μείνει και για το καλοκαίρι.
Συνήθως έρχονται με κάποια αξεσουάρ αλλά η δική μου δεν είχε βάση για το κεφάλι και έφτιαξα μια πρόχειρη με κάτι ιμάντες από έναν φακό κεφαλής που είχα, μπορείς να πάρεις αυτό το σετ αξεσουάρ που έχει σχεδόν τα πάντα και επειδή τα αξεσουάρ τους είναι όλα εναλλάξιμα όποια μάρκα και να έχεις στο μέλλον θα μπορείς να τα χρησιμοποιείς.

Στο σκοπευτήριο, προσάρμοσε την βάση με την κάμερα στο κεφάλι, άνοιξέ την να γράφει και κάνε τις βολές σου, όπου θα κοιτάς θα γράφει και τα αναλύεις μετά με την ησυχία σου.
 
Last edited:
ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις.
το πρόβλημα μου δεν είναι ότι δεν σκοπεύω σωστά ή δεν βαράω όπως λες φίλε gvp9000.
άλλωστε δεν ανέφερα κάτι τέτοιο. Απλά επειδή πιστεύω πολύ στη συνεχή βελτίωση, σε ολα τα επίπεδα της ζωής,
γιαυτό ψάχνω να βρω έναν τρόπο ώστε να βλέπω κάποια λάθη που προφανώς κάνω και να τα διορθώνω.
Έχω κάνει μαθήματα σκοποβολής με πολύ καλό δάσκαλο (ο οποίος συμμετέχει ενεργά στο forum) ;)
και με αρκετά καλά αποτελέσματα, όπως και να χει δεν χρειάζεται να περιαυτολογώ.
Ρώτα τον δάσκαλο φίλε μου τότε.
Αν είναι ο Λεωνίδας να κάνεις ότι σου πει.
Εγώ πάντως που δεν είμαι δάσκαλος σου λέω ότι με την κάμερα κεφαλής δεν πρόκειται να διορθώσεις τίποτα.
Και στο λέω γιατί έχω παρακολουθήσει ώρες βίντεο με κάμερα κεφαλής.
Δεν μπορείς να υπολογίσεις προσκόπευση.
Είναι τέλεια για αναμνήσεις όχι για βελτίωση σκόπευσης.
Αν τώρα μιλάς για κυνηγετικά λάθη πχ ο λαγός πέρασε από το άλλο καρτέρι ή έπρεπε να ακολουθήσω το σκυλί σε αυτή την περίπτωση τότε ναι, χρησιμεύει.

Απλώς στο αρχικό μήνυμα έγραφες ότι θες να βγάλεις κάποια συμπεράσματα για την προσκόπευσή σου προφανώς σε υδρόβια ...
Στην περίπτωση αυτή shotkam ή άλλη με το ίδιο Field of view και αντοχή σε κραδασμούς.
 
Μη ζοριζεστε ρε παιδια 10/10 στο κυνηγι ειναι καπος απιθανο λεω μη θυμωσουν οι κεντροτουφεκαω 25/25 το κυνηγι δεν εχει παντα σταθερη ταχυτητα τροχια και επισεις εχει νοημοσυνη θα προσπαθησει να μας αποφυγει συν το σκαδαλο της αποστασης
 
Καλησπέρα..
Σκέφτομαι για αγορά κάμερας για να παρακολουθήσω και να βγάλω κάποια συμπεράσματα για την (προ)σκόπευση μου.
Από όσα έχω διαβάσει στο forum είναι η shotkam μονόδρομος;
Η κάμερα θέλω να καταγράφει σωστά κατά το σούρουπο, σε κυνήγι υδροβίων.

καμερα δεν είχα ποτέ μου για το κυνήγι μιας και δεν με ενδιαφέρει αλλά από ότι εχω καταλάβει μια ειναι η οποια δουλευει σωστά, (shotkam) ολες οι αλλες δεν μπορούν να σε βοηθήσουν όσο αυτή. Νομίζω οτι οποιος παει σκοπευτηριο η απλα θελει να βελτιωθεί στο κυνήγι πρεπει να παρει μια για να ανακαλύψει τα λάθη του.
Μου κανει εντυπωση ότι κανεις δεν την "ξεφορτώνεται", δεν την εχω δει στα μεταχειρισμενα ποτε. αυτό σημαινει ότι οποιος την παρει εκτιμα οτι αξίζει τα λεφτα της και την κρατά. Στην θεση σου θα την αγοραζα, θα εβγαζα τα συμπερασματά μου σε οσο συντομότερο χρόνο μπορούσα και θα την πουλούσα μεσα στην περιοδο εγγυησης για να μην χασω πολυ απο την τιμη αγορας.
 
Back
Top