Κυνηγετικά Γιλέκα

Με τόσα τσίντζιλα μίντζιλα που μου κρέμονται αριστερά δεξιά ... Νομίζω θα πρέπει να μου το βάζει και να μου το βγάζει η γυναίκα μου ....
Θα γίνουν κουβάρι ...

Άσε που αν μπλεχτείς πουθενά, θα μείνεις εκεί και θα πρέπει να έρθει η ΕΜΑΚ να σε απελευθερώσει :)
 
Το γιλέκο κατά τη γνώμη μου είναι μόνο για να κουβαλάς σκούφια, γάντια, ασύρματο,κ νερό-φαι, κ να έχει σάκο θηραμάτων.Εαν έχει θήκες για φυσίγγια και βάλεις σε σακατεψε τον αυχένα κ πλάτη.Εχω κοίλες μέση,εκάνα κ επέμβαση..
Φυσίγγια μόνο σε ζώνη για μένα εδώ κ χρόνια.
 
Εγώ έχω αγοράσει του ΑΕΤΟΥ της διπλή όψης. Το διάλεξα αυτό γιατί ανάλογα το θήραμα μπορείς να το φοράς από την πορτοκαλί πλευρά ή της παραλλαγής. Έχει πληθώρα από τσέπες μικρές μεσαίες και τεράστιες καθώς και την πίσω των θηραμάτων. Το μόνο που με χαλάει λίγο είναι ότι δεν φαίνεται να ειναι πολύ γερή κατασκευή κυρίως στις φυσιγγιοθήκες που έχει αρχίσει ήδη από την πρώτη χρήση να ξηλώνονται οι ραφές. Για τα λεφτά του όμως και αυτά που προσφέρει σε τσέπες και από τις 2 πλευρές σε διαφορετική διάταξη στην κάθε πλευρά αν αναλογιστεί κανείς την δουλειά που χρειάζεται να φτιαχτεί με τόσες τσέπες το θεωρώ κορυφαίο. Είναι ουσιαστικά σαν να αγοράζεις 2 γιλέκα σε ένα. Από ποιότητα θα δείξει ο χρόνος μιας και το έχω φορέσει 5-6 φορές μόνο.
 
Εχω μια πιστη αντιγραφη του

Ειναι ιδανικο για πολυωρα περπατητα κυνηγια με φορτο

Το θεμα ειναι να μην παρασυρεσαι με περισσοτερα πραγματα απο οσο χρειαζεσαι στον χωρο πισω απλα επειδη τα φοραει ;)
 
Εχω μια πιστη αντιγραφη του

Ειναι ιδανικο για πολυωρα περπατητα κυνηγια με φορτο

Το θεμα ειναι να μην παρασυρεσαι με περισσοτερα πραγματα απο οσο χρειαζεσαι στον χωρο πισω απλα επειδη τα φοραει ;)
Εκτος απο 1 κουτι φυσιγγια ή 2 καμια φορα, αυτα που παιρνω ειναι:
1 παγουρι νερο 750ml
Ενα μασουρακι αρτανη 10μ
1 σουγια victorinox μεσαιου μεγεθους
1 πολυ ελαφρυ φαρμακειο
1 σφυριχτρα
Μια πλαστικη θηκη που εχει την αδεια κυνηγιου και το δελτιο του οπλου
Σπανίως ενα τσοκ ακομα με το κλειδι του
Τσιγαρα iqos
χαρτομαντηλα
πορτοφολι κλειδι αυτοκινητου
Το χειμωνα κανα γαντι και ενα σκουφο (οχι παντα).
 
Και ένα ακόμα αν το έχει κάποιος λέει γνώμες
Gamo δεν είχα ποτέ View attachment 39918
εχω το συγκεκριμενο γιλεκο παρα πολυ καλο,, αλλα ,δεν μου μπαινουν τα φυσιγγια στις θηκες που εχει για αυτα, και αν θα μπουν καποια με πολυ ζορι με ειδικα στις ακρες..δηλαδη περσινο γιλεκο και ψαχνομε για καινουργιο απο το εκνευριστικο θεμα να μπουν
 
Και ένα ακόμα αν το έχει κάποιος λέει γνώμες
Gamo δεν είχα ποτέ View attachment 39918
Έχω το ίδιο εδώ και δύο χρόνια. Ωραίο ανθεκτικό..... ίσως έπρεπε να το πάρω ένα νούμερο μεγαλύτερο. Το πήρα σε large.... μάλλον έπρεπε XL.... μια χαρά μπαίνουν τα φυσίγγια έχει πολλές τσέπες και διπλό σακίδιο με φερμουάρ. Για μπεκάτσα είναι καλό, για πέρδικα θα ήθελα μεγαλύτερο σακίδιο για νερό. Πολύ βολικό το φερμουάρ που είναι διπλό ανοίγει και από κάτω προς τα πάνω και κλείνει και ποιο ψηλά από τα συνηθισμένα.
 
Έχω το ίδιο εδώ και δύο χρόνια. Ωραίο ανθεκτικό..... ίσως έπρεπε να το πάρω ένα νούμερο μεγαλύτερο. Το πήρα σε large.... μάλλον έπρεπε XL.... μια χαρά μπαίνουν τα φυσίγγια έχει πολλές τσέπες και διπλό σακίδιο με φερμουάρ. Για μπεκάτσα είναι καλό, για πέρδικα θα ήθελα μεγαλύτερο σακίδιο για νερό. Πολύ βολικό το φερμουάρ που είναι διπλό ανοίγει και από κάτω προς τα πάνω και κλείνει και ποιο ψηλά από τα συνηθισμένα.
τα θυλακια που εχει για τα φυσιγγια ειναι ελαστικα η πανινα ?εμενα ειναι πανινα κ στενα κ δεν μπαινουν καθολου ευκολα και δεν βγαινουν ευκολα
 
τα θυλακια που εχει για τα φυσιγγια ειναι ελαστικα η πανινα ?εμενα ειναι πανινα κ στενα κ δεν μπαινουν καθολου ευκολα και δεν βγαινουν ευκολα
Είναι από το ίδιο ύφασμα με λάστιχο στο πάνω μέρος. Σε εμένα μόνο το ένα από τα 14 συνολικά είναι λίγο σφικτό αλλά δε με ενοχλεί. Εκεί βάζω δράμια και μονοβολα και τα μπεκατσοφυσιγγα στις τσέπες κάτω. Και μερικά εξαρια για καμιά φασα ή λαγό
 
εμενα ειναι πανινα κ στενα κ δεν μπαινουν καθολου ευκολα και δεν βγαινουν ευκολα
Ασε φυσιγγια μέσα για μεγάλο διάστημα, θα παρουν την "φόρμα" κ θα ανοίξουν όπως πρεπει...

Λιγο ασχετο..
Τα παλια γιλέκα είχαν ποιοτικες δερμάτινες φυσιγγιοθηκες που πραγματικά άντεχαν στον χρόνο..
Κάτι σημερινά που εχω δει έχουν δερματινη κ γεμίζουν "χαρακιές", πολλες φορες κ καθώς βρίσκονται στο καταστημα χωρίς να έχουν δει χρήση....
 
Back
Top