Κυνηγετικά Γιλέκα

Μιας και άνοιξε αυτό το θέμα ήθελα να ρωτήσω, σκέφτομαι να πάρω το γιλέκο Α64 του αετού αυτό με τους ιμάντες.
ΕΙμαι 1,70 65 κιλά και έχω διαβάσει διάφορα για το μέγεθος.
Ρωτάω γιατί θέλω να το παραγγείλω από το ίντερνετ.
θα είναι τεράστιο η καλό;
View attachment 37662
Το έχω το γιλέκο, πολύ πράμα από ιμάντες εμένα με ενοχλεί στην επωμιση.
 
Καλημέρα!

Είδα αυτό το γιλεκάκι... από εμφάνιση μ' αρέσει πολύ!

View attachment 39549

View attachment 39550


Dispan γιλέκο 4 ΠΚ

- Δίχρωμο γιλέκο με περιμετρικό σακίδιο

- ανοιγόμενο σακίδιο πλάτης

- μεγάλες τσέπες μπροστά με φερμουάρ και δύο μικρές φυσιγγιοθήκες

Μεγέθη: M, L, XL, 2XL

Τι λέτε;

Έχω μια αμφιβολία για το "μέγεθος" του ανοιγόμενου σακιδίου πλάτης...

Υ.Γ: καλά δεν θα βάλω και κανένα "γουρούνι" μέσα.sarcastic.!!!...στις Πέρδικες θα το φοράω επί το πλείστον, στα κουνέλια έχω και το χιαστί...

Το συγκεκριμένο το έχω εγώ και το φοράω στο λαγό. Το σακίδιο του είναι μια χαρά, χωράει ένα μεγάλο λαγό μέσα. Και ανοίγει με φερμουάρ για να το καθαρίζεις. Έχει καπάκια στις φυσιγγιοθηκες για να μην βρέχονται τα φυσίγγια. Εσωτερικά έχει τσέπη για το κινητό που όμως κλείνει με εσωτερικό σκαρτσ. Εγώ του έκανα πατέντα και πρόσθεσα ένα καπάκι εξωτερικό για να χωράει η παντόφλα κινητό που έχω.
 
Το συγκεκριμένο το έχω εγώ και το φοράω στο λαγό. Το σακίδιο του είναι μια χαρά, χωράει ένα μεγάλο λαγό μέσα. Και ανοίγει με φερμουάρ για να το καθαρίζεις. Έχει καπάκια στις φυσιγγιοθηκες για να μην βρέχονται τα φυσίγγια. Εσωτερικά έχει τσέπη για το κινητό που όμως κλείνει με εσωτερικό σκαρτσ. Εγώ του έκανα πατέντα και πρόσθεσα ένα καπάκι εξωτερικό για να χωράει η παντόφλα κινητό που έχω
Καλησπέρα φίλε!(τώρα sam = Σταμάτης?)!.love.

Να είσαι καλά!

Θα πάρω και ένα δώρο για το "ταίρι" μου στα κουνέλια ...

Υ.Γ: από δυο να βάζουμε μέσα ο καθένας...βασιλιάδες!.sarcastic.(για τις Πέρδικες δεν το κουβεντιάζω!)
 
Καλησπέρα φίλε!(τώρα sam = Σταμάτης?)!.love.

Να είσαι καλά!

Θα πάρω και ένα δώρο για το "ταίρι" μου στα κουνέλια ...

Υ.Γ: από δυο να βάζουμε μέσα ο καθένας...βασιλιάδες!.sarcastic.(για τις Πέρδικες δεν το κουβεντιάζω!)

Καλησπέρα φίλε μου. Σταμάτης σωστά το είπες. Εγώ δεν μπορώ να κυνηγήσω χωρίς γιλέκο. Και το συγκεκριμένο είχε πολλά απ' τα χαρακτηριστικά που θέλω να έχει ένα γιλέκο. Και τα φερμουάρ στις πλαϊνές τσέπες είναι σκεπασμένα και δεν γδερνουν και το όπλο
 
Καλησπέρα φίλε μου. Σταμάτης σωστά το είπες. Εγώ δεν μπορώ να κυνηγήσω χωρίς γιλέκο. Και το συγκεκριμένο είχε πολλά απ' τα χαρακτηριστικά που θέλω να έχει ένα γιλέκο. Και τα φερμουάρ στις πλαϊνές τσέπες είναι σκεπασμένα και δεν γδερνουν και το όπλο
Σταμάτη μου, έτσι το "έκοψα" και εγώ..
Μέχρι και για τα φερμουάρ που λες...

Υ.Γ: έχω "λόξα" με την εμφάνιση στο κυνήγι..., με τις δερμάτινες τις φυσιγγιοθήκες μου, αορτήρες (πεθαίνω για δέρμα και vintage), το τουφέκι στην "πένα", παντελόνια-πουκάμισα σεταρισμένα, άρβυλα...τι να λέω...
Λέει η σύζυγος: μα σε βλέπει κανένας? Τι να της πείς? .sarcastic.
 
Καλημέρα!

Είδα αυτό το γιλεκάκι... από εμφάνιση μ' αρέσει πολύ!

View attachment 39549

View attachment 39550


Dispan γιλέκο 4 ΠΚ

- Δίχρωμο γιλέκο με περιμετρικό σακίδιο

- ανοιγόμενο σακίδιο πλάτης

- μεγάλες τσέπες μπροστά με φερμουάρ και δύο μικρές φυσιγγιοθήκες

Μεγέθη: M, L, XL, 2XL

Τι λέτε;

Έχω μια αμφιβολία για το "μέγεθος" του ανοιγόμενου σακιδίου πλάτης...

Υ.Γ: καλά δεν θα βάλω και κανένα "γουρούνι" μέσα.sarcastic.!!!...στις Πέρδικες θα το φοράω επί το πλείστον, στα κουνέλια έχω και το χιαστί...
Χαχα, Γιάννη συγγνώμη τώρα το είδα ....
 
Εγω εχω παρει το γιλεκο του τοξοτη για περδικαΕπειτα απο 2 τουλαχιστον επισκεψεις στη μοδιστρα για κατι μικροαλλαγες .Εχω πολλη ιδιοτροπια με τα ρουχα στο κυνηγι .Βολευτηκα τοσο πολυ που το φοραω και στην μπεκατσα παρολο που εχω αλλο χειμωνιατικο .
 
Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει για γιλέκο με ανοιχτό λαιμό έχω πρόβλημα στον αυχένα και με το γιλέκο και με φυσίγγια μέσα και διάφορα άλλα πράγματα κρεμάει μπροστά και πονάω.
Έχω πάρει και το χιαστί το σακίδιο δεν βολεύει.
 
Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει για γιλέκο με ανοιχτό λαιμό έχω πρόβλημα στον αυχένα και με το γιλέκο και με φυσίγγια μέσα και διάφορα άλλα πράγματα κρεμάει μπροστά και πονάω.
Έχω πάρει και το χιαστί το σακίδιο δεν βολεύει.
σταυρο θα παρεις αυτο που βαζεις στην μεση με 2 θηκες φυσιγγια και σακο θηραματων δεν θα παρεις γιλεκο.
 
Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει για γιλέκο με ανοιχτό λαιμό έχω πρόβλημα στον αυχένα και με το γιλέκο και με φυσίγγια μέσα και διάφορα άλλα πράγματα κρεμάει μπροστά και πονάω.
Έχω πάρει και το χιαστί το σακίδιο δεν βολεύει.
Αυτο που λεει ο @outlander νομιζω ειναι καλυτερη λυση αν σε βολεψει φυσικα. Ειχα γιλεκο με ιμαντες και μεγαλες τσεπες για χυμα φυσιγγια. Το φορεσα κυριολεκτικα 1 φορα στο κυνηγι και το πουλησα. Σε κανονικο γιλεκο που εχω τωρα εχω ξηλωσει τις φυσιγγιοθηκες γιατι εμποδιζαν. Προσωπικα η ζωνη με εχει βολεψει παρα πολυ, 30 φυσιγγια ναι μεν αλλα χωρις κουραση. Το βαρος του γιλεκου στον αυχενα μπορει να δημιουργησει σοβαρα προβληματα.
 
Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει για γιλέκο με ανοιχτό λαιμό έχω πρόβλημα στον αυχένα και με το γιλέκο και με φυσίγγια μέσα και διάφορα άλλα πράγματα κρεμάει μπροστά και πονάω.
Έχω πάρει και το χιαστί το σακίδιο δεν βολεύει.
Με το βάρος με κόβει,ενοχλεί και εμένα που δεν έχω κάποιο θέμα σκέψου και με τσαντίζει στις βολές...Μόνο αν φορέσω καμία μπλούζα με γιακά,κουκούλα και καλύπτει λίγο το κόψιμο.
 
Ξεκινώ το θέμα: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΓΙΛΕΚΑ
διότι δεν βρήκα κάποιο αντίστοιχο στο φόρουμ όπου να συζητείται ένα τόσο χρήσιμο "εργαλείο" το οποίο υπερβαίνει τον όρο "ένδυση" (αν νομίζει η διαχείριση πως πρέπει να μεταφερθεί στην "ένδυση" ας πράξη καταλλήλως.....)

Αφορμή γι αυτό μου έδωσε ένα χθεσινό περιστατικό σε κυνήγι αγριόχοιρου.
Χθες ξημερώματα βρισκόμουν σε καρτέρι σε απόσταση περίπου 150μ από τον δεξιό μου συγκυνηγό (κι άλλα τόσα από τον αριστερό μου)
συνθήκες:
απευθείας οπτική επαφή
χιονισμένο τοπίο (όχι όλο - μόνο τα ανήλια), ομίχλη
κοιτάω δεξιά μου δεν τον βλέπω, ενώ έχω δει να περνάει το τζιπ που τον μεταφέρει
τον καλώ στο "walkie talkie" δεν απαντάει
σε κάποια στιγμή βλέπω μια κίνηση κάτι να διασχίζει τον δρόμο στο καρτέρι του
είμαι σίγουρος 100% ότι είναι ζώο
δεν ρίχνω όχι γιατί είναι μακριιά αλλά,
1ον και κυριότερον δεν έχω αναγνωρίσει το θήραμα
2ον είναι κοντά σε άλλο καρτέρι (κι ας το νομίζω κενό) και στην ευθεία του
τον ξανα-καλώ στο "walkie talkie" κι απαντάει: "καλά δεν με βλέπεις; στον δρόμο είμαι εγώ σε βλέπω σου κάνω νοήματα!!!!"

αυτό που εξέλαβα ως ζώο ήταν τα πόδια του!!!! (παντελόνι του)

τι είχε συμβεί:
ο συγκυνηγός φορούσε ένα μπουφάν τύπου:
https://www.ergaleiogatos.gr/wp-content/uploads/2017/03/EP-BR-HJ04YL-1.jpg
φωσφοριζε κίτρινο ασφαλειίας
το οποίο μέσα στην ομίχλη και με φόντο χιόνι ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ!!!! ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ!!!
αυτός με έβλεπε καθαρά μέσα στα πορτοκαλί που ήμουν! εγώ όμως δεν τον έβλεπα!!!!
είδα το παντελόνι του σκουρόχρωμο να κινείται χωρίς να διακρίνω το πάνω μέρος του κορμού του


Το λοιπόν: πορτοκαλί φωσφοριζέ γιλέκο και μόνο πορτοκαλί Και όχι μόνο γιλέκο (μπουφάν , καπέλο, παντελόνι)
Πυγολαμπίδα μου εσύ.yelling.
 
Με το βάρος με κόβει,ενοχλεί και εμένα που δεν έχω κάποιο θέμα σκέψου και με τσαντίζει στις βολές...Μόνο αν φορέσω καμία μπλούζα με γιακά,κουκούλα και καλύπτει λίγο το κόψιμο.
Χρήστο και όλοι οι υπόλοιποι ευχαριστώ πολύ, όμως ξέρετε όταν πάμε για περπατητο δεν ρίχνουμε 30 φυσίγγια η διπλή ζώνη δεν βολεύει με τπτ στο θέμα αυχένα έχω πρόβλημα πρέπει να βρω την "χρυσή" τομή.
 
Χρήστο και όλοι οι υπόλοιποι ευχαριστώ πολύ, όμως ξέρετε όταν πάμε για περπατητο δεν ρίχνουμε 30 φυσίγγια η διπλή ζώνη δεν βολεύει με τπτ στο θέμα αυχένα έχω πρόβλημα πρέπει να βρω την "χρυσή" τομή.
Φιλε
Η λυση σου κατ εμενα ειναι γιλεκο με τιραντες
Και οι τιραντες μπροστα να ειναι με κλιπ
Με αυτο το τροπο τις βαζεις χιαστι αντι ισια
Αυτο στηριζει το βαρος που εχεις πισω στο στηθος, επιπλεον μετατοπιζει την τιραντα απο τον ωμο οποταν δεν εχεις θεμα στην επομιση και σε βοηθα πολυ στο περπατημα
Ειχα το ιδιο θεμα επειδη στην περδικα και στο λαγο κουβαλουμε μεγαλο βαρος σε νερο και λιγα φουσεκια οποταν το βαρος ηταν πισω και ο αυχαινας τραβουσε ζορι
Το ελυσα με αυτο το τροπο
Θα σε βοηθησει πολυ

Επιπλεον εαν θελεις να βοηθησεις τον αυχενα σου λοιταξε λιγο την σωματικη σου κατασταση
Κανε ενδυναμωση κορμου και μεσης -κοιλιακων και εαν εχεις επιπλεον βαρος χασε μερικα κιλα
Δεν χρειαζεται ουτε φετες να γινεις ουτε να γραφτεις σε γυμναστηριο
Μιλαμε για 10 λεπτα την μερα απλες ασκησεις και ελατωση ψωμιου και ζαχαρης
Ουτε διαιτες ουτε στερησεις
 
Φιλε
Η λυση σου κατ εμενα ειναι γιλεκο με τιραντες
Και οι τιραντες μπροστα να ειναι με κλιπ
Με αυτο το τροπο τις βαζεις χιαστι αντι ισια
Αυτο στηριζει το βαρος που εχεις πισω στο στηθος, επιπλεον μετατοπιζει την τιραντα απο τον ωμο οποταν δεν εχεις θεμα στην επομιση και σε βοηθα πολυ στο περπατημα
Ειχα το ιδιο θεμα επειδη στην περδικα και στο λαγο κουβαλουμε μεγαλο βαρος σε νερο και λιγα φουσεκια οποταν το βαρος ηταν πισω και ο αυχαινας τραβουσε ζορι
Το ελυσα με αυτο το τροπο
Θα σε βοηθησει πολυ

Επιπλεον εαν θελεις να βοηθησεις τον αυχενα σου λοιταξε λιγο την σωματικη σου κατασταση
Κανε ενδυναμωση κορμου και μεσης -κοιλιακων και εαν εχεις επιπλεον βαρος χασε μερικα κιλα
Δεν χρειαζεται ουτε φετες να γινεις ουτε να γραφτεις σε γυμναστηριο
Μιλαμε για 10 λεπτα την μερα απλες ασκησεις και ελατωση ψωμιου και ζαχαρης
Ουτε διαιτες ουτε στερησεις
Ευχαριστώ πολύ
 
Έχουμε εικόνα?
ελα ρε,δεν μπορω να βαλω φωτογραφια τωρα ,σαν αυτο που εχουν η σκοπευτες περιπου,με κουμπωμα κλιπ ειναι που βαζεις τα φυσιγγια χυμα στην μεση το φορας ,ολοι εχουν τωρα ,υπαρχει σε παραλαγη και σε χακι.
 
Back
Top