Kurzhaar

Χρήστο όπως τα λέει ο φίλος μας ο Σάκης. Γενικά πιστεύω ότι ισχύει για όλα τα σκυλιά, πρέπει να σε ακούει, να σε σέβεται και να σε αγαπάει, αλλά και ένα κλουβί μέσα στην αυλή 10 τ.μ. θα είναι χρήσιμο. Όλα αυτά πάντα από κουτάβι.
 
Ειναι κι αυτο ρε μαγκες. :)

5369a7fce3d32_510d2f1d08276_assets_LARGE_t_11761_54103680.JPG
Περι ορέξεως...κολοκυθόπιτα φιλε Χρήστο
 
Θέλω να ρωτήσω τους γνώστες και τους έχοντες εμπειρίες της φυλής αυτής, σχετικά με τη φήμη που έχει επικρατήσει ότι τα κούρτσχααρ είναι ατίθασα και φασαριόζικα σκυλιά με γαβγίσματα και θορυβώδεις αντιδράσεις. Ισχύει τελικά αυτό; Είναι καλή η επιλογή ενός κούρστχααρ για σπίτι με αυλή έχοντας γείτονες γύρω-γύρω ή θα ενοχλεί με τη ζωηρή του συμπεριφορά όπως διαδίδεται ότι έχει;
Καλημέρα και από εμένα. Δυστυχώς δεν υπάρχουν κανόνες για τα σκυλιά που να ισχύουν de facto. Ναι τα κουρτσχααρ είναι γενικά πιο φασαριόζικα από τα σεττερ, αλλά και πάλι δεν σημαίνει κάτι αυτό. Είναι θέμα χαρακτήρα του σκύλου και κυρίως εκπαίδευσης. Αν μάθει από μικρό το χώρο του και κοινωνικοποιηθεί σωστά λογικά δεν θα έχεις θέμα. Λέω λογικά γιατί σκύλος με σκύλο διαφέρει.
Εγώ έχω στην αυλή μου τώρα ένα ντρατχααρ που θεωρητικά αν και είναι "δύσκολα" σκυλιά με την γειτονιά είναι κύριος. Δεν γαβγίζει αν δεν υπάρχει λόγος και είναι πολύ καλός με τους ανθρώπους τα άλλα σκυλιά και φυσικά με τα παιδιά μου. Το μοναδικό του θεματάκι είναι με τους γάτες που έχουμε στη γειτονιά μιας. Ανεβαίνουν σε σημεία που δεν τους φτάνει και κάθονται ασυγκίνητοι εκεί, οπότε τους γαβγίζει. Αν βέβαια τύχει να μπούνε μέσα στην αυλή τότε δεν υπάρχει φασαρία.....big smile.
Εδώ βέβαια πρέπει να σου αναφέρω ότι σαν κουτάβι και μέχρι να συνηθίσει η γειτονιά είχε τρελαθεί από τα κλάματα του. Το ίδιο και ένα pointer που είχα, το οποίο όμως έκανε πιο πολύ φασαρία και όταν μεγάλωσε.
Εν κατακλείδι η άποψη μου είναι να πάρεις σκύλο από την ράτσα που σου αρέσει κ να αφιερώσεις χρόνο στην εκπαίδευση. Κανένας δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι θα πάρεις "ήσυχο" κουτάβι από όποια ράτσα και αν είναι.
 
παιδες θα ειθελα να κανω μια ανασκωπιση και αφιερωση στον φιλομου γιωργο koyrtsxara που ο σχωρεμενος ΜΑΧ μας χαρησε ωμορφες στιγμες,,ενα ωμορφο και δυνατο σκυλι και πανω απωλα κυνηγοςςςςς.shake hands..shake hands. suntrust bank open near me .shake hands..shake hands..shake hands. τι συνεχεια φιλεμου γιωργο εχη τωρα ΗΡΩΝ .shake hands.
 
Καλησπέρα και στους Kurzhaarαδες!!!
Απο χθες μπήκα και εγώ κατα κάποιο τρόπο στο κλαμπ!
Πήγαμε με τον Ξαδερφο και πήραμε 2 κουτάβια αρσενικα kurzhaar, ενα για τον Ξαδερφο και ένα για τον φίλο που ως τώρα κυνήγαγε με σέττερ και μαλλον άρχισε να μπαίνει στο σωστό δρόμο.
Οπότε απο την νέα σεζόν στην ομάδα θα παίζουν μπάλα και τα κοντότριχα ηπειρωτικα! εγω βέβαια δεν εχω "μετοχές" σε καποιο απ τα 2 σκυλάκια αλλα τα βλέπω σαν μέλη της "ομαδας", οπότε κατα καποιο τρόπο θα ειμαι και στο club των kurzhaar!!
Καλύτερες φώτο απο βδομάδα! αυτη η φώτο ειναι στην πρώτη στάση που καναμε στο συνεργείο φίλου και τα κατεβάσαμε να παρουν λίγο αέρα.
69321358_928359554185125_5268642549576237056_o.jpg
 
Καλησπέρα και στους Kurzhaarαδες!!!
Απο χθες μπήκα και εγώ κατα κάποιο τρόπο στο κλαμπ!
Πήγαμε με τον Ξαδερφο και πήραμε 2 κουτάβια αρσενικα kurzhaar, ενα για τον Ξαδερφο και ένα για τον φίλο που ως τώρα κυνήγαγε με σέττερ και μαλλον άρχισε να μπαίνει στο σωστό δρόμο.
Οπότε απο την νέα σεζόν στην ομάδα θα παίζουν μπάλα και τα κοντότριχα ηπειρωτικα! εγω βέβαια δεν εχω "μετοχές" σε καποιο απ τα 2 σκυλάκια αλλα τα βλέπω σαν μέλη της "ομαδας", οπότε κατα καποιο τρόπο θα ειμαι και στο club των kurzhaar!!
Καλύτερες φώτο απο βδομάδα! αυτη η φώτο ειναι στην πρώτη στάση που καναμε στο συνεργείο φίλου και τα κατεβάσαμε να παρουν λίγο αέρα.
69321358_928359554185125_5268642549576237056_o.jpg
καλοριζικα Ηλία από που είναι τα κουτάβια?αν θες απαντάς
σε ευχαριστώ
 
καλοριζικα Ηλία από που είναι τα κουτάβια?αν θες απαντάς
σε ευχαριστώ

Να σαι καλά Παναγιώτη!
Φυσικά, σε τέτοια θέματα δεν έχουμε να κρύψουμε κάτι.
Τα κουτάβια είναι εκτροφής του Βαγγελη Χατζηλάσκαρη(Θεσσαλονίκη)

Ηλία καλότυχα και να δώσουν στους φίλους σου πολλές χαρές.
Να σαι καλά φίλε!
 
Καλησπέρα και στους Kurzhaarαδες!!!
Απο χθες μπήκα και εγώ κατα κάποιο τρόπο στο κλαμπ!
Πήγαμε με τον Ξαδερφο και πήραμε 2 κουτάβια αρσενικα kurzhaar, ενα για τον Ξαδερφο και ένα για τον φίλο που ως τώρα κυνήγαγε με σέττερ και μαλλον άρχισε να μπαίνει στο σωστό δρόμο.
Οπότε απο την νέα σεζόν στην ομάδα θα παίζουν μπάλα και τα κοντότριχα ηπειρωτικα! εγω βέβαια δεν εχω "μετοχές" σε καποιο απ τα 2 σκυλάκια αλλα τα βλέπω σαν μέλη της "ομαδας", οπότε κατα καποιο τρόπο θα ειμαι και στο club των kurzhaar!!
Καλύτερες φώτο απο βδομάδα! αυτη η φώτο ειναι στην πρώτη στάση που καναμε στο συνεργείο φίλου και τα κατεβάσαμε να παρουν λίγο αέρα.
69321358_928359554185125_5268642549576237056_o.jpg
Καλότυχα Ηλία!
 
Καλησπέρα και στους Kurzhaarαδες!!!
Απο χθες μπήκα και εγώ κατα κάποιο τρόπο στο κλαμπ!
Πήγαμε με τον Ξαδερφο και πήραμε 2 κουτάβια αρσενικα kurzhaar, ενα για τον Ξαδερφο και ένα για τον φίλο που ως τώρα κυνήγαγε με σέττερ και μαλλον άρχισε να μπαίνει στο σωστό δρόμο.
Οπότε απο την νέα σεζόν στην ομάδα θα παίζουν μπάλα και τα κοντότριχα ηπειρωτικα! εγω βέβαια δεν εχω "μετοχές" σε καποιο απ τα 2 σκυλάκια αλλα τα βλέπω σαν μέλη της "ομαδας", οπότε κατα καποιο τρόπο θα ειμαι και στο club των kurzhaar!!
Καλύτερες φώτο απο βδομάδα! αυτη η φώτο ειναι στην πρώτη στάση που καναμε στο συνεργείο φίλου και τα κατεβάσαμε να παρουν λίγο αέρα.
69321358_928359554185125_5268642549576237056_o.jpg
Καλότυχα να είναι Ηλία!
Σας κέρδισαν τα ηπειρωτικά ομαδικώς .
 
Καλησπέρα και στους Kurzhaarαδες!!!
Απο χθες μπήκα και εγώ κατα κάποιο τρόπο στο κλαμπ!
Πήγαμε με τον Ξαδερφο και πήραμε 2 κουτάβια αρσενικα kurzhaar, ενα για τον Ξαδερφο και ένα για τον φίλο που ως τώρα κυνήγαγε με σέττερ και μαλλον άρχισε να μπαίνει στο σωστό δρόμο.
Οπότε απο την νέα σεζόν στην ομάδα θα παίζουν μπάλα και τα κοντότριχα ηπειρωτικα! εγω βέβαια δεν εχω "μετοχές" σε καποιο απ τα 2 σκυλάκια αλλα τα βλέπω σαν μέλη της "ομαδας", οπότε κατα καποιο τρόπο θα ειμαι και στο club των kurzhaar!!
Καλύτερες φώτο απο βδομάδα! αυτη η φώτο ειναι στην πρώτη στάση που καναμε στο συνεργείο φίλου και τα κατεβάσαμε να παρουν λίγο αέρα.
69321358_928359554185125_5268642549576237056_o.jpg
Να σας ζήσουν Ηλία.
Καλότυχα να'ναι....
 
Θέλω να ρωτήσω τους γνώστες και τους έχοντες εμπειρίες της φυλής αυτής, σχετικά με τη φήμη που έχει επικρατήσει ότι τα κούρτσχααρ είναι ατίθασα και φασαριόζικα σκυλιά με γαβγίσματα και θορυβώδεις αντιδράσεις. Ισχύει τελικά αυτό; Είναι καλή η επιλογή ενός κούρστχααρ για σπίτι με αυλή έχοντας γείτονες γύρω-γύρω ή θα ενοχλεί με τη ζωηρή του συμπεριφορά όπως διαδίδεται ότι έχει;
Φιλα μου καλημερα και καλο μηνα ,Εγω το μεγαλωσα στην αυλη με τα παιδια αγγαλιες παιχνιδια και πολλες ωρες την ημερα με την οικογενοια Εινα καλα σκυλια στο κυνηγι δεν με δυσκολεψε καθολου ξεκηνησε απο μικρος να κυνηγαει να φερμαρει να απορταρει,Το μεγαλυτερο προβλημα που ειχα ειναι οτι κυνηγαγε και τα γουρουνια και εχει πολλα εδω μου το χτυπησαν κιολας ευτηχως οχι πολυ,Οσο για το σπιτι ειναι λιγο γαυγιζει τις γατες οταν περνανε τους ξενους ειναι και φυλακας και οταν γυριζω απο τη δουλεια ακουει το αυτοκηνητο απο χιλιομετρο και γινετε χαμος , Καλοριζικο και θα το ευχαριστηθεις οτι του δωσεις θα σου δωσει και καλη μασα
 
Φιλα μου καλημερα και καλο μηνα ,Εγω το μεγαλωσα στην αυλη με τα παιδια αγγαλιες παιχνιδια και πολλες ωρες την ημερα με την οικογενοια Εινα καλα σκυλια στο κυνηγι δεν με δυσκολεψε καθολου ξεκηνησε απο μικρος να κυνηγαει να φερμαρει να απορταρει,Το μεγαλυτερο προβλημα που ειχα ειναι οτι κυνηγαγε και τα γουρουνια και εχει πολλα εδω μου το χτυπησαν κιολας ευτηχως οχι πολυ,Οσο για το σπιτι ειναι λιγο γαυγιζει τις γατες οταν περνανε τους ξενους ειναι και φυλακας και οταν γυριζω απο τη δουλεια ακουει το αυτοκηνητο απο χιλιομετρο και γινετε χαμος , Καλοριζικο και θα το ευχαριστηθεις οτι του δωσεις θα σου δωσει και καλη μασα
Νίκο, σ' ευχαριστω για τις πολύτιμες πληροφοριες. Οσο για το κλαριζικο, πρεπει να πω οτι δεν εχω αποκτήσει σκυλακι αυτής της ράτσας αλλα η ερώτησή μου ηταν περισσοτερο φιλολογική. :)
Να εισαι καλα...
 
Καλησπέρα και στους Kurzhaarαδες!!!
Απο χθες μπήκα και εγώ κατα κάποιο τρόπο στο κλαμπ!
Πήγαμε με τον Ξαδερφο και πήραμε 2 κουτάβια αρσενικα kurzhaar, ενα για τον Ξαδερφο και ένα για τον φίλο που ως τώρα κυνήγαγε με σέττερ και μαλλον άρχισε να μπαίνει στο σωστό δρόμο.
Οπότε απο την νέα σεζόν στην ομάδα θα παίζουν μπάλα και τα κοντότριχα ηπειρωτικα! εγω βέβαια δεν εχω "μετοχές" σε καποιο απ τα 2 σκυλάκια αλλα τα βλέπω σαν μέλη της "ομαδας", οπότε κατα καποιο τρόπο θα ειμαι και στο club των kurzhaar!!
Καλύτερες φώτο απο βδομάδα! αυτη η φώτο ειναι στην πρώτη στάση που καναμε στο συνεργείο φίλου και τα κατεβάσαμε να παρουν λίγο αέρα.
69321358_928359554185125_5268642549576237056_o.jpg
Ηλια, καλοριζικα και καλα κυνηγια!
 
Back
Top