Kurzhaar

Κουρτσχααραδες καλησπέρα...βραδινές ανησυχίες...Nikos BRIV 3μηνων(Van dam del garincos X Karma BRIV)ένας αρσενικός με βαρύ pedigree από βδομάδα πρώτα ο Θεός θα είναι Ελλάδα...θα αναφέρω ενδεικτικά μερικά ονόματα από τους προγόνους του από πλευράς πατέρα έχουμε Mur del garincos,pradellinensis nora,ralf od beranjskh vratnika,amor....από μητέρα Hollywood del cakic,vegas del cakic,amor od bube,chris della chiusa...τα περισσότερα αρσενικά μεγαλύτερα αδέρφια του προταγωνιστουν στα τερέν
View attachment 83582
καλοτυχοςςςςς ωραια ποδια εχη ο μπαγασαςςςς και καλοταισμενοςςςς ;) ;)
 
Καλησπέρα παλικάρια....Nikos Briv(Van Dam del Garincos X Karma Briv) γεννημένος 15-9-23...ένα πρώιμος αρσενικός με τσαγανο τρίτη επαφή με πέρδικες πρώτη του Φέρμα...
Μάθε το με σφυρίχτρα τώρα να γυρίζει και να ψάχνει ζικ ζακ μπροστά σου γιατί απ'ότι βλέπω σε λίγο θα θες ασύρματο για να το φωνάζεις.
 
Μάθε το με σφυρίχτρα τώρα να γυρίζει και να ψάχνει ζικ ζακ μπροστά σου γιατί απ'ότι βλέπω σε λίγο θα θες ασύρματο για να το φωνάζεις.
Ζώα με νοοτροπία είναι κρίμα από τον Θεό να τα μακελεψεις έτσι....είναι ένα μωρό 4 μηνών οποιαδήποτε εκπαίδευση δεχτεί στον τρόπο έρευνας θα γίνει μετά την πρώτη κυνηγετική του σεζόν....όσο περισσότερη εκπαίδευση τόσο λιγότερη πρωτοβουλία....είναι κάτι που δεν θέλω στα δικά μου σκυλιά εγώ
 
Ζώα με νοοτροπία είναι κρίμα από τον Θεό να τα μακελεψεις έτσι....είναι ένα μωρό 4 μηνών οποιαδήποτε εκπαίδευση δεχτεί στον τρόπο έρευνας θα γίνει μετά την πρώτη κυνηγετική του σεζόν....όσο περισσότερη εκπαίδευση τόσο λιγότερη πρωτοβουλία....είναι κάτι που δεν θέλω στα δικά μου σκυλιά εγώ
Δεν είναι μωρό 4 μηνών αλλά χρονιάρικο σκυλί.
Το πώς θα το εκπαιδεύσεις εσύ θα κρίνεις αλλά για την ράτσα του ήδη έχεις αργήσει.
Άποψη μου.
Εύχομαι τα καλύτερα.
 
Δεν είναι μωρό 4 μηνών αλλά χρονιάρικο σκυλί.
Το πώς θα το εκπαιδεύσεις εσύ θα κρίνεις αλλά για την ράτσα του ήδη έχεις αργήσει.
Άποψη μου.
Εύχομαι τα καλύτερα
Εντάξει φίλε μου....να είσαι καλα
 
Σε ευχαριστώ φίλε μου...από πατέρα είναι del Garincos από μάνα είναι Briv ο οποίος έχει βασιστεί στα del Cakic
Απο Cakis ειναι και η σκυλα μου .2 χρονων τωρα η κοριτσαρα μου .Δεν με εχει κουρασει καθολου και μου εχει χαρισει υπεροχες στιγμες .
 
Καλησπέρα παιδιά όπως σας έχω πει έχω κουτάβι κουρτσκαρ (δν έχω πεντιγκρη για να ξέρω γραμμές από φίλους είναι η γέννα)το οποίο ξεκινά σιγά σιγά. Το πρωί πού είναι ζεστές οι μυρωδιές δν σηκώνει κεφάλι ψάχνει την μυρωδιά σαν ιχνηλάτης όταν δν βρίσκει μυρωδιά πάει ανεμιστα. Ήθελα να ήξερα αν υπάρχουν γραμμες κουρτσκαρ που έχουνε αυτό το χαρακτηριστικό της ιχνηλασιας και αν κάποιος εκτροφέας διατηρεί αυτές τις γραμμές στην Ελλάδα.. Μελλοντικά θα ήθελα να πάρω ένα γνήσιο κουταβάκι ώστε να τα κάνω ζευγάρι
 
Καλησπέρα παιδιά όπως σας έχω πει έχω κουτάβι κουρτσκαρ (δν έχω πεντιγκρη για να ξέρω γραμμές από φίλους είναι η γέννα)το οποίο ξεκινά σιγά σιγά. Το πρωί πού είναι ζεστές οι μυρωδιές δν σηκώνει κεφάλι ψάχνει την μυρωδιά σαν ιχνηλάτης όταν δν βρίσκει μυρωδιά πάει ανεμιστα. Ήθελα να ήξερα αν υπάρχουν γραμμες κουρτσκαρ που έχουνε αυτό το χαρακτηριστικό της ιχνηλασιας και αν κάποιος εκτροφέας διατηρεί αυτές τις γραμμές στην Ελλάδα.. Μελλοντικά θα ήθελα να πάρω ένα γνήσιο κουταβάκι ώστε να τα κάνω ζευγάρι
Καλησπέρα φίλε μου και να χαίρεσαι το κουτάβι σου,την ιχνηλασία την κρατάνε οι γερμανικές γραμμές όπως την περιγράφεις,στην Ελλάδα το 90% όσων γεννάνε κουρτσχααρ έχουν αυτές τις γραμμές,πριν κάνεις το οτιδήποτε ψάξε καλά για τον κάθε ένα ξεχωριστά γιατί έχουν βγει κάτι πρωταθλητές τα τελευταία χρόνια που σε ύψος ξεπερνάνε τους μολοσσους
 
Καλησπέρα παιδιά όπως σας έχω πει έχω κουτάβι κουρτσκαρ (δν έχω πεντιγκρη για να ξέρω γραμμές από φίλους είναι η γέννα)το οποίο ξεκινά σιγά σιγά. Το πρωί πού είναι ζεστές οι μυρωδιές δν σηκώνει κεφάλι ψάχνει την μυρωδιά σαν ιχνηλάτης όταν δν βρίσκει μυρωδιά πάει ανεμιστα. Ήθελα να ήξερα αν υπάρχουν γραμμες κουρτσκαρ που έχουνε αυτό το χαρακτηριστικό της ιχνηλασιας και αν κάποιος εκτροφέας διατηρεί αυτές τις γραμμές στην Ελλάδα.. Μελλοντικά θα ήθελα να πάρω ένα γνήσιο κουταβάκι ώστε να τα κάνω ζευγάρι
καλημέρα εδώ πάντως κάτω στο νησί (κρήτη) έχουν αρκετά άτομα αυτή τη ράτσα και κηνηγάνε λαγό
 
Σίγουρα θέλει πολύ ψάξιμο με εκτροφείς για να βρω μελλοντικά ένα κουτάβι που να μου ταιριάζει αλλά δν ξέρω που να ψάξω αυτό ρωτάω βασικά
Θα ψαξεις απο κυνηγο στην Κρητη με καθαροαιμα ζωα που κυνηγαει λαγο και θα χεις προσβαση να δεις τους γονεις
Θα ψαξεις γεννα απο μετρια ηλικιακα ζωα δηλαδη γυρω στα 5-6 ετων με εμπειεριες στο κυνηγι αυτο
Αν παρεις απο πιο νεαρα ζωα να προερχονται απο ζωα που κυνηγουν ετσι
Αρα δε ενδιαφερει να ψαξεις και τους παππουδες


Σε εκτροφεα στην καλυτερη θα παρεις ζωο που τηρει τα στανταρτ της φυλης και εχει γονεις που εχουν περασει τα τεστ της φυλης στην γερμανια (δεν σου λεω τις εξετασεις δεν υπαρχει λογος)
Απλα να ξερεις οτι ιχνηλατουν τραυματισμενο θηραμα
Δεν ειναι υο κυνηγι τριχωτου το ατου τους αλλα το γενικο κυνηγι
Δεν τα θελουν να εχουν κατω την μυτη!


Αυτο ειναι βοηθημα αλλα δεν ειναι κυμηγι λαγου με σκυλι φερμας
Εσυ θελεις το σκυλι να ψαχνει με το κεφαλι χαμηλα

Αρα θα πρεπει να ξανακτισεις το σκυλι στον λαγο εχοντας τα προσοντα

Αν παρεις απο κυμηγο με σωστη επιλογη θα εχεις πιο ευκολη δουλεια να κανεις
 
Θα ψαξεις απο κυνηγο στην Κρητη με καθαροαιμα ζωα που κυνηγαει λαγο και θα χεις προσβαση να δεις τους γονεις
Θα ψαξεις γεννα απο μετρια ηλικιακα ζωα δηλαδη γυρω στα 5-6 ετων με εμπειεριες στο κυνηγι αυτο
Αν παρεις απο πιο νεαρα ζωα να προερχονται απο ζωα που κυνηγουν ετσι
Αρα δε ενδιαφερει να ψαξεις και τους παππουδες


Σε εκτροφεα στην καλυτερη θα παρεις ζωο που τηρει τα στανταρτ της φυλης και εχει γονεις που εχουν περασει τα τεστ της φυλης στην γερμανια (δεν σου λεω τις εξετασεις δεν υπαρχει λογος)
Απλα να ξερεις οτι ιχνηλατουν τραυματισμενο θηραμα
Δεν ειναι υο κυνηγι τριχωτου το ατου τους αλλα το γενικο κυνηγι
Δεν τα θελουν να εχουν κατω την μυτη!


Αυτο ειναι βοηθημα αλλα δεν ειναι κυμηγι λαγου με σκυλι φερμας
Εσυ θελεις το σκυλι να ψαχνει με το κεφαλι χαμηλα

Αρα θα πρεπει να ξανακτισεις το σκυλι στον λαγο εχοντας τα προσοντα

Αν παρεις απο κυμηγο με σωστη επιλογη θα εχεις πιο ευκολη δουλεια να κανεις
Με όλο τον σεβασμό,η εμπειρία του γονιού δεν μεταδίδεται στα παιδιά,το ότι ο γονιός εκπαιδεύτηκε να κυνηγάει σαν ιχνηλάτης δεν σημαίνει ότι θα πάρουμε ιχνηλάτη,εκτροφείς στην Ελλάδα με την έννοια του εκτροφέα υπάρχουν 1 2 και αυτοί ασχολούνται λόγο του ότι υπάρχει τρέλα μέσα τους...οι γερμανικές γραμμές έχουν πολύ την ιχνηλασία μέσα τους για αυτό είναι πολύ συχνό φαινόμενο στους κυνηγότοπους να βλέπουμε κουρτσχααρ να κατεβάζουν μύτη στην Θεσσαλονίκη και να την σηκώνουν στην Αθήνα,εγώ προτείνω στον φίλο να κάνει την έρευνα του βλέποντας ζώα από διαφορετικά κουμασια για να κατασταλάξει εκεί που θέλει και του αρέσει
 
Με όλο τον σεβασμό,η εμπειρία του γονιού δεν μεταδίδεται στα παιδιά,το ότι ο γονιός εκπαιδεύτηκε να κυνηγάει σαν ιχνηλάτης δεν σημαίνει ότι θα πάρουμε ιχνηλάτη,εκτροφείς στην Ελλάδα με την έννοια του εκτροφέα υπάρχουν 1 2 και αυτοί ασχολούνται λόγο του ότι υπάρχει τρέλα μέσα τους...οι γερμανικές γραμμές έχουν πολύ την ιχνηλασία μέσα τους για αυτό είναι πολύ συχνό φαινόμενο στους κυνηγότοπους να βλέπουμε κουρτσχααρ να κατεβάζουν μύτη στην Θεσσαλονίκη και να την σηκώνουν στην Αθήνα,εγώ προτείνω στον φίλο να κάνει την έρευνα του βλέποντας ζώα από διαφορετικά κουμασια για να κατασταλάξει εκεί που θέλει και του αρέσει
Ναι Νικο

Η εμπειρια οχι σαφως δεν μεταδιδεται
Η εμπειρια κτιζετε
Αλλα τα γονιδια σε μια σωστη επιλογη γενητορων που οι γονεις αποδεδειγμενα ´´δινουν´´ μεταφερονται

Σκυλια που απεκτησαν εμπειρια ευκολα και γρηγορα σημαινει οτι ειχαν τα σωστα γονιδια και τα εκδηλωσαν αλλιως δεν θα γινονταν οτι εγιναν

Έπεισης μακροχρονια τα γονιδια αυτα επηρεαζονται ειδικα σε λαθος επιλογης γονεις ως προς το αν θα ´´δωσουν´´(καποια σκυλια δινουν χερακτηριστικα σε μια γεννα και καποια οχι-ειδικα οι αρσενικοι)

Δες τα μπικολ και τα ιρλανδικα σεττερ που λογο ομορφιας εγιναν κατοικιδια αντι κυνηγοσκυλα
Μια γεννα απο γονεις παππουδες και προπαππουδες απο σκυλια που ηταν κατοικιδια δεν θα ειναι(εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων) δεν θα δωσει συνηθως τα ιδια σκυλια με τα σκυλια απο μια γεννα που οι γονεις κυνηγανε με επιτυχια στο κυνηγι!

Δεν ειμαι εκτροφεας
Εμπειρικα μιλω

Αυτη ειναι η δικη μου εμπειρικη αποψη και δεν ειναι απολυτη για κανεναν

Ο καθε ενας συμφωνα με τα ξερω του και τα θελω του
 
Back
Top