ΚΕΜΕΝ

ευχαριστώ το έχω δει είναι πολύ παλιό μοντέλο τα καινούργια είναι απλά κορυφαία και ποίο βελτιωμένα
άμα τα δεις δύσκολα θα θες άλλο όπλο μακράν από τα καλύτερα για σπορτινγκ και με ότι αυλό θες απο 18.4 έως 18,7
Τα ΚΕΜΕΝ πάντα ήταν απο τα κορυφαία όπλα . Έτσι λένε αυτοί που τα έχουν κι από παρουσιάσεις όπλων τουλάχιστον κι αναφορές αρθογράφων στο διαδύκτιο . Δεν είχα κι ούτε έτυχε να δω από κοντά ποτέ . Σπάνιο οπλο ειδικά στην Ελλάδα . Το θέμα είναι ότι στα χρήματα που πωλείτε ,είναι πολλά τα ‘’ κορυφαία ‘’ όπλα .
 
Τα ΚΕΜΕΝ πάντα ήταν απο τα κορυφαία όπλα . Έτσι λένε αυτοί που τα έχουν κι από παρουσιάσεις όπλων τουλάχιστον κι αναφορές αρθογράφων στο διαδύκτιο . Δεν είχα κι ούτε έτυχε να δω από κοντά ποτέ . Σπάνιο οπλο ειδικά στην Ελλάδα . Το θέμα είναι ότι στα χρήματα που πωλείτε ,είναι πολλά τα ‘’ κορυφαία ‘’ όπλα .
θα έπρεπε να γίνει ένα γκάλοπ του στυλ: Άν διαθέτατε τα χρήματα που απαιτούνται, τι θα αγοράζατε, Κemen, Perazzi, Krieghoff, DT11 ή κάτι άλλο...
 
θα έπρεπε να γίνει ένα γκάλοπ του στυλ: Άν διαθέτατε τα χρήματα που απαιτούνται, τι θα αγοράζατε, Κemen, Perazzi, Krieghoff, DT11 ή κάτι άλλο...
Σε δικαννο αγαπω Ισπανια κ μετα ολα τα αλλα.
Ακομα κ στα φτηνα ισπανικα υπαρχει μια ομορφια κ κατι το παραδοσιακο που δυσκολα βρισκεις αλλου.
 
καλημέρα έχει ένας γνωστός μου στην Αγγλία 32 ιντζες σπορτινγκ με τσοκακια thin wall briley πάρα πολύ κάλο όπλο απίστευτη κίνηση σκανδάλη V SPRING κορυφαία όταν το ρίξεις είναι φοβερό και χειροποίητο πρωτίστως με υψηλή ποιότητα υλικών
τώρα μου είπε ότι για λίγες μέρες είναι σε προσφορά το στάνταρ μοντέλο KM4 με 9000 ευρώ σε καινούργιο σε ότι μήκος κάννης θες
επίσης βάρος σκανδάλης καθώς και διαστάσεις κοντακίου
σε λίγες μέρες έρχονται μου κάποια κομμάτια Κύπρο θα πάω να τα δω από κοντά;)
Εισαι Κυπριος Χρηστο;
Η μενεις μονιμα εδω;
 
θα έπρεπε να γίνει ένα γκάλοπ του στυλ: Άν διαθέτατε τα χρήματα που απαιτούνται, τι θα αγοράζατε, Κemen, Perazzi, Krieghoff, DT11 ή κάτι άλλο...
Αν τα χρηματα ηταν φασολια αυτο που θα επερνα θα ηταν ενα πλαγιο περατσι.......
Επειδη ειμαι πλαγιοκαννακιας
 
όχι μένω έξω από Αθήνα αλλά θα έρθω Κύπρο σε καμιά εβδομάδα για να δω τα Κεμεν ;)
Ωραιος
Αν περασεις απο λεμεσο στειλε ενα μυνημα αν ταιριαξει να βρεθουμε Χρηστο

ξερω οτι μπορουν και πρεπει να σε βοηθησουν με την μεταφορα στην Ελλαδα

Οχι τοσο για να βγει απο εδω αλλα για να μπει εκει το οπλο
Μεχρι ποιο σημειο δεν μπορω αν σου πω σιγουρα αλλα σιγουρα μπορουν

Ζητα τους το!!!
 
Εγώ θα πω οτι μπορεί να είναι ένα πάρα πολύ καλό και ποιοτικό όπλο....αλλά το Perazzi ..είναι απλά Perazzi...
Κώστα ίδια κ η δική μου γνώμη, ειδικά τα πιο παλια perazzi έχουν κάτι το μαγικό στην κίνηση τους , κ φυσικά σκανδαλες κ κάνες φωτιά
 
Ο Αραμπέρη υπάληλος του Περάτσι ήταν και αυτός και έφυγε και πήγε πρώτα στην ΑΥΑ να φτιάξει τα όπλα του και μετά ύδρισε την Κέμεν. Αν βάλουμε ως οικονομική βάση το ΜΧ8 που είναι τα 10.000ευρώ, υπάρχουν αρκετά σκοπευτικά τέτοιου τύπου. Με οικονομικότερα τα ιταλικά Σαλβινέλι και ακριβότερα τα Μποσίς Γουάιλντ πάντα σε μπόξλοκ βάση. Το Κέμεν έχει την ίδια τιμή με το ΜΧ8 για μένα αδικαιολόγητα! Υποβάλει ο Κέμεν στις δοκιμασίες που υποβάλει ο Περάτσι τις κάννες του? Όχι. Χρησιμοποιηεί το καλύτερο κοπτικό για τις κάννες του? Όχι. Έχει την ίδια εργασία η βάση του? Όχι.
Απλά βάζει την ίδια τιμή για να αποκτήσει την αίγλη του καλού και του ποιοτικού χωρίς να έχει επενδύσει στην μελέτη ή στην εξέλιξη ή στον σχεδιασμό ενός καλύτερου τουφεκιού! Πουλώ στην ίδια τιμή ίσων είμαι ισάξιος! Αμ δεν είναι έτσι......
 
καλημέρα καταρχήν
νομίζω ότι σε έχουν πληροφορήσει λάθος και αυτό διότι η πραγματικότητα δεν είναι αυτή οι Sariuguarte είναι 3 γενειες
οπλουργοί στην Ισπανία με καλά όπλα απλός με το ΚΜ4 έχει πάρει κάποια στοιχειά από τον Perazzi λόγω του boss είναι αλήθεια και αυτά τα βελτίωσε για τα σπορτινγκ μοντέλα(πχ ποιο βαριά μπασκουλα 18,7 βάρος κάννης 1560 κα) γιαυτό ο Digweed και ο Faulds μεγαλούργησαν με αυτά τα όπλα πιστεύω ότι μάλλον θα γνωρίζεις πως δημιουργήθηκε το ΜΧ2000 και ποιος αντέγραψε ποιον?
τώρα η μπασκουλα που έχουν τα ΚΕΜΕΝ είναι η καινούργια στα high tech όσο δε τις κάννες για ρώτα πόσα καινούργια Perazzi
έχουν ξεκολλήσει οι ρίγες στην Κύπρο και δείξε μου ένα ΚΕΜΕΝ που να έχει συμβεί αυτό.. Οπότε όπως έχω αναφέρει και στο παρελθόν
κάποτε ήταν Κορυφαία επί εποχής Daniele αυτού του Μεγάλου οπλουργού τώρα...... μόνο Τραπ και κανα Σκεετ χωρίς ρίγες
κορυφαία όπλα τύπου Boss για σπορτινγκ τωρα ειναι τα Perugini visini και Kemen σε λογικά χρήματα χειροποίητα και ποιοτικά ακόμα.
Η Κέμεν υδρίεται στα μέσα του 90 και αντιγράφει πιστά το ΜΧ8 με το ΚΜ4, σχεδόν ίδιος ο μηχανισμός της σκανδάλης, το μονομπλόκ και η βάση πιο απλή στην κατασκευή των ραδίων.
Οι Ντίγκουιντ και Φόλντς ξεκίνησαν όντως την καριέρα τους με τα ΚΜ4, τώρα όχι.
Το ΜΧ2000 είναι ένα ΜΧ8 απλά σκαλισμένο στην παλιά έκδοση sc2. Δεν νομίζω ότι έκανε καμία αντιγραφή από το ΚΜ4!! Η βάση των ΜΧ ήταν από ανέκαθεν στο 1 κιλό βάρος. Οι κάννες όπως και όλο το τουφέκι ήταν και είναι εξολοκλήρου κάστομ! Εάν αυτός που το παραγκέλνει το ήθελε με 18.4 ή 18.5 ή 18.6 ή 18.7 του το έφτιαχναν όπως ήθελε το ίδιο και το βάρος των καννών. Δεν χωράει δικαιολογία ότι οι κάννες των ΜΧ είναι βαρύτερες ή ελαφρότερες, κοντές ή μακρυές από ότι του ΚΜ4. Είναι καθαρά θέμα παραγκελίας του πελάτη. Είχες στην κατοχή σου τέτοια τουφέκια από οτι λες και ξέρεις την διαδηκασία.
Έχω ακούσει για ξεκολημενες ρίγες σε περάτσι αλλά μόνο σε Ελλάδα και Κύπρο!! Στο εξωτερικό που γυρίζω δεν έχω δει ή ακούσει κάτι τέτοιο. Σίγουρα οι ρίγες των Ισπανικών είναι κολυμενες με μπρουτζοκόλυση και είναι πολύ γερές. Όμως εάν ξεκολύσουν να είσαι σίγουρος ότι οι κάννες θα πρέπει να επιστρέψουν στην Ισπανία για να επισκευαστούν!! Άρα οι μαλακιές κολύσεις είναι πιο βατές.
Πες μας τις εντυπώσεις σου από το Περουγκίνι Μαέστρο που είχες και γιατί το έδωσες. Στην Ελλάδα είναι γενικά σπάνια και από ότι ξέρω είναι 5 από αυτά και τα 3 είναι κυνηγετικά και το 1 20άρι.
Εάν με ρωτήσεις προσωπικά εάν θα αγόραζα ένα καινούριο τουφέκι μεταξύ όλων αυτών των ιταλικών και ισπανικών μπος. Θα απαντήσω ότι θα αγόραζα ένα Πιόττι ή Μποσίς εάν ήθελα να το κρατήσω για πάντα και να χαζεύω. Εάν ήθελα να πάρω για να το μεταπουλήσω χωρίς να χάσω πολλά χρήματα θα επέλεγα ένα Κ80 αν και μάλλον θα το απέριπτα λογο ασχήμιας όπως το έχω κάνει 2 φορές στο παρελθόν. Το Κέμεν το έχω απορίψει και θα το απέριπτα πάλι. Εάν ήθελα ένα καθαρά αγωνιστικο και να το πουλήσω την επόμενη μέρα αν το σκεφτόμουν χωρίς να χασω χρηματα θα πήγαινα σε ΜΧ8 και αν ήθελα ένα πιο καλυτερα φινιρισμένο θα πήγαινα σε Μαέστρο. Σίγουρα μου αρέσουν και τα Φαμαρς αλλά λόγο αρκετων δυσλειτουργιών θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά.
 
χαίρομαι που γράφεις κάποιες απόψεις σου αλλά έχω κάποιες ενστάσεις σχετικά με την αλήθειά δηλ γεγονότα
θα γράψω σύντομα κάποια γιατί αλλιώς θα χρειαστούν πολλές σελίδες και αυτό κουράζει όλους
1) λοιπόν οι κόλληση των καννων Κεμεν γίνεται με δυο υλικά και όχι ένα Εγώ δεν θα δεχόμουν καινούργιο όπλο με 12000 ευρώ
να συνέβαινε αυτό δεν ξέρω για εσένα.Το ΚΕΜΕΝ του φίλου μου στην Αγγλία είναι 18 ετών και έχει ρίξει χιλιάδες φυσίγγια κανένα πρόβλημα.
2) το βάρος των καννων Perazzi ήταν συνήθως πάνω από 1600γρ και όχι κάτω από αυτά και το 95% 18,4 διότι ο
Περατζι θεωρούσε πως ήταν ο καλύτερος μέχρι προσφάτως, πότε δεν είχε τσοκακια λεπτού τοιχώματος και μήκους 7 εκ πχ
και Αγγλία και Ρωσία έχουν πρόβλημα με ρίγες απλώς δεν το λένε δημόσια.
το ΜΧ 2000 έγινε όταν έφυγε ο Digweed από την Κεμεν και η συμφωνία ήταν με τον Περατζι να κάνει ένα πανόμοιο όπλο.
Δεν απαξιώνω το Περατζι ίσα ίσα το σέβομαι για το ένδοξο παρελθόν του αλλά σήμερα έχει πέσει η ποιότητα του.
ο Luciano Bosis που γράφεις είναι ένα ποιοτικό όπλο αλλά δεν θα γίνει ποτέ DESENZANI η FABBRI
Τι να πω για το Meastro αστέρι το έχω μετανιώσει κορυφαίο όπλο. για το Κ80 άσε να το πάρουν άλλοι φωτο να το βλέπω πολύ του είναι
Τα famars είναι άλλη μεγάλη κουβέντα. Λες ότι θα πήγαινες σε ΜΧ8 η σε Perugini για καλύτερο φινίρισμα και 2 φορές καλύτερη ποιότητα θα
πρόσθετα εγώ ανώτερη κλάση.
Τώρα κλείνοντας για κυνήγι και σκοπευτήριο ΚΕΜΕΝ και Perugini visini.- η άμα τα έχεις ΚΕΜΕΝ τιτάνιο και άντε γεια.
Ααα και για μην ξεχνιόμαστε μια και αναφέρεσαι σε αντιγραφές ο Περατζι δεν αντέγραψε το BOSS..... η όχι?
Ξεκαθαρίζω ότι δεν είμαι δογματισμένος ή μαρκάκιας για να υποστηρίζω το Περάτσι αντί του Κέμεν, ούτε έχω όφελος.Δεν μπορούμε ομως να μην παραδεχτούμε αυτά τα οποία έχουν κερδίσει τα Περάτσι και συναιχίζουν να κερδίζουν όπως επίσης ότι υπάρχουν περάτσι κατασκευασμένα από το 60 το 70 με εκατομύρια βολές που ακόμα τουφεκάνε απροβλημάτιστα. Μέχρι σήμερα έχουν κατασκευαστεί περί τα 175000 από αυτά και ελάχιστα δεν είναι μέσα στα σκοπευτήρια καθημερινά! Εύχομαι και στα Κέμεν τέτοια πρόοδο ή αντοχή στο χρόνο.
Εάν η Κέμεν εχει βρει την χρυσή τομή για να μην ξεκολάνε οι ρίγες, αυτό είναι ευχάριστο. Ούτε και εγώ θέλω να μου ξεκολούν οι ρίγες και είναι κάτι που μειώνει την αξία αισθητά.
Εάν το περάτσι είναι αντιγραφή του μπος, το μόνο που μπορούμε να δούμε ως ομοιότητα είναι η σχεδίαση του χαμηλού προφίλ ως μπος κλείδωμα. Όλα τα άλλα είναι παντελώς διαφορετικά και ουδεμία σχέση έχει το ένα με το άλλο, απεναντείας το περάτσι έχει αντιγραφεί αυτούσιο από όλους τους άλλους!!
Είπες ότι τα παλιά κατασκευασμένα από τον περάτσι είναι καλά. Ξέρεις χρονολογίες ή μέχρι πότε υπήρχε αυτή η αποδεδειγμένη ποιότητα?
Μην ξεχνάμε ότι όλοι οι μεγάλοι οπλοκατασκευαστές ή οπλουργοί, διατυμπνίζουν ότι στο παρελθόν δούλευαν στην Περάτσι!
Για τα τσοκάκια του έχεις ένα δίκιο, αλλά όταν ρώτησα τον Μάουρο γιατί αυτά και όχι τα λεπτού τοιχόματος, στην απάντησή του είχε και αυτός ίσως περισσότερο δίκιο!
Που τέτοια χάρη για Ντεσεντζανί ή Φαμπρί!!! Αλλα και ο Λουτσιάνο δεν πάει πίσω!
Κουβέντα κάνουμε χωρίς αντιπαραθέσεις.
 
Κι εγώ για Kemen είχα πάει στην Κύπρο αλλά ότι βρήκα ήταν σε απαράδεκτη κατάσταση. Στη σκέψη ότι δεν υπάρχουν ανταλλακτικά πουθενά στην Ελλάδα και ότι η συνεννόηση με τους Βάσκους είναι πρακτικά αδύνατη, πήρα ένα DT10 τελικά με 81 πόντους κάννες, που λόγω προδιαγραφών και κατάστασης ήταν πολύ πιο λογική αγορά.

Ανάμεσα σε Kemen και P&V πάντως εκτιμώ περισσότερο τα δεύτερα. Ίσως ευθύνεται το ότι είχα περάσει τρεις μέρες μέσα στην εταιρεία πριν κάποια χρόνια και έχω πολύ σφαιρική εικόνα.
 
ΚΕΜΕΝ 32 ιντζες με την καινούργια γεωμετρία κάννης
σε βλέπω να αλλάζεις στάση ακαριαία ;)
Τι γεωμετρία είναι αυτή ;
Δεν βρήκα κάτι σχετικό ...

Επίσης σκοπευτικά όπλα τέτοιας κατηγορίας 10-20k€ με τι εγγυήσεις αγοράζονται ;
2 χρόνια, 5 χρόνια, 10 χρόνια, lifetime ;
Απορία το έχω ...
 
Last edited:
Back
Top