ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΟΠΛΟΥ

και επίσκεψη της ασφαλείας σπίτι για να και καλά εγκρίνουν τα μέτρα φυλαξης
Αυτο για εδω δεν το εχω ξανακουσει..
Για χωρες του εξωτερικου το εχω ακουσει κ οτι αυτο γινεται ακομα κ αν υπαρχει ενα οπλο στο σπιτι..
 
Αυτο για εδω δεν το εχω ξανακουσει..
Για χωρες του εξωτερικου το εχω ακουσει κ οτι αυτο γινεται ακομα κ αν υπαρχει ενα οπλο στο σπιτι..
Έμενα στης Γλυφάδας το ΑΤ αυτό μου είπανε και μου ακούγεται λογικό.
 
Το οπλοκιβωτιο εάν θυμάμαι καλά είναι απαραίτητο για την φύλαξη...

Καλημέρα! Όχι δεν ισχύει αυτό. Ισχύει αυτό που γράφει ο ST@vros.
Πάνω από 10 όπλα απαιτείται εγκατάσταση συναγερμού και επίσκεψη της ασφαλείας σπίτι για να και καλά εγκρίνουν τα μέτρα φυλαξης
Σωστό! Αυτό προβλέπει η νομοθεσία και μόνο. Όλα τα υπόλοιπα είναι απλά εκτιμήσεις που κάνουν ορισμένοι.
Καλή συνέχεια σε όλους.
 
Καλημέρα έχω την εντύπωση ότι στην τελευταία τροποποίηση του νόμου περί όπλων και πυρομαχικών λέει ότι πάνω από τρία υπάρχει απαίτηση για οπλοκιβωτιο και συναγερμό και πάνω από δέκα την ενημέρωση στην ασφάλεια για να επιβεβαιώση
 
Μία έγγραφη σχετική αίτηση-ερώτημα στο αρμόδιο αστυνομικό τμήμα της περιοχής με αριθ. πρωτ. λύνει κάθε απορία. Και κρατάμε την απάντηση....όταν την λάβουμε.... για παν ενδεχόμενο. Σας θυμίζω ότι τα γραπτά μένουν, ενώ τα προφορικά τα τρώει η μαρμάγκα!
 
Καλησπερα παρεα..για το θεμα οπλοκιβωτιο ισχυει το εξης υποχρεωτικο ειναι πανω απο 10 οπλα με ενημερωση του Τ.Α της περιοχης μας να ερθει να το φωτογραφισει και να υπαρχουν ορισμενες προδιαγραφες (οχι απλα ενα ντουλαπι που κλειδωνει) και συναγερμος..για λιγοτερα οπλα δεν ειναι υποχρεωτικο αλλα αν ω μη γενειτο μπει διαρρηκτης στο σπιτι και παρει το οπλο απο εκει που θα το εχουμε τοτε κινειται αυτεπαγγελτα διαδικασια μηνυσης για πλημμελη φυλαξη με εντολη του εισαγγελεα..για μενα καλου κακου ειναι να βρισκοντε τα οπλα κλειδωμενα σε ενα οπλοκιβωτιο πλεον οι τιμες τους σε σχεση με παλαιοτερα νομιζω ειναι πιο προσιτες και ετσι εχουμε το κεφαλι μας ησυχο
 
Last edited:
Δυστυχώς την αυτεπάγγελτη μήνυση δεν την γλιτώνει κανείς ακόμα κι αν έχει θωρακισμένο σπίτι. Απλά στο δικαστήριο αν αποδείξει ότι είχε πάρει όλα τα απαραίτητα μέτρα θα αθωωθεί.
 
Καμια σχεση δεν εχουν οι μεν ειναι δημοσιοι υπαλληλοι οι δε ιδιωτικοι υπαλληλοι!!Οπλοφορια δεν προβλεπεται για κανεναν απο τουσ δυο.
αρα η αποφασεις του Σ.τ. Ε σε σχεσει με τους θηροφυλακες ειναι για τα ματια του κοσμου.
 
Γιατι φιλε Γιαννη τα βλαχοτουμπανα οι θυροφυλακες οι περισσοτεροι οχι ολοι μόλις τους ζητησεις ταθτοτητα μπορει να σε γραψουν οτι κυνηγαηες αστακους. Αντε μετα βρες ακρη. Θεμα παιδιας ολων μας.
Αυτά δεν γίνονται, όταν είσαι ένταξή και ευγενής δεν σε ακουμπά κανένας, και έχεις το δικαίωμα και ταυτότητες να ζητήσεις και την προστασία της αστυνομιας να ζητήσεις.
η κουτοπονηριές και ο ξερόλας (και έχω γνωστό τον τάδε κ.τ.λ) δεν περνά σε κανέναν, πόσο μάλλον σε ανθρώπους που γνωρίζουν το νομό.
 
Καλημέρα.
Μία ερώτηση αν γνωρίζει κανείς. Αυτοί που τους πιάνουν οι θηροφύλακες να κυνηγάνε νύχτα, τα όπλα τους τα παίρνουν πίσω τελικά; Ή τους τα κρατάνε για πάντα;
Άσχετα αν τελικά είχαν βαρέσει ή όχι κάτι. Γιατί διαβάζω τη νομοθεσία και βλέπω είναι αρκετά "ελαστική" για τους παράνομους.
 
Από ότι ξέρω όταν όπλο κατασχεθει θα επιστραφεί μόνο αν το δικαστήριο αθωώσει τον κυνηγο....
Η νυχτα είναι..νυχτα κ δεν έχει καμία σημασία αν έχει χτυπήσει κάποιος θήραμα η όχι,το κυνήγι εκείνες τις ώρες απαγορευεται αυστηρά,το όπλο καθώς κ ολα τα μέσα κατάσχονται ασυζητητί ...
 
Συνήθως στα Πλημμελειοδικεία όπου εκδικάζονται αυτές οι υποθέσεις εκτός απο την αθώωση η μη του κατηγορουμένου το δικαστήριο δηλαδή ο (Πρόεδρος) στα Μονομελή με πρόταση του Εισαγγελέα ,πρέπει να αποφανθεί για την απόδοση η μη του κατασχεθέντος όπλου στον κατηγορούμενο. Είναι θέμα κρίσης καθαρά και συνήθως το κριτήριο για την απόδοση του όπλου είναι αν αποτελεί μέσο του εγκλήματος (π.χ Η απειλή, η απόπειρα ,η πρόκληση σωματικής βλάβης με ΄το εν λόγο όπλο είναι λόγος σοβαρός στο να δημευτεί. ) .Καλό είναι να υπάρχει και ένας έμπειρος δικηγόρος στο δικαστήριο που γνωρίζει το αντικείμενο όπως ο κύριος Πετράκης π.χ ο οποίος είναι αν δεν κάνω λάθος και πρόεδρος κυνηγετικού Συλλόγου .Δεν τον ξέρω τον άνθρωπο προσωπικά τον έχω δει όμως πως χειρίζεται τέτοιες υποθέσεις και τον αναφέρώ για να μην υπάρχει παρεξήγηση.
 
Η νυχτα είναι..νυχτα κ δεν έχει καμία σημασία αν έχει χτυπήσει κάποιος θήραμα η όχι,το κυνήγι εκείνες τις ώρες απαγορευεται αυστηρά,το όπλο καθώς κ ολα τα μέσα κατάσχονται ασυζητητί ...
Νύχτα ταξιδεύουμε για τον κυνηγότοπο, νύχτα μπαίνουμε μέσα στον κυνηγότοπο, νύχτα ολόκληρη συχνά περνάμε στο καρτερί για να μη μας το πάρει άλλος και όπλο δεν κατάσχεται με κανένα νόμο ασυζητητί λόγο νύχτας και μόνο.
 
Νύχτα ταξιδεύουμε για τον κυνηγότοπο, νύχτα μπαίνουμε μέσα στον κυνηγότοπο, νύχτα ολόκληρη συχνά περνάμε στο καρτερί για να μη μας το πάρει άλλος και όπλο δεν κατάσχεται με κανένα νόμο ασυζητητί λόγο νύχτας και μόνο.
Δεν μιλαω για τέτοιες περιπτωσεις κ αυτό εννοείται....

Αναφέρομαι σε περιπτωσεις εκεινες που είναι απολυτως φανερό ότι κάποιος κυνηγάει νυχτα,λαγό η πουλια κάνοντας χρήση φωτός,κ ασχέτως αν έχει θήραμα πανω του η οχι.....


Ίσως να μην το διευκρίνισα σωστά...
 
Last edited:
Πέρσι δεν βγήκε απόφαση ότι ακυρώθηκαν τα δικαστήρια και αθωώθηκαν οι εμπλεκόμενοι ; γνωρίζω περίπτωση που πήρε πίσω το όπλο του και άλλη μία που έβαλε βύσμα για να το πάρει
Πάυλο αν έχει βγει απόφαση για κατάσχεση όπλου κ δν αθωωθεις στο δικαστήριο δν έχει ούτε βύσμα ούτε τπτ...η θωωνεσαι κ το παίρνεις η όχι κ μετά βγαίνει σε δημοπρασία στην οποία μπορείς να το παρΕις πάλι αλλά θα δώσεις κάνα ψιλό...
 
Back
Top