ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΟΠΛΟΥ

Φυσικα και τον θελουμε τον ελεγχο
Να ειναι ομως ουσιαστικος, και για πραματα που πρεπει. Δηλαδη, οχι του στυλ, δε βρισκω κατι μεμπτο και θα ψαξω να δω πως θα γινει να σε γραψω ντε και καλα.
Μεγαααλη κουβεντα Βικ!
Ολα ξεκινουν και τελειωνουν στην ΠΑΙΔΕΙΑ!
Τη δικια μου και αυτου που με ελεγχει.
Εγω να πιστευω στη χρησιμοτητα της πραξης του κι αυτος να ειναι σωστος,ευγενικος και....ανθρωπος!!
Να μην τον αισθανομαι εχθρο κι αυτος να κανει τη ΔΟΥΛΕΙΑ του!
Ενδεικτικα το λεω....;):)
Θα μπορουσαμε να συζηταμε για ωρες....
 
Φυσικα, ολα ειναι θεμα παιδειας, και ελεγκτη και ελεγχομενου. Οταν ο ενας αντιμετωπιζει τον αλλο ως εχθρο ή ως υποδεεστερο, τοτε το συστημα δεν δουλευει καλα. Οταν ολοι ανακαλυψουν οτι o εχθρος ειναι ο τριτος, ο λαθροθηρας που τριβει τα χερια του με την φαγωμαρα των αλλων, τοτε το συστημα θα αρχισει επιτελους να δουλευει
 
Επειδη μου αρεσουν τα παραμυθια θελω καμια φορα να σας γραφω για να κανουμε ωραιο νανι.Τα παραμυθια μου εχουν πολλα φανταστικα γεγονοτα που οποιαδηποτε ομοιοτης με πραγματα,προσωπα,καταστασεις κ.α ειναι συμπτοματικες και δεν ανταποκρινονται στην αληθεια.Το παραμυθι αυτο εξελισεται σε μια μακρυνη χωρα που κατοικουν μαρουλακια.Σε αυτην λοιπον την χωρα υπαρχουν οτι υπαρχει και σε μια σημερινη,αρχηγοι,υπουργοι,σωματια,οργανωσεις κ.α.Υπαρχουν και κυνηγοι,και αφου υπαρχουν κυνηγοι υπαρχουν Κυν.Συλ Ομοσπονδιες και απο ολα.Οι προεδροι λοιπον αυτων επιδιωκουν την ομαλοτητα του κυνηγιου και την επιλυση των διαφορων προβληματων.Ενα μαρουλακι εχει προβλημα παιρνη τηλ και ζηταει τον προεδρο λειπει ταξιδι........λειπει ταξιδι αμφιβαλω εαν τον βρει στο γραφειο που πρεπει.Τωρα παμε πιο ψηλα το μαρουλακι καθεται και σκεφτεται καθε χρονο ξεφυτρωνη ο κυριος και διακοπτει το κυνηγι γιατι δεν καλυπτουν τα κενα για να μην ξανασυμβει μα για να λεμε να τι εκανα για σας ετρεχα,πηγα σε συνεδριο εξω[πιο το θεμα ποια τα αποτελεσματα μονο η κοιλια τους το ξερει].Συνεδρια,ταξιδια ενημερωση μηδεν.Φωναζουν τα οικολογικα μαρουλακια[λενε τις μπουρδες τους για ψηφοθηρια] δεν εχουμε καταδικαστει λεει ο αλλος[λες και ειναι κατορθωματου] με αυτην την χουντικια νομοθεσια τη καταδικη ναεχεις? Εφτιαξα την θηροφυλακη[δεν την εφτιαξες εσυ] ειναι προσπαθεια πολλων. Γιατι οταν τους μαζευεται κλεινετε τις πορτες και δεν αφηνεται τον καθε κυνηγο που απο την συνδρομη του πληρωνωνται να παρακολουθηση.Τι σκοπο εχει η παρουσια του θηροφυλακα στιςεκδηλωσεις με τους προεδρους.Θα τελειωσωτο παραμυθι με μια μαρουλοερωτηση.Κατασχεση οπλου και κασετοφωνου.Καταγραφονται και αποστελονται μαζι με την μηνυση στον εισαγγελεα οι αριθμοι του οπλου, τι μαρκα ειναι,ποσα φυσιγγια ειχε μεσα ,τι νουμερο για δε το κασετοφωνο τι μαρκα ειναι τι αριθμο εχει τα παντα.Σε περιπτωση καταδικης το οπλο δημοπρατιται το δε κασετοφωνο βαση πρωτοκολου καταστρεφεται απο αρμοδια υπηρεσια.Πως ενα πραγμα που απαγορευεται η πωληση και η χρηση βρεθηκε στα χερια του αρχιμαρουλιου και μετα στην πορτα του υπουργομαρουλιου και τα σπαγανε παρουσια του τυπου.Και αφου το εκανε αυτο ενας πολιτης και ειμαστε ισοι θελω να το κανω και εγω.Μονο να μου πει που τα βρηκε τα αγορασε,του τα εδωσαν οι θηροφυλακες.... δεν τα παρεδωσαν ως οφειλαν στον δασαρχη.Και τελος νομιζει οτι στον κοσμο εδωσε την εικονα για τους λιγους η για ολους.Υ.Γ Ειναι ενα θεατρο παρουσιασης εργου με μερικους οχι μονο κολημενους στις καρεκλες αλλα και βιδωμενους,καρφομενους.:(
 
Σήμερα δεχτήκαμε έλεγχο από ομοσπονδιακους θηροφυλακες εγώ και ο πατέρας μου. Εγώ για κάποιους λόγους δεν είχα μαζί μου την άδεια θήρας και είχα μόνο φώτο της απόδειξης του συλλόγου. Ο θηροφυλακας με ενημέρωσε ότι είμαι παρατυπος, δείχνοντας όμως ελαστικότητα μου είπε ότι θα επικοινωνήσουν υπηρεσιακά με το δασαρχείο που υπάγεται ο σύλλογος μου και θα ελέγξουν αν όντως έχει εκδοθεί άδεια. Σε διαφορετική περίπτωση μου είπαν ότι θα κατατεθεί μήνυση για λαθροθηρία και απηθεια. Τους ρώτησα αν θέλουν να τη στείλω μέσω φαξ ή mail και είπαν ότι θα ελεγχθεί υπηρεσιακά και δεν υπάρχει λόγος. Ελέγχθηκαν τα όπλα, οι ακκο και τα σακίδια.
 
Σήμερα δεχτήκαμε έλεγχο από ομοσπονδιακους θηροφυλακες εγώ και ο πατέρας μου. Εγώ για κάποιους λόγους δεν είχα μαζί μου την άδεια θήρας και είχα μόνο φώτο της απόδειξης του συλλόγου. Ο θηροφυλακας με ενημέρωσε ότι είμαι παρατυπος, δείχνοντας όμως ελαστικότητα μου είπε ότι θα επικοινωνήσουν υπηρεσιακά με το δασαρχείο που υπάγεται ο σύλλογος μου και θα ελέγξουν αν όντως έχει εκδοθεί άδεια. Σε διαφορετική περίπτωση μου είπαν ότι θα κατατεθεί μήνυση για λαθροθηρία και απηθεια. Τους ρώτησα αν θέλουν να τη στείλω μέσω φαξ ή mail και είπαν ότι θα ελεγχθεί υπηρεσιακά και δεν υπάρχει λόγος. Ελέγχθηκαν τα όπλα, οι ακκο και τα σακίδια.
Ρίσκαρες φίλε με αυτό που έκανες...μην δίνετε δικαιώματα... Εγώ το πολύ πολύ να την έχω μέσα στο αμάξι... Αλλά κυνηγάω 30 μέτρα απο το αμαξι.my man.
 
Σήμερα δεχτήκαμε έλεγχο από ομοσπονδιακους θηροφυλακες εγώ και ο πατέρας μου. Εγώ για κάποιους λόγους δεν είχα μαζί μου την άδεια θήρας και είχα μόνο φώτο της απόδειξης του συλλόγου. Ο θηροφυλακας με ενημέρωσε ότι είμαι παρατυπος, δείχνοντας όμως ελαστικότητα μου είπε ότι θα επικοινωνήσουν υπηρεσιακά με το δασαρχείο που υπάγεται ο σύλλογος μου και θα ελέγξουν αν όντως έχει εκδοθεί άδεια. Σε διαφορετική περίπτωση μου είπαν ότι θα κατατεθεί μήνυση για λαθροθηρία και απηθεια. Τους ρώτησα αν θέλουν να τη στείλω μέσω φαξ ή mail και είπαν ότι θα ελεγχθεί υπηρεσιακά και δεν υπάρχει λόγος. Ελέγχθηκαν τα όπλα, οι ακκο και τα σακίδια.
Απηθεια γιατι?.xm.
 
Σήμερα δεχτήκαμε έλεγχο από ομοσπονδιακους θηροφυλακες εγώ και ο πατέρας μου. Εγώ για κάποιους λόγους δεν είχα μαζί μου την άδεια θήρας και είχα μόνο φώτο της απόδειξης του συλλόγου. Ο θηροφυλακας με ενημέρωσε ότι είμαι παρατυπος, δείχνοντας όμως ελαστικότητα μου είπε ότι θα επικοινωνήσουν υπηρεσιακά με το δασαρχείο που υπάγεται ο σύλλογος μου και θα ελέγξουν αν όντως έχει εκδοθεί άδεια. Σε διαφορετική περίπτωση μου είπαν ότι θα κατατεθεί μήνυση για λαθροθηρία και απηθεια. Τους ρώτησα αν θέλουν να τη στείλω μέσω φαξ ή mail και είπαν ότι θα ελεγχθεί υπηρεσιακά και δεν υπάρχει λόγος. Ελέγχθηκαν τα όπλα, οι ακκο και τα σακίδια.
Περιοχη ?
 
Ρίσκαρες φίλε με αυτό που έκανες...μην δίνετε δικαιώματα... Εγώ το πολύ πολύ να την έχω μέσα στο αμάξι... Αλλά κυνηγάω 30 μέτρα απο το αμαξι.my man.
Το ξερω οτι ρισκαρα. Το αστείο είναι οτι κυνηγάω 10 χρόνια και πρώτη φορα δέχτηκα έλεγχο. Ήταν η δεύτερη μόλις φορά που βγήκα έχοντας ξεχάσει την άδεια στην Άρτα. Η πρώτη ήταν το προηγούμενο σ/κ.
Εύβοια ήμουν Κώστα.
 
Ρίσκαρες φίλε με αυτό που έκανες...μην δίνετε δικαιώματα... Εγώ το πολύ πολύ να την έχω μέσα στο αμάξι... Αλλά κυνηγάω 30 μέτρα απο το αμαξι.my man.
Με εσενα εχω μπερδευτη διαλεξε ενα μερος.Περιστερι πες και αλλα.sarcastic. ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ.RESPECT.Και θελω εναν ψηλο μαζι μου στο κυνηγι να βλεπει που πεφτουν.sarcastic..very funny..very funny.
 
Απηθεια γιατι?.xm.
Γιατί δεν θα τους είχα παραδώσει το όπλο. Λογικά το κάνουν για να είναι καλυμμένοι από τη στιγμή που έδειξαν καλή θέληση και δεν πήραν το όπλο μέχρι να το ελέγξουν υπηρεσιακά.
Δεν έδωσα σημασία καθώς θα διαπιστώσουν ότι η άδεια έχει εκδοθεί εδώ και ένα μήνα. Αν ήμουν παράνομος θα το έδινα επιτόπου για να γλιτώσω την απηθεια.
Εντύπωση μου έκανε το αλεξισφαιρο και το όπλο του θηροφυλακα. Από πότε οπλοφορουν; Ξέρω οτι υπήρχαν πολλά περιστατικά επίθεσης εναντίων τους αλλά παλιότερα δεν οπλοφορουσαν.
 
Δεν γινεται μυνηση επειδη δεν ειχες μαζι σου την αδεια.Να σε βαλει σε ταλαιπωρια ομως μπορουσε.Να πας στο δασαρχειο να δειξης την αδεια.Την απηθεια που την ειδε?[βεβαια γινεται και με φαξ] αμεσως να κολησει και κατι αλλο για να δειξη εξουσια? οι ξεχασιαριδες με ευγενια θα λυνουν τα προβληματα,αλλα δεν εισται λαθροθηρες το ξερουν αυτο;)
 
Μπουρναζι φιλε τζον
Θα παμε πλατεια για καφε.Εκει πηγαιναμε κοπανα απο το σχολειο γιατι ηταν απομερα και ειχε μια μονο καφετερια 1978.Τωρα που μενεις? το πατρικο μου ειναι κοντα στο γηπεδο του ατρομητου.Τωρα χολαργο [εδω και 32 χρονια]:)
 
Δεν γινεται μυνηση επειδη δεν ειχες μαζι σου την αδεια.Να σε βαλει σε ταλαιπωρια ομως μπορουσε.Να πας στο δασαρχειο να δειξης την αδεια.Την απηθεια που την ειδε?[βεβαια γινεται και με φαξ] αμεσως να κολησει και κατι αλλο για να δειξη εξουσια? οι ξεχασιαριδες με ευγενια θα λυνουν τα προβληματα,αλλα δεν εισται λαθροθηρες το ξερουν αυτο;)
Ευγενικοί ήμασταν και εμείς και αυτοί. Σίγουρα ο ένας προσπάθησε να είναι πιο ψαρωτικος όταν διαπιστώθηκε η παρατυπία αλλά προκειμένου να γλιτώσω την ταλαιπωρία δεν πήγα κόντρα.
Εκείνη τη στιγμή πέρναγε και κάποιος γνωστός τους με το αγροτικό φορτωμένο ξύλα...! Σταμάτησε και μιλάγανε κοιτάζοντας κάτι χαρτιά χωρίς να ξέρω αν ήταν για τα μάτια του κόσμου μέχρι να φύγουμε εμείς.
 
Γιατί δεν θα τους είχα παραδώσει το όπλο. Λογικά το κάνουν για να είναι καλυμμένοι από τη στιγμή που έδειξαν καλή θέληση και δεν πήραν το όπλο μέχρι να το ελέγξουν υπηρεσιακά.
Δεν έδωσα σημασία καθώς θα διαπιστώσουν ότι η άδεια έχει εκδοθεί εδώ και ένα μήνα. Αν ήμουν παράνομος θα το έδινα επιτόπου για να γλιτώσω την απηθεια.
Εντύπωση μου έκανε το αλεξισφαιρο και το όπλο του θηροφυλακα. Από πότε οπλοφορουν; Ξέρω οτι υπήρχαν πολλά περιστατικά επίθεσης εναντίων τους αλλά παλιότερα δεν οπλοφορουσαν.
ΗΤΑΝ ΔΑΣΟΦΥΛΑΚΑΣ Ταυτοτητα ειδες?
 
Ευγενικοί ήμασταν και εμείς και αυτοί. Σίγουρα ο ένας προσπάθησε να είναι πιο ψαρωτικος όταν διαπιστώθηκε η παρατυπία αλλά προκειμένου να γλιτώσω την ταλαιπωρία δεν πήγα κόντρα.
Εκείνη τη στιγμή πέρναγε και κάποιος γνωστός τους με το αγροτικό φορτωμένο ξύλα...! Σταμάτησε και μιλάγανε κοιτάζοντας κάτι χαρτιά χωρίς να ξέρω αν ήταν για τα μάτια του κόσμου μέχρι να φύγουμε εμείς.
φιλε Stef 21 στα χωρια κανουν αιτηση στο δασαρχειο οι οικογενειες των χωριων για να καψουν ξυλεια. Το δασαρχειο στελνει το γεωπονο αυτοσ σημαδευει τα δεντρα που πρεπει να κοπουν και ποσα αντιστοιχουν στις οικογενειες. Σε καποια χρονικη στιγμη οι οικογενειες αυτες ξεροντας ποια δεντρα ειναι τα δικα τους μπορουν να πανε να τα κοψουν. Σε δε περιπτωση αδυναμιας τησ οικογενειας να κοψει τα δεντρα ειτε γιατι ειναι γεροντες ειτε για διαφορους αλλους λογους δινουν τα χαρτια στους νεοτερους του χωριου και αυτοι κοβουν τα ξυλα για λογιαριασμο τους. Αυτο ενισχυει τη πεποιθηση μου οτι ηταν δασοφυλακας πιθανον και με εναν της θηροφυλακης που βγηκαν για να δουν το κοψιμο των δενδρων μη κοψουν και τιποτα αλλο και επι τη ευκαιρια καναν και εναν ελεγχο στους κυνηγους. :)
 
Αυτό ακριβώς πρέπει να έγινε. Ήταν τρία άτομα αλλά οι δύο βγήκαν από το αυτοκίνητο. Αυτός που έδειξε ταυτότητα ήταν ομοσπονδιακός ενώ ο άλλος που οπλοφορουσε και ήταν και πιο ψαρωτικος στα λόγια θα ήταν δασοφυλακας αφού αυτός πήγε σε αυτόν με τα ξύλα. Όπως και να έχει δεν είχαμε περίεργες καταστάσεις.
 
Αυτό ακριβώς πρέπει να έγινε. Ήταν τρία άτομα αλλά οι δύο βγήκαν από το αυτοκίνητο. Αυτός που έδειξε ταυτότητα ήταν ομοσπονδιακός ενώ ο άλλος που οπλοφορουσε και ήταν και πιο ψαρωτικος στα λόγια θα ήταν δασοφυλακας αφού αυτός πήγε σε αυτόν με τα ξύλα. Όπως και να έχει δεν είχαμε περίεργες καταστάσεις.
Ολα καλα δεν ειμαστε παρανομοι λιγο ξεχασιαρηδες:) ευγενεια και ολα 99% λυνονται.shake hands.
 
Back
Top