Ιστορίες με όπλα από την στρατιωτική θητεία

Πετροχωρι Ξανθης 1999 και βρισκομαι στο πεδιο βολης για την πρωτη βολη στην μοναδα.
Οπλο G3A3 το οποιο λογικα ειχε πεσει απο τον πρωτο οροφο.Βολη στα 100 και εχω θεση
9η.Ο δεκατος στοχος ειχε μαζεψει 26 σφαιρες.Εγω μηδεν!Καλα εγω ημουν και διπλα στο
10 ο 8 τι δουλεια ειχε? .sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
294 ΤΕ Καλυθιες Ρόδου, είχα καβατζωθει στο φυλάκιο στο ραντάρ ένα τρομερό μέρος στο πλάι το Φαληρακι και πίσω η παραλία Άντονι Κουιν , ήταν και απαγορευμένη ζώνη κυνηγιού γεμάτη πέρδικες και λαγούς. Μια μέρα αποφάσισαν από τον λόχο να με απαλλάξουν από την μιζέρια μου .sarcastic. και ήήρθε μια καναδεζα να με πάρει για βολή. Το g3 που είχα ήταν τζιτζι και όταν φτάσαμε το έβαλαν πάνω σε ένα πάγκο και με μια κλωστή στα σκοπευτικα εξηγούσαν στους νέους την σκοπευτικη γραμμή κτλ. Μου δώσε ένας ΕΠΥ το 4αρι να ρίξω, πρώτη βολή απαράδεκτος .sarcastic. ,με βάλαν ποιο πέρα να ρίξω αργότερα, να σου ο Δικας ένας κρητικός τα χέρια πίσω από την πλάτη και να με παρατηρεί καλά καλά, γιατί παιδί μου απαράδεκτος? Λέω φταίει το 4αρι δεν το χω συνηθίσει, όχι μου λέει και μου τρίβει το μάγουλο είναι επειδή είσαι αξυριστος .very funny. ριχνω άλλες δύο φορές πάλι, μέχρι και με τροχειοδεικτικα τα ίδια σκατα παλ ι. Να σου ο Δικας ,μου λέει πάλι ρε, λέω φέρτε το όπλο μου να ρίξω γιατί δεν θα σας αφήσω σφαίρα .sarcastic.
 
η παραλία Άντονι Κουιν
Αμαν τι ειπες τωρα!!Εχω παει Σεπτεμβρη νωρις και εχω φουσκωσει στις μπυρες.
Οποτε την πεφτω για υπνο στην ξαπλωστρα....Σε μια φαση απο την πολυ φασαρια
ξυπναω και βλεπω καμια 50αρια Σουηδεζες μπροστα μου ημιγυμνες!Πρεπει να μου
πηρε 1 ωρα και μεχρι να καταλαβω οτι δεν εχω πεθανει και δεν βρισκομαι στον
παραδεισο .sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Αμαν τι ειπες τωρα!!Εχω παει Σεπτεμβρη νωρις και εχω φουσκωσει στις μπυρες.
Οποτε την πεφτω για υπνο στην ξαπλωστρα....Σε μια φαση απο την πολυ φασαρια
ξυπναω και βλεπω καμια 50αρια Σουηδεζες μπροστα μου ημιγυμνες!Πρεπει να μου
πηρε 1 ωρα και μεχρι να καταλαβω οτι δεν εχω πεθανει και δεν βρισκομαι στον
παραδεισο .sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Ότι φυλή γουστάρεις Μάη έρχονταν πρώτες οι Εβραιες μελαχρινές τούμπανα, Σουηδεζες, Σκανδιναβες χαμός και γω σκαστος στην παραλία με την πετσέτα του ΕΣ.
 
Πετροχωρι Ξανθης 1999 και βρισκομαι στο πεδιο βολης για την πρωτη βολη στην μοναδα.
Οπλο G3A3 το οποιο λογικα ειχε πεσει απο τον πρωτο οροφο.Βολη στα 100 και εχω θεση
9η.Ο δεκατος στοχος ειχε μαζεψει 26 σφαιρες.Εγω μηδεν!Καλα εγω ημουν και διπλα στο
10 ο 8 τι δουλεια ειχε? .sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Πετροχωρι Ξανθης 1991 εγώ ... 21 ΕΜΑ + μετά ΙΠΒΑΞ :cool:

Ίσως να κάνω λάθος στο εξάρτημα αλλά μου φαίνεται ότι μου έπεσε η σκανδαλοθήκη από το g3 και στράβωσε σε σημείο να μην μπαίνει ξανά στο όπλο ... σφυράκι και όλα καλά
 
Στη Σαμοθράκη το 2001 μου έδωσαν G3A4 καινούριο.Μηδεν βολές. Είχε τα γρασα ακόμη πάνω. Θυμάμαι έγραφε 1997 έτος κατασκευής. Μου έλεγαν όλοι τυχερέ λοχία με το όπλο κούτα. Να πω ότι δεν έριξα καμια βολή με αυτό. Στον επόμενο δηλ που πήγε πάλι καινούριο ήταν χωρίς ίχνος γρατζουνιας.
 
Οποιος δεν εχει υπηρετησει πεδιο βολης Κρητης στα Χανια...δεν εχει παει φανταρος....
Για να δουμε ποσα βυσματα ξερουν τι εστι ΠΒΚ.....
steakbeer.fff.........
244 σειρά..Τελευταία μετάθεση ΠΒΚ..Τηλεφωνητής..Είχε καθαρίσει ο τσόχα τότε:cool: Να είναι καλά ο άνθρωπος...
 
244 σειρά..Τελευταία μετάθεση ΠΒΚ..Τηλεφωνητής..Είχε καθαρίσει ο τσόχα τότε:cool: Να είναι καλά ο άνθρωπος...
282 σειρα..Μετα απο 6 μηνες Λεσβο...μεταθεση στο ΠΒΚ... Με το που παρουσιαζομαι...2 μερες τιμητικη....
Να γουσταρω να κανω σκοπια στα ρανταρ,ενα μερος γεματο λαγους και περδικες.... Ειχα το παπι και την εκανα σκαστος καθε βραδυ με τη παρεα για μπυρες στα Χανια.... Για το φαγητο ...τι να πω...ειχαμε catering....κουνελακι κοκκινιστο, μπιφτεκια γεμιστα με τυρι κτλ κτλ...
Χαλια σας λεω χαλια.....
 
282 σειρα..Μετα απο 6 μηνες Λεσβο...μεταθεση στο ΠΒΚ... Με το που παρουσιαζομαι...2 μερες τιμητικη....
Να γουσταρω να κανω σκοπια στα ρανταρ,ενα μερος γεματο λαγους και περδικες.... Ειχα το παπι και την εκανα σκαστος καθε βραδυ με τη παρεα για μπυρες στα Χανια.... Για το φαγητο ...τι να πω...ειχαμε catering....κουνελακι κοκκινιστο, μπιφτεκια γεμιστα με τυρι κτλ κτλ...
Χαλια σας λεω χαλια.....
Κ τα δωμάτια ξενοδοχείο..
 
Θυμαμαι στον Εβρο τον οπλουργο σε μια απο τις βολες να μου ελεγχει το G3 και να λεει " σειρα ετσι οπως το ρυθμισα τωρα και τα αρχιδια της μυγας μπορεις να βαρεσεις " και πραγματι ειχα κανει τοτε 10/10. Καλυτερη εμπειρια ηταν οταν εριξα ριπες με το HK 11.
 
Θυμαμαι στον Εβρο τον οπλουργο σε μια απο τις βολες να μου ελεγχει το G3 και να λεει " σειρα ετσι οπως το ρυθμισα τωρα και τα αρχιδια της μυγας μπορεις να βαρεσεις " και πραγματι ειχα κανει τοτε 10/10. Καλυτερη εμπειρια ηταν οταν εριξα ριπες με το HK 11.
Ακριβώς το ίδιο μου είχε πει και μένα φίλε μου και μετά 10/10...Και μια τιμητική άδεια από τον συνταγματαρχη μετά 10 μέρες άδεια.. :)
 
Πως ηταν οι βολες;
Με διοπτρα η χωρις;
Θελω να καταλαβω τι ακριβως ρυθμισε ο οπλουργος στο οπλο
Εγω οσες εκανα ηταν χωρις διοπτρα. Θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι εβαζε ενα εργαλειο μπροστα στην καννη και με αυτο ρυθμιζε. Ηταν κατι σαν στυλο.
 
Εγώ μόνο με το άρμα χτυπούσα κέντρο ...
G3 και 0.45 στου διαόλου την μάνα :)

Με το αρμα πήρα και τιμητική.
Αρχηγός πληρώματος, σιγά μην αφήσω τον πυροβολητή να ρίξει αχαχαχ
Ενα φιλαρακι σειρα μου, μου ειπε σκηνικο σε βολη πυροβολικου. Ασκηση Παρμενιων με τα 8 ιντσα, ενας λογιας αρχηγος στοιχειου δινει λαθος παρεκτροπη στον σκοπευτη και το βλημα πεφτει διπλα σε σταυλο με καμια 700αρια προβατα.
 
Back
Top