Ιδανικό νούμερο σκαγιού για λαγό

Ιδανικό νούμερο σκαγιού για λαγό


  • Total voters
    60
  • Poll closed .
επισης οι παλιοι λαγοκυνηγοι θελανε στις κρυες μερες ψιλο σχετικα σκαγι γιατι οταν γδερνανε λαγους με χοντρα σκαγια αυτα ειχαν μαζεψει μαλλι γυρω γυρω...
Το ίδιο υποστηρίζουν κάποιοι κ για την φάσσα επειδή έχει πολυ πουπουλο κ τα χοντρά σκάγια μπλεκουν κβρίσκουν αντισταση(!)...
Μπορεί να βρίσκονται κ σκάγια στο εσωτερικό του (κάθε) θηράματος τα οποια ειναι μπλεγμενα σε μαλλί η πουπουλα αλλά αυτό είναι φυσικό κ λογικο....

Τον χειμώνα που ο λαγός είναι τίγκα στα μαλλια, δεν νομίζω να επιλέγει κανεις ψιλοτερα σκάγια για να μην μπλέκονται σε αυτά, το αντιθετο γίνεται σε σχέση με το φθινόπωρο κ πολυ σωστά...........
 
οταν λεγαν ψιλοτερο σκαγι τασο αντι για νουμερο 2 να επιλεγουμε 4αρι..αντι για 3αρι το 5αρι...καπως ετσι..εγω παντως ολες τις εποχες δεν κατεβαινω κατω απο νουμερο 3 ή 4 στο χοντροτερο που χρησιμοποιω και ειμαι στο 5αρι με 6αρι σε ψιλοτερο και ποτε δεν ειχα προβλημα...το θεμα ειναι να γεμιζει η τσαντα.....τωρα πως τη γεμιζει καθε κυνηγος ειναι θεμα προσωπικο...οτι του ταιριαζει καλυτερα και εχει τα αποτελεσματα που θελει .....shake hands.
 
οταν λεγαν ψιλοτερο σκαγι τασο αντι για νουμερο 2 να επιλεγουμε 4αρι..αντι για 3αρι το 5αρι...καπως ετσι..
-Τι σκάγια ρίχνεις
-πχ ν4
- χοντρά είναι, βαζε ψιλοτερα
-το ίδιο είναι να τρυπήσει την παλαμη σου μια προκα κ το δυο μια καρφίτσα?
-Ναι αλλά η καρφίτσα θα εισχωρήσει βαθύτερα κ με λιγότερη δυναμη.......

Μια κλασσική συζήτηση ανάμεσα σε χοντρά κ ψιλοτερα σκάγια,που έχει να κανει κ με αυτό που είπες για τα μαλλιά(η τα πουπουλα)..............

Ποιος έχει δίκιο κ ποιος άδικο κ γιατί δεν θα το σχολιάσω απλώς το αναφέρω...

το θεμα ειναι να γεμιζει η τσαντα.....τωρα πως τη γεμιζει καθε κυνηγος ειναι θεμα προσωπικο...οτι του ταιριαζει καλυτερα και εχει τα αποτελεσματα που θελει .....shake hands.
Συμφωνώ απολύτως!!
 
Το καλύτερο να χρησιμοποιεις όσο δυνατόν ψιλοτερο σκάκι αλλά ικανό να καταβάλει στις αποστάσεις που ρίχνεις
Αυτό δεν έχει να κάνει με υπεροχή σε διεισδυση του ψιλοτερου, αλλά σε μεγαλύτερη πυκνότητα και αυξημένη πιθανότητα πολλαπλού τραύματος.
Το πιο χοντρό σκάγι τρυπάει καλύτερα.
 
Το καλύτερο να χρησιμοποιεις όσο δυνατόν ψιλοτερο σκάκι αλλά ικανό να καταβάλει στις αποστάσεις που ρίχνεις
Αυτό δεν έχει να κάνει με υπεροχή σε διεισδυση του ψιλοτερου, αλλά σε μεγαλύτερη πυκνότητα και αυξημένη πιθανότητα πολλαπλού τραύματος.
Το πιο χοντρό σκάγι τρυπάει καλύτερα.
Πάντα το χοντρό τρυπάει καλύτερα ειδικά στα όπλα αλλά το ψιλοτερο αλλά ικανό να τρυπήσει είναι το ιδανικό
Κατά τον Burard , η κυνηγετική βολή με κανονικές ταχύτητες ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ ΑΠΟ ΔΙΑΤΡΗΣΗ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΕΝΤΕ ΜΕΤΡΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ ΑΠΟ ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ.

Εξ' ου και το σχετικά πιο ψιλό σκάγι που θα δωσει επαρκή πυκνότητα. Οι Άγγλοι προτείνουν για το Λαγό το δικό τους Νο 4 (3,1 χιλ.).

Νομίζω όπως ξαναείπαμε οτι το Νο 5 ιταλικό (2,9 χιλ.) σκληρό επινικελωμένο είναι μια καλή all round επιλογή!
 
Last edited:
Κατά τον Burard , η κυνηγετική βολή με κανονικές ταχύτητες ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ ΑΠΟ ΔΙΑΤΡΗΣΗ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΕΝΤΕ ΜΕΤΡΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ ΑΠΟ ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ.

Εξ' ου και το σχετικά πιο ψιλό σκάγι που θα δωσει επαρκή πυκνότητα. Οι Άγγλοι προτείνουν για το Λαγό το δικό τους Νο 4 (3,1 χιλ.).

Νομίζω όπως ξαναείπαμε οτι το Νο 5 ιταλικό (2,9 χιλ.) σκληρό επινικελωμένο είναι μια καλή all round επιλογή!
Η πυκνότητα απ' την άλλη ,δεν συνιστά κ ικανη διατριση‼️ πρέπει να ελεγχθεί
 
Καλημέρα Βασίλη... Εγω δυο φυσιγγια χρησιμοποιώ, τα κολομπο και λονγκ ντιστανσ της νομπελ σε 3*5 και 4*6... Κ είμαι οκ... Απλα μου εδωσε το κατάστημα που ψωνιζω κ τα αλφα γκειμ, ενω τα ρεμι τα χαλβαδιαζω καιρό αλλα δεν έτυχε να τα παρω
Καλημέρα, στείλε τηλ σε πμ
Όταν ανέβω Λιβαδειά θα σου δώσω 2 να κάνεις δοκιμή.
Πες μου αν τα θες σε #4 ή #6.
 
Back
Top