Θερμαινόμενοι πάτοι

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα. Λοιπόν παιδιά ήθελα να ρωτήσω αν έχει δοκιμάσει κανείς θερμαινόμενους πάτους για το καρτέρι. Κυρίως αναφέρομαι στου Εβρίτες καθώς αν κάποιος έχει δοκιμάσει σίγουρα θα είναι κάποιος που κυνηγάει υδρόβιο κυρίως σε τέτοιος συνθήκες κρύου. Πιστεύετε κάνουν δουλειά?? Εχω ακούσει οτι δεν σκάνε τα πόδια αλλά οι αντιστάσεις παράγουν θερμότητα τόση ώστε να μένουν τα πόδια (για την ακρίβεια τα ευάλωτα δάχτυλα) σε φυσιολογική θερμοκρασία σώματος!! Ακούω τις εντυπώσεις σας αν αξίζει μια τέτοια αγορα ή απλώς μια κάλτσα Νεοπρεν και καθάρισες???
 
Μιλώντας για αντιστάσεις μάλλον αναφέρεσαι σε ηλεκτρικούς πάτους με μπαταρία. Τέτοιους δεν έχω δοκιμάσει, έχω δοκιμάσει όμως τους άλλους με τον άνθρακα και είναι πολλοί καλοί. Τους είχε φέρει ο Κουνος πέρσι τον Γενάρη και τους δοκίμασα, σε κρατάνε ζεστό ένα 6ωρο στάνταρ.
Τους προτείνω για ψύχος με wader shocks και μπότες νεοπρεν.
 
Παιδιά αυτή την εταιρεία τη δούλευε πολύ φίλος όπου τα έφερνε από εξωτερικό. Τώρα κ Ελλάδα. Είχε καλά αποτελέσματα....για τους κρυουλιάρηδες

http://must-dive.gr/eshop/index.php?main_page=index&cPath=1844_1458_1476_2911
Οχι μονο τους κρυουλιαρηδες Τολη. Φαντασου να εισαι ολη μερα με το wader στο νερο στο Δ. Αυτη η ζεστασια στην πατουσα σου δινει ωθηση να τα κυνηγας ολη μερα.
 
Παύλο λόγο εργασίας ήμουν αρκετές χειμερινές σεζόν σε πολικές θερμοκρασίες ... (-15 έως -45 :) ) ...και η λύση πέρα από τη καλη γαλοτζα ήταν ειδική πατοι, 2 ζευγάρια ποιοτικές κάλτσες με ΠΛΑΣΤΙΚΗ σακούλα ανάμεσα στις κάλτσες..... Πιάνει πολύ το κολπάκι. :)
 
ε ΠΛΑΣΤΙΚΗ σακούλα ανάμεσα στις κάλτσες.

Τόλη αυτό με τη σακούλα δεν υπάρχει κίνδυνος με το περπάτημα να ιδρώσει το πόδι και μετά στο καρτέρι να ο ιδρώτας να κρυώσει με τα αντίθετα αποτελέσματα;
 
Παύλο Quebec κ Βαλτική κάποια λιμάνια ...
Με παγοθραυστικό :)
Όσο αφορά το περπάτημα όχι γιατί οι κάλτσες είναι στυλ Gore-Tex και η σακούλα είναι μεταξύ των 2 καλτσών.
Επίσης εμείς δεν κάναμε μεγάλη απόσταση απλά είχαμε 5ωρα+ stby σε αυτές τις συνθήκες κ πέρναγε η παγωνια από την λαμαρίνα στο παπούτσι κ στα δάχτυλα.
Πάντως κ Ρουμανία που το κσνω με αρκετό κρύο στα κυνήγια μια χαρά ειμαι :)
 
Back
Top