Θαυμάζοντας...

Γιατί αυτός είναι ο βιότοπος της πετροπέρδικας. Δεν ξέρω ποιό είδος πέρδικας ζει στον Ψηλορείτη, αλλά αν είναι alectoris graeca (πετροπέρδικα), είναι πολύ συνηθισμένο να ζει σε τέτοια υψόμετρα.
Χαχαχα

Μα εκεί είναι το θέμα.
Ότι στην Κρήτη δεν υπάρχει πετροπερδικα.

Είναι όλες τσουκαρ.

Και ναι πιο κάτω έχει και τις άκουγα.

Άντε να είχε και κει αλλά μόνη της μια;

Γι αυτό το συνδυάζω με το πρώτο χιόνι.
Λογικά θα πήγε για νερο
 
Εκει κοντα κλωθει η μανα στη φωλια , και ο Κωτσος σου εμφανιστηκε και προσπαθησε να σε απομακρυνει. Περπαταει λιγο παραπερα και πεταγεται. Αν δεν ειχες κατευθυνση προς τη φωλια, θα εφευγε αθορυβα περπατωντας , ουτε που θα τον ειχες καταλαβει.
Το ιδιο αν ειχαν μικρα
 
Εκει κοντα κλωθει η μανα στη φωλια , και ο Κωτσος σου εμφανιστηκε και προσπαθησε να σε απομακρυνει. Περπαταει λιγο παραπερα και πεταγεται. Αν δεν ειχες κατευθυνση προς τη φωλια, θα εφευγε αθορυβα περπατωντας , ουτε που θα τον ειχες καταλαβει.
Το ιδιο αν ειχαν μικρα
Ετσι ακριβως , τα κοπάδια γίνονται μετά την εκκόλαψη με τους νεοσσούς και θα φανούν γύρω στον Ιούλιο .
 
Εκει κοντα κλωθει η μανα στη φωλια , και ο Κωτσος σου εμφανιστηκε και προσπαθησε να σε απομακρυνει. Περπαταει λιγο παραπερα και πεταγεται. Αν δεν ειχες κατευθυνση προς τη φωλια, θα εφευγε αθορυβα περπατωντας , ουτε που θα τον ειχες καταλαβει.
Το ιδιο αν ειχαν μικρα
Δεν ήταν κωτσος.

Ήταν μικρή πέρδικα.

Ήμουν κοντά και την είδα πολύ καλά.
Αν ήταν κωτσος δε θα μου έκανε εντύπωση.

Διότι τα μεγάλα αρσενικά το χουν να απομακρύνονται και να είναι μόνα στο πουθενά.

Και επίσης δεν νομίζω να κάνει φωλιά η τσουκαρ στα 2000μέτρα ενώ μπορεί πιο χαμηλά καλύτερα.
Με επιφύλαξη το λέω αυτό διότι δεν γνωρίζω με σιγουριά.

Αυτό που ξέρω είναι ότι η πέρδικα αυτή είναι πολύ πιθανό να ήταν η πιο ψηλομενη πέρδικα που έχω συναντήσει.
 
Δεν ήταν κωτσος.

Ήταν μικρή πέρδικα.

Ήμουν κοντά και την είδα πολύ καλά.
Αν ήταν κωτσος δε θα μου έκανε εντύπωση.

Διότι τα μεγάλα αρσενικά το χουν να απομακρύνονται και να είναι μόνα στο πουθενά.

Και επίσης δεν νομίζω να κάνει φωλιά η τσουκαρ στα 2000μέτρα ενώ μπορεί πιο χαμηλά καλύτερα.
Με επιφύλαξη το λέω αυτό διότι δεν γνωρίζω με σιγουριά.

Αυτό που ξέρω είναι ότι η πέρδικα αυτή είναι πολύ πιθανό να ήταν η πιο ψηλομενη πέρδικα που έχω συναντήσει.
να προσθεσω , για την κουβεντα, οτι οταν λιωνει το χιονι, η ζωη που εχει παγωσει μηνες απο κατω κανει μια εκρηξη. Σκουλικια βγαινουν κοντα στην επιφανεια και σκαθαρια πανω σε αυτη , μυρμυγκια βγαζουν τροφη να τη στεγνωσουν. Και σποροι πετανε φυτρο που ειναι πολυ θρεπτικο. Ολα αυτα τα αποζητανε οι περδικες.
Εκανα σκι πριν 15 χρ Μ. Παρασκευη 10/4 στα 2000+ στο Βελουχι . Υπηρχαν παντου μπαλωματα ξεχιονο , με λιγα μετρα διαμετρο, που ειχαν βγει λουλουδακια , και ενα ζευγαρι Greca πεταχτηκαν απο ενα τετοιο . Κοιταξα δεν υπηρχε φωλια (πολυ νωρις). Αλλα αυτες εκει φωλιαζουν , το ζευγαρι ηταν στη χωροκρατια του
 
Δεν ήταν κωτσος.

Ήταν μικρή πέρδικα.

Ήμουν κοντά και την είδα πολύ καλά.
Αν ήταν κωτσος δε θα μου έκανε εντύπωση.

Διότι τα μεγάλα αρσενικά το χουν να απομακρύνονται και να είναι μόνα στο πουθενά.

Και επίσης δεν νομίζω να κάνει φωλιά η τσουκαρ στα 2000μέτρα ενώ μπορεί πιο χαμηλά καλύτερα.
Με επιφύλαξη το λέω αυτό διότι δεν γνωρίζω με σιγουριά.

Αυτό που ξέρω είναι ότι η πέρδικα αυτή είναι πολύ πιθανό να ήταν η πιο ψηλομενη πέρδικα που έχω συναντήσει.
Κανει παντου Στελιο
Δεν το προτιμα φυσικα αλλα αναλογα τις συνθηκες και τις αλλαγες σε καθε περιοχη οπως και την εξελιξη της στην αναγκη της να επιβιωσει , πλεον κανει παντου φωλιες

Οπως και στον κυνηγι της εχουν αλλαξει πολλα
Πιο νευρικες
Αντι να περπατουν πολλες φορες πετουν αμεσα προς την απεναντι πλαγια με τονπαραμικρο θορυβο και πολλα αλλα
 
Κανει παντου Στελιο
Δεν το προτιμα φυσικα αλλα αναλογα τις συνθηκες και τις αλλαγες σε καθε περιοχη οπως και την εξελιξη της στην αναγκη της να επιβιωσει , πλεον κανει παντου φωλιες

Οπως και στον κυνηγι της εχουν αλλαξει πολλα
Πιο νευρικες
Αντι να περπατουν πολλες φορες πετουν αμεσα προς την απεναντι πλαγια με τονπαραμικρο θορυβο και πολλα αλλα
Πετούν απέναντι και συντονισμένα και χωρίς θόρυβο.

Το έχω δει από πάρα πολύ μακρυά.

Επίσης οι πέρδικες χτες κακαριζαν καθ'όλη τη διάρκεια της ημέρας.

Ακόμη και το καταμεσήμερο με πάρα πολύ ζέστη που θεωρητικά θα έπρεπε να ήταν ήσυχες σε κάποια σκιά.

Σε αντίθεση με αλλά μέρη που κυνηγώ που πολλές φορές δεν τις ακούω ούτε καν το πρωί.

Είναι πολλά πράγματα που μου κάνουν εντύπωση παρατηρώντας τα.
 
Πετούν απέναντι και συντονισμένα και χωρίς θόρυβο.

Το έχω δει από πάρα πολύ μακρυά.

Επίσης οι πέρδικες χτες κακαριζαν καθ'όλη τη διάρκεια της ημέρας.

Ακόμη και το καταμεσήμερο με πάρα πολύ ζέστη που θεωρητικά θα έπρεπε να ήταν ήσυχες σε κάποια σκιά.

Σε αντίθεση με αλλά μέρη που κυνηγώ που πολλές φορές δεν τις ακούω ούτε καν το πρωί.

Είναι πολλά πράγματα που μου κάνουν εντύπωση παρατηρώντας τα.
Η τσούκαρ στην Κρήτη δεν έχει την ίδια συμπεριφορά με την τσούκαρ στα νησιά.
Η διαφορά είναι στο ότι η Κρήτη έχει πολλά και μεγάλα βουνά και τεράστιους σε έκταση βιότοπους, όπως η ηπειρωτική Ελλάδα, κάτι που δεν συμβαίνει στα νησιά, με την περιορισμένη έκταση.

Στέλιο περδικάκια φαντάζομαι δεν είδες. Είναι νωρίς για Ψηλορείτη. Αλλά νότια στα Αστερούσια πρέπει να έχουν φανεί τα πρώτα μικρά. Άλλη χρονιά είχα δει μικρά 10 Μαϊου . Αν δεν κάνει βροχές τώρα, και επειδή έχουν μείνει πολλά πουλιά από πέρυσι, φαϊ και νερό έχει μπόλικο, φαντάζομαι ότι θα έχει αρκετές πέρδικες την επόμενη σαιζόν.
 
Η τσούκαρ στην Κρήτη δεν έχει την ίδια συμπεριφορά με την τσούκαρ στα νησιά.
Η διαφορά είναι στο ότι η Κρήτη έχει πολλά και μεγάλα βουνά και τεράστιους σε έκταση βιότοπους, όπως η ηπειρωτική Ελλάδα, κάτι που δεν συμβαίνει στα νησιά, με την περιορισμένη έκταση.

Στέλιο περδικάκια φαντάζομαι δεν είδες. Είναι νωρίς για Ψηλορείτη. Αλλά νότια στα Αστερούσια πρέπει να έχουν φανεί τα πρώτα μικρά. Άλλη χρονιά είχα δει μικρά 10 Μαϊου . Αν δεν κάνει βροχές τώρα, και επειδή έχουν μείνει πολλά πουλιά από πέρυσι, φαϊ και νερό έχει μπόλικο, φαντάζομαι ότι θα έχει αρκετές πέρδικες την επόμενη σαιζόν.
Δεν είδα περδικακια Όχι.

Όσο για τα βουνά και τις τσουκαρ εδώ Ναι ξέρω.. ξέρω...
 
μια πρωινη πεζοπορειααα στα μπεκατσοτοπιαμου,,αναψα και το καντιλακι στο εκλησακι που εκανα ταγμενο ,κωσταντινου και ελενης,,χρονια πολλααα με υγεια στους εορταζοντες .shake hands. ΥΓ σημερα στο βουνο δεν πετουσεεεεε τιποτεεεε μιας και ειχε εναν βορεινο αερααα κανα 5αρι μποφωρ,,παντως εκανα εναν ωμορφο περιπατοοοο στης ωμορφιες της φυσης.my man.cashpoints atm near me
 
Back
Top