Θαυμάζοντας...

Μια συνηθισμένη βόλτα τελευταία αφου δεν μπορούμε να εχουμε κατι άλλο.Φτάνοντας στην κορυφή γυρω στις 4,30 και αγναντεύοντας την θάλασσα του Πειραιά και τις αντιθέσεις που δημιουργούνται λόγω απόστασης.20χλμ σε ευθεία ειναι. Χαίρε μπουρδ.....και βάθος αμέτρητον.
Περαία μου Περαία μου με το Σαρωνικό σου ......


1608662361282.png1608662370895.png

1608662423923.png

1608662437824.png
 
Μια συνηθισμένη βόλτα τελευταία αφου δεν μπορούμε να εχουμε κατι άλλο.Φτάνοντας στην κορυφή γυρω στις 4,30 και αγναντεύοντας την θάλασσα του Πειραιά και τις αντιθέσεις που δημιουργούνται λόγω απόστασης.20χλμ σε ευθεία ειναι. Χαίρε μπουρδ.....και βάθος αμέτρητον.
Περαία μου Περαία μου με το Σαρωνικό σου ......


View attachment 20466View attachment 20467

View attachment 20468

View attachment 20469
Άντε ρε! Έχεις καί παράπονο! Που θα δεις ωραιότερο ηλιοβασίλεμα! .big smile.
 
Φοινικόπτερα χωρίς το χαρακτηριστικό ροζ χρώμα λόγω διατροφής.
Τα συνάντησα σήμερα σε μια μικρή λιμνοθάλασσα στην Ερμιονίδα.
και εγω φιλεμου γιωργο τα συναντησα σε ενανχασαπι και ειπα να τα δωκιμασωωωω .sarcastic.
 
Πήγαμε και για λαγό,ο λεγόμενος περίπατος με το όπλο, ούτε μυρωδιά.Ας αρκεστούμε στις φωτογραφίες και στις πελώριες κουμαριές.View attachment 20870View attachment 20871View attachment 20872
Μπράβο Χρήστο, τόσο μεγάλες κουμαριές δεν έχω ξαναδεί!!!... νομίζω είναι μοναδικές σίγουρα υπεραιωνόβιες.
 
Μπράβο Χρήστο, τόσο μεγάλες κουμαριές δεν έχω ξαναδεί!!!... νομίζω είναι μοναδικές σίγουρα υπεραιωνόβιες.
Τα καλλιεργούσαν όλα εκεί μέσα.Τα μόνα δέντρα κατά πλειοψηφία είναι κουμαριές.Τα έσπερναν και ήταν κοπρισμένα χώματα και τις κλάδευαν οι παλιοί σύμφωνα με το παππού, τα ανέβαζαν για να κρατάει ίσκιο και να τρώνε τα πράγματα.Επίσης,μαζί με ψωμάκι που είχαν μαζί έκοβαν κούμαρα και τα αλείφαν,ένα πράγμα σαν πελτέ.Πολυτέλεια για τότε.
 
Last edited:
Εσυ ρε κοτσυφακο ανεβηκες στο δέντρο να τσιμπήσεις κανένα?? .yel..yel.
Ουτε και εγώ έχω δει τέτοιες κουμαριες.. Κάστρα ολόκληρα...

Μιαμιαμ.yel.:D

Σήμερα μπορεί να έχω τσιμπήσει σχεδόν ένα κιλό κούμαρα !!!
Το άλλο περίεργο που παρατήρησα, στο ίδιο βουνό αλλού οι κουμαριές έχουν άνθη, αλλού έχουν κούμαρα και μερικές έχουν και άνθη και κούμαρα!
Δυστυχώς έχει βρεθεί φίλε....:mad:
Βάλτε του χέρι, αυτά είναι μνημεία της φύσης, μιλήστε με το δασαρχείο, είναι κρίμα να κοπούν.!
 

Attachments

  • DSC00543.JPG
    DSC00543.JPG
    349,3 KB · Προβολές: 11
  • DSC00544.JPG
    DSC00544.JPG
    356,2 KB · Προβολές: 11
Σήμερα μπορεί να έχω τσιμπήσει σχεδόν ένα κιλό κούμαρα !!!
Το άλλο περίεργο που παρατήρησα, στο ίδιο βουνό αλλού οι κουμαριές έχουν άνθη, αλλού έχουν κούμαρα και μερικές έχουν και άνθη και κούμαρα!

Βάλτε του χέρι, αυτά είναι μνημεία της φύσης, μιλήστε με το δασαρχείο, είναι κρίμα να κοπούν.!
Σε όλα σωστός πάντα Γιώργο.Προσοχή με τα κούμαρα δεν θέλει μεγάλη ποσότητα γιατί θα πεσει κλαμπάνι..yel.Η κουμαριά αυτή την μαγεία έχει δεν ξεμένει ποτέ.Ξεμένει-δένει ασταματήτα αν όλα πάνε καλά(Νομίζω 2 φορές το χρόνο αλλά εχω διαπιστώσει και περισσότερες ανάλογα τον καιρό).Αυτό το βυζάκι-καμπανάκι που κάνουν το λατρεύουν οι μέλισσες.
 
Last edited:
Back
Top