Θαυμάζοντας...

Αυτή είναι και μισόξερη... θα βγάλω άλλη φορά από μια στον Πάρνωνα που πέρα από το ότι είναι πιο χοντρή, είναι καταπράσινη και κατάφορτη με καρπό και πιάνει μια πεζούλα μόνη της ... το τι χαμός γίνεται από όλων των ειδών τα πουλιά πάνω της είναι ασύλληπτο....
Είχε και πιο κάτω μία περίπου με την ίδια περιγραφή απλά επειδή έχω μόνο μπροστινή κάμερα και έψαχναν καλά δεν την τράβηξα.Επίσης, εκεί το μέρος το χάρηκα κάθε χρόνο οι κουμαριές είναι γεμάτες και είναι ολόκληρα δέντρα με χοντρό κορμό.Το είχα ανεβάσει πέρυσι πολύ όμορφο και καρπερό μέρος επειδή το έσπερναν παλιά και άφηναν τα δέντρα για τον ίσκιο κ.ο.κ.Και αν έκανε χιόνι αντί να κόψουν από αυτό που άφηναν και ήταν δίπλα τους, να μην πάνε μέσα στο χιόνι, να ξανασκάσει πήγαιναν μέσα στο χιόνι και έκοβαν από άλλες μικρές.Τόσο πολύ τα σέβονταν τα δέντρα ! Φάγαμε και καμιά δεκαριά κούμαρα και ξανανιώσαμε !
 
Last edited:
Σήμερα περνώντας με το αυτοκίνητο δίπλα από έναν μικρό αλμυρόβαλτο βλέπω έναν ψαραετό! και δυο κουρούνες να τον τραμπουκίζουν ... ανοίγω φωτογραφική πάω άκρη όσο κοντά μπορούσα και ...(δυστυχώς η ποιότητα των φωτογραφιών δεν είναι καλή αλλά φαίνεται καθαρά ότι είναι ψαραετός) δεν ήξερα ότι αυτά τα πουλιά περνούν από Ελλάδα ...
 

Attachments

  • P01 1 DSC03617 - Αντίγραφο.JPG
    P01 1 DSC03617 - Αντίγραφο.JPG
    83 KB · Προβολές: 56
  • P01 1 DSC03619 - Αντίγραφο.JPG
    P01 1 DSC03619 - Αντίγραφο.JPG
    83,1 KB · Προβολές: 55
Τι κυνηγας εκει πατριωτ? Λαγο ή περδικα?
Νομιζα οτι η φασσα σε ενδιεφερε..
Εχεις το λογο μου και γω αυτο σκεφτηκα για τα μερη
Δεν μπορω να κατσω σε τετοιο μερος
Πρεπει να το περπατησω!
Μετα σκεφτηκα οτι ο Δημητρης περπατα συνεχεια και καταλαβα πως βρεθηκε εκει.big smile.
 
Τι κυνηγας εκει πατριωτ? Λαγο ή περδικα?
Νομιζα οτι η φασσα σε ενδιεφερε..
Παλια πηγαίναμε για πέρδικες Σπύρο. Οσο για τις φασσες ηταν λυση ανάγκης αφου δεν υπήρχαν σκυλιά. Εχω τρελα με δαυτες ,αλλα γουσταρω ολα τα κυνήγια.
Εκει πανω πηγα χθες γυρω στις 11 για κοτσυφια ,τσιχλες και καμιά μπεκάτσα αφου κατω δεν είδαμε ουτε μια φάσσα.
 
Καποιες εικονες απο τη σημερινη περιπλανηση στο Αν. Ζαγορι.


View attachment 35178

View attachment 35177
Αυτό το πορτοκαλοκόκκινο χρώμα των φύλλων διαφόρων και αρκετών δέντρων είναι απλά μαγεία τόσο από κοντά αλλά ακόμα περισσότερο από μακριά μέσα στο πράσινο!!!! Τρομερή διαφορά και ποικίλια χρωμάτων!!! .love.
 
Back
Top