Θέματα Συνεργείου

Παιδιά βρήκα έναν ηλεκτρολόγο που έχει διαγνωστικό για παλιά αυτοκίνητα. Θα πάω από εβδομάδα
Για καβατζα έχω βρει και μεταχειρισμένους εγκεφάλους από 30 έως 70 ευρώ, και 20 ευρώ εργασία.
Έμπλεξα και την ασφαλιστική στο τέλος, γιατί αυτοί μου έδωσαν ρεύμα και θα μου απαντήσουν την Δευτέρα αν γίνεται κάτι.
Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας!!!



Αύριο θα πάω ηλεκτρολόγο Νίκο. Πήγα σήμερα αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι κάηκε ο εγκέφαλος των αεροσακων. Τιμή με εργασία?520ευρω!!!!

Αυτα ομως θα τα λες με ''τροπο''......μην παθουμε κανα εγκεφαλικο στα καλα καθουμενα!!!! ;) :)

Αντε με το καλο...να τελειωσεις!!!!!:)
 
Οταν πας στο συνεργείο και ακούς μονίμως κλάψα για αναδουλειές και ολα τους φταίνε και από την άλλη έχεις το αυτοκίνητο 3 μέρες που έμεινε από δυναμό και δεν το έχουν κοιτάξει , η απάντηση ειναι οτι καίγονται απο δουλειά !
Έχουν αυτοκίνητα λέει που περιμένουν από τον Ιούνιο.:rolleyes:
Πήγα απο κει κα βλέπω ακόμη το αμάξι ειναι εκτός συνεργείου.
Ρίξαμε ένα καβγά το απόγευμα γιατι λεει τους πιέζω. Ολα αυτά ενώ απο χθες οι ίδιοι ειχαν πει οτι θα το βγάλουν να δουν αν ειναι οι ψύκτρες αλλιώς να δούμε τι θα κάνουμε για μεταχειρισμένο που κει κει υπαρχει πρόβλημα.

Ασυνέπεια ,αλητεία και οτι άλλο θέλετε. Και δυστυχώς έτσι ειναι οι περισσότεροι .
 
Οταν πας στο συνεργείο και ακούς μονίμως κλάψα για αναδουλειές και ολα τους φταίνε και από την άλλη έχεις το αυτοκίνητο 3 μέρες που έμεινε από δυναμό και δεν το έχουν κοιτάξει , η απάντηση ειναι οτι καίγονται απο δουλειά !
Έχουν αυτοκίνητα λέει που περιμένουν από τον Ιούνιο.:rolleyes:
Πήγα απο κει κα βλέπω ακόμη το αμάξι ειναι εκτός συνεργείου.
Ρίξαμε ένα καβγά το απόγευμα γιατι λεει τους πιέζω. Ολα αυτά ενώ απο χθες οι ίδιοι ειχαν πει οτι θα το βγάλουν να δουν αν ειναι οι ψύκτρες αλλιώς να δούμε τι θα κάνουμε για μεταχειρισμένο που κει κει υπαρχει πρόβλημα.

Ασυνέπεια ,αλητεία και οτι άλλο θέλετε. Και δυστυχώς έτσι ειναι οι περισσότεροι .
Δυναμο άλλαξα κι εγώ την προηγούμενη Παρασκευή Δημήτρη. Μου λέει ή το βγαζω και το πάω σε ηλεκτρολόγο για να δούμε αν φτιάχνει και το παίρνεις σε 3-4 μερες ή κινεζικό με 100 ευρώ ή γνήσιο toyota με 1200 ευρώ ή το ίδιο που βάζει η toyota πάνω στο αμάξι αλλά δε γράφει toyota... γράφει denso με 300 ευρώ...
Του έσκασα το 300αρι και πήρα το αυτοκίνητο σε 3 ώρες κι έφυγα.
 
Δυναμο άλλαξα κι εγώ την προηγούμενη Παρασκευή Δημήτρη. Μου λέει ή το βγαζω και το πάω σε ηλεκτρολόγο για να δούμε αν φτιάχνει και το παίρνεις σε 3-4 μερες ή κινεζικό με 100 ευρώ ή γνήσιο toyota με 1200 ευρώ ή το ίδιο που βάζει η toyota πάνω στο αμάξι αλλά δε γράφει toyota... γράφει denso με 300 ευρώ...
Του έσκασα το 300αρι και πήρα το αυτοκίνητο σε 3 ώρες κι έφυγα.
Κατ εμενα το καλυτερο εκαμες
Η τογιοτα και η καθε τογιοτα δεν κατασκευαζει εξαρτηματα. Καποιος τριτος τα φτιαχνει και βαζει το ονομα της επανω
Η τα κατοχυρωνει στο εκαστοτε μοντελο
 
Κατ εμενα το καλυτερο εκαμες
Η τογιοτα και η καθε τογιοτα δεν κατασκευαζει εξαρτηματα. Καποιος τριτος τα φτιαχνει και βαζει το ονομα της επανω
Η τα κατοχυρωνει στο εκαστοτε μοντελο
Το κινέζικο μου λέει σε ένα 6 μηνο θα το αλλάξεις πάλι. Το denso είναι ακριβώς το ίδιο με το μαμά με διαφορά 900 ευρώ....
 
Πριν 20 μέρες μου καίει το auris δύο πολλαπλασιαστές. Πάω ηλεκτρολόγο και μου λέει ότι κανονικά πρέπει να τους αλλάξουμε και τους 4. 30 ευρώ οι κινέζικοι, 80 οι denso που είναι αυτοί που βάζει η Toyota. Επειδή δεν τα πάω καλά με την Κίνα του λέω βάλε denso αλλά άλλαξε μόνο τους 2 που κάηκαν. Φεύγω, όλα καλά, μετά από 5 μέρες καίει και άλλον. Τελικά τους έβαλα όλους καινούριους και ησύχασα...
 
Δυναμο άλλαξα κι εγώ την προηγούμενη Παρασκευή Δημήτρη. Μου λέει ή το βγαζω και το πάω σε ηλεκτρολόγο για να δούμε αν φτιάχνει και το παίρνεις σε 3-4 μερες ή κινεζικό με 100 ευρώ ή γνήσιο toyota με 1200 ευρώ ή το ίδιο που βάζει η toyota πάνω στο αμάξι αλλά δε γράφει toyota... γράφει denso με 300 ευρώ...
Του έσκασα το 300αρι και πήρα το αυτοκίνητο σε 3 ώρες κι έφυγα.
1200 το γνήσιο ; o_O
Εγω δεν βρισκω κατι αντιστοιχο για το maverick παρα μονο παραγγελια απο Ευρώπη.
Αρχικά ενώ μου είπε ότι θα βγάλει το ίδιο να δει αν είναι οι ψύκτρες Οπότε είναι εύκολο να επισκευαστεί και να ξαναμπεί το ίδιο και ταυτόχρονα μου λέει ότι τα μεταχειρισμένα είναι ένα θέμα γιατί δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση είναι και αυτοί που τα πουλάνε δεν δέχονται έλεγχο.
Όλα αυτά όμως χωρίς καν να μπει το αμάξι στο συνεργείο για να δούμε το πρόβλημα επί τούτου. Δουλειές του κώλου όπως κατάλαβες.
Πρέπει να δω μόνος μου τι θα κάνω γιατί με αυτούς βλέπω ότι θα είμαι και την άλλη εβδομάδα χωρίς αυτοκίνητο
 
1200 το γνήσιο ; o_O
Εγω δεν βρισκω κατι αντιστοιχο για το maverick παρα μονο παραγγελια απο Ευρώπη.
Αρχικά ενώ μου είπε ότι θα βγάλει το ίδιο να δει αν είναι οι ψύκτρες Οπότε είναι εύκολο να επισκευαστεί και να ξαναμπεί το ίδιο και ταυτόχρονα μου λέει ότι τα μεταχειρισμένα είναι ένα θέμα γιατί δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση είναι και αυτοί που τα πουλάνε δεν δέχονται έλεγχο.
Όλα αυτά όμως χωρίς καν να μπει το αμάξι στο συνεργείο για να δούμε το πρόβλημα επί τούτου. Δουλειές του κώλου όπως κατάλαβες.
Πρέπει να δω μόνος μου τι θα κάνω γιατί με αυτούς βλέπω ότι θα είμαι και την άλλη εβδομάδα χωρίς αυτοκίνητο
1200 ευρωπουλα...ακριβώς το ίδιο με αυτό που έβαλα μόνο που δε γράφει toyota φίλε...
Για αυτό έκοψα και τα σέρβις στην αντιπροσωπεία.
Πες του να στο βγάλει και να το πας εσύ σε ηλεκτρολόγο....
 
1200 ευρωπουλα...ακριβώς το ίδιο με αυτό που έβαλα μόνο που δε γράφει toyota φίλε...
Για αυτό έκοψα και τα σέρβις στην αντιπροσωπεία.
Πες του να στο βγάλει και να το πας εσύ σε ηλεκτρολόγο....
Δυστυχώς τωρα πρέπει να περιμένω να το βγάλει απο πάνω και να το δει ο ηλεκτρολόγος του συνεργείου με την ελπίδα οτι μπορεί να ειναι οι ψυκτρες και να το φτιάξει .Διαφορετικα έμπλεξα. Ειναι αδυνατον να παρω το δυναμο στα χερια και να παω αλλού ενω το αμάξι θα το εχουν μεσα και θα εμποδιζει. Δεν υπάρχει τίποτα αυτη τη στιγμή εδω σε imitation παρα μόνο το γνήσιο που κανει γύρω στα 400 και ακριβως την τιμη θα ξερω σε λίγο ,διαφορετικά παραγγελία απο εξω και τοχω σε δυο μερες ή πάμε σε μεταχειρισμένο και παιζουμε τζόκερ!
 
Παιδιά πάρτε τα παλιά ανταλλακτικά πίσω.
Γίνεται μεγάλο παιχνίδι με αυτά.

Δεν θα ξεχάσω στα κεντρικά της Peugeot όλα τα παλιά ανταλλακτικά τα βρήκα στο πόρτμπαγκαζ ... η πρώτη και η τελευταία φορά που έγινε αυτό.

Σε άλλο συνεργείο ενώ είχαμε κανονίσει τιμές μόλις άπλωσα το χέρι να πάρω το παλιό ανταλλακτικό (νομίζω δυναμό) έγινε μύλος.
Ισχυρίστηκε ότι η τιμή που μου είχε πει ήταν για να κρατήσει το παλιό.
Μετά από μερικά μπινελίκια μου μείωσε και άλλο την τιμή και το άφησα.
 
Τελικα ετσι για ενημέρωση , μετα τα χθεσινά μπινελικια στο συνεργειο για την κοροϊδία ,έβαλαν το αμάξι μέσα ,το σήκωσαν και έβγαλαν να δουν το δυναμό το οποίο τελικά ειχε θεμα με συλλέκτη και δεν θυμαμαι και τι άλλο.
Στο παραπέντε ομως στάθηκα τυχερός αφου ξετρύπωσα σε μαγαζί της Σπ.Πατση ,καινούργιο motorcraft της μάνας του στο κουτι και σε τιμή που δεν βρίσκεις ουτε imitation. To πήρα 280 !!
Ο άνθρωπος που μίλησα το έστειλε κιολας στο συνεργείο και τώρα το περνάνε . Οποτε λέω να α βγάλω τον Ομπαμα βόλτα για κανα πιτσούνι .Ετσι για να το γιορτάσουμε δηλαδή . .big smile.
 
1200 το γνήσιο ; o_O
Εγω δεν βρισκω κατι αντιστοιχο για το maverick παρα μονο παραγγελια απο Ευρώπη.
Ενας γνωστος μου καπετανιος ειχε το Maverick πενα, αγρατζουνιστο, αδουλευτο.
Ηθελε να το πουλησει και του εδιναν 2000 ε.
Μου λεει, τοσο κανει μονο το καθισμα του οδηγου!
Τελικα, το αγορασε ενας που ειχε το ιδιο για να εχει ανταλακτικα!
 
Ενας γνωστος μου καπετανιος ειχε το Maverick πενα, αγρατζουνιστο, αδουλευτο.
Ηθελε να το πουλησει και του εδιναν 2000 ε.
Μου λεει, τοσο κανει μονο το καθισμα του οδηγου!
Τελικα, το αγορασε ενας που ειχε το ιδιο για να εχει ανταλακτικα!
Εδω δινουν αυτοκινητα με λιγα χλμ. για κοψιμο με τιμες πολυ κατω του χιλιαρικου .
Έχει παρατήσει ένας στο συνεργείο ένα maverick με 70.000 km γύρω στα πεντέμισι χρόνια . Oύτε επισκεύασε το πρόβλημα που είχε ,ούτε τίποτα .
Aυτό το αυτοκίνητο αυτή τη στιγμή θα φύγει για ανταλλακτικά με τιμή 500- 600 ευρώ
 
1200 το γνήσιο ; o_O
Εγω δεν βρισκω κατι αντιστοιχο για το maverick παρα μονο παραγγελια απο Ευρώπη.
Αρχικά ενώ μου είπε ότι θα βγάλει το ίδιο να δει αν είναι οι ψύκτρες Οπότε είναι εύκολο να επισκευαστεί και να ξαναμπεί το ίδιο και ταυτόχρονα μου λέει ότι τα μεταχειρισμένα είναι ένα θέμα γιατί δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση είναι και αυτοί που τα πουλάνε δεν δέχονται έλεγχο.
Όλα αυτά όμως χωρίς καν να μπει το αμάξι στο συνεργείο για να δούμε το πρόβλημα επί τούτου. Δουλειές του κώλου όπως κατάλαβες.
Πρέπει να δω μόνος μου τι θα κάνω γιατί με αυτούς βλέπω ότι θα είμαι και την άλλη εβδομάδα χωρίς αυτοκίνητο
Δημητρη μηπως ηρθε η ωρα να αλλαξεις συνεργειο ?
Oταν ειχα το Νιβα απο την αρχη της αγορας του
το πηγαινα σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο που συνεργαζοταν με τον αντιπροσωπο
Καποια στιγμη μετα τις 50.000 χλμ το αμαξι αρχισε να αλλαζει οδηγικη συμπεριφορα
ενω το τριξιμο και το κοπανημα πηγαινε συννεφο
Μαστορα για ριξε μια ματια εδω κατι ακουγεται
και η απαντηση ηταν η γνωστη το ελεγξα ειναι κομπλε μην αγχωνεσαι
Σε μια αλλαγη τακακια διαπιστωσα οτι το πεταλ του φρενου πηγαινε στο πατωμα
πηγα ξανα στο συνεργειο και η απαντηση ηταν οτι θα το συνηθισεις ετσι ειναι το συστημα πεδησης στα Νιβα
μεχρι που μετα απο δυο ημερες κατευθυνομενος στο χωριο
μου πεταχτηκε αλογο και οταν πατησα φρενο το πεταλ εφτασε στο πατωμα
και αν δεν προλαβαινα να παρω δεξια το τιμονι να το αποφυγω
θα ειχαμε γινει πουτ@να
Τελικα την λυση την βρηκα μετα την εγγραφη μου στο club -φορουμ των Νιβακιδων
Εκει με καθοδηγησαν σε αξιοπιστο συνεργειο και το αμαξι απο τοτε δεν εκανε κιχ για αλλα 100.000 χλμ
Εχει και η Ford club -φορουμ εκει σιγουρα θα βρεις την ακρη
 
Δημητρη μηπως ηρθε η ωρα να αλλαξεις συνεργειο ?
Oταν ειχα το Νιβα απο την αρχη της αγορας του
το πηγαινα σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο που συνεργαζοταν με τον αντιπροσωπο
Καποια στιγμη μετα τις 50.000 χλμ το αμαξι αρχισε να αλλαζει οδηγικη συμπεριφορα
ενω το τριξιμο και το κοπανημα πηγαινε συννεφο
Μαστορα για ριξε μια ματια εδω κατι ακουγεται
και η απαντηση ηταν η γνωστη το ελεγξα ειναι κομπλε μην αγχωνεσαι
Σε μια αλλαγη τακακια διαπιστωσα οτι το πεταλ του φρενου πηγαινε στο πατωμα
πηγα ξανα στο συνεργειο και η απαντηση ηταν οτι θα το συνηθισεις ετσι ειναι το συστημα πεδησης στα Νιβα
μεχρι που μετα απο δυο ημερες κατευθυνομενος στο χωριο
μου πεταχτηκε αλογο και οταν πατησα φρενο το πεταλ εφτασε στο πατωμα
και αν δεν προλαβαινα να παρω δεξια το τιμονι να το αποφυγω
θα ειχαμε γινει πουτ@να
Τελικα την λυση την βρηκα μετα την εγγραφη μου στο club -φορουμ των Νιβακιδων
Εκει με καθοδηγησαν σε αξιοπιστο συνεργειο και το αμαξι απο τοτε δεν εκανε κιχ για αλλα 100.000 χλμ
Εχει και η Ford club -φορουμ εκει σιγουρα θα βρεις την ακρη
To συγκεκριμένο συνεργειο απο κει το βρήκα και όντως τόσα χρόνια τώρα δεν ειχα παράπονο και μου ξηγηθηκαν καλα πολλές φορες . Τωρα με το δυναμο ήταν λιγο περιεργα τα πραγματα γιατι ηταν η πρωτη φορα που το θεμα ηταν ηλεκτρολογικο .Τελος πανων ,να αναφερω πως εργασία χρέωσαν 60€ αφου για το δυναμό κανόνισα εγω.
 
Καλημέρα. Έφραξε το dpf στο Yaris '10 και δεν μπορεί να γίνει αναγέννηση. Εχω ακουσει 2 λύσεις, καθαρισμό ή σπάσιμο για να μη ξανα εχει τέτοιο θέμα.
Η τιμη και για τα δυο ειναι η ίδια σχεδόν γιατί οπως μου ειπαν θα χρειαστεί και προγραμματισμός στη δεύτερη περίπτωση.
Ισχύει κατι τέτοιο;
Επίσης ποια τα μειονεκτήματα στη δεύτερη περίπτωση;
 
Καλημέρα. Έφραξε το dpf στο Yaris '10 και δεν μπορεί να γίνει αναγέννηση. Εχω ακουσει 2 λύσεις, καθαρισμό ή σπάσιμο για να μη ξανα εχει τέτοιο θέμα.
Η τιμη και για τα δυο ειναι η ίδια σχεδόν γιατί οπως μου ειπαν θα χρειαστεί και προγραμματισμός στη δεύτερη περίπτωση.
Ισχύει κατι τέτοιο;
Επίσης ποια τα μειονεκτήματα στη δεύτερη περίπτωση;
Καλημερα φίλε. Πριν λίγο καιρό πηρα ένα corsa πετρέλαιο. Μου έβγαζε το ίδιο προβλημα. Το καθάρισα 2 φορές αλλά το προβλημα παρεμενε. Μου προτιναν να βγάλω το φίλτρο (σπάσιμο). Και ξανά προγραματισμο για να μην το διαβάζει. Αν είναι καλός ο μάστορας που θα ράψει ξανά τον καταλύτη οκ. Αλλά θα πρεπει να ξέρεις ότι αν δεν έχεις δικό σου στο ΚΤΕΟ και το βρουν το προστιμο είναι πολυ μεγάλο. Και επίσης αν θελεις να το πουλησεις κάποια στιγμή και ο άλλος είναι ψαγμένος δεν το περνει με σπασμένο DPF.στα καλά είναι ότι αν το κάνεις το αμάξι θα πηγενει και πολυ καλητερα. Εγώ πριτιμησα να το δώσω σε 6 μήνες που το πειρα παρα να έχω θέματα.
 
Καλημερα φίλε. Πριν λίγο καιρό πηρα ένα corsa πετρέλαιο. Μου έβγαζε το ίδιο προβλημα. Το καθάρισα 2 φορές αλλά το προβλημα παρεμενε. Μου προτιναν να βγάλω το φίλτρο (σπάσιμο). Και ξανά προγραματισμο για να μην το διαβάζει. Αν είναι καλός ο μάστορας που θα ράψει ξανά τον καταλύτη οκ. Αλλά θα πρεπει να ξέρεις ότι αν δεν έχεις δικό σου στο ΚΤΕΟ και το βρουν το προστιμο είναι πολυ μεγάλο. Και επίσης αν θελεις να το πουλησεις κάποια στιγμή και ο άλλος είναι ψαγμένος δεν το περνει με σπασμένο DPF.στα καλά είναι ότι αν το κάνεις το αμάξι θα πηγενει και πολυ καλητερα. Εγώ πριτιμησα να το δώσω σε 6 μήνες που το πειρα παρα να έχω θέματα.
Σωστός.......shake hands.
 
Back
Top