Η εφαρμογή Κένταυρος εινε στανταρ κάνει!!!! λάθος σε απαγόρευση

Σήμερα μου έλεγε ένας κύριος ότι μόλις συμπληρωθούν 140.000 τρυγόνια θα απαγορευτούν για το υπόλοιπο της χρονιάς. Τώρα ισχύει δεν ισχύει δεν ξέρω
Βρε Σταμάτη είπαμε αγάπη και καψούρα ο λαγός, αλλά όχι κι έτσι.
Με τον πόνο μας παίζεις;
.big smile. .big smile. .big smile. .big smile.
 
Δεν είναι να τους εμπιστεύεσαι αυτούς φίλε μου. Μπορεί όντως με την καταγραφή μέσω Κένταυρος να έχουν βάλει όριο τα 140.000
Μη τσιμπας, σε πειράζει!
Φυσικά και ισχύει Σταμάτη! Είχε γίνει χαμός, απλά δεν το έχεις παρακολουθήσει, γι αυτό σου φαίνεται παράξενο. Γτ είναι όντως παλαβό μέτρο και το πρότεινε η ίδια η ΚΣΕ μας στο υπουργείο, υποτίθεται μετά από ""πιέσεις"" γτ αλλιώς θα μας το έκοβαν τελείως από φέτος.
 
Μη τσιμπας, σε πειράζει!
Φυσικά και ισχύει Σταμάτη! Είχε γίνει χαμός, απλά δεν το έχεις παρακολουθήσει, γι αυτό σου φαίνεται παράξενο. Γτ είναι όντως παλαβό μέτρο και το πρότεινε η ίδια η ΚΣΕ μας στο υπουργείο, υποτίθεται μετά από ""πιέσεις"" γτ αλλιώς θα μας το έκοβαν τελείως από φέτος.
Νομιζα οτι κανει πλακα ο Sam!o_O για αυτο εκανα και εγω χαβαλε!.. Όντως sam ισχυουν κανονικα αυτα που ακουσες..."με τις υγειες μας" που λενε!
 
Σήμερα μου έλεγε ένας κύριος ότι μόλις συμπληρωθούν 140.000 τρυγόνια θα απαγορευτούν για το υπόλοιπο της χρονιάς. Τώρα ισχύει δεν ισχύει δεν ξέρω
Χωρίς να θέλω να προσβάλω κάποιον ( αλλά είναι ένα απο τα πράγματα που φωνάζω στο οτι μόνο την άδεια θέλουμε) έτσι ακριβώς είναι ****** Για το Τρυγόνι καθορίζεται συνολικά, ετήσιο εθνικό όριο κάρπωσης 145.000 άτομα, μειωμένο δηλαδή κατά 50% σε σχέση με τον μέσο όρο των καρπώσεων μεταξύ των ετών 2013-2018. Μετά τη συμπλήρωση του καθοριζόμενου ανωτέρω ετήσιου εθνικού ορίου κάρπωσης, παύει αυτόματα η θήρα του είδους. Η παρακολούθηση της κάρπωσης τόσο της ημερησίας, όσο και της συνολικής μέχρι τη συμπλήρωση του ανώτερου ορίου, γίνεται μέσω online εφαρμογής κινητού τηλεφώνου που έχει προμηθευτεί με μέριμνά της η Κυνηγετική Συνομοσπονδία Ελλάδος (Κ.Σ.Ε). Η εφαρμογή θα διανεμηθεί στους κυνηγούς κατά τη διαδικασία έκδοσης της ετήσιας άδειας θήρας, είτε μέσω των συνεργαζόμενων με το ΥΠΕΝ Κυνηγετικών Συλλόγων, είτε μέσω των Δασικών Υπηρεσιών από τις οποίες εκδίδουν άδεια θήρας οι μεμονωμένοι κυνηγοί. Ο κάθε κυνηγός κατά την έκδοση της άδειας Θήρας του θα εφοδιάζεται με μοναδικό κωδικό (QR) που θα του δίνει αποκλειστική πρόσβαση μέσω του κινητού του τηλεφώνου στην χρήση της εφαρμογής. Οι κυνηγοί σε όλη τη χώρα εφόσον θηρεύσουν τρυγόνια υποχρεούνται: 1. Να δηλώνουν μέσω της εν λόγω εφαρμογής την ημερήσια κάρπωση τους πριν την αναχώρηση τους από το χώρο κυνηγιού. 2. Να επιδεικνύουν την εκάστοτε ημερήσια καταχώρηση της κάρπωσης στα αρμόδια όργανα ελέγχου. Μετά τη συμπλήρωση του ετήσιου εθνικού ορίου κάρπωσης, όλοι οι κυνηγοί θα ενημερωθούν μέσω της εφαρμογής με μήνυμα στο κινητό τους τηλέφωνο για την λήξη της Θήρας του είδους. Μοναδική πρόσβαση στη βάση δεδομένων της εθνικής κάρπωσης του είδους, που θα ενημερώνεται αυτόματα από την χρήση της εφαρμογής από τους κυνηγούς (ημερήσιες καταχωρήσεις κάρπωσης τρυγονιού) θα έχει αποκλειστικά το Τμήμα Διαχείρισης Άγριας Ζωής και Θήρας της Διεύθυνσης Διαχείρισης Δασών της Γενικής Διεύθυνσης Δασών και Δασικού Περιβάλλοντος του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας.
 
Χωρίς να θέλω να προσβάλω κάποιον ( αλλά είναι ένα απο τα πράγματα που φωνάζω στο οτι μόνο την άδεια θέλουμε) έτσι ακριβώς είναι ******

δεν προσβάλεις κανένα, ελάχιστοι ενδιαφέρονται και αυτοί ενημερώνονται εγκαίρως.
σε λίγα χρόνια θα καταγράφουμε όλα τα θηράματα, ο πολυαγαπημενος μας πρόεδρος το έχει πει σε συνέντευξη.
 
την Κυριακή έστειλα τις παρακάτω 2 ερωτησεις στην ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ

Καλημέρα
1. Στο κουμπί ΣΟΣ συμπληρώνουμε τηλέφωνα και εάν το πατήσουμε πάει μνμ μόνο σε αυτά τα τηλέφωνα ή και στις αρχές;
2. Εάν στην περιοχή δεν δουλεύει ο πάροχος μας το μνμ θα πάει μέσω άλλου;
Ευχαριστώ
απάντηση καμιά (σιγα μην απαντούσαν) - δεν βρήκα κατι σε οδηγία, οπότε συμπλήρωσα 2 επαφές και το πάτησα...


έστειλε το στίγμα σαν μνμ στις 2 επαφές, κανένας από καμία αρχή ΔΕΝ με έψαξε.... οποτε δουλεύει μόνο όταν δουλεύει ο παροχο μας... καλό σε όσους δεν μπορούν να πάρουν πινεζα θέσης από το κινητό τους, αλλα μεχρι εκει... θα μπορούσε να ειναι κανονικό.. υπηρεσία ειναι και μαλιστα ακριβοπληρωμένη...
 

Attachments

  • 379660737_1050253652670163_3746396190470623703_n.jpg
    379660737_1050253652670163_3746396190470623703_n.jpg
    167,5 KB · Προβολές: 20
την Κυριακή έστειλα τις παρακάτω 2 ερωτησεις στην ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ


απάντηση καμιά (σιγα μην απαντούσαν) - δεν βρήκα κατι σε οδηγία, οπότε συμπλήρωσα 2 επαφές και το πάτησα...


έστειλε το στίγμα σαν μνμ στις 2 επαφές, κανένας από καμία αρχή ΔΕΝ με έψαξε.... οποτε δουλεύει μόνο όταν δουλεύει ο παροχο μας... καλό σε όσους δεν μπορούν να πάρουν πινεζα θέσης από το κινητό τους, αλλα μεχρι εκει... θα μπορούσε να ειναι κανονικό.. υπηρεσία ειναι και μαλιστα ακριβοπληρωμένη...
Η ελληνική πραγματικότητα !
 
την Κυριακή έστειλα τις παρακάτω 2 ερωτησεις στην ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ


απάντηση καμιά (σιγα μην απαντούσαν) - δεν βρήκα κατι σε οδηγία, οπότε συμπλήρωσα 2 επαφές και το πάτησα...


έστειλε το στίγμα σαν μνμ στις 2 επαφές, κανένας από καμία αρχή ΔΕΝ με έψαξε.... οποτε δουλεύει μόνο όταν δουλεύει ο παροχο μας... καλό σε όσους δεν μπορούν να πάρουν πινεζα θέσης από το κινητό τους, αλλα μεχρι εκει... θα μπορούσε να ειναι κανονικό.. υπηρεσία ειναι και μαλιστα ακριβοπληρωμένη...
Τον "σκοπό της" τον εξυπηρετεί μια χαρά η εφαρμογή. Τί ψάχνεις παραπέρα;
 
Back
Top