Η αξιολογηση μιας τουφεκιας

Αυτό το κομμάτι το ψάχνω αλλά μόνο στην θεωρία ...............
Δεν ξέρω το γιατί αλλά ποτε δεν με τράβηξε να κάνω πραξη όσα έχω διαβασει ............
Ίσως γιατί ασπάζομαι την φράση που λέει πως δεν χρειάζεται να τα ψάχνουμε τόσο εφόσον το κεφι μας το κάνουμε,η ακόμα κ γιατί βαριέμαι να μετράω σκάγια κλπ..........

Θα σας μιλήσω λοιπόν μόνο με βάση την θεωρία κ όσα πιστευω....

Αυτα που γενικά εχω διαβάσει δεν συνάδουν με τις δοκιμές που κάνουν κάποιοι.....

Και νομίζω πως μια τουφεκια στο χαρτόνι χρειάζεται μια κάπως πιο βαθύτερη ανάλυση κ οχι ένα απλό κοίταγμα....

Όταν λοιπόν μας λένε ότι η επιφάνεια πρεπει να είναι 1Χ1 η ακόμα και 1,20Χ1,20 για να "πιασουμε" την βολή καποιοι βάζουν πχ 50Χ50....
Βέβαια δεν μιλάμε για παλαιοτερα που ο στόχος μερικών ήταν ένα άδειο πακετο τσιγάρων.....

Όταν μας έχουν δώσει τις αποστάσεις που πρεπει να δοκιμάζουμε το κάθε τσοκ εμείς κοιτάμε να το φτάνουμε στα άκρα για να δουμε αν αυτό και..το όπλο μας έχει κάποια έξτρα δυνατότητα που δεν έχουν τα αλλα....

Τα κενά στην τουφεκια υπολογίζονται βάση τον όγκο του σώματος που έχει το κάθε θηραμα (φυσικα χωρίς τα πουπουλα),κεφάλι, λαιμό και φτερουγες,γιατί εκεί κ ενα σκαγι θα το ριξει...
Αντί αυτου όμως κάποιοι εκτυπωνουν σε κολλες Α4 "όλη" την τσίχλα κ τις φτερουγες τις ανασηκωμενες τερμα πανω κ την κολλάνε στο κέντρο του χαρτονιου, η ζωγραφίζουν μια παπια........
Ένα τετράγωνο κομμάτι πλεξιγκλας όπου στο κέντρο του θα έχει ένα στρογγυλό κυκλο με διάμετρο όσο το σώμα περιπου του θηράματος κ που θα το "συρουμε" πανω στα κενά που έχουμε "αμφιβολιες" είναι νομίζω η καλυτερη λυση....
Δεν χρειάζεται άγχος κ βιαστικες κινήσεις για να δοκιμουμε κ τα επόμενα φυσίγγια αλλά προσοχη κ μελέτη........
Μπαμ, κοίταγμα, κ αμέσως σβησιμο με ωχρά δεν λέει..............

Ο γνωστος κυκλος δεν πρεπει να λείπει...
κ η διάμετρος των 76εκ "μπενει" μετά την τουφεκια κ παντα η βελόνα του διαβήτη μας πρεπει να βρίσκεται στο κέντρο της κατανομης ασχέτως αν έχει φυγει αριστερά η δεξιά η βολή μας.....
Πρέπει να γίνεται με μεγάλη όρεξη........

Καλο ειναι να ψάχνουμε κ τον συγκεντρωτηρα για να δουμε αν άνοιξε σωστα(χλωμό για τα εμπορικά φυσιγγια)
και έτσι ίσως μπορέσουμε να εξηγησουμε γιατί μας "έφυγε" η τουφεκια σε κάπως διαφορετικη κατευθυνση..



Αυτά όπως κ πολλά άλλα πρεπει να ακολουθούνται κατά γράμμα(κ είμαι σίγουρος πως ολοι τα γνωρίζουν αλλά καποιοι βαριουνται) γιατί αλλιώς σε κάθε δοκιμή θα αδικουνται, όπλα, φυσιγγια, τσοκ, κ κάθε υλικο γομωσης....

Και φυσικά δεν υπάρχει μόνο μια μέθοδος για την αξιολόγηση της κυνηγετικής βολής αλλά κ άλλες πιο πολυπλοκες.......


Αλήθεια, όταν πάτε να δείτε το χαρτονι-πινακα μετά από την τουφεκια σας, τι είναι αυτό που σαν ενδιαφέρει να κοιτάξετε πρωτα???

ΥΓ Σκοπος μου δεν είναι κάνω διδασκαλία σε κανεναν, αυτό το λέω για να προλαβω όποιον πει μα αφου δεν ασχολείσαι τι μας ρωτας...

Αλλα ας κάνουμε κ αυτη την κουβέντα.......

Εγώ ειπα τις "θεωρίες μου", ακουω κ την δική σας κ στο πρακτικο κομμάτι..........
 
Ένα κοίταγμα από εμένα ...
Δεν με ενδιαφέρει τόσο η πυκνότητα όσο η ομοιόμορφη κατανομή και η διάτρηση.
Την διάτρηση την βλέπω στο πεδίο ...
Δεν αλλάζω όμως συχνά φυσίγγια.
Ούτε με ενδιαφέρουν τουφεκιές στα 45+ μέτρα όσο και να με εξιτάρουν.
Τα 45 είναι το όριο για μένα για πουλιά και λαγό.

Αν θες επιστημονικά πράγματα http://www.targettelemetrics.com/
 
Τα φυσίγγια μου τα δοκιμάζω στην απόσταση των36,5 μέτρων με σκάγια επί τω πλείστον νούμερο 6 & 7 με τσοκ 3* σπάνια σε χοντρά νούμερα με 1*! Θέλω στα 3* να μου δώσει μια συγκέντρωση της τάξεως του 60%-65% όσο δυνατόν ομοιόμορφη στον κύκλο των 76 εκατοστών ,μια διάτρηση για το νούμερο 7 πάνω από 40 φύλα κόλλες Α4 και αρχική V 1,5 400 m/sec +- 10 m/sec! Όλα αυτά είναι μια καλή αρχή ,κάποια θετικά στοιχεία και η τελική αξιολόγηση στο τερέν! Η αλήθεια είναι ότι κάνω πάρα πολλές δοκιμές και πραγματικά βγάζεις από αυτές πολλά συμπεράσματα για τη συμπεριφορά των φυσιγγίων όπως και των επί μέρους υλικών βυσμάτων , σκαγιων , καψουλιων κλπ.......
 
Να ρωτήσω κατι? Σας έχει τύχει ένα φυσιγγι στο χαρτί να δείχνει μια εικόνα που δεν σας αρέσει όπως ανομοιογενή κατανομή και κενά και στο κυνήγι να γαζωνει και να σε αφήνει με το στόμα ανοιχο;
 
Να ρωτήσω κατι? Σας έχει τύχει ένα φυσιγγι στο χαρτί να δείχνει μια εικόνα που δεν σας αρέσει όπως ανομοιογενή κατανομή και κενά και στο κυνήγι να γαζωνει και να σε αφήνει με το στόμα ανοιχο;
Ένα τέτοιο φυσιγγι εγώ προσωπικά το απορρίπτω ,οπότε δεν έχει την ευκαιρία να μου δείξει κάτι.......... Μπορεί να κάνω λάθος αλλά πρώτα από ψυχολογικούς λόγους δεν θα μπορούσα να κυνηγήσω με ένα φυσιγγι που γι αυτό έχω στο μυαλό μου μια άσχημη αποτύπωση ντουφέκιες!
 
Να ρωτήσω κατι? Σας έχει τύχει ένα φυσιγγι στο χαρτί να δείχνει μια εικόνα που δεν σας αρέσει όπως ανομοιογενή κατανομή και κενά και στο κυνήγι να γαζωνει και να σε αφήνει με το στόμα ανοιχο;
Ένα φυσίγγι με χάλια κατανομές δεν μπορεί να "γαζώνει" στο κυνήγι.
Εγώ δεν έχω δει κανένα.

Αν γαζώνει θα είναι μόνο από τύχη και σε κοντινότερες αποστάσεις από το χαρτί - ... ή τυχερές ... - ή επιτυχείς "άστοχες" τουφεκιές.
 
Να ρωτήσω κατι? Σας έχει τύχει ένα φυσιγγι στο χαρτί να δείχνει μια εικόνα που δεν σας αρέσει όπως ανομοιογενή κατανομή και κενά και στο κυνήγι να γαζωνει και να σε αφήνει με το στόμα ανοιχο;
Εχει συμβεί σε πολλους κ έχει αναφερθεί κ εδώ μεσα...
Πάντως εγώ μια φορά χρειάστηκε να ζητήσω την βοήθεια του χαρτονιου.....

Πριν 5-6 χρόνια πήρα Σεπτεμβρη να δοκιμάσω τα Ωμέγα 31γρ ν8 του κουτουμανου που όλοι ελεγαν τα καλύτερα για υγρασία κ κρυο...
Αποφάσισα να τα δοκιμάσω στο τρυγόνι...
Περπατητο κ φευγει ένα από ένα θάμνοι, 3 τουφεκιές κ ακόμα πεταει....
Δεν έδωσα σημασία.. Οκ λέω....
Λίγες μέρες μετά κ ενω περπατουσα κάθετε ένας κοτσυφας σε έναν ευκάλυπτο, τρυγονι δεν είδα οπότε λέω ας του ρίξω...
Έφυγε αταραχος!!!
Δεν είναι δυνατόν λέω εδώ κάτι παιζει, δεδομένου ότι κ η απόσταση ήταν κοντινή...
Βρίσκω δυο χαρτονια κ μετράω γυρω στα 30-35 βήματα (δεν θυμάμαι ακριβώς) κ ριχνω πρωτα με ένα Rio 32γρ ν8 με 3*(mossberg),ωραια κατανομή με σκαγια στο σημείο σκοπευσης...
Βάζω κ το Ωμέγα, σκορπισμα...ανοιγμα στο κέντρο...
Εχω κρατησω κ κάποια στιγμή θα τα σφαξω(aquilla πυριτιδα κ βυσμα aquilla) ...
Κατά πασα πιθανοτητα ήταν σφιγμενο για χειμερινές συνθήκες κ οχι για νταλαμεσημερινο που το εριξα εγώ, όποτε λογικό όλο αυτό.......

Aρα το χαρτόνι μου αποκάλυψε (και πολυ σωστα) όσα δεν μπορουσα να δω...

Αυτή είναι η μια κ μοναδική μου εμπειρία.....
 
Ποιούς όρους γνωρίζουμε για την περιγραφή της τουφεκιάς;
Πυκνότητα, διασπορά , κατανομή, άνοιγμα, συγκέντρωση και άλλες χωρίς όμως καμία να περιγράφει πραγματικά την ποιοτική τουφεκιά.
Προσέθεσα λοιπόν ένα δικό μου όρο: ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΗΤΑ. και χάρηκα που εισήγαγα νέο όρο. Όχι για πολύ όμως , καθώς άκουσα τον Μπάμπη Αιγινίτη να τον λέει σε κάποιο βίντεο.....
Πάντως εγώ με την κανονικότητα περιγράφω το φαινόμενο η τουφεκιά να είναι ίδιας πυκνότητας κατά το δυνατόν σε κάθε περιοχή του κύκλου των 75εκ, με λίγα εκτός αλλά κι αυτά κοντά . Υπάρχουν οι πίνακες δεδομένων των επιδόσεων τσόκ ανάλογα με την απόσταση που λένε την εκατοστιαία αναλογία στον κύκλο. αυτό μας ενδιαφέρει πολύ. Δύο εικόνες με φυσίγγι Skeet . Στην 1η φαίνεται τι πραγματικά εννοώ με την ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΗΤΑ. Εικόνα που θέλω να την κάνω αφίσα να τη βλέπω όλη μέρα. Κανονικότητα, αλλά και με ανάλογη πυκνότητα.
Τι ψυχολογία ανεβάζεις όταν στο περπατητό ξέρεις ότι θα έχεις αυτή την τουφεκιά;
Στη 2η έχουμε ακριβώς αυτό που ΔΕΝ είναι κανονικότητα. Πυκνό κέντρο , ακαταστασία, κενά, και τρέχα-γύρευε.
Ο tasos hunter καλά τοποθετείται .
Πρέπει να γίνει αυτή η συζήτηση αν θέλουμε να ανεβάσουμε τα ποιοτικά μας στάνταρτς .
Χωρίς αμφιβολία ο πίνακας -χαρτόνι είναι απαραίτητο Η οπτική εντύπωση είναι καλή αρχή και καλός οδηγός.
 

Attachments

  • SUPREME SKEET 25m 5starsBBB.jpg
    SUPREME SKEET 25m 5starsBBB.jpg
    118,1 KB · Προβολές: 84
  • skeet 4stars 25m1.jpg
    skeet 4stars 25m1.jpg
    75 KB · Προβολές: 83
Ποιούς όρους γνωρίζουμε για την περιγραφή της τουφεκιάς;
Πυκνότητα, διασπορά , κατανομή, άνοιγμα, συγκέντρωση και άλλες χωρίς όμως καμία να περιγράφει πραγματικά την ποιοτική τουφεκιά.
Προσέθεσα λοιπόν ένα δικό μου όρο: ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΗΤΑ. και χάρηκα που εισήγαγα νέο όρο. Όχι για πολύ όμως , καθώς άκουσα τον Μπάμπη Αιγινίτη να τον λέει σε κάποιο βίντεο.....
Πάντως εγώ με την κανονικότητα περιγράφω το φαινόμενο η τουφεκιά να είναι ίδιας πυκνότητας κατά το δυνατόν σε κάθε περιοχή του κύκλου των 75εκ, με λίγα εκτός αλλά κι αυτά κοντά . Υπάρχουν οι πίνακες δεδομένων των επιδόσεων τσόκ ανάλογα με την απόσταση που λένε την εκατοστιαία αναλογία στον κύκλο. αυτό μας ενδιαφέρει πολύ. Δύο εικόνες με φυσίγγι Skeet . Στην 1η φαίνεται τι πραγματικά εννοώ με την ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΗΤΑ. Εικόνα που θέλω να την κάνω αφίσα να τη βλέπω όλη μέρα. Κανονικότητα, αλλά και με ανάλογη πυκνότητα.
Τι ψυχολογία ανεβάζεις όταν στο περπατητό ξέρεις ότι θα έχεις αυτή την τουφεκιά;
Στη 2η έχουμε ακριβώς αυτό που ΔΕΝ είναι κανονικότητα. Πυκνό κέντρο , ακαταστασία, κενά, και τρέχα-γύρευε.
Ο tasos hunter καλά τοποθετείται .
Πρέπει να γίνει αυτή η συζήτηση αν θέλουμε να ανεβάσουμε τα ποιοτικά μας στάνταρτς .
Ισοκατανομη είναι ο όρος , σε όλο τον δραστικό κυκλο να μην υπάρχει κενό στην κατανομή, η εικόνα της αλατιερας, αυτό πρεπει να είναι το ζητουμενο όλων των έμπειρων ιδιογομωτων
 
Ποιούς όρους γνωρίζουμε για την περιγραφή της τουφεκιάς;
Πυκνότητα, διασπορά , κατανομή, άνοιγμα, συγκέντρωση και άλλες χωρίς όμως καμία να περιγράφει πραγματικά την ποιοτική τουφεκιά.
Προσέθεσα λοιπόν ένα δικό μου όρο: ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΗΤΑ. και χάρηκα που εισήγαγα νέο όρο. Όχι για πολύ όμως , καθώς άκουσα τον Μπάμπη Αιγινίτη να τον λέει σε κάποιο βίντεο.....
Πάντως εγώ με την κανονικότητα περιγράφω το φαινόμενο η τουφεκιά να είναι ίδιας πυκνότητας κατά το δυνατόν σε κάθε περιοχή του κύκλου των 75εκ, με λίγα εκτός αλλά κι αυτά κοντά . Υπάρχουν οι πίνακες δεδομένων των επιδόσεων τσόκ ανάλογα με την απόσταση που λένε την εκατοστιαία αναλογία στον κύκλο. αυτό μας ενδιαφέρει πολύ. Δύο εικόνες με φυσίγγι Skeet . Στην 1η φαίνεται τι πραγματικά εννοώ με την ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΗΤΑ. Εικόνα που θέλω να την κάνω αφίσα να τη βλέπω όλη μέρα. Κανονικότητα, αλλά και με ανάλογη πυκνότητα.
Τι ψυχολογία ανεβάζεις όταν στο περπατητό ξέρεις ότι θα έχεις αυτή την τουφεκιά;
Στη 2η έχουμε ακριβώς αυτό που ΔΕΝ είναι κανονικότητα. Πυκνό κέντρο , ακαταστασία, κενά, και τρέχα-γύρευε.
Ο tasos hunter καλά τοποθετείται .
Πρέπει να γίνει αυτή η συζήτηση αν θέλουμε να ανεβάσουμε τα ποιοτικά μας στάνταρτς .
Χωρίς αμφιβολία ο πίνακας -χαρτόνι είναι απαραίτητο Η οπτική εντύπωση είναι καλή αρχή και καλός οδηγός.
Η πρώτη τουφεκιά είναι για κορνίζα.
Δεν χρειάζεται καν μέτρημα.
Είναι ένας πίνακας ζωγραφικής.

Έχεις όμως κάποια παρόμοια στα 45 με Νο4 ;
Αν ναι είσαι θεός.
 
Η πρώτη τουφεκιά είναι για κορνίζα.
Δεν χρειάζεται καν μέτρημα.
Είναι ένας πίνακας ζωγραφικής.

Έχεις όμως κάποια παρόμοια στα 45 με Νο4 ;
Αν ναι είσαι θεός.
Δεν έχω σε 4άρι φίλε μου.....................Θεός γιόκ!!!
Μόνο σε sporting στα 45m
 
Τάσο η θεωρία είναι αυτή της κανονικής κατανομής "normal distribution"
https://el.m.wikipedia.org/wiki/Κανονική_κατανομή

Αλλάζει απλά η διακύμανση.

Τα μαθηματικά μοντέλα επειδή ακριβώς είναι μοντέλα, μόνο ενδεικτικά είναι.

Για πολλά χρονια η εφαρμογή που χρησιμοποιουσαν οι Αμερικάνοι ήταν αυτή.
http://shotgun-insight.com/intro.html

Έχει μαθηματικό ενδιαφέρον η ανάλυση και η εξαγωγή δεικτών ποιότητας κατανομών αλλά είναι απλά αριθμοί.

Μια ομοιόμορφη κατανομή και μια καλή συγκέντρωση κάνει μπαμ από μακρυά.

Αν θες να συγκρίνεις τώρα αλλάζει το θέμα ... θες πολλά φυσίγγια και μέτρημα.
Κοίτα και εδώ.

http://www.claytargettesting.com/

Καλύτερη και πιο γρήγορη θεωρώ την http://www.targettelemetrics.com/
αλλά πληρώνεις τα χαρτιά-στόχους. Το software είναι δωρεάν.
 
Last edited:
Παλια ''βαδιζα'' συμφωνα με αυτα που ελεγαν οι ΄΄ειδικοι'' για ποσοστα συγκεντωσης και τσοκ...
Τωρα ολα αυτα τα εχω απορριψει....εννοω οτι εχω δικα μου κριτηρια χωρις αυτο να σημαινει οτι
ειναι σωστα για ολους... Τις δοκιμες στα 25 μετρα τις θεωρω περιττες.....εκτος απο τα διασπορας
και τις μισοταπες .
Στις δοκιμες μου σεταπ - τουφεκια που θα μου δωσει κατω απο 75% συγκεντρωση στον κυκλο
των 76 εκατοστων στα 35 μετρα ( οχι 36,5 ) με 3*** αστρα μαμα τσοκ....παει στην ''ακρη'' δλδ παει
για τροποποιηση ωστε να παρω αυτο που θελω. Το δευτερο που κοιταω εαν εχω ποσοστο συγκεντρωσης
που θελω .....ειναι κατανομη. Εαν δεν μου αρεσει την φτιαχνω....εαν ειναι καλη ...και αναλογα για ποιο
θηραμα προοριζεται....δεν βαζω ''ομοιωμα'' επανω στον στοχο να τσεκαρω κενα και αποστασεις σκαγιων.
Με αυτην την συγκεντρωση δεν γλυτωνει το θηραμα για το οποιο προοριζεται η τουφεκια....οταν η καταμομη
ειναι ομοιομορφη.
Το επομενο βημα....μετρημα τα σκαγια τα εντος κυκλου.....καμια φορα και τα εκτος κυκλου... βγαζω ποσοστα
συγκεντρωσης....τα γραφω.....γραφω ταχυτητα -διατρηση - θερμοκρασια - υγρασια - περιβαλοντος...φωτο
και μπαινει στο αρχειο....
Εχω φακελο για καθε πυριτιδα ξεχωριστα και καταχωρω τις δοκιμες.
Αυτην διαδικασια ακολουθω.
Επισεις τα μετρα που κυνηγαω ειναι τα 45 μετρα στο φτερωτο θηραμα...τον λαγο και χωρις ( ''παρεξηγηση'' :) )
τον θεωρω '' χάχα''....εννοω - ψυχραιμια - ακινησια- ησυχια και ερχετε στα ποδια σου.....
Παντα για το κυνηγι του λαγου στο ποστο μιλαω.:)
 
Last edited:
με αυτα που ελεγαν οι ΄΄ειδικοι''
Δεν μπορώ να μην γράψω την αγαπημένη μου ατάκα όταν ακούω την λέξη "ειδικός".
Την είπε φυσικός, φυσικά.

“An expert is someone who knows some of the worst mistakes that can be made in his subject, and how to avoid them.”
― Werner Heisenberg

Στα ελληνικά.
Ειδικός είναι αυτός που γνωρίζει κάποια από τα τα χειρότερα λάθη που μπορούν να γίνουν στο αντικείμενό του, και πως να τα αποφεύγει.
Βέρνερ Χάιζεμπεργκ

Δώστε προσοχή στις λέξεις με έντονα γράμματα.
Ένας που έχει διαβάσει 10 βιβλία και αναπαράγει αυτά που έμαθε δεν είναι ειδικός.
Ένας που δεν έχει ασχοληθεί με κάτι σοβαρά και δια ζώσης δεν είναι ειδικός.
Ακόμα και ο ειδικός κάνει λάθη, όχι όμως τραγικά, γιατί αυτά τα γνωρίζει από πριν.

Με απλά λόγια.
Τον Νίκο τον εμπιστεύομαι πολύ περισσότερο από οποιοδήποτε άρθρο διαβάσω στο internet.
 
Δεν μπορώ να μην γράψω την αγαπημένη μου ατάκα όταν ακούω την λέξη "ειδικός".
Την είπε φυσικός, φυσικά.

“An expert is someone who knows some of the worst mistakes that can be made in his subject, and how to avoid them.”
― Werner Heisenberg

Στα ελληνικά.
Ειδικός είναι αυτός που γνωρίζει κάποια από τα τα χειρότερα λάθη που μπορούν να γίνουν στο αντικείμενό του, και πως να τα αποφεύγει.
Βέρνερ Χάιζεμπεργκ

Δώστε προσοχή στις λέξεις με έντονα γράμματα.
Ένας που έχει διαβάσει 10 βιβλία και αναπαράγει αυτά που έμαθε δεν είναι ειδικός.
Ένας που δεν έχει ασχοληθεί με κάτι σοβαρά και δια ζώσης δεν είναι ειδικός.
Ακόμα και ο ειδικός κάνει λάθη, όχι όμως τραγικά, γιατί αυτά τα γνωρίζει από πριν.

Με απλά λόγια.
Τον Νίκο τον εμπιστεύομαι πολύ περισσότερο από οποιοδήποτε άρθρο διαβάσω στο internet.

Οκ.....Τερμα το ''ειδικοι'' - ''ειδικος''....δεν ξανα γραφω σκετη αυτην την λεξη....θα γραφω αυτοι που
το ''παιζουν ειδικοι''.... ή οι δηθεν '' ειδικοι''....!!!! ;) :)
 
Σίγουρα δε γλυτωνει το θήραμα αν η κατανομή είναι ομοιόμορφη (στον ΝίκοςΠ)
εκεί τι λέει να μετρας και να ζαλίζεσαι...
Πιστεύω στην ψυχολογία. -Αυτοπεποίθηση. Άν αυτό που επέλεξες σου δίνει σιγουριά , έχεις τα περισσότερα.
Όμως εγώ θα σταθώ στην τουφεκιά που σας παραθέτω.
Φίλος, μου έδωσε το όπλο του για δοκιμή στο χαρτόνι.
Για μένα είναι απαράδεκτο ένα όπλο να ρίχνει έτσι.
Αυτός όμως ήταν ικανοποιημένος γιατι όπως είναι λογικό, έπαιρνε κάποια πουλιά, βάρεσε και ένα- δύο άδεια κουτιά απο φυσίγγια , είδε ότι έβαλε 10 σκάγια μέσα, στα χχ.μ και είπε "δέ σκοτίζομαι, το όπλο βαράει καλά".
Το σκέφτηκα αλλά στο τέλος δεν του είπα τίποτα......
Στην προσπάθεια για κάτι καλύτερο όλοι μας δοκιμάσαμε πολλά πράγματα. Προς το παρόν ασχολούμαι με την "θανατηφόρα τουφεκιά στα 15-32μ." . Εκεί τοποθετώ ως υπόθεση εργασίας και πράξης τη χρήση του κυλίνδρου.
Ο κύλινδρος όταν συνοδεύεται απο........................................κλπ. δίνει αποτέλεσμα πολύ μεγαλύτερης σημασίας απο όσα διακαώς διαδίδονται.
αλλά έχει δρόμο αυτή η υπόθεση....

Συγχαρητήρια για την ποιοτική εξέλιξη του διαλόγου! και ευχαριστώ για τη φιλοξενία μετά λόγου.
 

Attachments

  • A303.jpg
    A303.jpg
    51,8 KB · Προβολές: 56
Last edited:
Πριν αρκετα χρονια.....το ιδιο λαθος με τον φιλο σου εκανα....μετραγα 30 βηματα...εβαζα μια
χαρτοπετσετα και εβλεπα ποσα σκαγια πηγαν επανω.....οι χαρτοπετσετα ειχε σκαγια....αλλα εγω απο
κυνηγι γυριζα με αδεια χερια.
Οταν εβαλα σωστα 35 μετρα και σωστο στοχο 1Χ1 και κυκλο 76 εκατοστων...τοτε καταλαβα γιατι
γυριζα με αδεια χερια....απλα πραγματα.

Τωρα εαν του φιλου σου του αρεσει......περι ορεξεως κολοκυθοπιτα,,,,,τι αλλο να πεις ??
 
Σίγουρα δε γλυτωνει το θήραμα αν η κατανομή είναι ομοιόμορφη (στον ΝίκοςΠ)
εκεί τι λέει να μετρας και να ζαλίζεσαι...
Πιστεύω στην ψυχολογία. -Αυτοπεποίθηση. Άν αυτό που επέλεξες σου δίνει σιγουριά , έχεις τα περισσότερα.
Όμως εγώ θα σταθώ στην τουφεκιά που σας παραθέτω.
Φίλος, μου έδωσε το όπλο του για δοκιμή στο χαρτόνι.
Για μένα είναι απαράδεκτο ένα όπλο να ρίχνει έτσι.
Αυτός όμως ήταν ικανοποιημένος γιατι όπως είναι λογικό, έπαιρνε κάποια πουλιά, βάρεσε και ένα- δύο άδεια κουτιά απο φυσίγγια , είδε ότι έβαλε 10 σκάγια μέσα, στα χχ.μ και είπε "δέ σκοτίζομαι, το όπλο βαράει καλά".
Το σκέφτηκα αλλά στο τέλος δεν του είπα τίποτα......

Συγχαρητήρια για την ποιοτική εξέλιξη του διαλόγου!
Να προσθεσω ότι για να πετυχουμε άριστη κατανομή θέλουμε κ βελτίωση στην κανη μας, πρεπει να εξαλείψουμε όσο μπορουμε έκρηξη στομιου κάνοντας πορτιγκ , κ μείωση στις παραμορφωσεις των σκαγίων κάνοντας γυάλισμα κ αυξηση μήκους του κωνου συναρμογής αν ο αυλός μας φυσικά δεν έχει από το εργοστασιο
 
Συγχαρητήρια για την ποιοτική εξέλιξη του διαλόγου!
Ας μιλήσουμε λοιπόν σοβαρά.

"Η αξιολογηση μιας τουφεκιας" ... Όπως είναι διατυπωμένο δεν έχει καμία αξία !!!!!!!!!!

Και εξηγώ ...

Με μια τουφεκιά σε θήραμα ή στόχο δεν βγαίνει συμπέρασμα.
Χρειάζονται 5-10 τουφεκιές σε στόχο μεγάλων διαστάσεων και ταυτόχρονη μέτρηση διάτρησης. Επιπρόσθετα στις συνθήκες κυνηγιού ... Θερμοκρασία και πίεση βασικά, υγρασία λιγότερο.
Τα φυσίγγια να έχουν αποκτήσει την θερμοκρασία περιβάλλοντος.
Αποστάσεις και τσοκ "σωστά" καθορισμένα, ή αυτά που θα χρησιμοποιήσουμε ή πάντα με το ίδιο σε σταθερή απόσταση.

Σε ζωντανά θηράματα όταν ξέρεις που τουφεκάς και μπορείς να εκτιμήσεις σχετικά σωστά αποστάσεις, βγαίνει συμπέρασμα με τον ίδιο αριθμό σωστά ζυγισμένων βολών δηλαδή 20-30 φυσίγγια συνολικά.

Ο δεύτερος τρόπος δεν προτείνεται για "σοβαρά" θηράματα.

Από εκεί και πέρα αναλαμβάνουν τα μάτια ή τα μαθηματικά.
Όταν τα μαθηματικά σου δίνουν νούμερα που δεν βλέπουν τα μάτια υπάρχει πρόβλημα με ένα από τα δύο. :)
 
Last edited:
Back
Top