Σωστή Επώμιση και Ασκήσεις

Εγραφε ο Λεο στο φορουμ κ μαθαιναμε ολοι μας πολλα .Η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι κ σε σεισμο 7 ριχτερ κ στο ενα ποδι , το εμπρος χερι πρεπει να σερβιρει το οπλο , το χτενι να κουμπωσει στο ζυγωματικο κ να ερθει ο ωμος να κλειδωσει .Ενα δυο τρια ειναι η κινηση .Το αργο ειναι το πιο γρηγορο
 
Εγραφε ο Λεο στο φορουμ κ μαθαιναμε ολοι μας πολλα .Η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι κ σε σεισμο 7 ριχτερ κ στο ενα ποδι , το εμπρος χερι πρεπει να σερβιρει το οπλο , το χτενι να κουμπωσει στο ζυγωματικο κ να ερθει ο ωμος να κλειδωσει .Ενα δυο τρια ειναι η κινηση .Το αργο ειναι το πιο γρηγορο
Το εχω βαρενει το περετα
 
Φίλε σκοπευτή είσαι δεξιοεπωμιζων με αριστερό κυριαρχο μάτι??? Κανένα προβλημα.
Η ΑΜΑΝ Teleshopping έχει τη λυση......


εγω που εχω υποψια οτι ειμαι δεξιοχειρας με κυριαρχο ματι αριστερο, τετοιο κοντακι δεν θα εκανα...το θεωρω...έκτρωμα :)
 
Οχι...επειδη δεν ειμαι,,,νεος.. 50αριζω, κυνηγω απο το 1990, οπως και οι πιο παλιοι κυνηγοι, (αναγκαστικα) κλεινω το αριστερο ματι....
εκανα διαφορα τεστ που υπαρχουν στο δυαδικτιο, και εχω την εντυπωση πως κυριαρχο ματι ειναι το αριστερο...
Βεβαια στις γρηγορες ντουφεκιες πιθανον να εχω και τα δυο ματια ανοιχτα... :)
 
Για μενα ολο το κολπο ειναι η σωστη θεση του σωματος πριν την επωμιση να βλεπει δηλαδη ο ωμος τον στοχο μετα ολα απλοποιουνται τοσο η επωμιση οσο κ η παρακολουθηση του στοχου.
Καλυτερα να κανεις 2-3 βηματακια δεξια η αριστερα και να επωμισεις τελευταια στιγμη παρα μια γρηγορη επωμιση κ να στριβεις μετα
 
Για μενα ολο το κολπο ειναι η σωστη θεση του σωματος πριν την επωμιση να βλεπει δηλαδη ο ωμος τον στοχο μετα ολα απλοποιουνται τοσο η επωμιση οσο κ η παρακολουθηση του στοχου.
Καλυτερα να κανεις 2-3 βηματακια δεξια η αριστερα και να επωμισεις τελευταια στιγμη παρα μια γρηγορη επωμιση κ να στριβεις μετα
Παρα πολυ σωστα , τα ποδια σκοτωνουν
 
εγω που εχω υποψια οτι ειμαι δεξιοχειρας με κυριαρχο ματι αριστερο, τετοιο κοντακι δεν θα εκανα...το θεωρω...έκτρωμα :)
Τα cross eye κοντακια οπως λεγονται αυτα οπως της φωτο ειναι η δευτερη καλυτερη λυση σε αναποδη κυριαρχια .Η πρωτη κ καλυτερη λυση ειναι η αλλαγη στην πλευρα επωμισης
 
Για μενα ολο το κολπο ειναι η σωστη θεση του σωματος πριν την επωμιση να βλεπει δηλαδη ο ωμος τον στοχο μετα ολα απλοποιουνται τοσο η επωμιση οσο κ η παρακολουθηση του στοχου.
Καλυτερα να κανεις 2-3 βηματακια δεξια η αριστερα και να επωμισεις τελευταια στιγμη παρα μια γρηγορη επωμιση κ να στριβεις μετα
Οταν το κυνηγι που κανεις ειναι καρτερι ,εχεις ολο τον χρονο ,και το σωμα σου να τοποθετησεις σωστα σε σχεση με το στοχο και τα ποδια σου να εχουν τη σωστη γωνια,και δεν αιφνιδιαζεσαι συνηθως γιατι βλεπεις το θηραμα απο μακρυα!!!και το σπουδαιοτερο εισαι ακινητος οι παλμοι σου ειναι φυσιολογικοι γιατι δεν τρεχεις να προλαβεις καποια φερμα ,η δεν εχεις περπατησει καποια χιλιομετρα παγανα!!!Αλλες οι ντουφεκιες στο καρτερι και αλλα τα παγανοσμπαρα η μπηχτα οπως συνηθιζετε να τα λεμε....παντως ειτε ετσι ειτε αλλιως,πρεπει το κοντακι του οπλου σου να ειναι κομενο και ραμενο στο κορμι σου,ουτως ωστε επομιζοντας να κοιταζεις μονο το στοχο και οχι να ψαχνεις τη μοιρα του οπλου σου γιατι ενα σωστο οπλο στριβει με τη σκεψη και σκοτωνει με το βλεμμα!!!!Παντως η εξασκηση και η συνεχης τριβη με το οπλο σου ειναι αυτη που θα αυξησει τα ποσοστα της επιτυχιας!!!!Φιλικα Σπυρος.
 
Οχι...επειδη δεν ειμαι,,,νεος.. 50αριζω, κυνηγω απο το 1990, οπως και οι πιο παλιοι κυνηγοι, (αναγκαστικα) κλεινω το αριστερο ματι....
εκανα διαφορα τεστ που υπαρχουν στο δυαδικτιο, και εχω την εντυπωση πως κυριαρχο ματι ειναι το αριστερο...
Βεβαια στις γρηγορες ντουφεκιες πιθανον να εχω και τα δυο ματια ανοιχτα... :)
Mην ανησυχεις καθολου καλε μου φιλε και μην τρελαινεσε αν κυριαρχο ματι σου ειναι το αριστερο...εφοσον εχεις επιτυχιες στο κυνηγι μην σε απασχολει!!!!Μην λες οτι δεν εισαι νεος ,εγω ειμαι 56!!το θεμα ειναι πως αισθανεσαι και πως λειτουργεις!!!!Και για να σου αποδειξω αυτο που σου λεω, σου ανεβαζω μια φωτο με την καλυτερη ισως σκοπευτρια στη νεοτερη ιστορια της αγωνιστικης σκοποβολης,την KIMBERLY RHOOD η οποια ενω επωμιζει δεξια εχει κυριαρχο ματι το αριστερο!!!! θα το διαβασεις στο κατω αριστερο μερος της φωτο....Handedness right-MASTER EYE LEFT!!!!Φυσικα σκοπευει και με τα δυο ματια ,κατι που ισως κανεις και εσυ ,εαν ειναι οντως κυριαρχο ματι σου το αριστερο,αλλα το ανοιγεις ασυναισθητα λιγο πριν πατησεις τη σκανδαλη,για επιβεβαιωση,και ουτε που το καταλαβαινεις!!!
 

Attachments

  • 20200317_013312.jpg
    20200317_013312.jpg
    463,2 KB · Προβολές: 31
  • 20200317_013312.jpg
    20200317_013312.jpg
    463,3 KB · Προβολές: 30
Last edited:
Η Αμερικανιδα χρυση ολυμπιονικης στο doumple trap κ μετα στο skeet Kimberly Rhodes , ριχνει 1000 φυσιγγια την ημερα κατα μεσο ορο .Εχει προπονητη τον αντρα της κ ιδιωτικο σκοπευτριο , αυτη η σκοπευτρια κ με μασκα σε σκοταδι 25 θα κανει .Μεγα λαθος να παιρνουμε σαν παραδειγμα τετοιου επιπεδου σκοπευτες κ σκοπευτριες .Αυτοι ειναι εργαλειομηχανες CNC
 
Ψυχραιμια!!!!!!! σωστη σταση σωματος, τα γονατα σπασμενα, τα χερια χαλαρα κ η σκανδαλη πατιεται ΜΟΝΗ της . Τελειο κοντακι δεν υπαρχει, υπαρχει χειριστης που διορθωνει ανεπαισθητα το οπλο του χωρις να κοιταξη τη ριγα οταν κ αν χρειαζεται.
Η επωμιση ειναι παντα μια οπως λεει κ ο Μητσος και στο κρεβατι ανασκελα να ξαπλωσω παλι στο ιδιο σημειο καθεται το κοντακι .
Οταν ξερεις που ριχνεις ξερεις κ τι σου εφταιξε
 
Ψυχραιμια!!!!!!! σωστη σταση σωματος, τα γονατα σπασμενα, τα χερια χαλαρα κ η σκανδαλη πατιεται ΜΟΝΗ της . Τελειο κοντακι δεν υπαρχει, υπαρχει χειριστης που διορθωνει ανεπαισθητα το οπλο του χωρις να κοιταξη τη ριγα οταν κ αν χρειαζεται.
Η επωμιση ειναι παντα μια οπως λεει κ ο Μητσος και στο κρεβατι ανασκελα να ξαπλωσω παλι στο ιδιο σημειο καθεται το κοντακι .
Οταν ξερεις που ριχνεις ξερεις κ τι σου εφταιξε
Θελει χρονια εξασκηση καθε μερα φιλε .Θελει κ ειδικη τρελα με πτυχιο
 
Η εξασκηση ειναι αυτη που κανει τη διαφορα εφοσον ολα τα υπολοιπα ειναι ενταξει...αλλοι παραδειγματιζομεθα απο κορυφαιους και αλλοι απο τον ταδε στο καφενειο....η επιλογη ειναι στις γνωσεις του καθενος!!και στις φιλοδοξιες του....τι 100000 φυσιγγια ριξεις τι 100 εαν δεν δουλεψεις στα σωστα προτυπα,το ωφελος ειναι μηδεν...Δεν φθανει μονο το ΤΑΛΕΝΤΟ θελει και πολυ εξασκηση!!!!
 
Last edited:
Back
Top