Ηλικία Σκύλου

Πριν λιγο καιρό αγορασα ενα ποίντερ 2.5 χρονων η τόσο γραφουν τα χαρτιά. Τωρα βλέπω στο πρώσοπο του εκεί που ειναι καφε γίνεται άσπρο εγω ξερω οτι αυτο γίνεται οταν το σκυλί γερνάει. Κανω καποιο λαθος? Υπάρχει καποιος άλλος τροπος να βρουμε την ηλικία του σκυλου;
 
Πριν λιγο καιρό αγορασα ενα ποίντερ 2.5 χρονων η τόσο γραφουν τα χαρτιά. Τωρα βλέπω στο πρώσοπο του εκεί που ειναι καφε γίνεται άσπρο εγω ξερω οτι αυτο γίνεται οταν το σκυλί γερνάει. Κανω καποιο λαθος? Υπάρχει καποιος άλλος τροπος να βρουμε την ηλικία του σκυλου;
Όντως όταν το σκυλί ασπρίσει είναι κοντά ή πάνω από 9-10 ετών . Απ'όσο έχω δει το κτηνίατρο μου καταλαβαίνει, στο περίπου πάντα, την ηλικία από τα δόντια .
 
Δεν είναι φυσιολογικό να ασπρίζει το τρίχωμα εφόσον είναι όντως 2,5 χρόνων.
Ένας τρόπος για να βρίσκεις στο περίπου την ηλικία είναι η ενεργητικότητα του σκύλου.
Ένα Πόιντερ 2,5 χρόνων θα πρέπει να είναι ''διάολος'',να μην των χωράει ο τόπος.
 
Όντως όταν το σκυλί ασπρίσει είναι κοντά ή πάνω από 9-10 ετών . Απ'όσο έχω δει το κτηνίατρο μου καταλαβαίνει, στο περίπου πάντα, την ηλικία από τα δόντια .
Δεν ισχύει πάντα υρο γιανη εμένα από τα 6.5 7 έχει ασπρίσει η μούρη του το καλοκαιρι θα γινει 9 πιστευω παίζει και ρόλο το πόσο παραπονεμένος είναι ο σκύλος σκυλιά που κυνηγάνε περδικα σε δύσκολους τόπους 'γερνάνε" πιο γρηγορα
 
Δεν ισχύει πάντα υρο γιανη εμένα από τα 6.5 7 έχει ασπρίσει η μούρη του το καλοκαιρι θα γινει 9 πιστευω παίζει και ρόλο το πόσο παραπονεμένος είναι ο σκύλος σκυλιά που κυνηγάνε περδικα σε δύσκολους τόπους 'γερνάνε" πιο γρηγορα
Δεν ξέρω Παναγιώτη, ίσως να έχεις δίκιο . Εμένα ο ποιντερας μου ξεκίνησε να ασπριζει στο κεφάλι από 11 χρονών ενώ η Ήρα μου από τα 10.
 
Δημήτρη πηγαινε τον σε εναν καλο γιατρό (γιατι υπαρχουν και χασάπηδες) και εκεινος πιστευω θα σου πει. Και εγω θα προβληματιζομουν στη θεση σου και μαλιστα πολυ.
Βεβαια σκεφτομαι πως υπαρχουν ανθρωποι που ασπριζουν πριν την ωρα τους λογω συνθηκων.. Οπουε γιατί οχι και το σκυλι..
Για μενα ψαξε και την ευζωια του πριν το αγορασεις εσυ. Ισως καταλαβεις αν τον επηρρεασε κατι.
 
Last edited:
Δημητρη,θυμαμαι που εγραφες την εποχη που εψαχνες σκυλο,αλλα πριν τον παρεις τον πηγες στον γιατρο;Για να δεις ηλικια και γενικες εξετασεις;Ειχε βιβλιαριο υγειας με τα στοιχεια του σκυλου;Του ειχε ο προηγουμενος ιδιοκτητης μικροτσιπ;Εκει φαινεται η ημερομηνια γεννησης..Παντα το κανουμε αυτο οταν παιρνουμε "ετοιμο" σκυλο..
 
Back
Top