Ηλεκτρονική έκδοση άδειας κυνηγίου

Ταλεπορεια μηδέν, άμεση εκδόσει, και τα χρήματα κατευθείαν στο ταμείο του κράτους χωρίς να κάνουν ύποπτες διαδρομές μέσα απο συλλόγους παρασυλογους γραμματείς φαρισαίους κτλ. Και μιας δεν θα αποσχολητε υπάλληλος η τιμή της άδειας θα κατέβει γενναία.
 
Απο την μια καλό γιατί γλιτώνεις ταλαιπωρία και αναμονή αλλά απο την αλλη δεν μπορω να πιστέψω οτι οι οικολόγοι που κυβερνούν νοιάζονται για την ταλαιπωρία μας ... Αν καταργηθούν οι σύλλογοι μετα θα είναι πιο εύκολο να κανουν οτι θέλουν .
 
Είδες πως εχεις συνδιάστη στο κεφάλι μας ο σύλλογος, μόνο με την εκδόσει της άδειας και μετά δεν ξαναπατάμε στον σύλλογο μας.
Θα ειναι μια καλη ευκαιρία να πάψουν οι σύλλογοι να ειναι εισπράκτορες του κράτους, και να αλλάξει το σύστημα του κυνηγετικού συνδικαλισμού. Αν γίνει αυτό θα δουμε τι θα κάνουν η δεινόσαυροι του κυνηγετικού συνδικαλισμού, τότε θα δουμε ποιοι ειναι σε αυτόν τον χώρο απο ανιδιοτέλεια. Πραγματικά θα πέσουν πολλές μασκες.
 
Ζηλεύω πραγματικά τους Κυνηγούς που δεν έχουν εμπλακεί και δεν έχουν μπει στον χώρο του κυνηγετικού συνδικαλισμού και του κυνηγο πατέρα, εγώ που εμπλεκομουν περιφερικα με αυτούς τους χώρους έχασα και δηλητηρίασα ένα μεγάλο κομμάτι της κυνηγετικής μου ψυχής για αυτό και δεν μπορο να είμαι και τόσο αντικημενικος με αυτού του είδους τα θέματα. Χωρις να το θελω το μυαλό μου πάει κατευθείαν στο κατι παίζεται εδώ. Όταν ακούω τους φωτισμένους της κυνηγεσία είμαι σαν την γάτα στην γωνία.
Θα πρέπει παντα να συμμετέχουμε ενεργά με την παρουσία μας σε όλες της εκδηλώσεις συλλόγου, όταν περνάμε την πόρτα του συλλόγου τα πολιτικά και πρωσοπικα να μένουν έξω. Και θα πρέπει η σύλλογοι να έχουν περισωτερες εξουσίες σε ότι αφορά την χλωροπανιδα της περιοχει ευθύνης τους και να μην μπενουν ενδιάμεση για την εκριση τον αποφάσεων της γενικής συνέλευσης δασαρχεία, περιφερειάρχες, νομάρχες, μεσάζοντες , ψηφαλακια, διαπλεκόμενοι κτλπ. Αλλα εδώ κολαει αυτό που λένε τι περνεις και δεν μας δίνεις, θες και τα λες αυτα. Εντάξει τα λέμε μπας και ....... αλλα δεν ........ γραφικός θα πουν όλοι δεν βαριέστε στην Ελλάδα ήμαστε.
 
Είδες πως εχεις συνδιάστη στο κεφάλι μας ο σύλλογος, μόνο με την εκδόσει της άδειας και μετά δεν ξαναπατάμε στον σύλλογο μας.
Θα ειναι μια καλη ευκαιρία να πάψουν οι σύλλογοι να ειναι εισπράκτορες του κράτους, και να αλλάξει το σύστημα του κυνηγετικού συνδικαλισμού. Αν γίνει αυτό θα δουμε τι θα κάνουν η δεινόσαυροι του κυνηγετικού συνδικαλισμού, τότε θα δουμε ποιοι ειναι σε αυτόν τον χώρο απο ανιδιοτέλεια. Πραγματικά θα πέσουν πολλές μασκες.
Συμφωνώ συμφωνώ συμφωνώ .shake hands.
 
Είδες πως εχεις συνδιάστη στο κεφάλι μας ο σύλλογος, μόνο με την εκδόσει της άδειας και μετά δεν ξαναπατάμε στον σύλλογο μας.
Θα ειναι μια καλη ευκαιρία να πάψουν οι σύλλογοι να ειναι εισπράκτορες του κράτους, και να αλλάξει το σύστημα του κυνηγετικού συνδικαλισμού. Αν γίνει αυτό θα δουμε τι θα κάνουν η δεινόσαυροι του κυνηγετικού συνδικαλισμού, τότε θα δουμε ποιοι ειναι σε αυτόν τον χώρο απο ανιδιοτέλεια. Πραγματικά θα πέσουν πολλές μασκες.

Ζηλεύω πραγματικά τους Κυνηγούς που δεν έχουν εμπλακεί και δεν έχουν μπει στον χώρο του κυνηγετικού συνδικαλισμού και του κυνηγο πατέρα, εγώ που εμπλεκομουν περιφερικα με αυτούς τους χώρους έχασα και δηλητηρίασα ένα μεγάλο κομμάτι της κυνηγετικής μου ψυχής για αυτό και δεν μπορο να είμαι και τόσο αντικημενικος με αυτού του είδους τα θέματα. Χωρις να το θελω το μυαλό μου πάει κατευθείαν στο κατι παίζεται εδώ. Όταν ακούω τους φωτισμένους της κυνηγεσία είμαι σαν την γάτα στην γωνία.
Θα πρέπει παντα να συμμετέχουμε ενεργά με την παρουσία μας σε όλες της εκδηλώσεις συλλόγου, όταν περνάμε την πόρτα του συλλόγου τα πολιτικά και πρωσοπικα να μένουν έξω. Και θα πρέπει η σύλλογοι να έχουν περισωτερες εξουσίες σε ότι αφορά την χλωροπανιδα της περιοχει ευθύνης τους και να μην μπενουν ενδιάμεση για την εκριση τον αποφάσεων της γενικής συνέλευσης δασαρχεία, περιφερειάρχες, νομάρχες, μεσάζοντες , ψηφαλακια, διαπλεκόμενοι κτλπ. Αλλα εδώ κολαει αυτό που λένε τι περνεις και δεν μας δίνεις, θες και τα λες αυτα. Εντάξει τα λέμε μπας και ....... αλλα δεν ........ γραφικός θα πουν όλοι δεν βαριέστε στην Ελλάδα ήμαστε.
+1000 σε όλα!!!!!
 
Ολα σωστα αυτα που λετε. Εγω ομως ειμαι 100% κατα της ηλεκτρονικης αδειας, και μαλιστα οταν την ζητουν ανθρωποι που ειναι κατα του κυνηγιου. Κυριως γιατι το να ανανεωσω την αδεια μου, παιρνει περιπου 20 λεπτα να παω, και αλλα 20 αργοτερα για να την παραλαβω, οποτε το θεμα της γραφειοκρατιας δεν υπαρχει. Επισης δεν υπαρχει θεμα βυσματος, καθως δεν εχει τυχει ποτε να μην ανανεωσω την αδεια μου, εξαιτιας καποιου βυσματια. Επισης συγνωμη που το λεω, αν ομως υπαρχει κανενας που νομιζει οτι βγαζοντας απο τη μεση τα λεφτα των συλλογων που πληρωνουμε στην αδεια, αυτοματως θα μειωθει η τιμη της, ειναι μαλλον αφελης.

Να συζητησουμε τα κακως κειμενα των κυνηγετικων συλλογων αν θελετε, αλλα η συγκεκριμενη προταση, απο τα συγκεκριμενα ατομα, ειναι τουλαχιστον υποπτη και αχρηστη.
 
Η οικονομική ενίσχυση του κυνηγετικού συλλόγου γίνεται από τις εισφορές των μελών του κατά την έκδοση της κυνηγετικής άδειας. Πώς μπορούμε να μιλάμε για βιωσιμότητα κάποιου συλλόγου χωρίς την οικονομική του ενίσχυση από τα ίδια του τα μέλη; Πώς μπορούμε να μιλάμε για δραστηριότητες του συλλόγου χωρίς αυτός να έχει την απαραίτητη οικονομική δυνατότητα; Χωρίς οικονομική δυνατότητα παύει να υφίσταται και η ίδια η ύπαρξη του συλλόγου αυτού, σταματώντας όλες οι δραστηριότητές του και κατ΄επέκταση φιμώνοντας την κυνηγετική φωνή. Αν δεν εκλέγουμε άξιους εκπροσώπους η ευθύνη είναι δική μας. Καλές οι κριτικές και οι θεωρίες αλλά αν πιστεύουμε πως είμαστε άξιοι, μπορούμε να ανατρέψουμε τα κακώς κείμενα με την ενεργή συμμετοχή μας στα κοινά του κυνηγετικού χώρου. Μια απόφαση είναι...
Είμαι κατά της λογικής "πονάει κεφάλι, κόβω κεφάλι". Φανταστείτε το αντικυνηγετικό κλίμα που θα επικρατήσει μετά τον αφανισμό των κυνηγετικών συλλόγων. Γιατί η διακοπή της χρηματοδότησης των συλλόγων από τα ίδια τα μέλη τους, αυτό αυτόματα σημαίνει και τον αφανισμό τους...
 
Ολα σωστα αυτα που λετε. Εγω ομως ειμαι 100% κατα της ηλεκτρονικης αδειας, και μαλιστα οταν την ζητουν ανθρωποι που ειναι κατα του κυνηγιου. Κυριως γιατι το να ανανεωσω την αδεια μου, παιρνει περιπου 20 λεπτα να παω, και αλλα 20 αργοτερα για να την παραλαβω, οποτε το θεμα της γραφειοκρατιας δεν υπαρχει. Επισης δεν υπαρχει θεμα βυσματος, καθως δεν εχει τυχει ποτε να μην ανανεωσω την αδεια μου, εξαιτιας καποιου βυσματια. Επισης συγνωμη που το λεω, αν ομως υπαρχει κανενας που νομιζει οτι βγαζοντας απο τη μεση τα λεφτα των συλλογων που πληρωνουμε στην αδεια, αυτοματως θα μειωθει η τιμη της, ειναι μαλλον αφελης.

Να συζητησουμε τα κακως κειμενα των κυνηγετικων συλλογων αν θελετε, αλλα η συγκεκριμενη προταση, απο τα συγκεκριμενα ατομα, ειναι τουλαχιστον υποπτη και αχρηστη.

Η οικονομική ενίσχυση του κυνηγετικού συλλόγου γίνεται από τις εισφορές των μελών του κατά την έκδοση της κυνηγετικής άδειας. Πώς μπορούμε να μιλάμε για βιωσιμότητα κάποιου συλλόγου χωρίς την οικονομική του ενίσχυση από τα ίδια του τα μέλη; Πώς μπορούμε να μιλάμε για δραστηριότητες του συλλόγου χωρίς αυτός να έχει την απαραίτητη οικονομική δυνατότητα; Χωρίς οικονομική δυνατότητα παύει να υφίσταται και η ίδια η ύπαρξη του συλλόγου αυτού, σταματώντας όλες οι δραστηριότητές του και κατ΄επέκταση φιμώνοντας την κυνηγετική φωνή. Αν δεν εκλέγουμε άξιους εκπροσώπους η ευθύνη είναι δική μας. Καλές οι κριτικές και οι θεωρίες αλλά αν πιστεύουμε πως είμαστε άξιοι, μπορούμε να ανατρέψουμε τα κακώς κείμενα με την ενεργή συμμετοχή μας στα κοινά του κυνηγετικού χώρου. Μια απόφαση είναι...
Είμαι κατά της λογικής "πονάει κεφάλι, κόβω κεφάλι". Φανταστείτε το αντικυνηγετικό κλίμα που θα επικρατήσει μετά τον αφανισμό των κυνηγετικών συλλόγων. Γιατί η διακοπή της χρηματοδότησης των συλλόγων από τα ίδια τα μέλη τους, αυτό αυτόματα σημαίνει και τον αφανισμό τους...
Συμφωνω απολυτως.ουδεμμία περιπτωση υπαρχει να φτηνησουν οι άδειες με τους αντικυνηγους που εχουμε.η ηλεκτρονική εκδοση γνωρίζοντας το πως σκέφτονται και πρατουν ειναι τεράστιο τυρακι.ειναι το πρωτο βήμα για κατάργηση των συλλόγων και ακολούθως οτι προκύψει.επισης θα ειναι πολυ ευκολο να προκύψει καποιο φορολογικό κυνηγετικο μέτρο. Απο του χρονου οποιος εχει παιδι που σπουδάζει σε αλλη πόλη και του πληρώνει ενοίκιο θα θεωρειται τεκμηριο. Λετε η ηλεκτρονική εκδοση άδειας να ειναι για το καλο μας?
 
Αυτό ειναι το παράπονο μου στην δραστηριότητα που λέγεται κυνηγι πρέπει οποσδιποται να την εμπλέκουμε με την πολιτική. Ένα πράγμα θα ήθελα να ξέρω ποτέ θα ξύπνησε ο γίγαντας που λέγεται κυνηγετικός κοσμος. Δεν την συνεχίζω την κουβέντα γιατί στο τέλος θα με πείτε κομμουνιστή σιριζεω διαπλεκόμενο και δεν είμαι τιποτα απο αυτα. Γεννήθηκα με το γονίδιο του κυνηγού και δεν μπορο να ξεφύγω απο αυτό, γιατί Κυνηγος γεννιέσαι δεν γίνεσαι και αν γίνεις ειναι για άλλους λόγους.
 
Αυτό ειναι το παράπονο μου στην δραστηριότητα που λέγεται κυνηγι πρέπει οποσδιποται να την εμπλέκουμε με την πολιτική. Ένα πράγμα θα ήθελα να ξέρω ποτέ θα ξύπνησε ο γίγαντας που λέγεται κυνηγετικός κοσμος. Δεν την συνεχίζω την κουβέντα γιατί στο τέλος θα με πείτε κομμουνιστή σιριζεω διαπλεκόμενο και δεν είμαι τιποτα απο αυτα. Γεννήθηκα με το γονίδιο του κυνηγού και δεν μπορο να ξεφύγω απο αυτό, γιατί Κυνηγος γεννιέσαι δεν γίνεσαι και αν γίνεις ειναι για άλλους λόγους.
Μαζι σου ειμαστε αλλα ο κοσμος εχει τοσα προβλήματα που δυστυχώς δεν ασχολειται.απο την αλλη η ηγεσία της κσε τοσα χρονια ηταν βολεμενη με την τοτε κατάσταση δεν εγιναν οι κινησεις που έπρεπε να γίνουν και τωρα τρεχουμε.η ολη συζητηση ειναι πονεμένη ιστορια
 
Αρχικά ξεκαθαρίζω οτι κομματικά και αθλητικά στο κυνήγι δεν χωράνε ... Στο κυνήγι πρέπει να είμαστε όλοι ενωμένοι . Πως μπορώ να εμπιστευτώ όμως μια πρόταση που έρχεται από ένα κόμμα που μια συνιστώσα του είναι άτομα φανατισμένα κατά του κυνηγιού ;;; Και από οτι είδα οι περισσοτεροι που φέρνουν την πρόταση ανοίκουν σε αυτους ; Όσο για το αν θα είναι φθηνότερη η άδεια αρκεί να αναλογιστεί κανείς τώρα αν βγάλει αδεια στον δασαρχείο που πάνε τα χρήματα και πόσα λιγότερα πληρώνει . Προσωπικά προτιμώ να πηγαίνουν τα χρήματα μου στον σύλλογο και στην ΚΣΕ παρά κατευθείαν στο πράσινο ταμείο και να τα τσεπώνουν οι οικολόγοι ... Και το λέω εγώ αυτό που έχω πει πολλές φορές ανάθεμα στα χρήματα που δίνω για την ΚΣΕ και όσες φορες είπα οτι θα βγάλω αδεια στο δασαρχειο κάτι μέσα μου δεν με άφησε πρωτα γιατί ο σύλλογος κάνει σωστή δουλειά κατά την γνώμη μου , αν και θα ήθελα κι αλλες δράσεις και δευτερον γιατι δεν θέλω τα χρήματα μου να πάνε όλα στους οικολόγους.
 
Προσωπικα ειμαι κατα της ηλεκτρονικης εκδοσης της αδειας οπως και της θεωρησης κατευθειαν στο Δασαρχειο
Δεν εμπιστευομαι σε καμια περιπτωση ολους αυτους τους Αληταραδες της κυβερνησης
που ψαχνουν να με φακελωσουν με καθε πουστ@κο τροπο για να εξυπηρετησουν Γερμανικα συμφεροντα
Πως ειναι δυνατον να εμπιστευτω ολους αυτους που μεχρι το 2016 με αποκαλουσαν
φονια-δολοφονο -βασανιστη-σφαγεα
ολοι αυτοι που με καταριοντουσαν στο διαδικτυο και πανυγηριζαν σε καθε αδικο χαμο Συναδελφου Κυνηγου ?
Μηπως μας διαφευγει οτι ολοι αυτοι που σημερα εμφανιζονται σαν προστατες της Κυνηγετικης οικογενειας
συνεργαστηκαν κομματικα με τους οικολογους πρασινους ?
Μηπως μας διαφευγει οτι ο Τσιρωνης ειναι πρωτοκλασατο στελεχος αυτης της μπιχλας
που λεγονται οικολογοι πρασινοι ?
Δεν ειναι αυτοι που σε καθε κυνηγετικη εναρξη ψαχνουν να βρουν αιτιες
ωστε να διακοπη η να περιοριστει η κυνηγετικη περιοδος ?
Μπορει καποιοι ΚΣ να λειτουργουν ως εισπρακτικες εταιρειες η να μην προσφερουν εργο
αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να τους τσουβαλιαζουμε ολους
Συναδελφοι αρκετους Ανεργους εχουμε στην πατριδα μας
μην βαλουμε και εμεις την υπογραφη μας να πολλαπλασιαστουν
Ας αναλογιστουμε ποσοι εργαζομενοι στους ΚΣ
θα βρεθουν στον δρομο αν ισχυσει αυτη η αθλιοτητα
 
Η οικονομική ενίσχυση του κυνηγετικού συλλόγου γίνεται από τις εισφορές των μελών του κατά την έκδοση της κυνηγετικής άδειας. Πώς μπορούμε να μιλάμε για βιωσιμότητα κάποιου συλλόγου χωρίς την οικονομική του ενίσχυση από τα ίδια του τα μέλη; Πώς μπορούμε να μιλάμε για δραστηριότητες του συλλόγου χωρίς αυτός να έχει την απαραίτητη οικονομική δυνατότητα; Χωρίς οικονομική δυνατότητα παύει να υφίσταται και η ίδια η ύπαρξη του συλλόγου αυτού, σταματώντας όλες οι δραστηριότητές του και κατ΄επέκταση φιμώνοντας την κυνηγετική φωνή. Αν δεν εκλέγουμε άξιους εκπροσώπους η ευθύνη είναι δική μας. Καλές οι κριτικές και οι θεωρίες αλλά αν πιστεύουμε πως είμαστε άξιοι, μπορούμε να ανατρέψουμε τα κακώς κείμενα με την ενεργή συμμετοχή μας στα κοινά του κυνηγετικού χώρου. Μια απόφαση είναι...
Είμαι κατά της λογικής "πονάει κεφάλι, κόβω κεφάλι". Φανταστείτε το αντικυνηγετικό κλίμα που θα επικρατήσει μετά τον αφανισμό των κυνηγετικών συλλόγων. Γιατί η διακοπή της χρηματοδότησης των συλλόγων από τα ίδια τα μέλη τους, αυτό αυτόματα σημαίνει και τον αφανισμό τους...

Πέρα από την προσωπική μου θέση, ως προς το αποτέλεσμα και τους κινδύνους που ελλοχεύει μια τέτοια κίνηση όπως παρουσιάζονται στη προηγούμενό μου ποστ το οποίο παραθέτω πιο πάνω, νομίζω πως ως προς την ηλεκτρονική έκδοση κυνηγετικής άδειας, υπάρχουν και τεχνικά θέματα τα οποία δεν είναι δυνατόν να ξεπεραστούν.
  • Πρώτο και βασικό τεχνικό θέμα, είναι ότι δεν μπορεί να εκδοθεί επίσημο έγγραφο ηλεκτρονικά, στο οποίο απαιτείται φωτογραφία του κατόχου του και επικύρωσή του με σφραγίδα από τον φορέα από τον οποίο εκδίδεται η άδεια.
  • Ένα δεύτερο τεχνικό θέμα είναι ότι για την έκδοση κυνηγετικής άδειας απαιτείται επίδειξη των αδειών κατοχής κυνηγετικών όπλων.
  • Ένα άλλο τεχνικό θέμα, είναι ότι απαιτείται διασταύρωση του κατόχου με το ΔΑΤ.
  • κλπ...
Μήπως τελικά πέταξαν κάποιοι μια παπαριά με ενδεχόμενο δόλο και εμείς χωρίς να το θέλουμε κάνουμε την τρίχα τριχιά; ;)
 
Last edited:
Πιθανοτερο Χρηστο ειναι να πεταξαν την παπαρια μην εχοντας καμμια γνωση του τι γινεται ακριβως. Οπως δηλαδη γινεται και με ολες τις περιπτωσεις που εμπλεκονται οι πολιτικοι. Εκει που ξερουν, και μπορουν να βελτιωσουν, σφυριζουν αδιαφορα
 
Back
Top