Ηλεκτρικό κολάρο

Για αυτόν στην Ελλάδα καλά του έκαναν.
Για την Ιταλία γράφει ότι απαγορεύεται. Αν όντος απαγορεύεται, τότε απλά εφάρμοσαν τον νόμο.
Γενικότερα το κολάρο μπορεί να χρησιμεύσει σε κάποιες περιπτώσεις για εκπαίδευση, αλλά πρώτα πρέπει να εκπαιδευτεί ο χειριστής του.
Οπότε τις περισσότερες φορές το κολάρο χαλάει αντί να φτιάχνει.
Τα ζώα οφείλεις να τα σέβεσαι.
 
Ειναι ενα εξαιρετικο μεσο εκπαιδευσης και χρησιμοποιητει ακομη και απο θετικους εκπαιδευτες


Τωρα αν ο καθε μπιπ μπιπ μπιπ βγαζει την αθλια του ψυχικη αρωστια πανω στα ζωα δεν φταιει το ηλεκτρονικο κολλαρο!



Τιποτε και κανενα εργαλειο δεν κανει ζημια εκτος και αν ο χρηστης θελει να κανει η νομιζει οτι ξερει να το δουλεψει

Εχω κοψει καθε επαφη με συγγενη που πηγαμε κυνηγι και χρησημοποιησε το κολλαρο με λαθος τροπο
Και δεν κοπηκε η επαφη με καλο τροπο!

Ειμαι αξιος να το φορεσω σε αυτον που κανει κακο σε ενα ζωο με την λαθος χρηση του!
Για να νιωσει και αυτος οτι το ζωο

Αλλα να μην μηδενιζουμε τα παντα

Με το ηλεκτρονικο κολλαρο εχουν σωθει παρα πολλα σκυλια

Να ξερετε οτι αυτοι που βασανιζουν τα ζωα με ηλεκτρονικο κολλαρο το κανουν και με οτιδηποτε αλλο υπαρχει στην διαθεση τους!!!

Αμα εισαι πουττος και βγαζεις την ισχυ σου σε ανυμπορα και χωρις προστασια ζωα ανθρωπους γυναικες παιδιακια το κανεις με οτι μπορει να βρεθει μπροστα σου!

Ο τυπος που ειδαμε που βασανιζε το σκυλακι πρεπει να τιμωρηθει παραδειγματικα

Οχι ομως να τιμωρειται το ηλεκτρονικο κολλαρο σαν εργαλειο

Αυτος να τιμωρηθει για τον βασανισμο του ζωου!

Τον οποιο θα εκανε με οποιοδηποτε δυνατο τροπο και μεσο!

Μπορειτε να δειτε ποσο κακομεταχειρισμενο ειναι και χωρις να πατουσε το κουμπι!
 
εγώ ξέρετε τι λέω;
οτι βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος

και ξέρετε ποιό είναι το δάσος;
ότι ΕΙΜΑΣΤΕ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΩΣ ΔΙΩΚΩΜΕΝΗ ΚΟΙΝΟΝΙΚΗ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑ και αφορμές ψάχνουν να μας κάνουν επίθεση
όχι ότι δεν φταίει ο συγκεκριμένος, αλλά βρήκαν αφορμή να την πέσουν σε όλους μας

πάμε για καθολική απαγόρευση των κολλάρων
και για νέο σταυρωμα των κακών κυνηγών!


* υπόψη: επειδή έχω δοκιμάσει κολλάρο ΠΑΝΩ ΜΟΥ, δεν αισθάνεσαι τίποτα παραπάνω απ' ότι αισθάνεσαι στο ηλεκτρομυογράφημα ή στην Ηλεκτροθεραπεία (TENS, EMS,).... ένα "τσίμπημα" από το ρεύμα!

ειδικά στην Ηλεκτροθεραπεία μου ανεβάζουν την ένταση μέχρις εκεί που αντέχω, το κολλάρο που είχα κάποτε ΔΕΝ έφτανε αυτήν την ένταση!
 
εγώ ξέρετε τι λέω;
οτι βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος

και ξέρετε ποιό είναι το δάσος;
ότι ΕΙΜΑΣΤΕ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΩΣ ΔΙΩΚΩΜΕΝΗ ΚΟΙΝΟΝΙΚΗ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑ και αφορμές ψάχνουν να μας κάνουν επίθεση
όχι ότι δεν φταίει ο συγκεκριμένος, αλλά βρήκαν αφορμή να την πέσουν σε όλους μας

πάμε για καθολική απαγόρευση των κολλάρων
και για νέο σταυρωμα των κακών κυνηγών!


* υπόψη: επειδή έχω δοκιμάσει κολλάρο ΠΑΝΩ ΜΟΥ, δεν αισθάνεσαι τίποτα παραπάνω απ' ότι αισθάνεσαι στο ηλεκτρομυογράφημα ή στην Ηλεκτροθεραπεία (TENS, EMS,).... ένα "τσίμπημα" από το ρεύμα!

ειδικά στην Ηλεκτροθεραπεία μου ανεβάζουν την ένταση μέχρις εκεί που αντέχω, το κολλάρο που είχα κάποτε ΔΕΝ έφτανε αυτήν την ένταση!
Ανάλογα το κολάρο.
Το δικό μου το Garmin, αν το βάλεις τέρμα είναι για να εκπαιδεύσεις ελέφαντα
 
Παιδιά εγώ έχω πολλά χρόνια κολλάρο , πάνω από 10 . Είναι αυτά με τον ήχο , δόνηση , ρεύμα . Αν θυμάμαι καλά , μόνο μια φορά όλα αυτά τα χρόνια χρειάστηκε να φτάσω στο ρεύμα , για την ασφάλεια του σκύλου . Τώρα μόνο με το ήχο και την επιβράβευση , τα σκυλιά επιστρέφουν αμέσως .
 
Το ποιο χρησιμο εργαλειο .Εχω πανω απο 20 χρονια .Περσι εχασα το χειριστηριο και την αλλη ημερα παραγγειλα καινουργιο .Θελει μονο πολλη προσοχη στη χρηση .Μια σκυλα σετερ που ειχα ,μεσα στην τριαδα των καλυτερων σκυλιων που εχουν περασει στα 40 και πλεον χρονια που κυνηγαω ειχε ενα τρομερο ελαττωμα.Πηγενε και κυλιωταν σε οτι βρωμικο εβρισκε.Απο ψωφιμια μεχρι κοπρανα ανθρωπου .Ενοιωθα χαλια πολυ βρωμουσε δεν μπορουσα να την πιασω ,επρεπε να την κανω μπανιο,γενικα σου χαλαγε την ημερα . Με το κολαρο 2-3 φορες και λυθηκε το προβλημα .
 
Καλησπέρα
Θα το βάλω εδώ
Ξέρεις κανείς να μου πει αν τα κολαρα αντίγαβ ποιανούν το σκύλο και όταν κλαίει η γουριετε;
 
Καλησπέρα
Θα το βάλω εδώ
Ξέρεις κανείς να μου πει αν τα κολαρα αντίγαβ ποιανούν το σκύλο και όταν κλαίει η γουριετε;
βρε κολαρο εση θεςςςς .yel. .yel. γιατι μας τα λες πωλλααααα,,γιασου ρε φιλεμου παναγιωτι θα ανεβης φετως επανωωωω;;;;
 
Γεια σας παιδιά θα ήθελα να μου προτείνετε ένα κολάρο εκπαίδευσης να αγοράσω όσο γίνεται οικονομικο αλλά παράλληλα και ποιοτικό βασικό να έχει καλή δόνηση μιας και αυτή θα δουλέψω όταν χρειαστεί. Έχω διαβάσει ατελείωτα άρθρα για την χρήση του κολάρου πριν αποφασίσω να κάνω αγορά. Το σκυλάκι μου είναι 8 μηνών και φερμαρει και μετά κυνηγάει κατσίκες και πρόβατα και θέλω να του κόψω τώρα που παίζει πριν το παιχνίδι γίνει πάθος.
 
Γεια σας παιδιά θα ήθελα να μου προτείνετε ένα κολάρο εκπαίδευσης να αγοράσω όσο γίνεται οικονομικο αλλά παράλληλα και ποιοτικό βασικό να έχει καλή δόνηση μιας και αυτή θα δουλέψω όταν χρειαστεί. Έχω διαβάσει ατελείωτα άρθρα για την χρήση του κολάρου πριν αποφασίσω να κάνω αγορά. Το σκυλάκι μου είναι 8 μηνών και φερμαρει και μετά κυνηγάει κατσίκες και πρόβατα και θέλω να του κόψω τώρα που παίζει πριν το παιχνίδι γίνει πάθος.
Είναι πολύ μικρό για να βάλεις κολάρο με ρεύμα. Υπάρχουν πολλές πιθανότητες να κάνεις ζημιά τελικά χωρίς να το θες.
Είναι φυσικό να κυνηγάει τα πάντα τώρα.
 
Γεια σας παιδιά θα ήθελα να μου προτείνετε ένα κολάρο εκπαίδευσης να αγοράσω όσο γίνεται οικονομικο αλλά παράλληλα και ποιοτικό βασικό να έχει καλή δόνηση μιας και αυτή θα δουλέψω όταν χρειαστεί. Έχω διαβάσει ατελείωτα άρθρα για την χρήση του κολάρου πριν αποφασίσω να κάνω αγορά. Το σκυλάκι μου είναι 8 μηνών και φερμαρει και μετά κυνηγάει κατσίκες και πρόβατα και θέλω να του κόψω τώρα που παίζει πριν το παιχνίδι γίνει πάθος.
Εχεις κανει την βασικη υπακοη;
Ξερει το οχι το μη το μεινε το κατσε;
Πρωτα πρεπει να μαθει αυτα αριστα
Ακολουθως εαν εχεις προσβαση σε καποιον που εχει ζωα οπως αρνια κοτες γατες κλπ
Θα κανεις ελεγχομενα με σχοινι συχνα την παρουσια του σκυλιου κοντα στα ζωα ωστε να μαθει οτι δεν πρεπει να τα κυνηγα

Τα σκυλια μου για παρεδειγμα δεν κυνηγανε τις γατες και τις κοτες μου
Οι γατες μου δεν κυνηγανε τον σπινο που εχω στο κλουβι

Με τον συσχετισμο μαθαινουν ποια ζωα ειναι του αφετντικου η δεν πρεπει να κυνηγανε αρκει να περασουν σωστη βασικη υπακοη

Εαν επιμενεις για το κολλαρο θα πρεπει να πληρωσεις για να παρεις ποιοτητα

Αλλιως θα δινεις καθε φορα σε φτηνα κινεζικα 70-80 ευρω και δεν θα κανεις δουλεια και θα πληρωσεις το ποιοτικο δυο φορες+ το ρισκο που εχεις και το εχω δει συχνα , ειτε να μην υπακουει το κολλαρο σε εσενα που θα σε φερει πισω στην εκπαιδευση ειτε χειροτερα να δινει λαθος εντασεια η χωρις εντολη και να παθεις ζημια πολυ μεγακυτερη

Εγω εχω τα κανικομ 1500 και στα συστηνω αλλα πρεπει να πληρωσεις

Εαν θα παρεις κολλαρο στειλε ενα μυνημα πριν το χρησιμοποιησεις

Ασε τι λενε τα αρθρα
Καθε σκυλι εχει αλλο χαρακτηρα και αλλη χρηση κολλαρου
Υπαρχει τροπος που το χρησιμοποιουμε και αναλογα τι θελουμε να περασουμε στο σκυλο

Πχ εγω το εχω καθαρα για την αρνηση φολας και την εγκαταλειψη της φερμας σε φιδια

Ειτε παρεις ειτε οχι κολλαρο
Ειτε δουλεψεις ειτε οχι κολλαρο
Την βασικη υπακοη ΕΠΙΒΑΛΕΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΜΑΘΕΙΣ ΣΤΟ ΣΚΥΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΣΥΝΤΗΡΕΙΣ
Αλλιως θα κανεις λαθη με το κολλαρο που ισως να μην αντιληφθεις εγκαιρα…
 
Στο θέμα της βασικής υπακοής προσπαθώ όσο μπορώ και ξέρω καλύτερα να τα εκπαιδεύσω με τον μεγάλο μου πχ αλλά είναι βέβαια κρητικό συνεννοούμαστε με νοήματα κολάρο χρησιμοποίησα 1 φορά γτ είχε πιάσει ένα κατσικάκι και το πνίγε (είχα πάρει ένα δανικό όταν ήταν 1.5 μην τυχόν και κάνει κάτι και μπλέξουμε) και μετά το έκοψε μαχαίρι. Αυτό τώρα το κουταβάκι είναι κουρτσκαρ (φαινομενικό μου το έδωσε φίλος δν έχει πεντιγκρη) έχει τελείως διαφορετική ιδιοσυγκρασία σκέφτεται 2 πράγματα το φαι και το κυνήγι όχι ότι είναι κακό βέβαια ( άμα πάνε όλα καλά και ζήσει και βγει θα είναι κλάσης ανώτερος)αλλά δείχνει ότι δν έχει την ίδια εξυπνάδα με το ντόπιο.Για παράδειγμα οι κατσίκες το καλοκαίρι κρύβουν στα κλαδιά τα κατσικάκια όταν πάει ο σκύλος κοντά και πεταχτεί το κατσικάκι και ο σκύλος νομίζει ότι είναι λαγός και το κυνηγά ένας έξυπνος σκύλος με λιγότερο πάθος θα σταματήσει. Ένας σκυλί με πολύ πάθος θα αργήσει πολύ να το πάρει χαμπάρι ότι κυνηγά λάθος θήραμα. Οπότε θέλω το κολάρο σαν δικλείδα ασφαλείας σε περίπτωση που δν υπακούσει
διορθώσετε με οι παλιότεροι αν κάνω λάθος κάπου..
 
Στο θέμα της βασικής υπακοής προσπαθώ όσο μπορώ και ξέρω καλύτερα να τα εκπαιδεύσω με τον μεγάλο μου πχ αλλά είναι βέβαια κρητικό συνεννοούμαστε με νοήματα κολάρο χρησιμοποίησα 1 φορά γτ είχε πιάσει ένα κατσικάκι και το πνίγε (είχα πάρει ένα δανικό όταν ήταν 1.5 μην τυχόν και κάνει κάτι και μπλέξουμε) και μετά το έκοψε μαχαίρι. Αυτό τώρα το κουταβάκι είναι κουρτσκαρ (φαινομενικό μου το έδωσε φίλος δν έχει πεντιγκρη) έχει τελείως διαφορετική ιδιοσυγκρασία σκέφτεται 2 πράγματα το φαι και το κυνήγι όχι ότι είναι κακό βέβαια ( άμα πάνε όλα καλά και ζήσει και βγει θα είναι κλάσης ανώτερος)αλλά δείχνει ότι δν έχει την ίδια εξυπνάδα με το ντόπιο.Για παράδειγμα οι κατσίκες το καλοκαίρι κρύβουν στα κλαδιά τα κατσικάκια όταν πάει ο σκύλος κοντά και πεταχτεί το κατσικάκι και ο σκύλος νομίζει ότι είναι λαγός και το κυνηγά ένας έξυπνος σκύλος με λιγότερο πάθος θα σταματήσει. Ένας σκυλί με πολύ πάθος θα αργήσει πολύ να το πάρει χαμπάρι ότι κυνηγά λάθος θήραμα. Οπότε θέλω το κολάρο σαν δικλείδα ασφαλείας σε περίπτωση που δν υπακούσει
διορθώσετε με οι παλιότεροι αν κάνω λάθος κάπου..
Καμια σχεση το κουρτσχααρ με το κρητικο
Και στο λεω απο ιδια πειρα οχι θεωρητικα αφου ειχα και τα δυο και τα χω δουλεψει και τις δυο φυλες

Το κουρτσχααρ ειναι πολυ ανθρωποκενρτρικο και συναμά πολυ εκδηλωτικο και προς εσενα και προς το παθος του(γενικα εξαιρεσεις υπαρχουν)

Ειναι 8μηνων
Οι πληστοι ξερουν οτι απλα ειναι στην εφηβεια τωρα , αυτο που αγνοουν ειναι οτι τωρα θα προσπαθει να σου παρει τον ελεγχο δοκιμαζοντας καθε τοσο να ξεφυγει απο την υπακοη
Αυτο εξαρταται και απο το ποσο στενη σχεση εχετε
Ξεχνα το κολλαρο σε αυτη την ηλικια
Μονο ζημια θα σου κανει πριν τους 12 μηνες
Πρωτο ειναι επικυνδυνο για το ζωο
Δευτερον θα επαναπαυθεις στην ευκολια του και θα αμελησεις την βασικη υπακοη αλλα και θα χαλασεις την σχεση σας που ΤΩΡΑ κτιζετε
Κανε οτι σου ειπα
Δουλεψε την βασικη
Φερε το σε επαφη με ζωα
Και κτισε σχεση
Στις εντολες πρεπει να εισαι σταθερος
Το σκυλι να ειναι μονο μαζι σε αυτα
Οταν εκτελει αριστα το μη το οχι το κατσε το μεινε
Βαλε ενα πειρασμο στην εξισωση

Βαλε το φαι του και δωσε εντολη να κατσει και να περιμενει πριν φαει
Εσυ θα του πεις ποτε
Εαν ορμησει να φαει θα του πεις οχι
-μη!
Πρεπει να εχεις τον ελεγχο!
Θα σου παρει γυρω στην εναμιση βδομαδα αυτο

Οταν εχεις τετοιο ελεγχο θα αρχισεις να τη περνεις στα ζα
Παντα με σχοινι
Απο μακρυα!
Σε ζα που ξερεις ειτε δικα σου ειτε δικου σου ανθρωπου
Να δεις τι θα κανει(θα σε 40-50 μετρα πισω)
Αν παει να ορμηξει σχοινι αποτομα δυνατα το οχι μη και πισω στο αυτοκινητο!
Να συνδιασει οτι αν ορμα στο κατσικι χανει την εξοδο του
Πολυ συντομα θα μαθει

Πρεπει να εισαι αυστηρος σε αυτο

Προσοχη
Τα ζωα τωρα εχουν γεννησει- υπαρχουν και καθυστερημενα αγκαστρια μην κανεις καμια ζημια στον ανθρωπο απο την ενοχληση

Ειπαμε ζωα που ξερεις!
Απο μακρυα!
Σε ανοικτο χωρο

Πρεπει να ασχοληθεις!

Και δωσε του αγαπη και σημασια!
Μονο του

Ο κρητικος θα σου βγαλει ζηλια αν ειναι μπροστα και μπορει να του επιτεθει κιολας

Υπομονη και θα τα καταφερεις
 
Φίλε σε ευχαριστώ θα ακολουθήσω τις συμβουλές ούτως η άλλως ποτέ δν είχα κολάρο και μια χαρά έκανα την δουλειά μου για τη ζήλια του κρητικού όταν έφερα το κουταβάκι για μια βδομάδα νόμιζα ότι θα ψωφισει είχε κόψει και το φαι. Για να τους λύσω μαζί στο βουνό πρέπει να πάει το κουταβάκι 2 χρονών και πάνω γτ θα μου το εξαφανίσει
 
Back
Top