Ζαρκάδια

Καλημέρα και καλό μήνα να έχουμε!!

θα ήθελα να θέσω ένα θέμα - ερώτημα στην παρέα. Τί γνώμη έχετε για το συγκεκριμένο ζώο όσον αφορά το κυνήγι του?? Θα πρέπει να επιτραπεί ή όχι???

Το ερώτημα μου έχει να κάνει και με την κυριακάτικη έξοδο για λαγό όπου σε 2 καρτέρια που έκατσα περιμένοντας τον αυτιά η σκύλα μας μου πέρασε συνολικά 9 ζαρκάδια...έχει γεμίσει ο τόπος εδώ πάνω...στα μέρη σας ισχύει το ίδιο??

Επιπλέον στο διπλανό λόφο η γουρουνοπαρέα έπεσε σε λύκους, μήπως η αύξηση των ζαρκαδιών ευνοεί και τα λυκόμορφα??
 
Κώστα έχουν γίνει πολλές αναφορές από τους συλλόγους ότι πρέπει να αρχίσει το κυνήγι γιατί έχει αυξηθεί ο πληθυσμός του ζαρκαδιού άλλα νομίζω ότι δεν θα γίνει κάτι προς το παρόν, βάζουν πολλά μπροστά ότι πρέπει να γίνουν μελέτες για τον ακρηβει πληθυσμός να πάρουν εγκρίσεις από άλλες οργανώσεις για το πως πρέπει να γίνει πάρε το αυγό κ κουρεφτο,εδώ δεν περνούν αποφάσεις για τα λυκόμορφα που έχουν γίνει τόσα,
Μην ξεχναμε οτι στην χωρα μας απαγορευεται κ η χρηση ραβδοτου κ σκοπευτικα που παιζει κ αυτο το ρολο του;)
 
Last edited:
Τωρα δεν ξερω σε τι να το βάλω στο ψάρεμα ή σε κατι αλλο το συγκεκριμένο Σημερα κατα την μια το μεσημέρι ειδα να κολυμπάει αυτο στη θάλασσαεδω όταν τελείωνε το μπάνιο του




το έβγαλα από το νερό το κράτησα καμία ωρα γιατί ήταν κουρασμένο από το κολύμπι και μολις ξεκουράστηκε έδωσε κατι σαλτα και εξαφανίστηκε!!.sarcastic.
 
Last edited:
Τωρα δεν ξερω σε τι να το βάλω στο ψάρεμα ή σε κατι αλλο το συγκεκριμένο Σημερα κατα την μια το μεσημέρι ειδα να κολυμπάει αυτο στη θάλασσα




το έβγαλα από το νερό το κράτησα καμία ωρα γιατί ήταν κουρασμένο από το κολύμπι και μολις ξεκουράστηκε έδωσε κατι σαλτα και εξαφανίστηκε!!.sarcastic.
Να δίνει σαλτα μου έχει τύχει πολλές φορές,να κάθεται να το παρω αγκαλιά πρώτη φορά το βλέπω:D
 
Τωρα δεν ξερω σε τι να το βάλω στο ψάρεμα ή σε κατι αλλο το συγκεκριμένο Σημερα κατα την μια το μεσημέρι ειδα να κολυμπάει αυτο στη θάλασσα




το έβγαλα από το νερό το κράτησα καμία ωρα γιατί ήταν κουρασμένο από το κολύμπι και μολις ξεκουράστηκε έδωσε κατι σαλτα και εξαφανίστηκε!!.sarcastic.
Τι αλλο θα δούμε.Ζαρκάδι πολιτικός προσφυγας. Ισως και οικονομικός μετανάστης. Μπορει όμως και πρόσφυγας κυνηγίου ...εεε πολέμου ήθελα να πω ...:D
 
Last edited:
Ναι ,αυτα ειναι κολυμβηταράδες,τοσο σε θαλασσα αλλά και σε ποτάμια . :D
Εγώ τα εχω δει αρκετές φορες να περνανε τον Αχελώο και να βγαίνουν απέναντι Ευρυτανία ακομα και όταν εχει πολυ νερό από βροχή το ποτάμι σαν να μην συμβαίνει τιποτα τα σκυλιά να ακολουθούν από πίσω και μολις μπουν και κάνουν 5 μέτρα στο νερό να γυρνάνε πίσω!!!.my man.
 
Τωρα δεν ξερω σε τι να το βάλω στο ψάρεμα ή σε κατι αλλο το συγκεκριμένο Σημερα κατα την μια το μεσημέρι ειδα να κολυμπάει αυτο στη θάλασσαεδω όταν τελείωνε το μπάνιο του




το έβγαλα από το νερό το κράτησα καμία ωρα γιατί ήταν κουρασμένο από το κολύμπι και μολις ξεκουράστηκε έδωσε κατι σαλτα και εξαφανίστηκε!!.sarcastic.
Οντως φαίνεται πολύ κουρασμένο.ζαρκαδι στη θάλασσα πολύ περίεργο και σπάνιο ίσως.σε ποτάμι πάει και έρχεται γιατί είναι μέσα στους βιότοπους του.πολυ ωραιες φωτό Κώστα και μπραβο που το τράβηξες από τη θάλασσα.
 
Τωρα δεν ξερω σε τι να το βάλω στο ψάρεμα ή σε κατι αλλο το συγκεκριμένο Σημερα κατα την μια το μεσημέρι ειδα να κολυμπάει αυτο στη θάλασσαεδω όταν τελείωνε το μπάνιο του




το έβγαλα από το νερό το κράτησα καμία ωρα γιατί ήταν κουρασμένο από το κολύμπι και μολις ξεκουράστηκε έδωσε κατι σαλτα και εξαφανίστηκε!!.sarcastic.
Ωραίο αρσενικό ζώο!! Έκανε και το μπανάκι του.... Έτοιμο για καλπασμους :D
 
Τωρα δεν ξερω σε τι να το βάλω στο ψάρεμα ή σε κατι αλλο το συγκεκριμένο Σημερα κατα την μια το μεσημέρι ειδα να κολυμπάει αυτο στη θάλασσαεδω όταν τελείωνε το μπάνιο του




το έβγαλα από το νερό το κράτησα καμία ωρα γιατί ήταν κουρασμένο από το κολύμπι και μολις ξεκουράστηκε έδωσε κατι σαλτα και εξαφανίστηκε!!.sarcastic.
Φαντασου κυνηγι που θα του καναν που για να ξεφυγει επεσε στη θαλασσα..πανεμορφο παντως ζωο που το συνανταμε αρκετα συχνα στα βουνα τα τελευταια χρονια
 
Περσι τετοιο καιρο πηγενα μια βολτα στο βουνο με το γιο μου επιασα και εγω ενα αγριογουρουνο μικρο για λιγο μετα το αφησα να παει στη μανα του Αγριμι το επιασα απο το σβερκο και γυριζε να με δαγκωσει
Τυχερος εισαι που δε σε πηρε χαμπαρι η μανα
 
Ήταν δύο το δεύτερο δεν φαίνεται στην φωτο
Σε τρία λεπτά από εκεί που είναι το ζαρκάδι βρίσκεσαι στα διόδια της γέφυρας Ρίο- Αντίρριο View attachment 20890View attachment 20891
μεχρι την θαλασσα κατω φτανανε πριν φτιαξουν το καινουργιο δρομο.
 
έχω ένα κτήμα που συχνά περνά μια οικογένεια ζαρκαδιών, δεν τα εχω δει ποτέ μου αλλά μου το εχουν πει γεωργοί που πάνε βράδυ το καλοκαιρι για να ρυθμίσουν τα ποτίσματά τους. Στην ιδια περιοχή η αδελφή μου παραλίγο να είχε ατύχημα με το αυτοκίνητο μιας και περασε νυχτα μπροστά της, μου το περιέγραψε τεράστιο σε μέγεθος. Εγώ έχω δει μόνο σε ελεγχόμενους χώρους και είναι πολύ όμορφα!!
 
Οταν πεσει σκυλι πανω σε ζαρκαδια,περιμενει το αρσενικο να πλησιασει στα 10 μετρα
δινοντας χρονο στα θυληκα με τα μικρα να διαφυγουν.Παιρνει τον σκυλο και τον
πηγαινει κουρσα ενα νομο μακρια.Εχουν περασει πολλες φορες απο το καρτερι μου
ενω κυνηγαμε γουρουνια,ο ζαρκος ανεβαινει σαρα για πλακα!!
 
Οταν πεσει σκυλι πανω σε ζαρκαδια,περιμενει το αρσενικο να πλησιασει στα 10 μετρα
δινοντας χρονο στα θυληκα με τα μικρα να διαφυγουν.Παιρνει τον σκυλο και τον
πηγαινει κουρσα ενα νομο μακρια.Εχουν περασει πολλες φορες απο το καρτερι μου
ενω κυνηγαμε γουρουνια,ο ζαρκος ανεβαινει σαρα για πλακα!!
Η αλτικοτητα και η δρομικοτητα του ζαρκάδιου ξεφτιλίζει και αγριογιδο... Στα μάρμαρα στον Παρνωνα να δεις πως τα πάει τα σκυλιά βράχο βράχο κάθετα στους γρανίτες για να τα ρίξει πίσω στη Βαρβιτσα και στα απαγορευμένα να φύγουν από τα ρεματα που είναι οι μάνες με τα μικρα
 
Η αλτικοτητα και η δρομικοτητα του ζαρκάδιου ξεφτιλίζει και αγριογιδο... Στα μάρμαρα στον Παρνωνα να δεις πως τα πάει τα σκυλιά βράχο βράχο κάθετα στους γρανίτες για να τα ρίξει πίσω στη Βαρβιτσα και στα απαγορευμένα να φύγουν από τα ρεματα που είναι οι μάνες με τα μικρα
Το μεγαλυτερο ζαρκαδι που ειδα ποτε μου ηταν με το που τελειωνουν οι κορδελες για Αι Γιαννη.
Στεκοτανε αναμεσα στα μικρα ελατα.Ενας 5αρης ζαρκος.Γομαρι σκετο!Στην αρχη το περασα για
ελαφι.Ηταν Γεναρης και ειχε πληρη τριχωμα.
 
Back
Top