Ευχαριστήριο

Κοντευουμε 7 μήνες από το χειρουργείο... Ο Μάικ πλέον είναι εντελώς καλά και βγάζει εκπαιδευτικό σχεδόν 2 ωρών χωρίς σημάδια πόνου στο συγκεκριμένο σημείο. Μιλάω βέβαια για εύκολο εκπαιδευτικό, σε πολύ ομαλά εδάφη και χωρίς απαιτήσεις από μέρους μου για πολλά τρεξίματα. Άλλωστε και η ζέστη δεν ευνοεί τα πολλά πολλά...
Ευχαριστώ και πάλι όλους, τους πυροσβέστες, τον γιατρό καθώς και εσάς για τις ευχές σας και τη θετική ενέργεια!!IMG_20200803_193350.jpgIMG_20200803_193218.jpg
 
Κοντευουμε 7 μήνες από το χειρουργείο... Ο Μάικ πλέον είναι εντελώς καλά και βγάζει εκπαιδευτικό σχεδόν 2 ωρών χωρίς σημάδια πόνου στο συγκεκριμένο σημείο. Μιλάω βέβαια για εύκολο εκπαιδευτικό, σε πολύ ομαλά εδάφη και χωρίς απαιτήσεις από μέρους μου για πολλά τρεξίματα. Άλλωστε και η ζέστη δεν ευνοεί τα πολλά πολλά...
Ευχαριστώ και πάλι όλους, τους πυροσβέστες, τον γιατρό καθώς και εσάς για τις ευχές σας και τη θετική ενέργεια!!View attachment 14881View attachment 14882
Μπράβο!
 
Κοντευουμε 7 μήνες από το χειρουργείο... Ο Μάικ πλέον είναι εντελώς καλά και βγάζει εκπαιδευτικό σχεδόν 2 ωρών χωρίς σημάδια πόνου στο συγκεκριμένο σημείο. Μιλάω βέβαια για εύκολο εκπαιδευτικό, σε πολύ ομαλά εδάφη και χωρίς απαιτήσεις από μέρους μου για πολλά τρεξίματα. Άλλωστε και η ζέστη δεν ευνοεί τα πολλά πολλά...
Ευχαριστώ και πάλι όλους, τους πυροσβέστες, τον γιατρό καθώς και εσάς για τις ευχές σας και τη θετική ενέργεια!!View attachment 14881View attachment 14882
Σιδερένιος ο σκυλάκος.....
 
Κοντευουμε 7 μήνες από το χειρουργείο... Ο Μάικ πλέον είναι εντελώς καλά και βγάζει εκπαιδευτικό σχεδόν 2 ωρών χωρίς σημάδια πόνου στο συγκεκριμένο σημείο. Μιλάω βέβαια για εύκολο εκπαιδευτικό, σε πολύ ομαλά εδάφη και χωρίς απαιτήσεις από μέρους μου για πολλά τρεξίματα. Άλλωστε και η ζέστη δεν ευνοεί τα πολλά πολλά...
Ευχαριστώ και πάλι όλους, τους πυροσβέστες, τον γιατρό καθώς και εσάς για τις ευχές σας και τη θετική ενέργεια!!View attachment 14881View attachment 14882
Κυριάκο εύχομαι πολλά , και όμορφα κυνήγια παρεουλα , και σιδερένιος ο Μάικ .
 
Κοντευουμε 7 μήνες από το χειρουργείο... Ο Μάικ πλέον είναι εντελώς καλά και βγάζει εκπαιδευτικό σχεδόν 2 ωρών χωρίς σημάδια πόνου στο συγκεκριμένο σημείο. Μιλάω βέβαια για εύκολο εκπαιδευτικό, σε πολύ ομαλά εδάφη και χωρίς απαιτήσεις από μέρους μου για πολλά τρεξίματα. Άλλωστε και η ζέστη δεν ευνοεί τα πολλά πολλά...
Ευχαριστώ και πάλι όλους, τους πυροσβέστες, τον γιατρό καθώς και εσάς για τις ευχές σας και τη θετική ενέργεια!!View attachment 14881View attachment 14882
Σιδερένιος ο κούκλος σου Κυριάκο
 
Ορτύκι χθες και σήμερα που τον πήγε ο πατέρας μου ούτε μυρωδιά δεν πήρε...
Οπότε για την ώρα μόνο από την έναρξη έχω φωτό, απορτ από στεριά και θάλασσα :)View attachment 16101
Είναι όμορφος ρε φίλε! Να τον χαίρεσαι.
 
Μάγκες τη βοήθεια σας...
Ο Μάικ από την ερχόμενη εβδομάδα θα μετακομίσει στην Αθήνα. Δυστυχώς τα προβλήματα υγείας του πατέρα μου δεν του επιτρέπουν πια να τον φροντίζει όσο χρειάζεται με αποτέλεσμα να μην είναι δυνατή πλέον η συγκατοίκηση τους.
Ο Μάικ από 40 ημερών λοιπόν ζει στο χωριό, σε μονοκατοικία με μεγάλο κήπο, δεν έχει δεθεί ποτέ και τώρα θα κλειστεί σε διαμέρισμα.
Τί πρέπει να προσέξω; Πώς θα μάθει τουαλέτα; Μέχρι σήμερα που κοντεύει τα 4 έκανε την ανάγκη του στη φύση. Τώρα πώς θα προσαρμοστεί;
Φυσικά θα βγαίνει κάθε μέρα τρεις βόλτες, πρωί μεσημέρι και απόγευμα. Είναι αρκετο αυτό;
Για δώστε τα φώτα σας όσοι γνωρίζετε...
 
Έχει μάθει να κάνει τις ανάγκες του έξω, οπότε λογικά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Ειδικά αν ξέρει ότι βγαίνει συγκεκριμένες ώρες βόλτα.
Γιώργο ζούσε έξω. Σε χώρο με πολλά δέντρα και κήπο. Δεν έμπαινε καθόλου στο σπίτι. Ουσιαστικά δηλαδή δεν είχε μάθει να κάνει τις ανάγκες του έξω, όποτε του ερχόταν απλώς έκανε. Δεν είχε μάθει να κρατιέται δηλαδή...
 
Τα σκυλιά από την φύση τους γουστάρουν να τα κάνουν εξω. Ετσι μαθαίνουν και τα κουτάβια. Όταν δουν ότι υπάρχει πρόγραμμα και μπορούν να τα κάνουν εξω, κρατιούνται και περιμένουν να βγουν έξω. Οπότε μην ανησυχείς!
 
Κυριακο
Οταν θα πας να τον παρεις παρε ενα τσουβαλι χωμα απο την αυλη
Οχι πολυ δεν χρειαζεται
Προτιμα ενα σημειο που συνιθιζε να κανει την αναγκη του
Σιγουρα υπαρχει ενα σταθερο σημειο ατην αυλη που συνιθιζε να χρησιμοποιει
Στο διαμερισμα θα βαλεις ενα πλαστικο δοχειο ορθογωνιο σε μεγεθος που ο σκυλος να μπορει να κανει μεσα επιτοπου στροφη
Θα βαλεις απο κατω αμμο αναγκης των ζωων και απο πανω το χωμα απο την αυλη
Το σκυλι πολυ ευκολα θα πηγαινει εκει για την αναγκη του
Θα λυσεις πολυ ευκολα το προβλημα αυτο
Μεγαλυτερο προβκημα θα εχεις απο την αλλαγη χωρου και ισως και ουρκιαχτα το βραδυ
Εαν ξερει τον μπαμπα σου τοσο καιρο θα παρεις μαζι σου μια παλια του μπλουζα φορεμενη
Θα σε βοηθησει στα ουρλιακτα οταν λειπεις
2-3 μερες θα το κοψει
Επισης θα θελει να δαγκωμει πραγματα λογο υου στρες που θα εχει μεχρι να συνηθισει καμια βδομαδα
Εαν δεις οτι θελει να φαγκωμει κανονισε να εχει κατι εκει που θα υον απασχολει
Το πιο απλο και ευκολο ειναι ενα πλαστικο καλης ποιτητας μπουκαλι νερου
Σε μια βδομαδα με πολυ σημασια απο εσενα και λιγο μεγαλους περιπατους θα συνιθισει
Δεν ειναι κουταβι εξαλου
 
Μάγκες τη βοήθεια σας...
Ο Μάικ από την ερχόμενη εβδομάδα θα μετακομίσει στην Αθήνα. Δυστυχώς τα προβλήματα υγείας του πατέρα μου δεν του επιτρέπουν πια να τον φροντίζει όσο χρειάζεται με αποτέλεσμα να μην είναι δυνατή πλέον η συγκατοίκηση τους.
Ο Μάικ από 40 ημερών λοιπόν ζει στο χωριό, σε μονοκατοικία με μεγάλο κήπο, δεν έχει δεθεί ποτέ και τώρα θα κλειστεί σε διαμέρισμα.
Τί πρέπει να προσέξω; Πώς θα μάθει τουαλέτα; Μέχρι σήμερα που κοντεύει τα 4 έκανε την ανάγκη του στη φύση. Τώρα πώς θα προσαρμοστεί;
Φυσικά θα βγαίνει κάθε μέρα τρεις βόλτες, πρωί μεσημέρι και απόγευμα. Είναι αρκετο αυτό;
Για δώστε τα φώτα σας όσοι γνωρίζετε...
Κυριάκο τέσσερις φορές την ημέρα έξω βόλτα μέχρι να προσαρμοστεί στο νέο του πρόγραμμα και επειδή είναι αρσενικό ίσως χρειαστεί και παραπάνω ποιο πολύ για το κατούρημα
Όσο μπορείς στην αρχή να έχει και παρέα μέσα στο σπίτι ομιλίες μουσική τηλεόραση είναι ένας τρόπος να απασχολείται για να μην γκρινιάζει
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.
Χρύσανθε όταν έπαθε το ατυχημα και τον κράτησα δυο βδομάδες στο σπίτι μου δεν ακούσαμε τη φωνή του. Ούτε γαβ δεν έκανε, ενώ στο χωριό πολλές φορές γαβγίζει όταν βλέπει γάτες ή άλλα αδέσποτα.
Δεν θα είναι μέσα στο διαμέρισμα, έχω 40 τετραγωνικά μπαλκόνι, σκέφτομαι να του φτιάξω εκεί σπιτάκι και να τον περιορίσω τις πρώτες βδομάδες. Είναι σωστό αυτό;
 
Κώστα 7 το πρωί θα είναι η πρώτη βόλτα. Μετά πάλι μπορεί να βγει κατά τις 2 που γυρίζει ο γιος μου από το σχολείο. Ενδιάμεσα λείπουμε όλοι. Μπορώ να τον βγάζω ξανά κατά τις 6 και άλλη μία κατά τις 11 το βράδυ πριν πάμε για ύπνο.
Το πρωινό βέβαια 7-2 είναι μεγάλο διάστημα. Προβλεπω το μπαλκόνι να είναι κατουρημενο ολόκληρο αυτές τις ώρες :rolleyes:
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.
Χρύσανθε όταν έπαθε το ατυχημα και τον κράτησα δυο βδομάδες στο σπίτι μου δεν ακούσαμε τη φωνή του. Ούτε γαβ δεν έκανε, ενώ στο χωριό πολλές φορές γαβγίζει όταν βλέπει γάτες ή άλλα αδέσποτα.
Δεν θα είναι μέσα στο διαμέρισμα, έχω 40 τετραγωνικά μπαλκόνι, σκέφτομαι να του φτιάξω εκεί σπιτάκι και να τον περιορίσω τις πρώτες βδομάδες. Είναι σωστό αυτό;
Πολυ καλο αυτο φιλε αν και το ατυχημα ηταν σοβαρο και το σκυλι ειναι λογικο να ηταν πιο ηρεμο
Δεν βλεπω καποιο θεμα με το μπαλκονι αρκει να εχει σκια ολη μερα με προσβαση σε ηλιο και σαφως ασφαλεια
 
Κώστα 7 το πρωί θα είναι η πρώτη βόλτα. Μετά πάλι μπορεί να βγει κατά τις 2 που γυρίζει ο γιος μου από το σχολείο. Ενδιάμεσα λείπουμε όλοι. Μπορώ να τον βγάζω ξανά κατά τις 6 και άλλη μία κατά τις 11 το βράδυ πριν πάμε για ύπνο.
Το πρωινό βέβαια 7-2 είναι μεγάλο διάστημα. Προβλεπω το μπαλκόνι να είναι κατουρημενο ολόκληρο αυτές τις ώρες :rolleyes:
4 φορες δεν χρειαζεται. Τρεις καλα ειναι αρκει την μια απ τις 3 να περπαταει αρκετα και να εκτονωνεται οσο ειναι δυνατον. Κοιτα μηπως υπαρχει κανα γηπεδακι κλειστο να τον αφηνεις λιγο χωρις λουρι να τρεξει.
Ο δικος μου που αυριο χρονιζει και απο ενεργεια τρελοκομείο, βγαινει μια στις 8 το πρωι για την αναγκη του και 20 λεπτα περπάτημα και καμια φορα και παραπανω . Στη 1,30 τον βγαζει παλι η γυναικα μου για καμια ωρα και το απογευμα τον βγαζω εγω για δυο ωρες να κανουμε τα δικα μας εκτος κι αν βρεχει. Βεβαια 3 φορες τη βδομαδα τον ανεβάζω στο βουνό και εκτονώνεται . Απο τις 8,30 μμ που μαζεύεται δεν ξαναβγαίνει.
Δε νομιζω να εχεις προβλημα με την αναγκη του. Ειναι μεγαλο ,ξερει να το ελέγχει και στο χώρο του δεν θα τα κάνει
 
Last edited:
Back
Top