Ευχές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σήμερα 3 Μαΐου είναι 2πλο γιορτή!!
Του ΑΓ. Γεωργίου κ της ΑΓ. Μαύρας...σπάνια σμίγουν αυτές οι 2 γιορτές...
eikona-agias-mavra-520x520.jpg
Τέτοια μέρα άλλες χρονιές, είχαμε πανηγύρι στο χωριό μου κ γινόταν της τρελής από το πρωί..Λαοθάλασσα στην εκκλησία με περιφορά της εικόνας της Αγ.Μαύρας κ το βράδυ στην πλατεία με χωρευτικούς συλλόγους,όπου στη συνέχεια είχε live κλαρίνα κ φαΐ ως που να σκάσει ο ηλίος κ εμείς από το φαγωπότη.... :p
Προς το παρόν αυτά τα ξεχνάμε ΚΑΙ για φέτος κ ελπίζω του χρόνου να το απολαύσουμε!!


Χρόνια πολλά λοιπόν στους Γιώργιδες του Η.L και πάντα χαρούμενοι!!

xlarge_20210125133625_agios_georgios.jpeg
 
Σήμερα 3 Μαΐου είναι 2πλο γιορτή!!
Του ΑΓ. Γεωργίου κ της ΑΓ. Μαύρας...σπάνια σμίγουν αυτές οι 2 γιορτές...
View attachment 26549
Τέτοια μέρα άλλες χρονιές, είχαμε πανηγύρι στο χωριό μου κ γινόταν της τρελής από το πρωί..Λαοθάλασσα στην εκκλησία με περιφορά της εικόνας της Αγ.Μαύρας κ το βράδυ στην πλατεία με χωρευτικούς συλλόγους,όπου στη συνέχεια είχε live κλαρίνα κ φαΐ ως που να σκάσει ο ηλίος κ εμείς από το φαγωπότη.... :p
Προς το παρόν αυτά τα ξεχνάμε ΚΑΙ για φέτος κ ελπίζω του χρόνου να το απολαύσουμε!!


Χρόνια πολλά λοιπόν στους Γιώργιδες του Η.L και πάντα χαρούμενοι!!

View attachment 26550
Οταν ερθεις κατω θα σε βαλω στην μιτσουμπα και θα σε παω στην Αγια Μαυρη να προσκυνησεις
Ειναι ενα μικρο χωριο στην κοιτη αναμεσα σε δυο πανεμορφα βουνα στην νοτιοδυτικη πλευρα του Τροοδους που δεν ξερουν τουριστες παραμονο επιφανειακα
Θα σε κατεβασω μεσα ατον ποταμο που δεν παει χαμηλο αυτοκινητο να αγαλιασει η ψυχη σου απο το πρασινο την δροσια τις καρυδιες και τα περιβολια, τις πετρινες βρυσες και γεφυριαμεσα σε ενα πανεμορφο μπεκατσοτοπο που στστυχως ειναι επι το πλειστον απαγορευμενη περιοχη
Αγια Μαυρη εχουμε και ενα μικρο ξωκλησακι στο χωριο της Μανας μου και εκει θα σε παω επεισης .love.
 
Σήμερα 3 Μαΐου είναι 2πλο γιορτή!!
Του ΑΓ. Γεωργίου κ της ΑΓ. Μαύρας...σπάνια σμίγουν αυτές οι 2 γιορτές...
View attachment 26549
Τέτοια μέρα άλλες χρονιές, είχαμε πανηγύρι στο χωριό μου κ γινόταν της τρελής από το πρωί..Λαοθάλασσα στην εκκλησία με περιφορά της εικόνας της Αγ.Μαύρας κ το βράδυ στην πλατεία με χωρευτικούς συλλόγους,όπου στη συνέχεια είχε live κλαρίνα κ φαΐ ως που να σκάσει ο ηλίος κ εμείς από το φαγωπότη.... :p
Προς το παρόν αυτά τα ξεχνάμε ΚΑΙ για φέτος κ ελπίζω του χρόνου να το απολαύσουμε!!


Χρόνια πολλά λοιπόν στους Γιώργιδες του Η.L και πάντα χαρούμενοι!!

View attachment 26550
Αχ ρε φιλε τι έχουμε πάθει 2 χρόνια τωρα! Εδώ έχουμε ένα ξωκλήσι του Αι Γιώργη και επειδή στο χωριο έχουν μαζευτεί πολλά παιδιά που ασχολούνται με τα άλογα μια πενταετία πριν ξεκινησαμε ένα πανηγυρακι εκει. Στολίζουν τα άλογα και τους ευλογεί ο παπάς εφιππους και μετά δούλευε καζάνι με γίδα η προβατινα και γλέντι μεχρι που νυχτωνε. Την πρώτη χρονιά ειμασταν 40-50 άτομα , από την δεύτερη και μετά γινόταν της μουρλής με δεκαπλασιασμο του κοσμου. Μακάρι του χρόνου να το ξεκινήσουμε παλι.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top