Ευχάριστη ανάμνηση

Καπου στις αρχες της δεκαετιας του 90 στον Ελικωνα..
Εχω φυγει απο τις 2 το πρωι για να ανεβω την κορυφη πανω απο την Αγια τριαδα και να περιμενω την παρεα..Εχω περπατησει κανα 2ωρο το εχω ευχαριστηθει και φτανω στο καρτεριμου..
Καθομαι στο καρτερι και ακουγα τα ζωντανα της νυχτας..

Κατα τις 5,30 με καλουν στο vhf..Απανταω και τους λεω οτι ειμαι στο σημει..
Χαραξε αμολησαν τα σκυλια και περιμεναμε..
Μετα απο καμια ωρα ακουω χαμηλα στην λακα κοπαδι με γιδια.
Ωπα λεω οτι υπαρχει μεσα θα το σηκωσουν..Εχουμε ωρα λεω..

Αφηνω το οπλο( Beneli m1 super 90) παω καμια 20αρια μετρα παραπερα βγαζω το γιλεκο
την αραζω κατω απο το ελατο και φτιαχνω ετοιμο καφε..
Και ενω πινω το καφεδακι μου αραχτος ακουω πισω και δεξια μου βηματα...

Με ερπιν παω προς το οπλο.Το παιρνω και κρυβομαι ξαπλωμενος πισω απο τον κορμο..

Ξεπροβαλει η γουρουνα στα 15 μετρα περιπου, την σημαδευω στο κεφαλι και ενω ειμαι ετοιμος να ριξω
ξεπροβαλουν 2 μικρα γουρουνακια πισω της..Το κερατο μου μεσα λεω και την αφηνω..
Δεν μπρολαβαινω να τελειοσω την σκεψη εμφανιζεται ο καπρος..
Δεν με εχουν καταλαβει και πανε αμεριμνα..

Σηκωνομαι πισω απο το ελατο και τους βγαινω μπροστα ,με το που με βλεπουν δεν ξεραν κατα που να κανουν..Ριχνω μια στον αερα ξαναγεμιζω και τα βλεπω να τρεχουν την πλαγια κατα κατω..
Εκει απο ενστικτο τρεχω ξωπισω τους επωμιζω και ριχνω και τις τρεις απο πανω τους
ετσι για να τα τρομαξω, και να πω και στους αλους οτι εριξα και δεν τα πετυχα..

Βεβαια το κυνηγι τελειωσε αλα εγω ενιωσα ωραια μεσα μου.

Μετα απο χρονια το ειπα μονο στον κολητο μου και τωρινο εργοδοτη μου, γιατι ηξερα οτι ηταν ο μονος που θα με καταλαβει..
 
Δεν μπορεσα ρε παιδια,ετσι που τα ειδα μαζενα τα λυπηθηκα..Εξαλου κυνηγοι ημαστε ,οχι δολοφονοι..
Να υποθεσω οτι τους την χαρισες διοτι η συναντηση σας ηταν τυχαια και οχι αποτελεσμα πετυχημένης κυνηγετικης στιγμης ετσι????
 
Και τα σκυλια να τα κυνηγαγαν παλι δεν θα τους εριχνα..
.xm..xm.Ομολογω πως δεν πιανω το σκεπτικο σου και συ δεν βλεπω να εχεις διαθεση να γινεις πιο κατατοπιστικος.Επιμενω λιγο διοτι με μπερδεψε παραπανω και το σκολιο σου περι "δολοφονων"...
 
Μαλλον εννοεθ οτι εκεινη την στιγμη τον έπιασε ενα συναίσθημα θαυμασμου προς το θηραμα κ της αγαπης που εχει ο κυνηγος προς το θηραμα όσο κ αν αυτο δεν υα μπορέσουν να το καταλαβουν ποτε οσοι δεν κυνηγουν.
Ετσι τα αφησε ολα ενω πραγματι στο καπρο θα μπορουσε να ριξει.
Οπως νιωθουμε εμεις στο λαγό αμα καταλάβουμε εγκυα λαγινα η αμα την κτυπησουμε στο σηκωμα κ βρούμε ζωντανα τα μικρα.
Φυσικο ειναι παίδες.
Οι κυνηγοι εχουμε συναισθημα γθα το θηραμα.
 
δεν θα ξεχασω παιδες πριν 2 χρονια σε κυνηγι ορτυκιου,,φερμαρη η σκυλα στο βαθωςςςς και ξαφνικα μου ερχαιτε με δυο ζωντανα ορτυκακια στο στωμαααααα.very shoked..hair. τα ορτυκια ουτε που τα χαλασε και μου τα εδωσε στο χερι ωλοζωντανα,,,και εγω βεβαια στην πορεια τα αφησα παλι κριφα απο την σκυλα.my man. free screenshot software free picture hosting
 
Back
Top