Ερώτηση περί τόξου .

Όχι φίλε μου δεν κυνηγάς με αυτό,
δεν επιτρέπεται.70Lbs είναι.
Ωραίος - δώσε καμιά πληροφορία παραπάνω αν θέλεις και δεν βαριέσαι, π.χ. μάρκα / μοντέλο / power από - μέχρι / arrow rest / βέλη (spine, broadhead, κλπ).
 
Man kung CBA2 BK
15 - 70 lbs (300fps)
Draw length 19 - 31"
Arrow,carbon 30"- 6.2mm ID,spine 350,weight 450 grain.
Άρα το τόξο "μεγαλώνει" μαζί σου. Φαντάζομαι δεν χρειάζεται πρέσα για να αλλάξεις την δύναμη ή το draw length. Εγώ θα άρχιζα με 30-35lbs και σιγά σιγά θα ανέβαινα. Τί let-off έχει; 70% ή παραπάνω;

Καλές βολές και να το χαρείς!

ΥΓ: αν αλλάξεις την δύναμη, π.χ. στα 40lbs, θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις βέλη με μεγαλύτερο spine, π.χ. για #40lbs, arrow length 30 inches, arrowhead 100grain ==> spine 520 - 580.
 
Άρα το τόξο "μεγαλώνει" μαζί σου. Φαντάζομαι δεν χρειάζεται πρέσα για να αλλάξεις την δύναμη ή το draw length. Εγώ θα άρχιζα με 30-35lbs και σιγά σιγά θα ανέβαινα. Τί let-off έχει; 70% ή παραπάνω;

Καλές βολές και να το χαρείς!

ΥΓ: αν αλλάξεις την δύναμη, π.χ. στα 40lbs, θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις βέλη με μεγαλύτερο spine, π.χ. για #40lbs, arrow length 30 inches, arrowhead 100grain ==> spine 520 - 580.
Όχι δεν χρειάζεται πρέσα για κανένα λόγο Αυτές οι βολές που βλέπεις είναι περίπου στις 50 lbs.
Let off σύμφωνα με το manual έχει 70 - 80 %
 
Δικό σου το βίντεο Γιώργο ... ααα ρε άνθρωπε των σπηλαίων χαχαχα

Αστείο !!!!!!!!


Οχι δυστυχώς δεν έχω κάποιο τέτοιο βίντεο.


Baby Crying GIF
 
Μόνο recurve , οτιδήποτε άλλο δεν σου δίνει τίποτα επιπλέον , παρά μόνο πονοκέφαλο όταν θα χρειατει να αλλάξεις χορδή . Τώρα το Μουράτο είναι πολύ σχετικό …
Γιατί το λες αυτό Γιώργο? Οι combound με παραπάνω λίμπρες δεν έχουν πλεονέκτημα?
 
Γιατί το λες αυτό Γιώργο? Οι combound με παραπάνω λίμπρες δεν έχουν πλεονέκτημα?
Οχι δεν εχουν πλεονέκτημα και ο λόγος ? ... Με βαλίστρες ανω των 300 - 310 fps μπορείς άνετα με σωστη βολή να ρίξεις ακομα και Άλκη . Τα επιπλέον fps θα βοηθήσουν ώστε να έχουμε πιο εύκολη διείσδυση στους ιστούς του θηράματος ? ... υπάρχει όμως λόγος για αυτο ?

Οι κανόνες κατα την εκπαίδευση του νέου κυνηγου λενε οτι : it is recommended that bowhunters limit their shots to less than 36.5 m (40 yd.). Most bowhunting shots are taken within 18.25 m (20 yd.). , όριο λοιπόν τα 36 αντε 40 μέτρα... ο λόγος ? Η αντίδραση του θηράματος όταν ακούσει την χορδη είναι να σκύψει και συνέχεια να τιναχτει ψηλά αλλάζοντας θέση... πρώτα λοιπόν θα ακούσει τον ήχο και μετά θα δεχθεί το βέλος και οσο η απόσταση μεγαλώνει τόσο περισσότερες ευκαιρίες έχει να γλυτώσει εντελώς ή να τραυματιστεί σε σημείο όπου θα του δώσει χρόνο να απομακρυνθεί πολύ .

Αυτό που ανέφερα είναι ότι μια αντικυρτη μπορείς να της αλλάξεις την χοδρη επιτόπου στο πεδίο χωρις ιδιαίτερα εργαλεία ενω μια compound έχει περισσότερες απαιτήσεις κατι που δυσκολεύει κατι τέτοιο να γίνει επιτόπου στο δάσος .
 
Back
Top