Ερωτήσεις - Απαντήσεις

Αυτό που θυμάμαι από το όπλο αυτό εκτός από τις υπέροχες τουφεκιές ¨φαρμάκι" που είχε

το 18.6 στον αυλό όντως δυσεύρετο για την εποχή αλλά όχι σπάνιο

... Το μυστικό της επιτυχίας ... ;)

Πολύ ωραίο θέμα Χρήστο, αφού την έκανες την παλικαριά και έβγαλες τόσες φώτος, βγάλε αν μπορείς μερικές ακόμα το κοντάκι από διαφορετικές γωνίες.
 
... Το μυστικό της επιτυχίας ... ;)

Πολύ ωραίο θέμα Χρήστο, αφού την έκανες την παλικαριά και έβγαλες τόσες φώτος, βγάλε αν μπορείς μερικές ακόμα το κοντάκι από διαφορετικές γωνίες.

Γιωργο θα το βγαλω αλλα το ειχα σακατεψει αφου το εκοψα για να το κοντυνω... Επισης δεν νομιζω να φανουν τα νερα του ξυλου λογω παλαιοτητας, πολυχρησιας και μη συντηρησης... Ασε που πιστευω πως δεν θα ειναι και μεγαλης αξιας-ποιοτητας...
 
Last edited:
Καλημερα Χρηστο

Καταρχην ωραιο οπλο, απλα θελει μια ψιλοσυντηρηση ωστε να γινει παλι χρηστικο και να σου αρεσει οπτικα. Αν οι σκουριες δεν ειναι πολυ βαθιες νομιζω ενας καλος οπλουργος θα στις διορθωσει. Οσο για τους αριθμους, νομιζω οτι το 18.6 ειναι αυλος, και το αλλο νουμερο το μικροτερο (17.5 πχ) ειναι το τσοκ, οποτε αφαιρεις και βγαζεις το νουμερο συσφιξης. Σε ενα οπλουργο παντως σιγουρα θα λυσεις τις αποριες σου. Το βιβλιαρακι με τις σφραγιδες του Κυπριδημου το ποσταρε ο Βασιλης νομιζω, οποτε βγαζεις καποια ακρη τι και πως.

Γνωμη μου ειναι να μην το παροπλισεις, αλλα να μην το κανεις και σαν καινουριο. Μη στο γυαλισουν αν το πας σε οπλουργο, απλα να στο καθαρισουν απο σκουριες και τετοια, αλλα να δειχνει την ηλικια του. Τσεκαρε το αν ειναι ασφαλες να ριξει, λειτουργικο στα μηχανικα του μερη, και βγαζε το για κανα κυνηγι που και που. Εγω θα το δουλευα με φυσιγγια ιδιογομωσης εως 29-30γρ και μαλλινη ταπα λογω σφικτων τσοκαρισματων, αλλα νομιζω οτι και στο εμποριο θα βρεις φυσιγγια μαλακα ωστε να κανεις τη δουλεια σου χωρις να το καταπονεις.
 
Βικτωρα λες να μπορει να επανελθει το οπλο; Εχθες καθως το λαδωνα, εκτος απο τις βαθιες σκουριες, διαπιστωσα οτι η καθε καννη εχει και απο ενα χτυπημα με μικρο βαθουλωμα το καθενα... Οσον αφορα τα μηχανικα μερη, δουλευει μια χαρα εκτος που θυμαμαι οτι καπου-καπου με την πρωτη τουφεκια επεφτε και το αλλο κοκκορι με αποτελεσμα να ριχνει συγχρονως και τις δυο, αλλα αυτο νομιζω οτι μπορουσε να διορθωθει...
Εγω νομιζω πως η κατασταση ειναι μη ανατρεψιμη...
 
Koιτα, μια επισκεψη σε οπλουργο θα σε πεισει. Λογικα τα βαθουλωματα ειναι επισκευασιμα, εαν ειναι μικρα. Το να πεφτουν και οι 2 κανες ειναι και αυτο επισκευασιμο, εαν φυσικα ο οπλουργος εχει ορεξη να ασχοληθει, ομοιως και οι σκουριες, αν δεν εχουν διαβρωσει το μεταλλο τοσο ωστε να εχει γινει τρυπα σχεδον. Γνωμη μου να μην το αφησεις, ειναι κριμα εφοσον ειναι κειμηλιο να μην το χρησιμοποιεις για το λογο που αγοραστηκε. Θα δεις πως και συ θα ευχαριστιεσαι αλλιως τις φορες που το κυνηγας
 
Χρηστο πανεμορφο το δικαννακι και αποτι μπορω να δω απο τις φωτογραφιες η διαβρωση του ειναι μαλλον διαχειρισιμη. Εγω στη θεση σου θα το εφτειαχνα σε οπλουργο και θα το κυνηγουσα λιγες μερες το χρονο με ελαφριες γομωσεις παροτι το τσοκαρισμα του ειναι λιγο δυσκολο για τα θηραματα μας. Θα το φανταζομουν για καρτερατο κυνηγι τσιχλας η τρυγονιου στα μπασιματα σε μερη που τα πουλια μπαινουν σε οριακες αποστασεις. Προσωπικη μου αποψη τα οπλα κειμηλια εφοσον λειτουργουν απροβληματιστα αποκτουν μεγαλυτερη αξια στα χερια καποιου που τα κυνηγα και τα φροντιζει παρα στον οπλοβαστο η διπλα στο τζακι.
 
Βίκτωρα και Παύλε με βάλατε σε σκέψεις... Ποια είναι τα τσοκαρίσματα των καννών σε *;
 
Υπολογισε την μια να ειναι σχεδον φουλ και η αλλη καπου στο 25. Χοντρικα μιλωντας παντα
 
... Το μυστικό της επιτυχίας ... ;)

Πολύ ωραίο θέμα Χρήστο, αφού την έκανες την παλικαριά και έβγαλες τόσες φώτος, βγάλε αν μπορείς μερικές ακόμα το κοντάκι από διαφορετικές γωνίες.

Γιώργο άργησα αλλά έβγαλα μερικές φωτό. Δεν νομίζω να έχασες και τίποτα... :)
DSC05033.JPG DSC05035.JPG DSC05036.JPG DSC05039.JPG DSC05040.JPG
 
Για την ιστορια παραθετω και την απαντηση του κ. Κυπριδημου:

´´ Το κοκοροτούφεκο σας είναι χαρακτηριστικό όπλο της εποχής που υπήρχαν στο Εϊμπαρ πολλές βιοτεχνίες που κατασκεύαζαν δίκαννα.

Εχει περάσει δοκιμή στις 850 πιέσεις, έχει θαλάμες 70 χιλιοστών και τσοκ ντεμί και φουλ. Οι φωτιές του έχουν το ελατήριο μπροστά, είναι δηλαδή Bar Action.

Η κατασκευαστική ποιότητα είναι μέτρια, αλλά έχει ταλαιπωρηθεί στην ζωή του όπως φαίνεται από τα ίχνη οξείδωσης στις κάννες και ειδικά γύρω από τις κολλήσεις της ρίγας.

Ο κατασκευαστής όπως δείχνει η σφραγίδα FA είναι ο Francisco Anitua, ένας αρκετά γνωστός κατασκευαστής.¨

http://www.oplognosia.com/ea/ea249.php
 
Καλημερα.
υα βρω κ γω οτι στοιχεια μπορω από τα βιβλια στο σπίτι αφού καποτε ασχολούμουν πολυ.
συμφωνω ομως με τα παιδιά οτι η κατάσταση τοθ ειναι ανατρεψιμη κ μπορεις να το κυνηγας εαν περασει σπο οπλουργο για γενικη συντήρηση κ οχι για κσινουργιωμα.

Εγω πάλι θα θελα να σε δω με αυτο στα ορτυκια με φυσιγγια 28 γραμμαριων διασπορας η κ σκοπευτικα σκεετ 24 γραμμαριων.

Λιγες ντουφεκιες κ απόλαυση :-D
 
Να δημοσιευσω και εγω μια απορια μου...
Στο πλαγιοκαννο Browning BSS μου, πανω στις καννες γραφει FN Herstal Belgium....oχι made in Belgium...oυτε κατι αλλλ made in...στις σφραγιδες ομως, εχει ενα L μεσα σε ενα ας πω οβαλ κυκλο? αλλα οχι με κορωνα επανω, αλλα με φωτιες...
συμφωνα με τος σφραγιδες(pdf) του κυπριδημου δεν ειναι Βελγικο,αλλα εχει δοκιμαστει στο Βελγιο...τι λετε?.xm.
 
Να δημοσιευσω και εγω μια απορια μου...
Στο πλαγιοκαννο Browning BSS μου, πανω στις καννες γραφει FN Herstal Belgium....oχι made in Belgium...oυτε κατι αλλλ made in...στις σφραγιδες ομως, εχει ενα L μεσα σε ενα ας πω οβαλ κυκλο? αλλα οχι με κορωνα επανω, αλλα με φωτιες...
συμφωνα με τος σφραγιδες(pdf) του κυπριδημου δεν ειναι Βελγικο,αλλα εχει δοκιμαστει στο Βελγιο...τι λετε?.xm.
διάβασε εδώ Διονύση :
http://old.kynigesia.gr/article.asp?AID=283
 
διάβασε εδώ Διονύση :
http://old.kynigesia.gr/article.asp?AID=283
αρα, φιλε Μακη, ειναι η κορεατικο, η ιαπωνικο...ποσταρισα αυτην την απορια μου, γιαττι ειχαμε μια...διαμαχη με τον σκριβανο, ο οποιος ελεγε αφου γραφει Fn Herstal Belgium και εχει σφραγιδα με τι L μεσα(λιεγη) ειναι βελγικο....εγω του ελεγα, συμφωνα με την σφραγιδσ με τον οβαλ κυκλο και την φωτια, δεν ειναι βελγικο, αλλα εχει περασει δοκιμη στο βελγιο...
παντως δεν υπαρχουν πολλα δισκανδαλα Bss, και ειναι πολυ γερά οπλα...:)
 
Last edited:
Back
Top