Ερμάρια φύλαξης όπλων - Οπλοκιβώτια

Το 2019 για πιστολι σκοποβολής μου ζητησε η αστυνομια αποδειξη αγορας χρηματοκιβωτίου ή υπευθυνη δηλωση οτι εχω..
Το ιδιο υσχυει και για το κυνηγετικό
Κώστα εμενα δεν μου εχουν ζητησει ποτε τετοια πραγματα. Και εχω παρει 15 λειοκανα και ενα πιστολι. Τελευταια αγορα λιγοτερο απο ενα μηνα πριν. Τι να πω. Υπερβάλλον ζηλος του αστυνομικου οργανου?
Πάντως ειμαι 100% σιγουρος οτι δεν προβλεπεται να προσκομισεις αποδειξη για κιβωτιο.
Δεν αναγραφεται ΠΟΥΘΕΝΑ στη νομοθεσια.
Προβλεπεται ομως να σου κανουν ελεγχο στο σπιτι αν τηρεις τα μετρα φυλαξης οπλισμου (οπλοκιβωτιο, συναγερμος για πανω απο 10 οπλα)
 
Κώστα εμενα δεν μου εχουν ζητησει ποτε τετοια πραγματα. Και εχω παρει 15 λειοκανα και ενα πιστολι. Τελευταια αγορα λιγοτερο απο ενα μηνα πριν. Τι να πω. Υπερβάλλον ζηλος του αστυνομικου οργανου?
Πάντως ειμαι 100% σιγουρος οτι δεν προβλεπεται να προσκομισεις αποδειξη για κιβωτιο.
Δεν αναγραφεται ΠΟΥΘΕΝΑ στη νομοθεσια.
Προβλεπεται ομως να σου κανουν ελεγχο στο σπιτι αν τηρεις τα μετρα φυλαξης οπλισμου (οπλοκιβωτιο, συναγερμος για πανω απο 10 οπλα)
Και σε μένα ποτέ .Για πάνω από 10 όπλα ότι έγραψες.
 
Είναι απλά τα πράγματα,όταν έχεις ερμάριο ασφαλείας δεν σου κάνει τίποτα η αστυνομία σε περίπτωση κλοπής, όσο και αν σας φαίνεται παράξενο,όταν θα αποκτήσετε έναν,θα το καταλάβετε,
Αρίστο εννοείς να σε τρέχουν για πλημμελή φύλαξη ?

Το ερμάριο ασφαλείας που έχεις βάλει φωτό είναι δική σου κατασκευή ή αγορασμένο ?
Κάποιος είχε φτιάξει ένα μόνος του ... μπορώ και εγώ αλλά δεν θα το επιχειρήσω.
 
Είναι απλά τα πράγματα,όταν έχεις ερμάριο ασφαλείας δεν σου κάνει τίποτα η αστυνομία σε περίπτωση κλοπής, όσο και αν σας φαίνεται παράξενο,όταν θα αποκτήσετε έναν,θα το καταλάβετε,
Άρα αν δεν έχεις ερμάριο, σε περίπτωση κλοπής πας πρώτα αγοράζεις ένα και μετά τη δηλώνεις;
 
Και αυτή η ανοησία του νόμου πάλι, όσον αφορά την πλημμελή φύλαξη του κυνηγετικού όπλου; Δηλαδή, δεν έχει καμία αξία, η υπόλοιπη προσωπική περιουσία του πολίτη, παρά μόνο το κυνηγετικό όπλο, που στο κάτω κάτω της γραφής, μπορεί όποιος θέλει να αγοράσει από ένα κατάστημα. Γιατί να κατηγορηθεί ο πολίτης για πλημμελή φύλαξη και όχι η αστυνομία για παράβαση καθήκοντος, εφόσον το καθήκον της αστυνομίας, είναι η φύλαξη των πολιτών και κατ' επέκταση και η περιουσία τους.
 
Άρα αν δεν έχεις ερμάριο, σε περίπτωση κλοπής πας πρώτα αγοράζεις ένα και μετά τη δηλώνεις;
Σωστά, θα 'πρεπε να 'ρχεται η αστυνομία να βεβαιώνει την τοποθέτηση, όπως έρχονται να δουν ότι το 'χεις το αυτοκίνητο όταν κάνεις ασφάλεια κλοπής.
 
Αρίστο εννοείς να σε τρέχουν για πλημμελή φύλαξη ?

Το ερμάριο ασφαλείας που έχεις βάλει φωτό είναι δική σου κατασκευή ή αγορασμένο ?
Κάποιος είχε φτιάξει ένα μόνος του ... μπορώ και εγώ αλλά δεν θα το επιχειρήσω.
Άκου Βασίλη, είχα φτιάξει έναν πρίν χρόνια και σε κατασκευή κλάσεις ανώτερο από τα έτοιμα, αλλά είναι και αυτά σαν τα τρέιλερ, ιδιοκατασκευές δεν μετράνε,και αναγκάστηκα και πήρα εταιρείας με τιμολόγιο, αυτός είναι με κλειδί, χωράει 8 όπλα, έχει 6 μπάρες ασφαλείας και είναι πακτομενο στο πάτωμα και στον τοίχο, η τιμή του τότε 300€
 
Άκου Βασίλη, είχα φτιάξει έναν πρίν χρόνια και σε κατασκευή κλάσεις ανώτερο από τα έτοιμα, αλλά είναι και αυτά σαν τα τρέιλερ, ιδιοκατασκευές δεν μετράνε,και αναγκάστηκα και πήρα εταιρείας με τιμολόγιο, αυτός είναι με κλειδί, χωράει 8 όπλα, έχει 6 μπάρες ασφαλείας και είναι πακτομενο στο πάτωμα και στον τοίχο, η τιμή του τότε 300€
Υπολόγιζα κάνα 200άρι αλλά τώρα προσανατολίζομαι στο 300άρι.
Επένδυση αν το δεις είναι ... δεν σπάει δεν χαλάει ...
 
Υπολόγιζα κάνα 200άρι αλλά τώρα προσανατολίζομαι στο 300άρι.
Επένδυση αν το δεις είναι ... δεν σπάει δεν χαλάει ...
Ο κουνιάδος μου Βασίλη έχει πάρει έναν για 5 όπλα από το ίντερνετ 190€ με κλειδί και αυτός, υπάρχουν διάφοροι κοίταξε το
 
Λοιπον εγω εκανα στο εργαστηριο μου χτιστο με τσιμεντα και σιδερα και φιλος αστυνομικος μου προτεινε να βγαλω φωτο με μια ημερισια εφημεριδα διπλα στον οπλοβαστο να φαινεται η ημερομηνια και να την καταθεσω στην αστυνομια σε περιπτωση κλοπης να μην κατηγορηθω για αμελη φυλαξη.......μου το τονισε και μου ειπε να μην το αμελησω.........
 
Λοιπον εγω εκανα στο εργαστηριο μου χτιστο με τσιμεντα και σιδερα και φιλος αστυνομικος μου προτεινε να βγαλω φωτο με μια ημερισια εφημεριδα διπλα στον οπλοβαστο να φαινεται η ημερομηνια και να την καταθεσω στην αστυνομια σε περιπτωση κλοπης να μην κατηγορηθω για αμελη φυλαξη.......μου το τονισε και μου ειπε να μην το αμελησω.........
Όλα αυτά τα τρικ Ηρακλή το μόνο που αποδεικνύουν είναι ότι υπάρχει ένα κενό στον νόμο.....
 
Αυτό πότε έγινε γιατί το μικρο κι εγώ από τον Μπαρμπαγιάννη το έχω πάρει και μου είπε αν σε κλέψουν έχεις το τιμολόγιο ,το προσκομιζεις στην αστυνομία για να μην διωχθεις για πλημμελή φύλαξη.
Πριν τα Χριστούγεννα που πέρασαν.
 
Και αυτή η ανοησία του νόμου πάλι, όσον αφορά την πλημμελή φύλαξη του κυνηγετικού όπλου; Δηλαδή, δεν έχει καμία αξία, η υπόλοιπη προσωπική περιουσία του πολίτη, παρά μόνο το κυνηγετικό όπλο, που στο κάτω κάτω της γραφής, μπορεί όποιος θέλει να αγοράσει από ένα κατάστημα. Γιατί να κατηγορηθεί ο πολίτης για πλημμελή φύλαξη και όχι η αστυνομία για παράβαση καθήκοντος, εφόσον το καθήκον της αστυνομίας, είναι η φύλαξη των πολιτών και κατ' επέκταση και η περιουσία τους.
Πιο εύκολα θα βρεις καλαζνικοφ παρά αορτηριούχους που ψάχνεις για την Remington
Κατά τα άλλα το πρόβλημα της αστυνομίας είναι μην σου κλέψουν την καραμπίνα
Φυσικά εννοείται ότι για λόγους ασφάλειας πρέπει να φυλάσσονται καλά αλλά όπως έγραψες όχι και κερατάς και δαρμένος
Αν είναι έτσι για πιό σίγουρα να τις βάλουμε χιαστί και να κυκλοφορούμε σαν κλεφταρματολοί
 
σε περιπτωση κλοπης να μην κατηγορηθω για αμελη φυλαξη.......μου το τονισε και μου ειπε να μην το αμελησω.........
Ηρακλή αυτό είναι το ισχυρότερο κίνητρο αγοράς οπλοκιβωτίου.
Αν κατηγορηθείς για αμελή φύλαξη (πχ σε περίπτωση κλοπής) τα 300€ θα μας φαίνονται στραγαλομπίμπελα.

Το ερώτημα παραμένει.
Έχει το δικαίωμα η αστυνομία να σε κατηγορήσει για αμελή φύλαξη όταν όλα έχουν γίνει όπως πρέπει ή εναπόκειται στον κάθε διοικητή του αστυνομικού τμήματος ;;;
Υπάρχει προηγούμενο ;;;
Αν ναι, καλό είναι να αναφερθεί.

Αν σε κατηγορήσει και προφανώς δικαιωθείς στο δικαστήριο πόσο θα σου στοιχήσει η διαδικασία ;;;

Φυσικά αν δεν έχεις τίποτα, θα κατηγορηθείς, θα πληρώσεις, θα σου κατάσχουν τα υπόλοιπα όπλα και προφανώς μπορούν να σου αρνηθούν οποιαδήποτε άδεια αγοράς όπλου στο μέλλον.
Δεν είναι και λίγα ...
 
Πιο εύκολα θα βρεις καλαζνικοφ παρά αορτηριούχους που ψάχνεις για την Remington
Κατά τα άλλα το πρόβλημα της αστυνομίας είναι μην σου κλέψουν την καραμπίνα
Φυσικά εννοείται ότι για λόγους ασφάλειας πρέπει να φυλάσσονται καλά αλλά όπως έγραψες όχι και κερατάς και δαρμένος
Αν είναι έτσι για πιό σίγουρα να τις βάλουμε χιαστί και να κυκλοφορούμε σαν κλεφταρματολοί
Γιώργο, παρεμπιπτόντως, όσον αφορά τους αορτηριούχους για την Remington, θα επιστρέψει ένας φίλος από Αμερική, τώρα τον Μάιο και μάλλον θα μου φέρει.
 
Ηρακλή αυτό είναι το ισχυρότερο κίνητρο αγοράς οπλοκιβωτίου.
Αν κατηγορηθείς για αμελή φύλαξη (πχ σε περίπτωση κλοπής) τα 300€ θα μας φαίνονται στραγαλομπίμπελα.

Το ερώτημα παραμένει.
Έχει το δικαίωμα η αστυνομία να σε κατηγορήσει για αμελή φύλαξη όταν όλα έχουν γίνει όπως πρέπει ή εναπόκειται στον κάθε διοικητή του αστυνομικού τμήματος ;;;
Υπάρχει προηγούμενο ;;;
Αν ναι, καλό είναι να αναφερθεί.

Αν σε κατηγορήσει και προφανώς δικαιωθείς στο δικαστήριο πόσο θα σου στοιχήσει η διαδικασία ;;;

Φυσικά αν δεν έχεις τίποτα, θα κατηγορηθείς, θα πληρώσεις, θα σου κατάσχουν τα υπόλοιπα όπλα και προφανώς μπορούν να σου αρνηθούν οποιαδήποτε άδεια αγοράς όπλου στο μέλλον.
Δεν είναι και λίγα ...
Χωρίς να ξέρω τολμώ να μαντέψω σύμφωνα με την εμπειρία που έχω αποκτήσει σε ότι αφορά το ελληνικό κράτος
Θα κατηγορηθείς και μετά ξέμπλεξε στο δικαστήριο
Όταν δικαιωθείς γιατί εάν αποδείξεις ότι είχες το όπλο ασφαλισμένο σε ερμάριο λογικά θα αθωωθείς πάμε για άλλα ότι έγινε έγινε και εις υγείαν του δικηγόρου
Αν και κρατάω μια επιφύλαξη μήπως φας έτσι για το γαμωτο ένα πρόστιμο άλλα μέχρι εκεί κρατάς τα υπόλοιπα όπλα κανονικά
 
Όλα αυτά γίνονται γιατί ζεις σε μπουρδέλο.Κανεις νόμος δε σε υποχρεώνει να έχεις ερμάριο ασφαλείας σπίτι όταν έχεις 1/2/3/4 όπλα πρέπει να έχεις πολλά .Επομένως πουθενά δεν στέκει η πλημμελή φύλαξη νομικά και ας λένε ότι θέλουν .Είναι προτιμότερο να φτιάξεις κάποια Κάβαντζα σπίτι μη εμφανή και να κλειδώνεις τα όπλα παρά να χρησιμοποιείς τέτοιο ογκώδη και εμφανή ερμάριο εκτός αν έχεις πολλά και ακριβά τότε καλύτερα φτιάξε μικρό δωμάτιο με συναγερμό και κάμερες.Τα ερμάρια σαν αυτά που βλέπουμε σε κάποιον κλέφτη τραβάει περισσότερο τη προσοχή μην τυχόν έχεις βάλει τίποτε άλλο μέσα παρά για τα κυνηγετικά όπλα που είναι κάτι που δεν μπορεί να τα κάνει τίποτα θα πιαστεί όπως και να χει κάποια στιγμή όσος χρόνος και να περάσει.
 
Back
Top